Bezbolni porodjaj

Princeza:
Cuh da toga ima kod nas (najzad) ali da je skupo jer ga navodno socijalno osiguranje ne pokriva. Da li je neka od vas bila ili zna nesto vise da mi kaze o tome?!

Draga Princezice,

nisam imala prilike da probam tako nesto, ali znam da postoji tkz. epiduralna anestezija, koja se daje u donji deo ledja i omogucava sasvim prijatan porodjaj. Neko kaze da je rizicna za majku i dete, medjutim u casopisu "Moja beba" sam nedavno procitala da to nije tacno.
Najbolje bi bilo da se raspitas o tome u Gradskoj bolnici ili GAK-u.
Ako si buduca mama, zelim ti puuuuno srece!
 
Slucajno znam preko drugarice da bezbolni porodjaj postoji (bar u Beogradu, ne znam da li ga bas imaju sva porodilista). I naravno, placa se, a cena je, kako mi je kazala, negde oko sto eura.
Mogu samo da ti kazem da je ovde svaki porodjaj bezbolan, tako da ne verujem da je to nesto opasno, a zene koje su imale priliku da se porode "bolno" i bezbolno, kazu da je taj nacin fenomenalan, tako da bih se licno uvek odlucila za tu varijantu. I da, pokriven je zdravstvenim osiguranjem (besplatan).
 
Moja je snaja imala prvi bezbolni porodjaj u nasem gradu. Ne mogu da kazem da je bilo preskupo, ali ona i dan - danas ima posledice od toga. Najpre je nakon porodjaja, nekontrolisano mokrila (i ostalo) u krevetu, a jos uvek kad se sagne, desava se da joj se oduzme noga i taj deo ledja, gde je data injekcija. Izbor je svakako tvoj, ali ja se nikada ne bih odlucila za taj nacin, iskreno. Puno te pozdravljam i zelim mnogo srece. :wink:
 
Bubica_Marica:
Moja je snaja imala prvi bezbolni porodjaj u nasem gradu. Ne mogu da kazem da je bilo preskupo, ali ona i dan - danas ima posledice od toga. Najpre je nakon porodjaja, nekontrolisano mokrila (i ostalo) u krevetu, a jos uvek kad se sagne, desava se da joj se oduzme noga i taj deo ledja, gde je data injekcija. Izbor je svakako tvoj, ali ja se nikada ne bih odlucila za taj nacin, iskreno. Puno te pozdravljam i zelim mnogo srece. :wink:
Nemogu da verujem!
Koji grad?
Koja bolnica?
Koji doktor?
Ovo cemo malo da preispitamo..
 
To nije nista cudno ,sve navedeno je moguca komplikacija epidurala.Kod nas jos uvek nije zazivela ta vrsta anestezije i imamo mali broj lekara koji to umeju dobro da urade.
Mozda novije generacije anesteziologa koje stizu ce biti bolji u tome.
 
Ja sam se porodila pre godinu dana u Frontu i dobila sam epidural. Medjutim, zbog komplikacija se porodjaj zavrsio carskim rezom. Ipak, mogu iz prve ruke da ti kazem da epidural stvarno deluje: pet do deset minuta posle primene pocinje da deluje i ti posle nesnosnih bolova upadas u stanje blazenstva. Ja sam cak i zaspala na stolu. Provera otvorenosti, koja je u celoj prici najbolnija (bar za mene) je nesto sto sa epiduralom uopste ne osetis. E sad, cinjenica je da ja nisam stigla do samog porodjaja, ali ono sto sam dozivela je dovoljno da zakljucim da je zaista BEZBOLNO.

Mislim da je jedino problematicno sto moras ipak dovoljno da se otvoris da bi dobila epidural, tj. ne daju ti ga odmah, nego tek u nekoj poodmakloj fazi (kod mene je to bilo posle nekih 12 sati), a do tada ipak trpis bolove, ali to je ipak neuporedivo manje od onog sto te ceka na kraju.

Sto se cene tice, epiduralni set se kupuje (nema ga po apotekama, nego postoji par mesta u gradu)i kosta 1.500 dinara. Van toga mi nista nisu naplatili.

I na kraju, najvaznije od svega je naci dobrog anesteziologa. Ja nemam apsolutno nikakve posledice. Inace, citala sam da se na Zapadu 80% porodjaja obavlja sa epiduralom.

Kao zakljucak, kad bih mogla da biram izmedju tzv. prirodnog porodjaja, epidurala i carskog reza, uvek bih izabrala epidural, pod uslovom da mi bog da da se tako i porodim (ko sto nije).

Puno srece!
 
