Isobaric zvucna kutija

Poruka
8
Hteo bih da napravim isobaric zvucnu kutiju. :evil: Sa ovim tipom izrade uopste nemam iskustva. :confused: Naime,pomoc mi je neophodna kod sledecih stvari. :roll:
1.Kolika treba da bude udaljenost izmedju drajvera kada "gledaju jedan u drugi",kao i kada su postavljeni jedan iza drugog? :?:
2.Kakve karakteristike drajvera su neophodne(meko ili tvrdo vesanje,...)? :?:
3.Kako da vezem bas zvucnike,i kako da ih tako vezane uklopim u fazu sa srednje i visokotoncem?... :?:
Molim vas da mi odgovorite sto pre i bez nepotrebnog sirenja teme,tj. da se zadrzite u okviru postavljenih pitanja. :roll:
 
Kao prvo ne bih se nazvao deranom...Zavrsio sam srednju elektro-tehnicku skolu i studije fizike privodim kraju...Iza mene stoji nekoliko sasvim solidnih projekata na bazi jeftinih zvucnika(Ei,SAL),posto mi finansije nisu dopustale skuplje drajvere...Tako da se uvek trudim da iz svake komponente izvucem najbolje sto mogu i sto znam da uradim...Nedavno sam cuo za ovaj tip konstrukcije,pa sam odlucio da posvetim malo vise paznje istoj...Inace sam u medjuvremenu nasao sajt koji mi je pomogao i koji moze da resi dosta nedoumica i dosta toga da objasni kako pocetnicima tako i iskusnijima,kao i da pokaze mnogo projekata raznih likova sto sve moze pomoci pri izradi zeljene zvucne kutije... www.diysubwoofers.org...
 
Pa dodbro de ali mi to tako u Vojvodini kazemo za momka ako nije ozenjen
Ja sam dosada napravio 15 pari kutija sa visoko kvalitetnim drajverima tipa
Vifa Dinaudio SkanSpeek Kef i to sa samim mojim projektima ne kit kompleti
Napravio sam dva sistema 5.1 i treci je u toku
Licno jako puno provodim vremena oko konstrukcije i puno paznje oko detalja
zato slobodno pitaj sta te interesuje pogotovo oko postavljanja drajvera u kutiju
 
Kao prvo pozdrav! :) Ma u redu je... :)Cestitim na izboru drajvera!Najveci deo onoga sto znam o samogradnji potice iz casopisa SAM.Oni su u cak 3 navrata pisali,tj.pravili vrhunske zvucne kutije na bazi Dynaudio drajvera.Nego,ovo cime bih se sada zezao je jedan obican experiment i skoro da nema veze sa HI-FI-em,ali u zavisnosti od toga kako ovo uspe moguce je da ce se odraziti i na moje sledece tzv.projekte,u svakom slucaju,ako nista vise,stecicu vise iskustva :) .Naime,zelim da napravim 2.1 sistem koji bih vezao na racunar.Cilj je da bude sto manjih dimenzija,za satelite sam se snasao,ali za woofer(chic)nisam.E tu se ponovo vracam na ovaj tip izrade...Po definiciji,u ovom tipu kutije se koriste dva ista drajvera koja su postavljena tako da im membrane gledaju jedna u drugu,tj.jedan zvucnik je normalno postavljen u kutiji,dok je drugi postavljen tako da mu je magnet isturen napolje.To otprilike izgleda ovako <> :)Pri tom je zapremina kutije duplo manja,nego kada se koristi jedan drajver.Osetljivost je jednaka osetljivosti jednog drajvera.Zvucnici se vezuju tako da budu van faze...Takodje postoji opcija da se oba zvucnika stave u kutiju,jedan iza drugog(sto je estetski lepse)
Za razliku od postavke gde sam postavio 3 pitanja,sada me zanima samo odgovor samo na prvo pitanje... :?:
 
1.Kolika treba da bude udaljenost izmedju drajvera kada "gledaju jedan u drugi",kao i kada su postavljeni jedan iza drugog? :

Ako je u pitanju puspool varijanta membrana na membranu razmak za deblinu iverice bi tebao biti !!!! To sam radio sa dva mala basa od 16 cm ili 6 in mogu ti kasti da se u prostoriji nije lepo cuo bilo je basa ali ???? Svako voli ponesto i ukusi su razliciti
Neznam u sustini ni koliki ce ti biti rez jer preko 200 hz nesvira i moras paziti na polarizaciju neki projekti trze da budu povezani u kontra fazi gornji a u fazi donji tako da nema potiranja i obe membrane se krecu zajedno
 

Back
Top