Intuicija

Sokolica_M

Domaćin
Poruka
4.429
Predosećanje da će se nešto desiti, nešto što nam se skuplja u dnu stomaka, kao neki drhtaj. Kažu da je svi imamo, samo je pitanje u kojoj je meri razvijamo. Poznajem ljude kojima je intuicija toliko precizna, skoro kao dar proroštva.
Mene je više puta obmanula... Ali nekad sam umela da prepoznam ''znake''. Večeras sam nešto uznemirena, možda grešim...
Kako vaša intuicija? Oslanjate li se na nju? Šta imate da kažete na ovu temu?
 
Imam tu nesreću ili pak sreću da imam baš izraženu intuiciju.
Ne obraćam puno pažnju na to niti se orjentišem pomoću nje ali ljudi
koji me poznaju često kažu;kako si znala,veštice jedna?:lol:
Jednostavno je tako..lako prepoznam kvalitetnu ličnost,prepoznam laž,
osetim nečiju potrebu,želju,težnju...isto tako osetim i negativnu energiju
kojom neko zrači.
Taj trenutak prepoznam po tome što,šta god da radim u nekom trenutku
i čujem nešto što neko kaže,skroz zastanem,budem nepomična za tren i znam
šta će se dalje desiti...jednostavno znam..:cool:
 
Imam intuiciju... Insekta, što bi se reklo... :lol:
Nije izražen, ali me nikad nije prevario.

13.01.2009. sam osetio grč u stomaku dok sam stajao u koloni na crvenom. Pored mene parkiran auto, i mogu da prođem polako da nišanim između onog ispred i tog parkiranog, ali ne radim to... Barem nisam do tog grča. U tom trenutku sam dao gas i doslovno proleteo između, u tu praznu traku i jednim točkom na zelenu površ. Istog trenutka auto iza mene je udaren i otklizao se tako da je udario onog ispred mene... Ja bih bio negde između da nisam poslušao intuiciju... Tad su učestvovala 4 automobila, jer se lik sa audijem zaleteo i nije stigao da zakoči... To je bio poslednji baš jak osećaj... Imam intuiciju kad ću "zasrati" ispit iako sam učio... Nije loša stvar. Bar meni.
 
Imam intuiciju i "osluskujem" ali nije mi uvek glavni reper, zato i gresim cesto kad neposlusam intuiciju vec se ponasam prema racionalnom.Nemogu iskljucivo da se oslanjam na intuiciju jer i ako osecam nesto a nemam neko pravo racionalno objasnjenje, pogotovo uvezi drugih ljudi koji "uplivisu" na razlicite pozitivne i negativne nacine,u moj zivot.
Vise me je ta intuicija stavljala na optuzenicku klupu nego suprotno,mislim uglavnom sam pomocu nje otkrivao neke negativne stvari koje ce se posle desiti ,to je ono kad nakraju kazes "znao sam"...
Ko veruje u Boga ili globalno podsvesno(mislim da je to Kantova teorija) ima vece sanse da se oslanja na intuiciju i ljudi skloniji umetnosti i filozofiji koji imaju vise idejnih resenja,sa lepezom ideja,za razliku od pragmaticnih koji su skloni prostom prakticnom razmisljanju - bez puno maste- ovaj drugi tip uspeva kao bankari,menadzeri...
 
Intuicija predstavlja neposredno opazanje i uvidjanje, saznanje mimo rezonovanja.
U upotrebi se srecu specificni oblici intuicije: umetnicka, naucna, u resavanju problema, politicka, policijska...
Kao o posebnom slucaju govori se o zenskoj intuiciji,koja uprkos mnogobrojnim i raznovrsnim
objasnjenima u sirokoj javnosti nije bila dovoljno razmatrana u psihologiji.

Ja je shvatam kao neko svoje 'unutrasnje ja' kojem slepo verujem...
 
„Duhovnost je pojam koji u stvari znači: suočavanje sa intuicijom.“

Chögyam Trungpa Rinpoche

...

Ne mogu da se pomirim sa ovom vrstom čovečanstva.
Još imam čulo nevinosti i radosti.
I ne mogu da žurim.
Da se grčim i kidam.
Da budem privremen.
Ja brusim svoje oči u drago kamenje.

Miroslav Antić

...

"Budi u životu više pesnik a manje biznismen."

Osho

...

Intuicija... pesničko čulo, čulo intuicije... ja to volim tako da nazovem ponekad...
 
Poslednja izmena:
Evo nekih mojih razmišljanja:

Razvijanjem intuicije, razvija se zapravo OSEĆAJ CELINE, koji ja nazivam mudrošću.

