Kako ohladiti glavu?

Gazdarica:
Opet me udaju... :shock:
Ovdje se radi o nalozenosti, napljenosti, seksualnoj gladi... Nema tu nista vise...
Jbt, ja covjeku ne znam ni ime, a sustinski me ni ne zanima...
Jbg, nikad se ne potrefi da mu se preda mnom neko obrati po imenu, a meni je blam da ga poslije toliko vremena pitam kako se zove... :lol:
Niko te ne udaje nego kazem da gradis sebi svoje temelje porodice ili za jebaca ili kako god hoces, a njihove nemoj da diras. tak oje prosto
 
gossca:
Morala sam da reagujem...verujem u sasvim suprotnu teoriju...ne znam na sta si tacno mislila, al ako si mislila na autosugestiju, tu se slazem, ona je najcesce beskorisna...ali volja je nesto sasvim drugo, posto ja prihvatam teoriju recimo Vladete Jerotica i uopste svih pravoslavnih dr, jer verujem u Boga i verujem u teoriju da covek ima slobodnu volju i da su strasti pobedive voljom + pomoc odozgo, a dokaz je veliki broj monaha, a i mirjana, koji su pobedili strasti.

Monasi su mozda "pobedili strasti", odnosno slabosti, ali taj proces nikad nije konacan. Jer ako se skapira kao konacan i kazes sebi "pobedio sam sebe", znaci da nisi mudar, vec sutra ces imati novo iskusenje, ono sto se trazi je stalna budnost. Niko ne moze dostici Hrista, ako vec hoces da pricamo u duhu pravoslavlja. Drugo, monasi su svoj zivot posvetili iskljucivo Hristu, svesno su se izolovali od zivota kakav obican covek vodi, jer na taj nacin umanjuje se broj ovozemaljskih iskusenja. Sto opet ne znaci da im veca ne prete.
Volja je snaga duse, nikako joj ne umanjujem znacaj, ali jedino SVEST vraca volji vlast nad mislima i osecanjima. Upravo je VERA ta SVEST o snazi duse, tj. volje. Znaci, oslobadja SVEST, a ne VOLJA. Jer kao sto rekoh vec gore, svaki covek ima volju, ne postoji jaca volja i slabija, postoji zakocena ili usmerena negativno. A u pravoslavnom duhu, isto to je ucio Hrist, da je bozija snaga prisutna u svakom coveku, a vera je svest o bozanskoj snazi.
Autosugestija nije beskorisna, to znaju oni sto su je pravilno sprovodili, to rade i monasi, sama molitva ti je jednim delom autosugestija, jer usmerava misli. Zasto postoje molitve protiv ruznih pomisli ili oskvrnjenja???? Zato sto svest mora biti ispunjena pravom mislju.
 
pile_babino:
Niko te ne udaje nego kazem da gradis sebi svoje temelje porodice ili za jebaca ili kako god hoces, a njihove nemoj da diras. tak oje prosto
Ja sam i otvorila temu zato sto necu da ga diram...
Hvala ti na tvom doprinosu, ali meni ne trebaju moralisticke lekcije o odnosu prema tudjim porodicama, ja ih odavno vrlo dobro znam...
Da nije tako, ove teme ne bi ni bilo...
 
SANDRINAbg:
Divlja,a sta to tebe ne iznenadjuje kod mog razumevanja ili ne razumevanja?

Ovo o cemu ti pises su uvodni tekstovi jeftinih (para)psiholoskih knjizica koje se vec dvadesetak godina prodaju na tezgama...

Jel' o tome pricas?

''Jer glupost znači, drugim rečima, pretenzija na pamet.''
V.N.
 
divlja:
''Jer glupost znači, drugim rečima, pretenzija na pamet.''
V.N.

Aha...opet citat... :lol:

Ne kazem ja da nije potrebno ubaciti i neku pametnu misao koja se uklapa u koncepciju onoga o cemu pisemo, ali...'ajde...nisam nesto raspolozena za tabirenje oko ovoga, a iskreno ni ne interesuje me narocito trenutno... :lol:

Pre par godina sam iscitavala gomile knjiga sa tom tematikom, dok mi se sve skupa nije smucilo...ali ko voli...bujrum, kako bi rekli bosanci... :smile:
 
Episkop:
Rekoh da misli nisu problem, misleći na posledice. Takve misli dođu i vremenom mogu i da prođu. Volja je ta koja može da određuje dela. Odnosno, čovek ne mora da povlađuje baš svakom napadu pohode. Može, ali ne mora.
Uostalom, bežanje od tih "grešnih" misli nije ni psihološki, a ni verski zdravo.

