Matematika

Ovo sa duzima je dobra fora. Meni je komsinica sa cerkom (drugi razred) dolazila da joj pomognem sa slicnim zadacima. Zejedno rade domaci i tu su zapele. Prvo sam razmisljala kako bih to objasnila devojcici, a onda pogledam svesku i vidim uciteljica im crtala duzi. Onda je stvarno prosto za resavanje.
Inace majka uvek domaci radi sa cerkom. Kao hoces kod mene na kafu, ne mogu idem da pisemo domaci. Meni je ovo totalno strano a primecujem da gomila ljudi redovno uci s decom. Moj ce klinac sada u prvi razred i svi mi kazu moraces da radis sa njim. Ok da pomognem oko sticanja navika, da proverim da li je napisao domaci, pomognem ponekad ako nesto treba da se objasni. Ali da mu radim domaci pa to je totalno bezveze.
Kakvo je vase misljenje o tome, imate li iskustva? Da li je to neko pomodarstvo ili je stvarna potreba? Da li stvaramo debile od dece?
Ovo mozda zasluzuje i svoju temu ali nekako mi se namestilo ovde.
 
Ја седим поред свог детета док ради и пуштам га да сам решава, кад му запне, ја ускочим и покушам да му објасним на начин који му је лакши да би схватио и опет САМ дошао до решења. Оне задатке за које не знамо ни он ни ја, остављамо празне, па нек пита учитељицу да му објасни. То не значи да од њих правимо "дебиле". Па, и ја сам своје родитеље вукла за рукав да ми нешто објасне и помогну. Једино ако родитељ све домаће задатке ради уместо детета, онда нема сврхе да то дете иде у школу, зар не? Нек иде родитељ уместо њега.
 
trejsi:
Ovo sa duzima je dobra fora. Meni je komsinica sa cerkom (drugi razred) dolazila da joj pomognem sa slicnim zadacima. Zejedno rade domaci i tu su zapele. Prvo sam razmisljala kako bih to objasnila devojcici, a onda pogledam svesku i vidim uciteljica im crtala duzi. Onda je stvarno prosto za resavanje.
Inace majka uvek domaci radi sa cerkom. Kao hoces kod mene na kafu, ne mogu idem da pisemo domaci. Meni je ovo totalno strano a primecujem da gomila ljudi redovno uci s decom. Moj ce klinac sada u prvi razred i svi mi kazu moraces da radis sa njim. Ok da pomognem oko sticanja navika, da proverim da li je napisao domaci, pomognem ponekad ako nesto treba da se objasni. Ali da mu radim domaci pa to je totalno bezveze.
Kakvo je vase misljenje o tome, imate li iskustva? Da li je to neko pomodarstvo ili je stvarna potreba? Da li stvaramo debile od dece?
Ovo mozda zasluzuje i svoju temu ali nekako mi se namestilo ovde.

Moj sin je drugi razred i sa njim mora da se radi svakodnevno. Supruga i ja smo se podelili, ona radi sa njim srpski, a ja matematiku. Niposhto se ne sme detetu raditi domaci zadatak, ali pomoci i dodatno objasniti, to svakako.
Preporuchio bih svim roditeljima, kojima deca na jesen polaze u 1. razred, da obavezno decu nauche shto bolje da chitaju, to je najbitnije u 1. razredu. Nece vam mnogo pomoci ako je dete inteligentno, a nije nauchilo da chita, onda nece shvatiti tekstualne zadatke iz matematike kojih ima u izobilju, a i provera znanja se vrshi samo uz pomoc testova, nema vishe kao pre, da se dete istakne na chasu, pa da mu uchiteljica za trud da peticu.
Kakvog to precheg posla, mogu da imaju roditelji, od pomaganja svojoj deci u uchenju ?
 
A kakvog to preceg posla ima skola od toga da osposobi decu da nauce u skoli, i da im gradivo priblizi tako da mogu i sama da rade kod kuce bez da roditelji okapavaju danima i nocima uceci jos jednom sonovnu skolu sa decom iz pocetka?! Svasta bre!
 
To je i moje misljenje.Ako mu nesto nije jasno neka pita ucitelja da mu objasni.
To je bio moj moto kad sam isao u skolu.Nisam voleo da mi se roditelji bakcu sa tim i da me smaraju.Sta znam uradim sta ne znam pitam onoga ko je zaduzen da mi objasni i placen za to i stvar resena.Sa matisom nikada problema imao nisam.
 
WithdrawnWater:
X+Y=84
Y=3x(X-12)

X+[3x(X-12)]=84
X+3X-36=84
4X=84+36
4X=120
X=120:4
X=30
Y=54

Kako bi ovo preveli na nivo razumevanja deteta od 8 godina, e to jos da mi neko pedagoski objasni?!

