Čudno ponašanje mladog pinča

Tinar

Veoma poznat
Poruka
10.368
Ženskog mladunca pinča, od 2 i po meseca, imamo par dana. Juče sam je izvela u njenu prvu šetnju, uopšte izlazak napolje, i mala nije htela da hoda, ukočila se totalno (ko Sfinga) i drhtala ko prut!! Da li je ovo ponašanje normalno??
 
Могуће да се уплашила! Јел` излазила досад напоље? И јел` видела нешто што би могло да је уплаши? И у каквим је условима одрасла пре него што је дошла код вас?
 
gica:
Svaki pinc kog sam ikada video na ulici se ponasao kao da se upravo rastaje od zivota. Valjda tako treba...
:lol:


Pa nije pre ovoga uopšte izlazila, i izvela sam je na prometnu ulicu. Nemam pojma u kakvim je uslovima živela, sve što znam je da je došla iz nekog velikog legla. Mislim, ima tek 2 meseca. Ali, ipak je to pas, ona bi trebalo da voli šetnju i čitala sam da pinčevo vole šetnje... :( Plašim se da neće voleti da se šeta... : (((((((
 
Pokusaj prvo da je izneses u rukama, pa kad stignete do nekog sigurnog mesta (koje je dalje od ulice, i nema mnogo ljudi i pasa) tu je spusti pa vidi kako ce da reaguje. Ako bude i dalje nepomicno stajala opet je uzmi u ruke i prosetaj se malo s njom dok je tako drzis. Pokusaj tako par dana, da ona shvati da si ti uvek kraj nje i da moze malo da se oslobodi. Ona je sad jos uvek bas, bas mala, i njoj sve izgleda nenormalno veliko i traumaticno, ali ce vremenom proci. I za pocetak nemoj da je setas dugo i daleko. Ima u zgradi do moje jedan muzjak pinca koji ima 8 meseci i isto je tako bio preplasen kao mali,a sad da ga vidis, samo vitla okolo.
 
Mackic:
Pokusaj prvo da je izneses u rukama, pa kad stignete do nekog sigurnog mesta (koje je dalje od ulice, i nema mnogo ljudi i pasa) tu je spusti pa vidi kako ce da reaguje. Ako bude i dalje nepomicno stajala opet je uzmi u ruke i prosetaj se malo s njom dok je tako drzis. Pokusaj tako par dana, da ona shvati da si ti uvek kraj nje i da moze malo da se oslobodi. Ona je sad jos uvek bas, bas mala, i njoj sve izgleda nenormalno veliko i traumaticno, ali ce vremenom proci. I za pocetak nemoj da je setas dugo i daleko. Ima u zgradi do moje jedan muzjak pinca koji ima 8 meseci i isto je tako bio preplasen kao mali,a sad da ga vidis, samo vitla okolo.

E, pokušaću tako, čim se malo prolepša vreme. A zanima me i ovo, za one koji imaju iskustva sa tim: kako da se ponašam prema njoj kada se popiša ili pokaki negde gde ne treba, a ima svoju ˝kutiju˝ za nuždu? Evo, pre 15 min se ispišala ispod jelke (da, još uvek je držimo :roll: ) pa sam uzela novine i išljapkala je dobro po guzici i stavila je u tu ˝kutiju˝ da ostane malo. Koliko im treba da se nauče, otprilike? Zanima me koji je najefikasniji nachin za tu ˝dresuru˝...
 