Ja bih odgovorila samo na ovaj deo gde kazes da ignorisanje nije zdravo sa aspekta vere...
Citatom, naravno Misli i kako im se suprostavljati-Jeromonah Venedikt Svetogorac

"Odbojnost, prezir i neobaziranje na nametnute neprijateljske(gresne) misli najmocnije su oruzje.
U borbi s podlim pomislima sveti oci se drze sledecih pravila:
a) molitva
b) primedba kao vrsta borbe, ali iskljucivo za duhovno jake monahe i mirjane, dok malo ko od nas sme da pokusa da upotrebi to oruzje, jer ce brze pasti nego dobiti bitku
c) nepristajanje", kao najsiri i najuspesniji metod za nas "obicne" ili kombinacija a) i c)

@gazdarica
Najlaksi nacin da jaka i pametna, slobodna zena postane glupa i slaba je da se upusti u sex ili vezu sa ozenjenim muskarcem. Ne propovedam moral, jer ja prva padam i ustajem, vec stavljam sebe na tvoje mesto i ja ne bih bila s njim...a iskustva onih oko mene me navode na taj zakljucak...
 
Ono sto ja ne zelim jeste da se ovaj topic pretvori u savjetovanje da ne bih trebala da se upustim u vezu sa ozenjenim muskarcem, jer tema nije da li da to uradim ili ne...
Vec sam i ranije podvukla da mi trebaju iskustva, savjeti i misljenja kako da prevazidjem zelju koju osjecam... To je to...!
 
...drago mi je da smo se razumele...u principu da..pricamo o istom...samo da se gazdarici ne okrene zeludac sta joj uradismo od teme...salim se...ja bar volim kad ima i onih ozbiljnih ideja za resenje mog problema...
 
Gazdarica:
Ja sam i otvorila temu zato sto necu da ga diram...
Hvala ti na tvom doprinosu, ali meni ne trebaju moralisticke lekcije o odnosu prema tudjim porodicama, ja ih odavno vrlo dobro znam...
Da nije tako, ove teme ne bi ni bilo...
Pa otkud onda dilema kako ohladiti glavu. Eto tako. Ja ti ne drzim lekcije i ajd oladi nemam ja zivaca za igranje sa nekim. Vidim ja da ti ni sama ne znas sta hoces. Hladan tus ce glavu da ti razbistri. adj pa neka je sa srecom. Ja ti uostalom dadoh iskustvo samo nisma htela detalje da ti dajem zato sto sam ja bila zabrljala skroz. Eto otuda ideja o "moralistickoj lekciji" kako si ti to nazvala. Ja sam tako razmisljala da bih se oladila
 
Gazdarica:
Vec sam i ranije podvukla da mi trebaju iskustva, savjeti i misljenja kako da prevazidjem zelju koju osjecam... To je to...!
Eto rešenja!
Preziri svoje želje i neobaziri se na njih a tu je i ... molitva...
d035.gif

gossca:
"Odbojnost, prezir i neobaziranje na nametnute neprijateljske(gresne) misli najmocnije su oruzje.
U borbi s podlim pomislima sveti oci se drze sledecih pravila:
a) molitva
b) primedba kao vrsta borbe, ali iskljucivo za duhovno jake monahe i mirjane, dok malo ko od nas sme da pokusa da upotrebi to oruzje, jer ce brze pasti nego dobiti bitku
c) nepristajanje", kao najsiri i najuspesniji metod za nas "obicne" ili kombinacija a) i c)
 
Borg_Queen:
a shta je ovo pod b) primedba kao vrsta borbe, nisam za to chula
To je neka vrsta upustanja u borbu s losim mislima..tako sto ces 'razgovarati' s njima i pobedjivati ih suprotnim argumentima...ali vecina na to nije u stanju...jer recimo da ja krenem u to i pokusam da oborim sama sebi tvrdnju da je taj ozenjeni sladak i privlacan- najverovatnije sama pred sobom necu naci dovoljno jak razlog da oborim tu misao...
..ja sam ti to sad skratila..naravno. postoji i mnogi siri smisao te borbe...al eto ukratko i oskudno objasnjenje...ponavljam da je to opasno za nas...sire u knjizi koju sam navela ili u omiljenoj knjizi mnogih ljudi iz te oblasti Nevidljiva borba-sv.Nikodim Agiorit.
 

Back
Top