KO je vlasnik KOSOVA?

adem_ks

Buduća legenda
Banovan
Poruka
33.624
По седум години одложување ќе почне обележувањето на границата со Косово



Во рок од 120 дена треба да се формира заедничка комисија, a демаркацијата треба да заврши до мај наредната година

СОЊА КРАМАРСКА

По седум години одлагање, најпосле ќе започне обележувањето на северната граница кон Косово. Ова беше соопштено по средбата Груевски-Тачи завчера, вест што македонскиот државен врв одамна ја очекуваше. Во документот што специјалниот пратеник на ОН за Косово Марти Ахтисари го претстави во петокот пред властите во Приштина се решава и проблемот со демаркацијата на границата. Се предвидува во рок од 120 дена македонската и косовската страна да формираат заедничка комисија во која ќе учествува и еден меѓународен претставник, а во рок од една година од нејзиното формирање да заврши и процесот на целосно физичко обележување на границата.

od moje strane samo prenos makedonskog clanka i pitanje, licno NO COMENT !
 
Шта од њих може да се очекује?Због таквог понашања за пар десетина година Македонија неће имати ни једног Македонца.;)
 
Ne moze biti ni govora o legalnosti i legotimnosti bilo kakve "makedonsko kosovske" komisije koja ce odlucivati o tim granicama ,..jer to ni po unutrasnjem ni po medjunarodnom pravu nisu KIM-Makedonija granice,vec granice Srbije i Makedonoje.
neka se sa vatrom ne igraju!!
 
giovaniI:
Ne moze biti ni govora o legalnosti i legotimnosti bilo kakve "makedonsko kosovske" komisije koja ce odlucivati o tim granicama ,..jer to ni po unutrasnjem ni po medjunarodnom pravu nisu KIM-Makedonija granice,vec granice Srbije i Makedonoje.
neka se sa vatrom ne igraju!!

Napominjem da mi je drago što nema više juge-pljuge, međutim, ta činjenica najbolje pokazuje da su svi unutrašnji i međunarodni ugovori i prava obična kenjaža, napisani na mekani papir mogu se najbolje iskoristiti na WC-u....
 

Back
Top