Kodeks doktora

sexmen

Početnik
Poruka
11
Hteo bih samo da postavim pitanje: Ko treba da obavesti pacijenta da boluje od neizlecive bolesti tj. da ima rak i da mu nema spasa? Da li je to duznost lekara koji leci tog pacijenta ili porodice pacijenta? Ovo pitam jer imali smo problema, lekar koji je lecio mog oca nije mu rekao o cemu je problem nego ga je otpustio iz bolnice sa pricom da se javi za neki period (oko 3 mes.), a posle toga nije hteo da ga primi jer nije imao sta da uradi znajuci da je bolest neizleciva.On se pravdao da je to prepustio nama da mu mi kazemo od cega boluje i kakva mu je sudbina. :confused: :confused: :confused:
 
To je vrlo skakljiva tema, nekada se pacijentu saopsti kakvo mu je stanje, nekada ne, zavisi i od pacijenta i od lekara. Nisu svi pacijenti spremni na tu recenicu da im se blizi kraj, pogotovo ako nisu sposobni da shvate sta im se tacno desava.
 
Na zapadu je tu situacijua veoma jasna: hteo to pacijent da zna ili ne duznost je lekara da ga obavesti o njegovom stanju, pa makar se radilo i o brutalnoj istini. I svaki lekar ce to neziostavno uciniti be zpogovora i dileme, tu se pacijent nista ne pita.

Tako bi trebalo da bude. E sad, kako kod nas malo toga funkcionise i malo toga je logicno, ne znam sta d ati kazem. ali jedno znam: nije na lekaru da prepusti porodici da prenosi lose vesti pacijentu: porodica moze da bude potpuno neupucena a ima pravo i na psiholoske mehanizme odbrane, odnosno poricanje informacije; tu ves duzan je da pacijentu saopsti lekar i samo lekar: neprijatna obaveza, ali spada u obaveze zdravstvenog radnika.
 
Evo i ja bih se prikljucio diskusiji,mada fakticki necu dati odgovor postavljacu teme,jer ga i ne znam,ali..
Mislim da bi lekar svakako trebao da saopsti pacijentu dijagnozu maligne bolesti,jer on to moze uraditi najkavalitetnije.Ako to i ne uradi,uvek ima neki komsija,poznanik,i sl. koji poznaje nekog "strucnog" da protumaci nalaze.Znaci,pacijentu se samo pravi jos veci problem.
A i sami pacijenti su svesni i imaju crne slutnje,vise nego sto to iko i pretpostavlja.Samo oni to maskiraju poricanjem problema,sve dok se ikoliko dobro osecaju,a onda svima bude jasno pri kraju.
Lekar bi trebao da da jedan detaljan pregled stanja u smislu da pored dijagnoze predoci pacijentu i statisticke pokazatelje vezane za prognozu,nacine i mogucnosti lecenja...Znaci,ne samo puko citanje dijagnoze.Pored toga,trebao bi da snazno motivise pacijenta da se posveti lecenju odmah,kako bi se ta faza poricanja predupredila i ustedelo vreme,kojeg nema mnogo.
 

Back
Top