Nemoj da bijes tako mladog (a i malog) psa NIKAKO posto ona ne razume zasto, a plus je jos i previse mlada da bi uopste mogla da kontrolise besiku. A i mali psi inace imaju potrebu cesce da piske nego veliki posto oni cim popiju par gutljaja vode besika im je puna. Velikim psima je uglavnom dosta da izadju 3-4 puta u setnju i to je to (neki se silom prilika naviknu i na 2 puta :???: ), a mali psi moraju cesce da piske ali naravno manje kolicinski. Probaj da joj ogranicis kretanje po kuci dok se malo ne nauci, tu mislim da je ne pustas da vitla po celoj kuci jer ce ona kad joj se pripiski cucnuti gde joj je najblize. Ja sam moje pse dok nisu naucili uglavnom drzala u kuhinji, naravno ne mislim sve vreme nego ako prodje neko vreme a da ne piske onda ostanemo u kuhinji i tamo nastavimo da se igramo, a posle piskenja moze da ide u sobe itd. A u kutiju za nuzdu NEMOJ NIKAKO da je stavljas u vidu kazne i da je grdis posto ce misliti da ce dobiti grdnju kad god udje u kutiju, tu treba JEDINO da se hvali! Kad se sledeci put negde upiski brisni to malo tolet papirom i stavi taj papir u kutiju za nuzdu posto ce onda ona imati taj miris pa ce pas instiktivno ici svaki put tamo da obavi nuzdu. Stenci inace piske uglavnom posle jela i kad se probude, ili ako su dugo vitlali i igrali se. Tako da cim ti se cini da tvoj pas dugo nije nista obavio ti je odnesi u tu prostoriju u kojoj je kutija pa se tu malo igrajte i sacekaj da joj se pripiski i cim cucne (ako cucne van kutije) ti je ubaci u kutiju i pocni da je glasno hvalis i ne zaboravi da kad obavi da je nagradis sa kojim keksicem ili makar je dobro izmazi, a to isto uradi i kad obavi nuzdu u setnji. Videces brzo ce ukapirati, a ako joj i treba malo duze nemoj da gubis zivce posto onda nece nikako nista nauciti, samo ces izmuciti i psa i sebe. A sto se tice setnje to je normalno ponasanje za psa koji je tek poceo da izlazi, samo se drzi saveta sto ti je dala Mackic i bice sve ok. Pozdrav! :)
 
Uh, pas nije macka da ima kutiju za nuzdu. Prva stvar. To sto je u pitanju mala rasa ne znaci da joj treba drugaciji tretman. Moras da joj napravis dnevni ritam - kada jede, kada spava, kada se igra. Samo tako ces je nauciti i kada piski, i gde pisiki, i (sto je u vasem slucaju problem) kada izlazi napolje.
Ako si je nekoliko puta, onako sporadicno, izvela napolje, naravno da je u shocku. Nit' ona to ocekuje, nit' zna sta se od nje ocekuje u toj situaciji. Zato uspostavi raspored> ujutro, posle jela, izlazi napolje, popodne, uvece, itd. Iznesi je na neko mirnije mesto, tipa zabaceni ugao parka. Nemoj da je vuces za sobom po ulici, kako neki vec rade. Spusti je tu, i ponasaj se normalno> hodaj okolo, ona ce krenuti za tobom, i poceti da njuska...
Jako je bitno da se ti normalno ponasas. Ljudska nervoza lako putuje povocem do psa. Ovo treba da bude lepo vreme za vas obe, a ne povod za nerviranje.
Tu smo da pomognemo, slobodno postavljaj pitanja. Pozz
Pudlala
 
Izvela sam je ponovo danas u shetnju, uspeshno. Nosila sam je do parka, i pustila da se sama setka i posle nekih 5 min se oslobodila, i vodila sam je nazad, do kuce, sa povodcem. Dakle, pochela je polako da se privikava i dosta se oslobodila, uopste...
Shto se tice piskenja i kakenja, ona mora da ima kutiju za nuzdu, to su nam rekli svi veterinari i dreseri. Jedino je chudno shto vec dugo ne kaki...
 
I mi imamo pinca od 5 meseci sto se setnje tice izuzetno su zimljivi stalno im je hladno i uvek se tresu to sam i od odgajivaca cuo i dok ne bude 20 stepeni napolju tako ce biti. ;-) A ovo u vezi piskenja neznam sta da ti kazem vec 2 meseca je izvodimo vise puta u toku dana napolje i nekada hoce da stane kod vrata i trazi ali uglavnom jos uvek nece. Iz koje si odgajivacnice uzela kuce?
 

Back
Top