Pomoc iz Fizike

Dragoonair

Zainteresovan član
Poruka
267
Molim vas pomozite mi sa odgovorima na ova pitanja. Imam kontrolni iz fizike sutra i bice neka od ovih pitanja. Ako znate odgovor objasnite u najprostijem mogucem obliku. Bitno je da bude odgovoreno sa fizicke tacke gledista jer profesor nece da prizna u suprotnom.

1. DA LI CE KAMEN PASTI NA DNO JEZERA BRZE ZIMI ILI LETI? OBRAZLOZITE ODGOVOR.

2. ZASTO U VREME KADA PADA SNEG POSTAJE TOPLIJE?

3. AKO SE PREKO BLOKA LEDA PREBACI TANKA ZICA I O NJU OBESI TERET OD NEKOLIKO KILOGRAMA, ONA CE POSLE IZVSNOG VREMENA PROCI KROZ LED, A BLOK CE OSTATI KAO CELINA. OBJASNITE TU POJAVU.

Nadam se da ce neko da odgovori. Hvala unapred.
 
1. Brzina padanja kamena na dno zavisi od viskoznosti a ova opet od gustine vode. Voda je najgusca na +4C, a zimi je negde na 0C, sto je znaci cini redjom. Sad, ne znam kakva je gustina leti, na nekih 20C, al, ako nije veca od one na 0C onda zimi pada brze.
2. Zato sto sneg ima manji koeficijent provodjenja toplote, tj deluje vise kao izolator nego voda.
3. Komplikovano...
 
1. Brzina padanja kamena na dno zavisi od viskoznosti a ova opet od gustine vode. Voda je najgusca na +4C, a zimi je negde na 0C, sto je znaci cini redjom. Sad, ne znam kakva je gustina leti, na nekih 20C, al, ako nije veca od one na 0C onda zimi pada brze.
hahaha.. Ovo je bilo dobro..

Pa na 0 stepeni, voda je LED, nece onda uopste da potone kamen.. : )))) ... Za zimu, svakako treba uzeti temperaturu od oko 4 celzijusa, tako da ce kamen brze na dno pasti leti.. ;)
 
3. AKO SE PREKO BLOKA LEDA PREBACI TANKA ZICA I O NJU OBESI TERET OD NEKOLIKO KILOGRAMA, ONA CE POSLE IZVSNOG VREMENA PROCI KROZ LED, A BLOK CE OSTATI KAO CELINA. OBJASNITE TU POJAVU.
Za ovo trece ja mogu da odgovorim ali necu. reci cu ti jedan ekesperiment kojim mozes sam zakljuciti nesto.

Stavi kocku leda u casu vode i pokusaj da je izvadis koncem a da pri tome ne diras ni casu ni led ni vodu. Tesko a? Nije, aku stavis jedan kraj konca na povrsinu leda i naspes malo soli i sacekas par sekundi. Povuces konac i vidi sta ce se desiti???
Iz toga mozes izvesti dobar zakljucak. ;-)
 
Dragoonair:
Molim vas pomozite mi sa odgovorima na ova pitanja. Imam kontrolni iz fizike sutra i bice neka od ovih pitanja. Ako znate odgovor objasnite u najprostijem mogucem obliku. Bitno je da bude odgovoreno sa fizicke tacke gledista jer profesor nece da prizna u suprotnom.

1. DA LI CE KAMEN PASTI NA DNO JEZERA BRZE ZIMI ILI LETI? OBRAZLOZITE ODGOVOR.

2. ZASTO U VREME KADA PADA SNEG POSTAJE TOPLIJE?

3. AKO SE PREKO BLOKA LEDA PREBACI TANKA ZICA I O NJU OBESI TERET OD NEKOLIKO KILOGRAMA, ONA CE POSLE IZVSNOG VREMENA PROCI KROZ LED, A BLOK CE OSTATI KAO CELINA. OBJASNITE TU POJAVU.

Nadam se da ce neko da odgovori. Hvala unapred.
3. Ova pojava se zove reželacija. Kristali imaju određenu tačku topljenja. Kod supstanci kod kojih je topljenje praćeno smanjenjem zapremine (voda, bizmut, antimon i neke još) sa povećanjem pritiska smanjuje se tačka topljenja. Zato se led pod pritiskom žice a zbog uticaja tereta, topi na nižoj temperaturi od nula stepeni. Čim žica prođe ponovo dolazi do zamrzavanja. Iz istih razloga trag automobila na utabanom snegu se sija, jer je pod pritiskom došlo do topljenja snega a potom do zamrzavanja.
Odgovori na pitanje 1 i 2 su ti dati.
 
loogyc:
hahaha.. Ovo je bilo dobro..

