Orkanski visovi

Da li vam se svidja roman Orkanski Visovi?

  • da

    glasova: 15 78,9%
  • ne

    glasova: 4 21,1%

  • Ukupno glasova
    19
  • Anketa je zatvorena .

Rudjer

Iskusan
Poruka
5.513
Ja sam student engleskog jezika i knjizevnosti i imao sam da procitam ovaj roman za ispit. Svi hvale ovu knjigu, ali meni se i nije nesto dopala. Nekako mi je odvratna. Samo neki gnev, divljacko ponasanje, razuzdanost. Verovatno najodvratnija knjiga koju sam ikad procitao.
 
Rudjer:
Ja sam student engleskog jezika i knjizevnosti i imao sam da procitam ovaj roman za ispit. Svi hvale ovu knjigu, ali meni se i nije nesto dopala. Nekako mi je odvratna. Samo neki gnev, divljacko ponasanje, razuzdanost. Verovatno najodvratnija knjiga koju sam ikad procitao.
meni je to omiljena knjiga. ostavila je bas jak utisak na mene. kako ti je, bre, odvratna, ne ide mi u glavu. obozavam englesku knjizevnost, o ruskoj vec da ne pricam
 
Иако сам навикла на "тежу" литературу, мени су "Оркански висови" симпатични -- можда баш због страсности њихове љубави (што је Руђер назвао "дивљачко понашање и разузданост, али страст је увек таква.)
 
Uh, baš ne volim tu knjigu! Vremenom sam uspela da zavolim i Džejn Ejr i Gordost i predrasudu (znam da nije isti pisac, ali uvek ih trpam u isti koš!), ali Orkanske Visove nikako... Kada se čovek malo udubi u stvar, jeste zanimljivo napisano, koliko se sećam stalno se menja pripovedač, priča u priči itd, ali šta ću, kod mene ta priča nikako ne pije vodu... Baš nikako.
 
odlična knjiga..
mada nekako kad prođe nešto vremena od kad je pročitaš bolje je shvatiš...
a to što je mračna ne znači da nije zanimljiva, dobra ili ne znam šta već..
a i prilično je dobro ekranizovan roman...
 
muvalo:
Uh, baš ne volim tu knjigu! Vremenom sam uspela da zavolim i Džejn Ejr i Gordost i predrasudu (znam da nije isti pisac, ali uvek ih trpam u isti koš!), ali Orkanske Visove nikako... Kada se čovek malo udubi u stvar, jeste zanimljivo napisano, koliko se sećam stalno se menja pripovedač, priča u priči itd, ali šta ću, kod mene ta priča nikako ne pije vodu... Baš nikako.

Hvala,takodje.Dzejn Ejr volim,ali su mi Orkanski visovi nekako prazni..jeste mnogo strasti i drame ali nedostaje mi malo kontemplacije da utemelji stvar,mada je to stvar ukusa
 
Па, ја је нисам прочитала испод дрвета, хехе, али читала сам је кришом, јер је то било баш у испитном року, а ја бруцош... ;) Не треба да се хвалим што сам је тако касно прочитала, али шта је ту је ... Боље икад, него никад.
 
Moj omiljeni roman. :heart::worth: Iznenađujuće moderan pripovedački postupak, uz vrlo neobične i snažne likove, i kombinaciju realističkog (nepouzdanog) pripovedača, gotske atmosfere, i Blejkovsko-Bajronovskih ideja.

Иако сам навикла на "тежу" литературу, мени су "Оркански висови" симпатични -- можда баш због страсности њихове љубави (што је Руђер назвао "дивљачко понашање и разузданост, али страст је увек таква.)