Mislim da je jedino problematicno sto moras ipak dovoljno da se otvoris da bi dobila epidural, tj. ne daju ti ga odmah, nego tek u nekoj poodmakloj fazi (kod mene je to bilo posle nekih 12 sati), a do tada ipak trpis bolove, ali to je ipak neuporedivo manje od onog sto te ceka na kraju.


Kako znas sta je na kraju, dajte pa nije to "toliko" strasno. Ako vec istrpite do 15h bolova jos sat je nista. Mislim da je sasvim dovoljno sto vam u svakom slucaju daju indukciju (ubrzavanje porodjaja, tj. otvaranja, prosto receno) posle toga par dobrih kaki napona i to je to. Naravno sve je apsolutno individualno, moj porodjaj je trajao 4.sata na stolu i 24 van stola i nikada ne bih uzela epiduralnu, sto zbog postojeceg rizika, a ima ga kao i u svemu, sto zbog toga sto sam htela da budem svesna svega sto se desava sa mojim detetom, odnosno celog njegovog izlaska na svet. Samnom je bio i muz i to mi je verujte bio najsrecniji trenutak u zivotu.
Gadniji i bolniji su mi bili svi oni pregledi, klistiranje i brijanje pre porodjaja nego sam porodjaj. Preporucujem svim zdravim zenama normalan porodjaj i to uz prisustvo tate naravno.
 
"...i nikada ne bih uzela epiduralnu, sto zbog postojeceg rizika, a ima ga kao i u svemu, sto zbog toga sto sam htela da budem svesna svega sto se desava sa mojim detetom, odnosno celog njegovog izlaska na svet."

Znaci, ne mozes da budes svesna ako te ne boli?!? Pa nije epidural totalna, nego lokalna anestezija. Imas punu svest i kontrolu, samo bez bola. Po toj logici ne treba koristiti anesteziju ni kod zubara, "zbog rizika", a i prirodnije je :) !
 
[Ja sam imala tu srecu da u poslednje dve godine rodim dva decaka,naravno zdrava i lepa.I da mi porodjaj ostane u lepom secanju.Oba puta sam isla na bezbolan porodjaj.Uz savrsen tim,uz dva genijalna doktora ja sam se oba puta porodila savrseno.U gradskoj bolnici,ginekolog je dr Maletic Dejan,a anesteziolog je dr M.Miladinovic.Njih dvojica su savrsen tandem i sa sigurnoscu preporucujem svakoj majci da pruzi sebi uzivanje u porodjaju,da ne zali novac,jer ne postajemo mame bas svaki dan.Inace doktor Maletic je sada nacelnik u Gradskoj bolnici,sasvim zasluzeno,kunem se u njega>
b][/b]
 
Znaci, ne mozes da budes svesna ako te ne boli?!? Pa nije epidural totalna, nego lokalna anestezija. Imas punu svest i kontrolu, samo bez bola. Po toj logici ne treba koristiti anesteziju ni kod zubara, "zbog rizika", a i prirodnije je :) ![/quote]

Ne znam, drugarica mi je isla na bezbolni i kaze da nije nista osetila i da je samo videla bebu u rukama dr, u svakom slucaju ne svidja mi se uopste ta ideja, jer kao sto rekoh bolnije je sve ostalo nego sam porodjaj, ne govorim samo iz svog iskustva. Ali mozda je i to individualno.
Uopsteno mnoge devojke/zene i muskarci sa kojima sam pricala o prodjaju i abortusu imaju totalno jasno DA ili totalno jasno NE, a sva razmisljanja svode se na temu vera u sebe/u prirodu/vera u Boga, tako da je vrlo tesko govoriti ovako ili onako. Ali je vazno, mislim, cuti razlicita misljenja i iskustva, te u tom smislu ojacati i potvrditi svoja razmisljanja ili pak promeniti ili korigovati svoje misljenje.
Pozdrav
 
Kacuncica:
Znaci, ne mozes da budes svesna ako te ne boli?!? Pa nije epidural totalna, nego lokalna anestezija. Imas punu svest i kontrolu, samo bez bola. Po toj logici ne treba koristiti anesteziju ni kod zubara, "zbog rizika", a i prirodnije je :) !

