Doberman

Dobermanka

Početnik
Poruka
24
Zdravo ! Volim dobermane , ali mnogi su mi rekli da je agresivan pas koji ume da napadne iako je dobro izdresiran . Nisam mnogo nasla o njima , tako da ako neko nesto zna ... : :?:
 
Ako znas engleski idi na sajt www.dogbreedinfo.com, tu ces naci sve o karakteristikama dobermana.
Btw, dobermani su uzgajani kao sluzbeni psi, pa samim tim imaju tendenciju ka tome da postanu agresivni, ali to se desava kad vlasnik psa nije dovoljno upoznat sa ovom rasom.
 
Zdravo ! Volim dobermane , ali mnogi su mi rekli da je agresivan pas koji ume da napadne iako je dobro izdresiran . Nisam mnogo nasla o njima , tako da ako neko nesto zna ... Da li doberman moze da se drzi u stanu bez mnogo komplikacija ?


Zdravo! Posto sam vlasnik zenke dobermana pokusacu da odgovorim na tvoje pitanje. Doberman je sluzbeni pas, tako da sa njim moze lako da se radi odbrana i napad, mada ne mora, ja to sa svojim psom nisam radila. Psa sam dobila na poklon jos sa 5 nedelja jer ljudi koji su imali zenku nisu imali uslove za cuvanje 12 stenaca!. Bilo je ljudi koji su me pitali sta ce ti doberman, jel znas da su agresivni i ubijaju gazdu. Navodno, neki debil je napisao knjigu, encikopediju pasa u kojoj pise da dobermanima i dogama raste neka kost u glavi celog zivota i da im svakog dana sve vise pritiska mozak i da oni zbog toga osete smrt i napadnu gazdu i ubiju ga!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?
Ja sam prezadovoljna sa svojim psom. Ima odlican karakter, pas ni malo nije agresivan, odlican je sa decom. U kucu su nam dolazile i bebe stare dvadeset dana, bez ikakvih problema, trzavica, sklanjanja psa i sl. Komsinicina beba je prvo sto je progovorila bilo AV AV. :-) Najveca mudrost koju sam naucila vezano za vaspitanje psa jeste da prvi put kada pas zarezi da ga umlatis od batina. Moja kuca je prvi put zarezala kada smo hteli da je sklonimo sa kreveta da stavimo posteljinu, kada je ona imala oko 2-3 meseca. Zarezala je i brat je tako udario da je pala sa kreveta. To je bio prvi i jedini put da je pokazala zube. Tada smo joj izbili te bubice iz glave. Pas se vaspitava dok je mlad. On tada ispituje koje su granice dokle sme da ide. Oni tada ispituju sve i formiraju svoj odnos prema ukucanima i okolini. Kao sto rekoh imam zenkicu, a one su dosta privrzenije i mirnije od muzjaka. I pored toga, jako puno vremena smo joj posvetili. Igrali se sa njom, radili sa njom, setali je u proseku 4 puta dnevno, tako da smo joj pruzili maksimum. Cak mislim da smo je previse razmazili. Tipa, kuca mora da bude pokrivena kada spava nocu, i ako se otkrije, ona nas budi i izvuce iz kreveta da ustanemo i da je ususkamo. :-)))) Psa nikada nismo vezivali u setnji, jer je tako naucena od prvog dana i odlicno slusa. Poslusni su. Volim zivotinje i smatram da je pas covekov prijatelj, sto meni moj pas i jeste. Uzivam u setnji i volim da setam. Mada ne volim bas da setam kada je mecava, kosava, kisa, +50, -10 i sl., ali to je cena slave koju svi vlasnici pasa placaju. Hocu da ti kazem da imas na umu da je to velika obaveza, svakodnevna.
Druga strana medalje u balkanski kromanjonci koji mrze zivotinje. Cesto mi se desava da mi u setnji pridje neka budala da mi posoli pamet. Od "dobronamernih" da li ja znam da dobermani ubijaju gazde, do onih nepismenih koji mi citaju slovo zakona kako pas mora da bude vezan, baba koje me psuju zasto nisam uzela dete iz zvecanske nego dzukelu, do kretena koji vade pistolj, debila koji bacaju otrov po parkovima... Spisak je podugacak.
Moja konacna ocena je da je to super rasa, ako mozete da ga vaspitate. Inteligentni su, brzo uce ali ih treba usmeriti. Kao sto vec rekoh moj pas je uvek pusten, nikakda nikakav problem nisam imala sa njim. Cak je mojoj mami jedan covek za divljenjem prisao i rekao, da nas pas slusa bolje nego njega njegova deca. :-)
Moj savet ti je da ako zelis psa, i to ne vazi samo za dobermana, moras da budes spremna da odvojis dovoljno vremena za njega i da mu pruzis puno ljubavi i paznje koju ce ti tvoj ljubimac visestruko vratiti. Vidjam u setnji svakakve pse, neposlusne, agresivne, dobre, .... Verujem 98% ponasanja zivotinje zavisi od vlasnika. Ljudi debili imaju pse debile.
Nadam se da sam ti bar malo pomogla.
pozdrav
 