A odkad je to Emily Bronte "lakša literatura"? :eek: :think:

Uh, baš ne volim tu knjigu! Vremenom sam uspela da zavolim i Džejn Ejr i Gordost i predrasudu (znam da nije isti pisac, ali uvek ih trpam u isti koš!), ali Orkanske Visove nikako... Kada se čovek malo udubi u stvar, jeste zanimljivo napisano, koliko se sećam stalno se menja pripovedač, priča u priči itd, ali šta ću, kod mene ta priča nikako ne pije vodu... Baš nikako.
A po čemu su to slične, po tome što su sve iz Engleske i što su žene? :roll:

Charlotte Bronte i Jane Austen su veoma različite, a tek Emily Bronte je vrlo različita od obe... i od svoje sestre, ali tek od Jane Austen je dijametralno suprotna.

Inače nisam sitgla da glasam, pošto je anketa završena.
 
Poslednja izmena:
Ja sam student engleskog jezika i knjizevnosti i imao sam da procitam ovaj roman za ispit. Svi hvale ovu knjigu, ali meni se i nije nesto dopala. Nekako mi je odvratna. Samo neki gnev, divljacko ponasanje, razuzdanost. Verovatno najodvratnija knjiga koju sam ikad procitao.

Bogami, tu nešto ima. Samo- knjiga nije "odvratna". Ona je više
smiješna i neuvjerljiva u visokom romantizmu, kao npr. Byron.
Byrona ne mogu čitati zbog toga neuvjerljivoga patosa, a tu
je negdje i Brontica.

Čudno, za Engleze je to ikoničan roman, drže da nema boljega,
da je bilo koji roman Conrada, Jamesa, Dickensa, Joycea,... samo eventualno jednak, a
ne bolji. De gustibus...
 
Par citata :)

'Covjek obicno moze dobro ugostiti onoga za kog je siguran da nece ponovno doci u posjet'.
'Dobro srce pomoci ce ti da imas lijepo lice, moj mladicu..'.
'Elleno, volim ga vise nego sebe. Eto po cemu to znam: svaku vecer molim da ga nadzivim, jer vise volim da budem nesretna ja, nego da to bude on..'
'Gospodine Heathcliffe, vi nemate nikoga da vas voli; i ma kako nas cinili nesretnima, mi cemo uvijek naci osvetu u pomisli da vasa okrutnost potjece od vase jos vece nesrece'.
'Ne zelim lezati tamo sama; mogu me pokopati 12 stopa duboko i podici crkvu iznad mene, ali necu imati mira dok ti ne budes (pokopan) samnom..'.
'Oholi ljudi stvaraju sebi gorke zalosti..'
'Ponizilo bi me da se udam za Heathcliffa; i tako on nikad nece znati koliko ga volim; i to ne zato sto je lijep, Nelly, nego zato sto je on vise ja nego ja sama'.
'Posteni ljudi ne kriju svoja djela.'
'Zeljela bih da sam opet djevojcica, poludivlja, snazna i slobodna; da se opet smijem nezgodama, a ne da gubim pamet zbog njih..'

Odlican roman :) Zabavan. Poucan na svoj nacin. Nevjerojatno je s kojom lakocom spisateljica pise. Pojasnjava. S kojom lakocom opisuje sve strane situacije. Kako ne pokazuje samo -dobro- ili samo -lose- nego se trudi da likovi bez trunke lazi, dvolicnosti, susprezanja kazu sta misle. Ne znam za koju knjigu od nedavno procitanih mogu rec da je ovako 'potpuna'. :)
 
Poslednja izmena:
Ja sam student engleskog jezika i knjizevnosti i imao sam da procitam ovaj roman za ispit. Svi hvale ovu knjigu, ali meni se i nije nesto dopala. Nekako mi je odvratna. Samo neki gnev, divljacko ponasanje, razuzdanost. Verovatno najodvratnija knjiga koju sam ikad procitao.

Da su Orkanski sisovi verovatno bi ti se svidela!

- "i imao sam da procitam ovaj roman za ispit." nešto mi ne štima u ovoj jezičkoj konstrukciji.Aj mož' ti to bolje da napišeš......
 

Back
Top