A ko ti kaze da to ima neke veze sa pedagogijom. Nase skolstvo ima za cilj da stvori gomilu morona koji ce da budu poslusni i pokunjeni a gde ces bolji nacin od ovog. Prvo im pokazes kako su glupi i tupi i kako nista ne znaju a posle im jos das da takav zadatak nauce napamet. I sta dobijes dobijes ko rezultat osobu koja sve radi ko robot. Posle se neko pita sto kod nas deca ne vole skolu. Pa naravno kad ta skola pred njih postavlja zadatke koje ne mogu da rese na njihovom nivou razvoja i kada se vecito osecaju ko nekakvi ograniceni glupaci u toj skoli.
 
WithdrawnWater:
A kakvog to preceg posla ima skola od toga da osposobi decu da nauce u skoli, i da im gradivo priblizi tako da mogu i sama da rade kod kuce bez da roditelji okapavaju danima i nocima uceci jos jednom sonovnu skolu sa decom iz pocetka?! Svasta bre!

Ma idi.
Ajde mozda i skolski program treba da bude prilagodjen uzrastu, da da deca sama mogu da nauce takve stvari. Pa da se postepeno razvijaju Da se od njih prave osobe koje razmisljaju a ne uce napamet. Ma daj :twisted:
 
WithdrawnWater:
Pretpostavljam da ako sa PRVE police uzmes 12, na DRUGOJ polici ce biti 3 puta vise knjiga?

Bog te, zadatak sa dve nepoznate - pa gde to spada u drugi razred OS?! :shock:

Odgovor je naravno da je na prvoj polici bilo 30 a na drugoj 54 knjige...ali ne vidim kako dete od 8 godina moze ovo da resi??
Sedi, Nikola, da ti objasnim:

Dakle, na obe police si imao 84 knjige, jeli tako? I sada si sa prve uzeo 12 knjiga; koliko je ukupno ostalo knjiga na policama?

84-12=72

Sada na drugoj polici imaš tri puta više knjiga nego na prvoj. A koliko ukupno ima knjiga na policama? Sabereš one na prvoj polici i na drugoj:

BrojKnjigaNaPrvoj + 3*BrojKnjigaNaPrvoj = 4*BrojKnjigaNaPrvoj

(da gornje shvati, ako ne ide od prve, kreneš priču sa: imaš jednu knjigu i tri puta toliko knjiga, koliko je to knjiga, zatim imaš dve i tri puta toliko... bitno je da ukapira odnos i sumu)

Sada je lako:

4*BrojKnjigaNaPrvoj = 72

Koliko ima knjiga na prvoj, sada?

72/4 = 18

Sada pazi, sa te police je uzeto 12 knjiga, koliko ih je bilo pre uzimanja (i na ovo da obrati pažnju, kako ne bi samostalno zaboravljao)?

18 + 12 = 30

Ako je na prvoj polici 30 knjiga, i ukupno ih ima 84, koliko se knjiga nalazi na drugoj?

84 - 30 = 54 knjige

I tako Nikola shvati. A nit voli da uči, nit' sam ja matematičar i/ili pedagog, samo pomažem rođacima. Mada kapiram ja vas, moji roditelji su odustali da gledaju moje zadatke čim sam dospeo u drugi razred, a ti su bili jednostavniji od ovog (ovaj je za treći, neka me neki učitelj ispravi, samo se prisećam šta sam pomagao rođacima). Uostalom, osam godina i nije toliko malo, uskoro im sledi da počinju sa računanjem kvota i kvotera.

Kod ovakvih problema nije toliko bitno da oni uspostavljaju neke sisteme jednačina (to se i radi kasnije), već da steknu neke osnovne pojmove o odnosima između veličina. Samo moje mišljenje.
 
Verovatno se radi o deljenju nule i sa nulom, tj da se deci pokažu ti pomalo apstraktni pojmovi. Dakle, ukoliko nulu podeliš sa bilo kojim brojem, ponovo dobijaš nulu, i ako dalje umanjuješ na isti način, i dalje ostaje nula. Osim ukoliko je umanjivanje oduzimanje, tad zaista nem pojma šta da se radi.

Koliko učiteljica ima godina, ima li svoje dece i kakav joj je seksualni život?
 
Sestra i brat podelili su 69 slichica, tako da je sestra dobila 2 x vishe od brata.
Koliko slichica je dobio svako od njih ???


Otkrio sam da je sestra dobila 46, a brat 23, ali ne umem da postavim zadatak.
Pomagajte.
 
Lola 111:
Sestra i brat podelili su 69 slichica, tako da je sestra dobila 2 x vishe od brata.
Koliko slichica je dobio svako od njih ???


Otkrio sam da je sestra dobila 46, a brat 23, ali ne umem da postavim zadatak.
Pomagajte.

Ako je sestra dobila duplo više sličica znači da sve treba podeliti na tri jednaka dela, tj. 69/3=23.

Dakle sestra ima 2*23=46, a brat 23 sličice.

pozz
 
Lolo, pa isti fazon kao i prošli zadatak...

