Divlji kunic u lovistu?

Ekološku katastrofu je izazvao u Australiji kada su doseljenici doneli nekoliko parova. Pošto nije imao prirodnih neprijatelja ni bolesti koji bi regulisali populaciju, kao ni nepovoljne vremenske uslove ali je zato imao obilje hrane, prostora i peskovitog zemljišta u kojem se lako kopaju rupe gde odgaja mlade naglo se proširio i postao problem. Pokušali su da ga istrebe tako što su uneli lisicu i pse, ali to nije puno pomoglo već su tako obogatili faunu sa novim prestavnicima. Tako su neke autohtone vrste dovedene na rub istrebljenja ili su potpuno istrebljene, pre svega zbog konkurencije za hranom i staništem. Delimično regulisanje populacije kunića je uspelo tek unošenjem bolesti-virusa i bakterija.
U Evropi znam da ga ima u Francuskoj, Austriji, Velikoj Britaniji i Italiji. Kod nas mislim da ne bi prestavljao veliku konkurenciju poljskom zecu jer im se načini života razlikuju, ali bi moga da ugrozi opstanak već ugrožene tekunice. Možda mu naša klima i ne odgovara pa ga zato ovde ni nema.
 
prija im suva klima, znam da ih ima na nekim hrvatskim ostrvima, ali mislim da bi pokvarili lov, narocito za one koji love gonicima, ker ga potera a on trk u rupu, a bio bi konkurencija za hranu nasem poljskom zecu, inace to su dve potpuno razlicite vrste i njihovo mesanje nije moguce, ja sam cuvao domaceg kunica, rase novozelandski beli iimaju veliki broj okota u toku godine i kote vise mladih nego li zecevi, ali mislim da njihovo naseljavanje na nase terene ne bi bio dobro
 
Ideja da se pusti divlji kunic u loviste (i to na kvarno) je dosla celoj grupi, gledajuci neki francuski lov na dvd-iju. Imaju ljudi, ili su bar snimili gomilu kunica i love ih, dok smo mi marljivo 6 nedelja pretrazivali detaljno loviste i osim fazana kojih je i bilo zeca jednostavno nemamo. Ali dobro je, svi su se ohladili kako je sezona prestala a i LU je nacinilo krupan korak, te je na 600 i kusur lovaca pustilo (kupili) 20 !!! zeceva u decembru. Uz malo srece bice zeca i za komercijalni lov, a ako ne bude.........zovem vas za par godina u pomoc
 
Hvala na pozivu KUKUREK :) :) nego pojasni ljudima šta bi sa tom divljom američkom ćurkom što ste je naseljavali da mi ovi mladi naraštaji shvate problem ,,importa,, stranih vrsta u domaću ,,ekologiju,, i ,,etnologiju,,!! :) :)
 
Tamnavac:
Hvala na pozivu KUKUREK :) :) nego pojasni ljudima šta bi sa tom divljom američkom ćurkom što ste je naseljavali da mi ovi mladi naraštaji shvate problem ,,importa,, stranih vrsta u domaću ,,ekologiju,, i ,,etnologiju,,!! :) :)
Ma kakva curaka ,ja sam tad bio jos u osnovnoj skoli,kad su oni to pustali na teren u okolini sela PETNICA.Curka ko curka,malo se to i cuvalo kod nas, sve je to pobijeno,mislim u toku prve dve godine.
Nego imam informaciju da cemo izgleda na MEDVEDNIK pusti ti,divokuzu,i muflona,imamo odlicnu saradnju sa SRBIJOM SUME.
Pozdrav od veselih_valjevaca,inace ko nebi volio da se lovi i ona kodnas u LOVISTU,kozna mozda i bude nekada lova
pozdrav
 
Gazdarica ("foruma"istorije) :
"Imam u kuci jednu knjigu izdatu 1943. u Zagrebu... Dakle, u NDH..."
"@Lj, dacu vam kame..."
(ПРЕТЊА СМРЋУ)
(ја сам Србин мета тог "разговора")
(у под-форуму: "везе с Италијанима")
СРБИ, ЈЕВРЕЈИ, ЦИГАНИ: СЕТИМО СЕ ЗЛОГЛАСНЕ УСТАШКЕ SS "KAMA" DIVIZIJE !!!
 

Back
Top