Bred for a century to be an outstanding guard dog, the Doberman Pinscher is intense and energetic with tremendous strength and stamina. Versatile, highly intelligent and very easy to train. Determined, fearless and assertive, but not vicious. Noble, loyal and affectionate with the family. It likes to be physically close to the family members. Devoted and watchful, this is a very people oriented breed. The Doberman needs an owner who is willing and able to discipline the dog without being afraid of him. All family members should learn to handle the dog properly, as Dobermans can be pushy if allowed to have their own way too much. The Doberman is naturally protective and does not need additional "protection" training to be a fine guard dog. In fact he should be thoroughly socialized when young to prevent over-protectiveness. Mental stimulation is important for a truly well-adjusted and happy Dobe. The Doberman must be consistently and thoroughly trained to be a good pet. Training should be through positive reinforcement. Dobes can be good family dogs if of good temperament, well trained and raised with children from early puppyhood. Best with experienced owners. Female Dobes are a little more stubborn to train than the male.
Although the Doberman has the reputation of being a very aggressive dog, this is just not the case!!!!!
For example, Dobes make great therapy dogs. They are sweet and gentle with nursing-home patients - tippy-toeing over IV tubing and walking at the resident's speed (which can be very slow), while at the same time will fiercely defend his master if it becomes necessary. These dogs are like big, protective babies. Doberman Pinschers have many talents including tracking, watchdogging, guarding, police work, military work, search & rescue, therapy work, competitive obedience and schutzhund. Aggression towards other dogs is accepted in the AKC standard. Though generally a dominant breed, Dobermans vary greatly in temperament. Some are even very submissive. Some individuals are family dogs, and some bond only to one person. The Doberman has been bred to work with man, and he needs this interaction often. They must be with family, and not abandoned to the backyard.
 
Hvala na pomoci :D ! Ali postoji jos jedan problem . Kupiranje usiju i repa :evil: . Ja sam licno protiv toga jer se na taj nacin psu oduzima ono sto mu je priroda dala . Ipak negde pise da to sprecava neke zdravstvene probleme , a negde da vlasnici pasa svom ljubimcu kupiraju usi i rep iskljucivo iz estetskih razloga jer zele da izgleda opasnije . Da li neko ima iskustva sa tim i sta vi mislite . Jos jednom moram da napomenem da sam protiv kupiranja usiju i repa ali bi mi koristili saveti i misljenja .
 