Nego, meni deluje zastrašujuće kad čujem ove mame kako sede sa decom i nadgledaju ih kako rade domaće zadatke, angažuju privatno učiteljice koje redovno rade sa decom... Iz svoje okoline gotovo da ne znam ni jednu mamu koja ne redi domaći sa svojim detetom.
Jel smo se mi mame promenile, ili je nastavni program zaista takav da deca ne mogu samostalno da se izbore sa njim?
 
Bem ti zemlju sa sve ministrom prosvete kad u drugom osnovne moraš detetu da tražiš profesora matematike!
P.S. Gde bi meni bio kraj da su mi obezbedili tata i mama istog sa 10 godina??! Sad bi sigurno bila (bar) sekretarica Bil Gatesu... A ja (nekakva) doktorka...Eeeee, živote, lutalico!!!
 
Imam ja komsiju koji ide u drugi razred! Vrlo dobar je djak.Dolazi kod mene dva-tri puta na engleski da mu objasnim (medju najboljim ocenama je engleski a poceli smo od drugog polugodista)Istina,nastavnica im je uzas,poznata je po tome sto od malih klinaca trazi jako puno,ali... Inace,dodje on nekad da mu objasnim uz engleski i srpski ili matematiku! I zaprepastila sam se kada sam videla da mu je 90% domacih zadataka resio cale. Kaze to je zato sto ja tatin nacin objasnjavanja ne razumem! I onda g aja uzmem i prvi put smo ucili 4 sata! Bukvalno sam ga ucila sabiranje i oduzimanje!Kad puf,mali dobi' 3 petice u roku od dve nedelje! Kao da se desilo neko cudo! Inace,mali kapira jako brzo i nije mi tesko da radim sa njim,ali mi ga je jako zao jer je pametan a nema ko da mu objasni (Inace,roditelji nisu tako glupi,njima je vrlo dobar uspeh za drugaka solidan i ne trude se da mu traze vise od toga).
Moja mama je sa mnom sedela vise u drugom nego u prvom jer sam znala bukvalno sve sto se uci u prvom! Sedela je pored mene,ali me nije non-stop nadgledala vec je bila tu da pomogne i prekontolise zadtke! Tako radi i sa mojim bratom!
 
Posle ovih priča, pomalo me hvata panika... Moj maleni ima 5 godina i sledeće školse godine kreće u pretškolsko.. Osim što super priča engleski, za drugo uopšte nije zainteresovan.. U stanju je da pola sata priča neprekidno na engleskom i sve izgovara pravilno u svim vremenima (mada ne zna šta su vremena), ali da sedne da crta i piše nema šanse!

A čini mi se da bi trebao poprilično stvari da zna pre škole..

Kupili smo pre izvesnog vremena slovaricu i pokušavamo da učimo slova, ali sve mu to kratko drži pažnju..

S obzirom da voli još i kompjutere i sve moguće igrice možda bih mogla da mu nadjem neku edukativnu igricu za njegov uzrast. Ali gde..?

Možda sam omašila temu, ali šta da se radi...
 
Molim za pomoc.
U 2 kese je bilo ukupno 15 pomorandzi. Ako se iz jedne kese uzmu tri pomorandze, u njoj ostaje 2 puta manje nego u drugoj kesi. Koliko pomorandzi je bilo u svakoj kesi ???

Zadaci za drugi razred osnovne shkole su svaki dan sve tezi i tezi.
Bio sam kod uchiteljice pre neki dan,u shkoli, sanjao sam da imam seks sa njom, kakav li je to znak, a i nije neka riba, naprotiv...
Hvala vam unapred, nemojte mi zameriti shto se chesto javljam , pokushavajuci da reshim zadatke.
 
Daaaaj lažeš da je ovo zadatak za drugi osnovne! Ne verujem!

Uglavnom ide ovako:

x+y=15
x-3=y/2
--------------------

x=15-y
pa onda u drugoj jednačini zameniš x sa 15-y:
15-y-3=y/2
---------------------------
12-y=y/2, pa sad sve to pomnožiš sa 2, da bi dobio
24-2y=y
3y=24
y=8
x=15-8=7
 
E, nemoj se ljutis, ali prvo uzmi udzbenik i prouci gradivo. Tamo je sve lepo objasnjeno i uvidesec da to nisu strasni zadaci (nam jesu kad padnu tako s neba pa u rebra) , ali deci se objasne pravila ("sta nam je poznato u zadatku, a sta nam je nepoznato"...i sl.) i tako ona lepo nauce da misle...
I, veruj mi, zadaci uopste nisu tezi nego pre 20-30 godina...
Jednom sam, da bih malo gimnasticirala mozak, uzela zbirku zadataka - za osnovce - iz matematike ... i celo leto resavala :)... Naj(gori) su mi bilo oni "zanimljivi zadaci" sa zvezdicama...

e, da dodam...nema tu x i y , sve je samo x
 

Back
Top