Ne znam, drugarica mi je isla na bezbolni i kaze da nije nista osetila i da je samo videla bebu u rukama dr, u svakom slucaju ne svidja mi se uopste ta ideja, jer kao sto rekoh bolnije je sve ostalo nego sam porodjaj, ne govorim samo iz svog iskustva. Ali mozda je i to individualno(mislim na osecaj ne na bol).
Uopsteno mnoge devojke/zene i muskarci sa kojima sam pricala o prodjaju i abortusu imaju totalno jasno DA ili totalno jasno NE, a sva razmisljanja svode se na temu vera u sebe/u prirodu/vera u Boga, tako da je vrlo tesko govoriti ovako ili onako. Ali je vazno, mislim, cuti razlicita misljenja i iskustva, te u tom smislu ojacati i potvrditi svoja razmisljanja ili pak promeniti ili korigovati svoje misljenje.
Pozdrav[/quote]
 
Porodila sam se pre tacno 2.godine i jedan dan,prirodnim putem jer moja doktorka nije zagovornik epiduralne anestezije.
U trudnoci sam imala problema sa non-stop prisutnim kontrakcijama a porodjaj je poceo bez njih i uradjena je indukcija,bolovi su postali nepodnosljivi.
Preko puta mene se poradjala jedna mlada mama bezbolnim putem zezajuci se sa doktorima i prisutnim sestrama i porodila se u nekoliko trenutaka-bez ikakvih komplikacija.
Moja beba nikako nije htela da izadje iako sam bila potpuno otvorena-ispostavilo se da je imala 2-puta obavijenu pupcanu vrpcu oko vrata i 4.100 kg.
Neopisive muke su trajale 4 sata i to vise nikad ne bih sebi dozvolila,sledeci put ce biti bezbolan za mene...[/i]
 
Izvini sto cu ovo da ti kazem ali cini mi se da si previse razmazena. Ja u stvari neznam kako to izgleda, jer nazalost jos nemam dece, iako sam 9 godina u braku. Ali moje je misljenje da svaka buduca majka treba da se porodi prirodnim putem. Mada sam i ja cula da je to bezbolno. Ali kada bih ja bila u pitanju uvek bih izabrala ono sto nam je priroda dala. U svakom slucaju zelim ti puno srece.
 
Pa ako tako gledas po nekoj logici svaki put kad te zaboli glava trebalo bi popiti analgin ili slicno, a svaki put kada smo nervozni bensedin ili nesto slicno. Pitanje je samo sta je kome logika. Meni je logicnija hladna voda, svez vazduh, odgovarajuca klopa, drustvo, meditacija...
 
a sto da ne naravo uz pomoc zaista dobrih strucnjaka zasto zena sebi da ne dozvoli tako nesto ako vec postoji i olaksa toliko tesko svoju ulogu pa valjda smo u 21 veku zato da bi lakse duze i kvalitetnije ziveli uz ono sto nam nauka pruza
 
Porodila sam se pre 17 meseci na Zvezdari i iznosim svoje iskustvo. I ja sam pre porodjaja isto bila protivnik epidurala, za prirodno,ja sam jaka itd, bla bla,... Medjutim, sad sigurno znam da ce moj drugi porodjaj biti iskljucivo uz epidural. I moj jedan veliki glas za drMaletica, koji me je bukvalno spasio, moje dete i mene, na porodjaju. Bio je u susednom boxu, poradjao drugu zenu, ali kad je ukapirao sta mi sa indukcijom radi dezurni dosao je dao mi kiseonik i bukvalno pritiskom na stomak izbacio malenog, izdrao se na dezurnog i babicu jer kako sam ukapirala dali mi mnogo indukcije i trazio da me usiju pod totalnom jer su me bili izmustrali.

Ovo sam samo ispricala jer citajuci vase odgovore naisla sam na hvalu za NJega. Zaista je bio na porodjaju nas andjeo spasitelj. Sve je individualno, ali znam da ce moj drugi porodjaj da vodi On i to uz epidural.
 
Poradjala sam se uz epiduralnu anesteziju. U 13 h su mi pocele kontrakcije, u 13 su mi dale anesteziju a u 16 45 sam rodila zdravog decaka. Ono sto mogu da kazem je da zene bez pristanka dobijaju intravenski razna sredstva za smirenje, koje kroz placentu dopiru do bebe i uspavljuju ga, odnosno deluju isto na majku kao i na dete. E to bih zabranila. Dokazano je da epiduralna anestezija ne prodire kroz posteljicu, prema tome, nikako ne utice na bebu.
A mislim da je bezbolni porodjaj izbor svake zene. Drugo, dobar anesteziolog ume da otkloni bolove a da majka nastavi da oseca kontrakcije.

Pitanje zenama koje propagiraju "prirodan porodjaj":
Zasto vezujete bol i mucenje za svest o tome da ste rodili dete? Zato sto se tako osecate vredinije vi u drustvu i kod vasih muzeva (klasicni srpski sindrom zene-mucenice)Tj, imaju osecaj kako su uradile nesto vazno i samim tim raste njihovo samopostovanje.