To je jednostavno osećaj kad, kako, šta reći, učiniti u korist CELINE, ne samo svoju.

Takt.

Osećaj "ZNANJA" kad je tvoj red da govoriš, kad je tvoj red da nešto učiniš itd.

Mislim da je potrebno izvesno osamljivanje da bi taj "osećaj" proradio kod čoveka.

A mislim da malo ljudi to radi, osamljuje se, na duži period, bar.

Mislim da sam negde zapravo i pročitao da su sinonimi za mudraca - osamljen, izdvojen.
 
O DOKOLICI

Ovo je veoma važno – vreme dokolice. To je brz korak ka suštini. Bez potpune stajke i totalne dokolice za sve velike periode u svom životu, izgubićete sve. Bilo da ste glumac, domaćica, ili bilo šta drugo... potrebno je da postoje velike pauze između vrhunaca, gde nećete baš ništa raditi. Jednostavno legnete na krevet i buljite u plafon. Veoma, veoma je važno da se ne radi totalno ništa... A koliko ljudi radi ovo u modernom društvu? Veoma malo. Zato su totalno ludi, frustrirani, besni i puni mržnje. U starim vremenima, pre nego što sam se oženio, ili znao mnogo žena, jednostavno bih spustio sve roletne i ležao u krevetu tri ili četiri dana. Onda bih se obukao i izašao napolje, i sunce bi bilo fenomenalno a zvuci odlični. Osećao sam se moćno, kao da sam ponovo napunio baterije. Ali znaš koje bi mi bilo prvo zapažanje? Kad bih sreo prvu ljudsku njušku na trotoaru, izgubio bih svu svoju novu energiju. Ovaj monstrum; praznjikavi, glupavi, s bezosećajnim licem, napujdan kapitalizmom – ,,radoholik”. I onda kažeš ,,Oh! Skoro da me je skenyao”. Ali je ipak vredelo, jer nisam izgubio potpuno sve. Pa da, dokolica. I ne mislim o tome da se čovek baci u duboko razmišljanje. Mislim da nema nikakvih misli uopšte. Bez razmišljanja o napredovanju, samorefleksija ili promišljanja o budućim potezima. Samo... kao razbijen. To je predivno.

Charles Bukowski

...

“Razumeo sam tišinu Etera, ljudske reči ne razumeh nikad.” Helderlin

...

"VIĐENJE je poput toga. Izjave se daju s velikom sigurnošću i pojedinac ne zna kako se to događa." Don Huan Matus

...

“Život je dečak koji se igra i pomera kamenčiće na tabli” Heraklit

...

GUBITAK KONTAKTA S TAOM

Gubitak je veze s velikim Taom
doveo do nastanka običaja i zakona.
Tada se pojavilo znanje i domišljatost,
došlo je do velikih laži.
Tada je nestala harmonija u obitelji,
pojavila se dužnost i obaveza.
Tada je u zemlji nastao kaos i nered,
pojavila se potreba za vladarima.

Tamo gdje je Tao, postoji i ravnoteža.
Gubitkom Taoa, ističe se razlika.

Lao Ce
 
Evo još nekih, meni zanimljivih, tekstova:

„што се тиче дефиниције филозофије, сви најважнији филозофи нашег света слагали су се с Платоном: Филозофија је "жудња за спознајом истине", а та "истина" -- то су оне Платонове "идеје" (idea, eidos = пралик, праузор) које постоје у "надпојавном" (!) свету, и које се само "будним умом" могу схватити.

Још нешто: наше свакодневно постојање одвија се у "пећини" (која симболизује затвореност ума и негову затрованост илузијама). Права истина налази се изван пећине, дакле кога она занима, мораће да изађе из пећине.

За Платона, уметност би била оваплоћење "идеје" лепоте. Уметност настаје у тренутку тзв. "инспирације", а инспирација је у преводу - одуховљење, односно успостављање контакта са "духом", с тим што су старе културе сматрале да је "дух" објективно постојећа креативна сила, која се испољава кроз одређене појединце.
То -- да је човек "креативан" -- потпуно је нова идеја (не пре 18. века); у старим временима таква идеја сматрала би се богохуљењем.“


...

"Novo čovečanstvo biće čovečanstvo intuicije."

Samael Aun Weor

...

SAVRŠENSTVA

Potpuno povlačenje vodi do jedinstva sa svim -
i daje Tao.
Potpuna kontrola daha -
daje nježnost i senzibilnost poput
novorođenog djeteta.

Potpuno pročišćenje unutarnje vizije -
daje savršenstvo.
Potpuna ljubav prema ljudima -
daje upravljanje bez upravljanja.
Potpuno prihvaćanje sudbine kao dara neba -
daje kreativnost.
Potpuno prosvjetljenje -
daje sve znanje.