Dobermanka:
Hvala na pomoci :D ! Ali postoji jos jedan problem . Kupiranje usiju i repa :evil: . Ja sam licno protiv toga jer se na taj nacin psu oduzima ono sto mu je priroda dala . Ipak negde pise da to sprecava neke zdravstvene probleme , a negde da vlasnici pasa svom ljubimcu kupiraju usi i rep iskljucivo iz estetskih razloga jer zele da izgleda opasnije . Da li neko ima iskustva sa tim i sta vi mislite . Jos jednom moram da napomenem da sam protiv kupiranja usiju i repa ali bi mi koristili saveti i misljenja .

Ja imam Nemacku dogu (muzijaka)...Naravno ima tu i estetike i zdravstvene razlozi...Zapravo ja mogu da ti kazem neshto o ushima ali o repu ne (dogama se ne kupira rep)...
Ushi se kupiraju od 3meseca i na dalje sve zavisi od kvaliteta hrskavice i rada i nacina rada veterinara koji obavlja kupiranje...
Zdravstveni razlozi su vetrenje ushiju jer ti psu treba da peresh ushi sa 3% hidrogenom za pocetak to nesmesh raditi sam ili sama...Prljave ushi mogu dovesti do velikih ili malih problema...Estecki da te pitam da li si videla/o dobermana bez kupiranih ushiju?Isto to vazi i za doge...Ja imam Bizmarkovu sliku sa dogama gde su im kupirane ushi!Rasa je nastala i od nastanka im se kupiraju ushi to isto i za dobermane,rotove vazi...E tu su i izlozbe problem u nekim zemljama je problem jer je kupiranje zabranjeno!Tako da kupiranog psa ne mozesh da izvedesh (mozesh samo u slucaju da je kupiran pre donoshenja zakona na snagu)...
Kupiranje se radi u totalnoj anesteziji i po propisanom kalupu za dobermane...
Za pse je bezbolna...Mislim da na mojoj temi Nemacka doga mozesh videti i kako izgleda to posle operacije (ako nism skinula slike poshto sam premashila kb zbog nekih novih slika)...
Moj pas je digao ushi u rekordnom roku za 20tak dana...To sam sigurna da ima veze sa ishranom jer je meni pomoglo!To isto moze da bude problem...podici ushi..
Poshto bi mogla satima da ti pricam o ovome mozesh da mi pishesh na mail pa ako se odlucish na korak kupiranje dacu ti broj da me zvrcnesh ili ja tebe pa da se ispricamo... Takodje morash se raspitati o bolestima rase i odgoju shtenaca !!!:-D :-D :-D
VAZNO!!!!!!!!AKO SE ODLUCISH NA KUPOVINU MOLIM TE OKRENI ME DA TE POSAVETUJEM JA SAM GADNIH PROBLEMA IMALA PRI KUPOVINI,MULJAJU SA PAPIRIMA,UZIMAJU PARE,PRODAJU BOLESNE STENCE,CAK I MESHANCE(ne kazem da kod meshanaca ima neshto loshe,ali ako vec dajesh pare za Dobermana to treba i da dobijesh)!!!!

NEMOJ DA ODUSTAJESH OD RASE DIVNA JE!!!!

POSLUSHAJ ME.... :-D :-D :-D
 
Ali zar se njima ne ugrozava sluh time sto im se podizu usi? Recimo da onda cuju glasnije pa da im to smeta, tipa da im ste stvara buka? Ne znam, lupam, to mi je palo na pamet...
Moram da priznam da je i meni ipak draze da se pas ostavi onako kakvom ga je priroda dala. Mada takodje moram da priznam da sam za secenje repa kod rota, jer mi se ne svidja kad im ostave rep. Ali to secenje usiju mi se nikad nije svidjalo. Nekako mi pas posle izgleda unakazeno, kao da mu je neko oglodao usi... Zaista za retko kod psa mogu da kazem da izgleda lepo sa secenim usima.
 