Mi smo toliko primitivni da trudnice u domu zdravlja, kad razgovaramo u hodniku, pricaju horor price o epiduralnoj anesteziji i zgrazavaju se kad kazem da sam se porodila tako i da cu opet, gledaju me kao da sam cudo. A pritom puse kao nenormalne, ne vade cigarete iz usta. A imaju sve informacije o stetnosti nikotina u trudnoci i bas ih briga. E to je pravi sebicluk, i nazalost, odraz naseg primitivnog drustva punog licemerja.
 
mima bg:
Poradjala sam se uz epiduralnu anesteziju. U 13 h su mi pocele kontrakcije, u 13 su mi dale anesteziju a u 16 45 sam rodila zdravog decaka. Ono sto mogu da kazem je da zene bez pristanka dobijaju intravenski razna sredstva za smirenje, koje kroz placentu dopiru do bebe i uspavljuju ga, odnosno deluju isto na majku kao i na dete. E to bih zabranila. Dokazano je da epiduralna anestezija ne prodire kroz posteljicu, prema tome, nikako ne utice na bebu.
A mislim da je bezbolni porodjaj izbor svake zene. Drugo, dobar anesteziolog ume da otkloni bolove a da majka nastavi da oseca kontrakcije.

Pitanje zenama koje propagiraju "prirodan porodjaj":
Zasto vezujete bol i mucenje za svest o tome da ste rodili dete? Zato sto se tako osecate vredinije vi u drustvu i kod vasih muzeva (klasicni srpski sindrom zene-mucenice)Tj, imaju osecaj kako su uradile nesto vazno i samim tim raste njihovo samopostovanje.

Mi smo toliko primitivni da trudnice u domu zdravlja, kad razgovaramo u hodniku, pricaju horor price o epiduralnoj anesteziji i zgrazavaju se kad kazem da sam se porodila tako i da cu opet, gledaju me kao da sam cudo. A pritom puse kao nenormalne, ne vade cigarete iz usta. A imaju sve informacije o stetnosti nikotina u trudnoci i bas ih briga. E to je pravi sebicluk, i nazalost, odraz naseg primitivnog drustva punog licemerja.

Svaka cast!!! Ja sam imala prirodan porodjaj, rekli su mi da je sve bilo brzo i kratko, ali meni nije. Ako bude sledeceg puta, bice ga samo uz epidural!
I za sve ostale stavke se 100% slazem sa tobom! Ej, na zapadu je to najnormalnija stvar, samo se kod nas ispredaju neke price tipa-ostaces nepokretna itd. Nasim zenama je definitivno potrebna edukacija na ovom polju
 
dr:
Slazem se za edukaciju ali je potrebna i edukacija doktora prvo.
Pozdrav svima!

Naravno, ali uz malo raspitivanja, moze da se sazna koji je dobar anesteziolog. Ja ih znam dvojicu u Gradskoj bolnici. A koliko znam, bili su skoro doktori iz EU da uce nase anesteziologe o tome kako se daje epiduralna. Komplikacije pri epiduralnoj anesteziji ima manje od 1 posto porodilja, prema statistickim podacima. A nijedna od njih nije fatalna. VEcinom su to smetnje koje iskusan anesteziolog moze da sredi. A to o paralizi, bolovima u ledjima i oduzimanju... nikad nisam cula, mislim da je kod zene koja pise na prvoj strani o porodjaju njene snaje dezinformacija. To moze da bude prikljestenje nekog nerva isialgija ili slicno,
pre nego posledica epiduralne anestezije.
Moj muz je lekar i verujem da mi ne bi dozvolio epiduralnu anesteziju da misli da postoji rizik koji bi trebalo da se ozbiljnije uzme u obzir. I to se raspitao kod kolega aneteziologa, ginekologa... i svi su mu rekli da je to ok, osim toga, sve njegove drugarice doktorke su se porodile sa epiduralnom anetezijom. Toliko o tome. A da nam je potrebna edukacija, i te kako se slazem. e treba ici daleko, u Sloveniji se zene masovno poradjaju bezbolno. Hej, zasto da boli, kad ne mora?
 
Ma slazem se potpuno ali kod nas to jos nije masovna pojava,sa druge strane vas suprug je lekar i onda znate da ce kao lekar da vam nadje najboljeg moguceg doktora,da se ne lazemo idete preko veze...niste dosli sa ulice pa ajde da se radi epidural.
Ja govorim o takvoj edukovanosti da svaka zena moze bez straha da ima epidural a ne da se raspituje ko dobro radi taj posao a ko ne.
 
Prava prirodna stvar. Nauce te ljudi da sama kontrolises ceo porodjaj bez trunke bola. Naravno to zavisi od toga koliko si savladala tipove disanja. Stvarno mnogo dobra stvar. Toplo preporucujem svim buducim porodiljama.
 

Back
Top