Stvaranje bez napora,
primanje bez posjedovanja,
djelovanje bez očekivanja,
vođenje bez vladanja -
to se naziva skrivena vrlina.

Lao Ce
 
Kako vaša intuicija? Oslanjate li se na nju? Šta imate da kažete na ovu temu?

Моја велика дилема и велика несигурност... и мрзим што је тако. Често је имам, али бих волео да је немам јер ме је неколико пута тако жестоко преварила да више ни у шта нисам сигуран. :(
 
Možda te nije prevarila intuicija, već tvoja želja. Ako ‚‚prihvataš sudbinu kao dar sa neba‚‚ onda svako iskustvo do kojeg te dovede intuicija jeste kreativno, bilo da je ono prijatno ili neprijatno.
 
Predosećanje da će se nešto desiti, nešto što nam se skuplja u dnu stomaka, kao neki drhtaj.

poznato mi je... ali obicno znaci da trebam u prodavnicu po uloske i ne znam moze li se nazvati intuicijom....

Kažu da je svi imamo, samo je pitanje u kojoj je meri razvijamo. Poznajem ljude kojima je intuicija toliko precizna, skoro kao dar proroštva.
Mene je više puta obmanula... Ali nekad sam umela da prepoznam ''znake''. Večeras sam nešto uznemirena, možda grešim...
Kako vaša intuicija? Oslanjate li se na nju? Šta imate da kažete na ovu temu?

problem sa intuicijom je cesto to sto nemam "na sto da se oslonim", tako da kada je ignorisem jer jelte nema neku razumniju osnovu,
na kraju bude zez
ili ona druga situacija, da upotrebim metaforu
nema svijetla, hodas iscekujuci pad jer znas da su stepenice ili nesto slicno u blizini, a u medjuvremenu opalis poor prstima o nogu fotelje :roll:
 
Skro da uopšte ne posedujem intuiciju, a to me raduje jer je intuicija najrazvijenija kod životinja.

Da...lako je biti čovek!:)
Mi životinje imamo tu prokletu intuiciju i odma nam je jasno
s kim imamo posla.Pa kad osetimo da neko isijava negativnu energiju
ujedamo,branimo se,bežimo...Animalno,nisko skroz al šta ćeš,takva nam karma..
 
Poznajuci sebe, mislim da ne gresim kad kazem da je posedujem. Retko me prevari. Obicno prevarim samu sebe kada je potisnem i ne poslusam :aha:. Zato se sve vise oslanjam na nju, a sve manje je izbegavam. Zasto potiskivati nesto sto moze da mi bude od pomoci ?

Mozda je lakse nemati je jer se onda ne nerviramo unapred kad je nesto lose u pitanju, ali tako je - kako je.
 
Poslednja izmena:
Predosećanje da će se nešto desiti, nešto što nam se skuplja u dnu stomaka, kao neki drhtaj. Kažu da je svi imamo, samo je pitanje u kojoj je meri razvijamo. Poznajem ljude kojima je intuicija toliko precizna, skoro kao dar proroštva.
Mene je više puta obmanula... Ali nekad sam umela da prepoznam ''znake''. Večeras sam nešto uznemirena, možda grešim...

Tripujesh.
 
“Istinski centar je PUPAK – “ hara “.”

“Seks i rat donose oduševljenje, a to je zbog toga što se tada prolazi kroz HARU. Ti kroz to prolaziš u velikoj opasnosti.

Niče kaže da treba živeti u opasnosti. Zašto? Jer si u trenutku opasnosti vraćen svojoj HARI. Tada ne možeš razmišljati ; ne možeš umno obavljati poslove.

Upravo odatle dolazi ta opčinjenost i zanos u trenutku opasnosti.“

“ U opasnosti, u borbi, u nekom duelu, u ratu, čovek je oduvek tražio opasnost, meditativno stanje. Tada se neko iznenadno blaženstvo ispolji, eruptira u tebi.

Jedna stvar je izvesna: uvek kada se osećaš blaženo, ti si tada blizu HARE.“

Osho
 
Evo nekih mojih razmišljanja:

Razvijanjem intuicije, razvija se zapravo OSEĆAJ CELINE, koji ja nazivam mudrošću.

To je jednostavno osećaj kad, kako, šta reći, učiniti u korist CELINE, ne samo svoju.

Takt.

Osećaj "ZNANJA" kad je tvoj red da govoriš, kad je tvoj red da nešto učiniš itd.

Mislim da je potrebno izvesno osamljivanje da bi taj "osećaj" proradio kod čoveka.

A mislim da malo ljudi to radi, osamljuje se, na duži period, bar.