Pa na 0 stepeni, voda je LED, nece onda uopste da potone kamen.. : )))) ... Za zimu, svakako treba uzeti temperaturu od oko 4 celzijusa, tako da ce kamen brze na dno pasti leti.. ;)
Voda nije na 0C led. Potrebno je jos nesto da bi voda koja se hladi sa vise temperature na 0C presla u led iste temperature, a to je latentna bla bla bla...
 
evro:
Voda nije na 0C led. Potrebno je jos nesto da bi voda koja se hladi sa vise temperature na 0C presla u led iste temperature, a to je latentna bla bla bla...
Ako se led zagreva njegova se temperatura povećava do 0C pod normalnim pritiskom. Sa daljim dodavanjem toplote temperatura ostaje ista dok se led ne istopi a zatim počinje da raste. Znači na 0C mogu da postoje i voda i led (dvofazni sistem).
 
v.v.ilic:
E bogami, voda na 0 stepeni pocinje da se ledi na povrsini. Tresnes na povrsinu kamenom i nema leda.:lol: :lol: :lol:
Ajde
n010.gif
pa na
e020.gif
inače te šaljeu u
o050.gif
 
Mislim da bismo ti i ja mogli negde na nekoj posebnoj temi da vodimo "rat" smajlijima. Veruj mi kada uključim računar prvo skoknem ovde i slatko se ismejem i oraspoložim i onda mogu "ladno" da diskutujem sa raznim tipovima, koji su reinkarnirani iz srednjeg veka pa se baš ne snalaze dobro u ovom modernom svetu nauke.
 
Slazem se.Mozda bismo mogli da otvorimo novu temu. Na primer: Prepirka forumasa ili Tuca na prirodnim naukama. Tu bi mogli svi da iskaljuju bes na onim drugima i da tako sacuvaju cistocu tema koje zasluzuju i paznju i postovanje. Ako si za idemo na to!:wink:
 
v.v.ilic:
Slazem se.Mozda bismo mogli da otvorimo novu temu. Na primer: Prepirka forumasa ili Tuca na prirodnim naukama. Tu bi mogli svi da iskaljuju bes na onim drugima i da tako sacuvaju cistocu tema koje zasluzuju i paznju i postovanje. Ako si za idemo na to!:wink:
Očigledno da nisu razumeli smisao ovog predloga iako mislim da je dobar radi opuštanja. Očigledno da imamo preozbiljne prirodnjake na Prirodnim naukama.
 
stnco:
Očigledno da nisu razumeli smisao ovog predloga iako mislim da je dobar radi opuštanja. Očigledno da imamo preozbiljne prirodnjake na Prirodnim naukama.
Mislimo isto. Mi na Fudbalu imamo temu Stadion. Tamo se moze reci svasta, cak i prosto i vulgarno. Zato je prilican red na ostalim temama. Moderator 'ladno brise sve ili prebacuje na Stadion. A stvarnost se ne moze menjati. Ili se prilagodis ili ne. Danas je nemoguce obuzdati izlive gneva i usmeriti svaciju misao na pravi put. Stojim na stanovistu da svaki forum treba da ima ovakav ventil. Dovela bi se diskusija u red. Ono sto se radi na Politici je nemoguce moderovati. TAmo svako sebidopusta svasta.:-D
 
, 01:12 #4
Obersturmfuehrer
ich will kein Engel sein




Učlanjen:: 02.10.2004.
Lokacija: Weißenburg
Poruke: 9.192 Re: Tuca na Prirodnim naukama

--------------------------------------------------------------------------------

mislim da je doboljno pljuvanja, cvrga, offtopica i svadjanja na drugim temama....

___________________________________________________________________________

Upravo s toga mislim d bi na tim temama trebao da reagujes strozije i ocistis ozbiljne teme od pljuvanja i tuca. Tada niko ne bi imao razlog da te kao moderatora kritikuje. Ako hoce da se pljuje neka pljuje na temi predvidjenoj za to.
No, niti zelim niti mogu da te savetujem. Radis, kao i svi moderatori, po svom a posetioci ocenjuju taj rad. Mada mislim da na Prirodnim naukama moderator ima daleko manje posla nego recimo na Politici. Ne verujem da Jomini moze uvek da opazi i brise sve.

Ovaj prilog nemoj da shvatis kao kritiku tviog rada.:wink: Ovo je samo moje misljenje.:lol: Da li ce to povuci sa sobom neke neocekivane reakcije reci ce vreme.:wink:
 

Back
Top