Mackic:
Ali zar se njima ne ugrozava sluh time sto im se podizu usi? Recimo da onda cuju glasnije pa da im to smeta, tipa da im ste stvara buka? Ne znam, lupam, to mi je palo na pamet...
Moram da priznam da je i meni ipak draze da se pas ostavi onako kakvom ga je priroda dala. Mada takodje moram da priznam da sam za secenje repa kod rota, jer mi se ne svidja kad im ostave rep. Ali to secenje usiju mi se nikad nije svidjalo. Nekako mi pas posle izgleda unakazeno, kao da mu je neko oglodao usi... Zaista za retko kod psa mogu da kazem da izgleda lepo sa secenim usima.

Mackic to sa sluhom nema veze...To kupiranje se radi godinama i godinama unazad...
I ja sam isto tako mislila...Skoro mi je pricao decko koji odgaja rotove da nekima nije sekao repove zbog izlozbi negde u inostranstvu...Ako je on lagao mene onda i ja lazem tebe ali on mi je rekao da im smetaju repovi!!!
Evo i tebi da postavim pitanje da li si videla ikada dobermana bez kupiranih ushiju?
(ne kazem da ih nema)
Ja nemam sliku ali ako neko ima neka je postavi...
Jednostavno to vishe nije doberman...
Nepricam o strashnom izgledu vec o liniji psa koji nosi tu eleganciju...
Ljudima nije strashan njihov izgled vec manjak edukacije o pasmini...Ali to je druga tema...
 
Da, to sam i ja cula da sad rotovima, ako ih vode na izlozbe, se ne seku repovi. Ima jedan u mom komsiluku sa repom, mnogo je sladak ali taj rep mu dodje kao tudji da su nakacili.
Zapravo videla sam i znam jednog dobermana, zivi u privatnoj kuci pored moje zgrade, kojem nisu isekli usi a jesu rep. Moram da ti kazem da uopste ne izgleda tako ocajno. Mislim da je stvar u tome da kod onih primeraka koji imaju usku i dugacku njusku spustene usi izgledaju smesno, ali ovome je glava malo sira i usi malo manje, pa izgleda sasvim ok. Ima takodje u kuci blizu te jedna harlekin doga sa neisecenim usima, i u zgradi do moje cane corso sa isecenim repom a ne isecenim usima, i svi mi izgledaju ok, tj nisu smesni ne izgledaju bezveze.
Ima ona reklama za lion cokoladicu, gde su tri dobermana sa ne isecenim usima a isecenim repovima, samo su njima glave previse uske za tako velike usi.
E bas su sad da malo precesljam net u potrazi za slikama dobermana sa usima...
 
Doberman

Izgled
Ženka dobermana je do grebena visoka oko 61 centimetara i teška 34 do 36 kilograma, dok je za mužjake standard visina do grebena leđa 66 do 68 cm (tolerancija +2 cm) a težina 41 kg.

Boja
Doberman i stene
Većina ljudi poznaje dobermana kao crnog psa sa braon paležom. Međutim, postojanje dva različita gena za boju uzrokuju četiri različita fenotipa boje kod dobermana. Tradicionalna boja se javlja kada su oba gena dominantna, i takav doberman se obično naziva crnim, dok je, zbog toga što je jedan od gena recesivan, najčešći takozvani crveni doberman, koji je crveno-smeđ sa bronzanim mrljama.

Kada je prvi gen dominantan a drugi recesivan, dobija se takozvani plavi (sivi) doberman, dok se kod najmanje verovatne kombinacije gena (oba recesivna) dobija doberman srneće (svetlosmeđe) boje (ponegde poznat i kao čokoladni).

