Put, putic

M

MilanL

Gost
Pa, ovako stoje stvarcice: ja tek zelim da pocnem da ucim programiranje i pitam vas iskusne programere da li je ovaj put ucenja dobar:Pascal>C++ (sa dijelovima jezika C:knjiga Objektno orjentisano programiranje na jeziku C++-Dragan Milicev).
Ovaj sam put odabrao jer na prirodno-matematickom fakultetu smjer informatika se ova dva jezika uce kao osnova. Thanks. :P
 
RiSK:
Nije ti los put, mada ces vremenom videti da C++ i Pascal nemaju mnogo zajednickih stvari, pa ih mozes uciti i nevezano jedan za drugi.

Znam da nemaju skoro nista zajednicko, samo me zanima zasto se na prir.-mat. fakultetu uci Pascal!
Svi na forumu su slozni da je on beskoristan.
 
Zato sto ce na njemu najlakse da ti oblasne same osnove programiranja (promenljive, petlje, potprograme i sl.) Druga varijanta bi bila sa C-om ali se on izbegava u samom startu zbog pokazivaca koji pocetnika mogu samo da zbune.
 
Anonymous:
Zato sto ce na njemu najlakse da ti oblasne same osnove programiranja (promenljive, petlje, potprograme i sl.) Druga varijanta bi bila sa C-om ali se on izbegava u samom startu zbog pokazivaca koji pocetnika mogu samo da zbune.

Sve to pre C++ moze da se nauci i u VB-u. Samo ce da ti programiranje postane jos interesantnije. Eto, zato me nerviraju ljudi koji potcenjuju VB...

Te osnovne programerske stvari, petlje, potprogrami i sl. mogu da se rade i u VB-u...i sve da mnogo lepse izgleda...

Evo sta mi sad fali, prelazim polako na C++, C#... sasvim kul put programiranja...
 
Bez uvrede, ali nema normalnog programera, i coveka uopste, koji savetuje pocetniku da krene sa VB-om...

Zasto??? Zato sto je VB lak? ... Dzaba je on lak kad jedino cemu ce te nauciti jesu tzv. 'lose programerske navike' (pre svega, ne zatvaranje linije semikolonom, case-insensitive coding, ne koriscenje memory managera i razmisljanje o memorijskim resursima, najtraljaviji OOP sistem, ne razmisljanje o portabilnosti, hardveru i cemu vec), pa ce ti biti jos teze da naucis ista drugo...

VB bih preporucio kao zadnju stvar, kad zaista naucis da programiras, pa da ga koristis ako ustreba (tj. ako neko eksplicitno od tebe trazi da pises nesto u VB-u).

Poz.
 
Pomenuta knjiga od Miliceva je dobra, no ja ti savetujem da pre te knjige "proletis" kroz neku laksu, kao sto je npr. C++ za 21 dan. Iz nje neces nauciti bogzna sta ali ce ti dobro doci da makar dobro savladas sintaksu (pogotovo ako licno prekucas primere), sto ce ti uveliko olaksati pracenje Milicevljeve knjige.
Pascal se vise ne koristi ali je dobar za upoznavanje sa programiranjem. Medjutim, verovatno se kroz primere u Pascalu nauce i neke druge stvari koje su univerzalne za sve jezike, npr. razni algoritmi sortiranja, nizovi, liste, strukture, pretrazivanja i sl.
 
Ko kaze da se Pascal ne korisiti!? Delphi je jos uvek jedan od jezika koji se veoma mnogo koristi. A sta je Delphi nego objektno orijentisani Pascal...
 
MilanL:
Pa, ovako stoje stvarcice: ja tek zelim da pocnem da ucim programiranje i pitam vas iskusne programere da li je ovaj put ucenja dobar:Pascal>C++ (sa dijelovima jezika C:knjiga Objektno orjentisano programiranje na jeziku C++-Dragan Milicev).
Ovaj sam put odabrao jer na prirodno-matematickom fakultetu smjer informatika se ova dva jezika uce kao osnova. Thanks. :P

Pa ako mislis na PMF u beogradu, onda se uce C i C++ na prve dve godine.
 
Pascal je sam po sebi predvidjen za pocetnike tj. taj programski jezik je napraljen sa namenom da te uvede u osnove programiranja. Mada nije toliko bitno na kojem visem jeziku pocinjes vazno ti je da savladas osnove i da steknes taj specifican nacin razmisljanja koji programeri imaju.
Kada savladas pocetak kao buduci programer shvatices da ti je najmanji problem da predjes na drugi programski jezik. Tj. kad pocnes da ucis drugi to nije isto kao da si poceo iz pocetka da ucis sve.
 

Back
Top