Mislim da sam negde zapravo i pročitao da su sinonimi za mudraca - osamljen, izdvojen.

"Dok si živ, umri, onda radi šta god poželiš, sve je dobro." Zen rečenica
 
‚‚Um se mora osloboditi svih vrsta ‚‚škola'', religija, sekti, verovanja, itd.

Svete ‚‚učionice'' jesu zapreke koje onemogućavaju um da slobodno misli. Neophodno je da se um oslobodi iluzija ovoga sveta i da se preobrazi u fin i čudesan istrument ‚‚Intimusa''.

Um treba osloboditi svake vrste rasudjivanja u službi želje.

Neophodna je hristifikacija uma; neophodan nam je Um-Hrist.

Potreban nam je um koji će umeti da misli samo srcem.

Potreban nam je um koji će da sluša samo glas srčanih impulsa.

Potreban nam je um koji neće rasudjivati onda kada srce naredjuje!

Um koji sluša samo srčane impulse jeste Um-Hrist.

Um koji ne rasudjuje i upravlja se samo prema naredjenjima srca, jeste ‚‚Um-Hrist''.

Um treba da se preobrazi u instrument srca.

Šta zna razum? Razum je bolni proces uma, zasnovan na iluziji spoljašnjih stvari.

Jedino što razum ume jeste da podeli um na borbu antiteza. Odluke razuma deca su neznanja i uvek donose bol.

Novo čovečanstvo biće čovečanstvo intuicije.

Intuitivan čovek rukovodi se samo glasom tišine.

Razum je ‚‚životinjsko ja'', a intuicija glas ‚‚Intimusa''.

Razum je spoljašnji, intuicija je unutarnja.''

Samael Aun Weor
 
‚‚Um se mora osloboditi svih vrsta ‚‚škola'', religija, sekti, verovanja, itd.

Svete ‚‚učionice'' jesu zapreke koje onemogućavaju um da slobodno misli. Neophodno je da se um oslobodi iluzija ovoga sveta i da se preobrazi u fin i čudesan istrument ‚‚Intimusa''.

Um treba osloboditi svake vrste rasudjivanja u službi želje.

Neophodna je hristifikacija uma; neophodan nam je Um-Hrist.

Potreban nam je um koji će umeti da misli samo srcem.

Potreban nam je um koji će da sluša samo glas srčanih impulsa.

Potreban nam je um koji neće rasudjivati onda kada srce naredjuje!

Um koji sluša samo srčane impulse jeste Um-Hrist.

Um koji ne rasudjuje i upravlja se samo prema naredjenjima srca, jeste ‚‚Um-Hrist''.

Um treba da se preobrazi u instrument srca.

Šta zna razum? Razum je bolni proces uma, zasnovan na iluziji spoljašnjih stvari.

Jedino što razum ume jeste da podeli um na borbu antiteza. Odluke razuma deca su neznanja i uvek donose bol.

Novo čovečanstvo biće čovečanstvo intuicije.

Intuitivan čovek rukovodi se samo glasom tišine.

Razum je ‚‚životinjsko ja'', a intuicija glas ‚‚Intimusa''.

Razum je spoljašnji, intuicija je unutarnja.''

Samael Aun Weor


Što je trebalo da ostane sačuvano...sačuvano je.:heart:
 
‚‚Um se mora osloboditi svih vrsta ‚‚škola'', religija, sekti, verovanja, itd.''

Samael Aun Weor

jedno moje razmišljanje:

u ovoj rečenici, umesto reči "religija", stavio bih reči "religioznih sistema", jer mislim da to dvoje nije isto.

religija (re ligiare - ponovna sveza) je reč koja se možda može prevesti kao uspostavljanje ponovne veze sa Duhom, produhovljenje... jednom rečju: oslobođenje.

mislim da su religiozni SISTEMI nešto drugo.
 
Poslednja izmena:
Evo nekih mojih razmišljanja:

Razvijanjem intuicije, razvija se zapravo OSEĆAJ CELINE, koji ja nazivam mudrošću.

To je jednostavno osećaj kad, kako, šta reći, učiniti u korist CELINE, ne samo svoju.

Takt.

Osećaj "ZNANJA" kad je tvoj red da govoriš, kad je tvoj red da nešto učiniš itd.

Mislim da je potrebno izvesno osamljivanje da bi taj "osećaj" proradio kod čoveka.

A mislim da malo ljudi to radi, osamljuje se, na duži period, bar.

Mislim da sam negde zapravo i pročitao da su sinonimi za mudraca - osamljen, izdvojen.

"Potpuno povlačenje vodi do jedinstva sa svim"

Lao Ce
 

Back
Top