U novije vreme se proširio uzgoj i prodaja pete sorta dobermana, nazvane beli doberman. Dobermani ove boje imaju genetsku mutaciju, koja, nezavisno od genotipa bilo kojeg od dva gena za boju, sprečava stvaranje proiteina pigmenta, tj. životinja je albino. Mada mnogi potencijalni vlasnici dobermana nalaze da je boja dopadljiva, albino doberman kao i svaki drugi albino, ima mnogo veću verovatnoću dobijanja raka i drugih bolesti i treba što manje da se izlaže suncu. Popularnost belog domermana je znatno opala nakon što su rizici postali široko poznati, te mnogi pozivaju na prestanak uzgoja i prodaje belog dobermana, jer se to može shvatiti i kao surovost prema životinji. U nekim zemljama je nameran uzgoj belog dobermana nezakonit mada, kao i sa ljudima, nasumične genetske mutacije i dalje dovode, u potpuno nepredvidljivim i veoma retkim slučajevima, do albinizma kod dobermana.

Rep
Doberman
Mnoge ljude, koji su videli da dobermani imaju repove samo desetak centimetara dugačke, može iznenaditi podatak da se doberman zapravo rađa sa repom koji je duži nego kod većine drugih rasa. Doberman pinčer obično nekoliko dana posle rođenja biva podvrgnut kupiranju, postupku u kome mu se odseca veći deo repa. Objašnjenje za ovo je „izgled“ koji bi pas trebao da ima, onako kako je Luis Doberman prvobitno zamislio psa. To takođe psa čini neustrašivim i čvrstim na izgled.

Sem ovih plitkih razloga za tretiranje životinje na takav, mnogi bi rekli nehuman, način, postoji i praktičan razlog — to uklanja zgodnu „ručku“ za koju bi kriminalac ili napadač mogao da zgrabi životinju dok obavlja čuvarsku ili policijsku dužnost. Još jedan razlog jeste da se psima koji imaju tip repa kao doberman (dugačak sa vrlo malo dlaka ili mesa koje ga pokriva) veoma često dešava „slomljeni rep“. Slomljeni rep može biti sve od stvarnog loma repnih pršljenova pa do mnogo češće povrede kože, koje je veoma teško zalečiti zbog nemogućnosti zavijanja i zaštite repa.

Šta god ljudi mislili o tome, malo kupaca dobermana ima izbor što se tiče dužine repa; kupiranje se mora odraditi ubrzo posle rođenja psa, što znači da odluku skoro uvek donosi odgajivač pre nego što pas bude ponuđen na prodaju.

Uši
Ovo međutim ne važi za podrezivanje ušiju, koje treba odraditi između 7. i 9. nedelje, mada se može odraditi i 6 meseci pa čak i jednu godinu po rođenju psa, te se obično prepušta na volju vlasniku. Podrezivanje odrađeno posle 12. nedelje u velikom broju slučajeva ne uspeva tj. uši ne postaju uspravne. Vlasnici dobermana u sve većem broju biraju da ljubimcu ne podrežu uši, pošto je postupak izuzetno bolan za životinju. Postupak uključuje odsecanje dela ušiju životinje i uspravljanje ostatka uz pomoć podupirača, trake ili zavoja, što dozvoljava hrkavici da se razvije u upravan položaj kako štene raste. Štene će i dalje imati sposobnost da spusti uši nazad ili dole. Postupak traje od par nedelja do par meseci. Ako se traka previše zategne može doći do problema u protoku krvi. Zbog toga to mora da uradi veterinar ili iskusan odgajivač.

Iako nije sprovedeno istraživanje koje bi upoređivalo dobermane podrezanih i nepodrezanih ušiju, veruje se da podrezivanje značajno smanjuje pojavu ušnih infekcija i podliva (krvavih žuljeva nastalih oštećenjem uha, najčešće zbog snažnog trešenja glave).

Mada se postupci podrezivanja ušiju i kupiranja repa mnogina čine nehumanim, tradicionalni doberman je uvek imao i jedno i drugo. U nekim zemljama su danas ti postupci nezakoniti, ali na nekim izložbama, naročito u Sjedinjenim Državama, dobermani mogu da se takmiče jedino ako imaju tradicionalni izgled.

Zdravlje
Očekivani životni vek zdravog dobermana je oko 12 godina, s tim da većina dobermana umire između 11. i 13. godine. Uobičajeni zdravstveni problemi su proširena kardiomiopatija (Dialated Cardiomyopathy), Von Vilebrandova bolest (von Willebrands Disease; poremećaj u krvarenju koji se može testirati genetski), hipotiroidnost (hypothyroidism), rak a kod plavih i srnećih i alopecija (alopecia — opadanje dlake).

Istorija
Dobermana je prvi odgojio Luis Doberman u Nemačkoj oko 1890. godine. Kao porezniku, trebao mu je pas za zaštitu, pa je odlučio da odgaji novu rasu, koja bi po njegovom mišljenju bila idealna kombinacija snage, odanosti, inteligencije, i neustrašivosti. Razvoj i usavršavanje rase su nastavili Oto Goler (Otto Goeller) i Filip Gruning (Philip Gruening).

Veruje se da je doberman nastao ukrštanjem više rasa koje su imale osobine koje su tražene u dobermanu, uključujući pinčera, rotvajlera, turinškog ovčara (Thuringian Shepherd Dog), crnog hrta, nemačku dogu, vajmarovog trkača (Weimaraner), nemačkog kratkodlakog ptičara i nemačkog ovčara. Tačan odnos mešavine krvi, pa čak i rase, ostali su nepoznati do današnjeg dana, mada mnogi stručnjaci veruju da je doberman kombinacija najmanje četiri od pomenutih rasa. Jedini izuzetak je dokumentovano ukrštanje sa hrtom. Takođe je rasprostranjeno mišljenje da je nemački ovčar dao najviše gena u uzgoju ove rase.
 
Evo nadjoh sliku dobermana sa neisecenim usima. Ovaj desno mi izgleda ok...mada bi bolje izgledali sa isecenim, jer imaju uske glave.

doberman.jpg


Evo jos jedne

doberman.jpg
 
Komšija je imao dobermanku koja je stvarno bila strašno pitoma i čak bojažljiva, i kučićima nije kupirao ni uši ni rep.
Stvar ukusa, ali po meni ti psi izgledaju mnogo bolje.
 
A da li vidish da su im i repovi kupirani i sada iskreno reci kako je bolje i iz zdravstvenog i esteckog ugla!!!
Velike rase su jako osetljive i svaki rizik od bilo koje bolesti ako se na vreme ne utvrdi moze biti svashta...Tako da smanjivanjem rizika smanjuje se i komplikacija ...Ja licno sada imam problem treceg kapkas!!!Koji se takodje operishe,a isto je i kao slepo crevo kod ljudi!!!Nema funkciju a zeza!!!
Shto rekao moj tata ako nemash bash nikakav problem imash slepo crevo!! :-D
 
Ja sam prisustvovala operaciji mog psa kada su mu radili ushi ...On je uspavan...Nije bilo problema ni kada se probudijo nije ni jednom zacvilio!!!A pitala sam i veterinara da li boli?Rekao je da pas kao i covek to u totalnoj anesteziji ne oseca...S druge strane imam jako dobog veterinara da nisam imala problema ni posle operacije jer je on to odradio profi!!!A uradio je tako da svako ko gaji pse je bio odushevljen i pitao ko je radio !!!Aki moj pas ne vidi mu se ni jedan oziljak koliko je pazljivo odradjeno!!!
To dosta zavisi od veterinara!!!
 
againtp9.jpg

Ovom nije kupiran ni rep i meni se dopada...
Priznajem, nisam se mnogo bavila razmišljanjem na zadatu temu, ali mi ne deluje logično da se zabrani kupiranje bilo repa bilo ušiju ukoliko je to u interesu zdravlja psa?! I to u zemljama koje tretiramo kao razvijene, gde se i te kako vodi računa o interesima životinja (doduše, iz ljudskog ugla, što je malo diskutabilno ali je to već neka druga tema).
 
Iz zdravstvenog ugla ne mogu da kazem nista, jer jednostavno ne znam. Dobro pitanje je postavila smeh, i mislim da je kod njih takvo kupiranje cisto estetsko. Verujem da mozda kupiranje usiju sprecava zapalenje, ali to do sada niko nije nesto posebno proucavao, pa mi lici da su se za to uhvatili kao razlog za kupiranje. A na netu sam nasla da je covek koji je napravio ovu rasu sam odlucio da im kupira usi i rep iz estetskih raloga. Tako da... sve za lepotu..
 
Mackic:
Ali zar se njima ne ugrozava sluh time sto im se podizu usi? Recimo da onda cuju glasnije pa da im to smeta, tipa da im ste stvara buka? Ne znam, lupam, to mi je palo na pamet...
Moram da priznam da je i meni ipak draze da se pas ostavi onako kakvom ga je priroda dala. Mada takodje moram da priznam da sam za secenje repa kod rota, jer mi se ne svidja kad im ostave rep. Ali to secenje usiju mi se nikad nije svidjalo. Nekako mi pas posle izgleda unakazeno, kao da mu je neko oglodao usi... Zaista za retko kod psa mogu da kazem da izgleda lepo sa secenim usima.

Vec je neko rekao, repici im se seku u prvoj nedelji zivota i rana se zasije sa 1 kopcom.
Sto se usiju tice, one se kupiraju posle drugog meseca starosti psa. Mojoj kuci smo kopirali usi kod nekog lika za koga je svojevremeno vazilo da je bolji u gradu posto dobermanima se usi jako visoko kupiraju i ako se ne iseku kako treba, postoji rizik da se ne podignu lepo. Koliko se secam dao joj je lokalnu anesteziju i trazio da mi drzimo psa na njegovom trpezarijskom stolu dok on secka. Cim je poceo da "radi", ja sam pala u nesvest. Miris krvi mog psa... Sve u svemu, za mene jako lose iskustvo.
Budjenje iz anestezije je posebna prica od koje mi se srce cepalo. Jos sutradan sam se pokajala sto smo je mucili tim glupostima. Posle sedam dane se vade kopce sa usiju, a kada rane zarastu, psa treba voditi da mu stave fisbajne (stiropor koji se stavlja u skoljku uha, koji se tako fiksira flasterom). Moj pas je svaki put uspeo u rekordnom roku da izvali te fisbajne, posto joj je smetalo u uhu.
E sad, po meni sinonim za dobermana i jesu visoke usi. Sa klempavim usima izgledaju kao pticari, dakle dosta pitomije, mada i to ima svoje prednosti jer se ljudi manje plase.
Ne verujem da cu sledecem psu kupirati usi.

Pozdrav
 
E da, u to vreme psu treba davati dosta kalcijuma, kako bi hrskavica sto pre ojacala. Prirodan izvor kalcijuma su ljuske od jajeta. Mozes da ih osusis u rerni na niskoj temperaturi i sameljes. Dobices prah koji mozes da umesas psu u hranu. Ili, postoje tablete koje mozes da kupis u pet shop-u, i zovu se cal-d-phos (kaldefos - kalcijum, vitamin D i fosfor izbalansirani u pravoj meri). Eto i toga sam se setila, mada ti savetujem da za sve pitas veterinara. :-)
 
Kaldefost sluzi za raskrupnjavanje psa, tj za povecavanje misicne mase. Ja to iskreno nikome ne preporucujem posto ako se daje bez kontrole moze se stvoriti pas van svakog standarda (imala sam prilike da vidim stafa kojem su davali to, pas ima 50kg, na izlozbi je dobio ocenu 5, ali nije mogao dalje da se takmici). Postoje tablete cistog kalcijuma koje se daju mladim psima i stencima, posebno onima koji ce dosta porasti. Kolicinu koju pas uzima mora da odredi vet jer ako se daje na svoju ruku moze da se da previse ili premalo.
 

Back
Top