Национализам! Прочитати обавезно!

ТНикола

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
339
Постављам овај едукативни чланак и сигуран сам да ће многима користити. Препоручујем свима да га прочитају јер тема обрађена са чисто научног становишта без било каквих политичко-идеолошких примјеса.

Национализам је одредница која значи наклоност и оданост према својој нацији која происходи из културно-духовне, историјски формиране самосвијести о свом националном идентитету. Дио аутора се бави тзв. градирањем ове наклоности и оданости својој нацији не водећи рачуна о основним принципима научног сазнања, а то је дефинисање критеријума приликом типологизације било које врсте. У овом случају, градуирање квантума и квалитета оданости, привржености и наклоности својој нацији подразумијевало би сврставање различитих нивоа у типове или моделе, па би се, стога, могло говорити о типологизацији различитих градираних степена национализма, односно привржености својој нацији. Денунцијантски став према категорији национализма у којем је садржана некаква, метафизичка бојазан од ње, може бити посљедица идеолошко-политичке навике уобличаване дугододишњим животом у оним совијалним условима у којима се зарад других принципа (претежно политичко-идеолошких прим. аут.) национализам представља као пратећа јерес. Разлози за овакав однос према једном термину могу бити и друге, углавном сродне природе. Сигурно је, са друге стране, да је код појединаца више или мање изражен овај осјећај, док су други, могуће је, потпуно индиферентни према било каквој националној припадности. Наука није ту да суди и пресуђује већ да констатује, дескриптује и објашњава. Једноставно, реч национализам има такво значење, а други је проблем који се тиче злоупотребе и инструментализације овог националног осјећања у различите али понајприје политичко-идеолошке или чак војне сврхе. Дакле, бесмислено је бавити се којекаквом градацијом националних осјећања као осјећања заједничке националне припадности, привржености и оданости својој нацији, без ваљаних параметара и потребе.

Инструментализација национализма и његово преобликовање у одбојност и мржњу према другој или другима нацијама, означава се именом шовинизам. Тачно је, према томе, да шовинизам има коријене у национализму, али то не значи да се између ова два појма може ставити знак једнакости. Иначе, шовинизам као термин настао је по имену једног француског војника-Николаса Шовена, који је као велики прситалица Наполеона и поштовалац своје нације, активно радио на ширењу одбојности и мржење према другим нацијама.

проф. др. Зоран Николић
 
Одличан текст!
А што се тиче јереси национализма, као и осталих јереси

Свет се развија једино у функцији јереси, у функцији онога што одбацује садашњост, наоко постојану и необориву. Само јеретици откривају нове елементе у наукама, уметности, друштвеном животу. Само су јеретици вечни фермент живота.
Е. Замјатин, Ми други
 
sunflowerv:
ZNACI:
nacionalizam + X = shovinizam

Х = шовинизам - национализам

Х = расна и национална нетрпељивост

Шовинисти су они којима из сваког другог поста избија антируска мржња. Они који не крију мржњу према исламу, чим је ислам против Америке. Они који мисле да је Европа богомдана, а све остало (осим Америке) варвари...
Па и они који деле Србе. Можда мисле да су радикали и браћа преко Дрине друга нација? Судећи по ономе што пишу, рекао бих да тако мисле.
 
sw-darthBEN:
Sovinisti su radikali , a braca preko Drine nisu radikali . Koliko znam kod njih nisu presli cenzus :)

Рећу још једном, оно што сам поновио и по стоти пут РС није исти што и Србија када гледамо политичке странке, јер не заборавите да и овдје имамо ДС који на претходним изборима уопште није ни излазио. СРС у РС је срамота од странке, са изузетно неспособним руководством и не могу се поредити са СРС-ом у Србији. ЈА ти ово кажем из прве руке. А ово да су радикали шовинисти је тачно колико и то да си ти паметан и разборит.
 
Ali ovaj tekst upravo govori da niko nema tapiju na nacionalizam. Ako vec citirate tekst probajte da ga i shvatite. Znaci ja sam isto nacionalista koji zeli najbolje svom narodu i koji jako voli svoj narod i koji misli da bi ovom narodu najbolje bilo kada bi Mladic bio uhapsen i tako em pomogao narodu u daljem napredovanju i razvijanju uz jace sto je nazalost neophodno, em ocistio posten narod od onih koji su ga obrukali. Ja takodje iz ljubavi prema svom narodu mislim da ce njemu biti mnogo bolje kada saga o Kosovu dostigne zavrsni cin i kada budemo u stanju da zavrsimo tu knjigu jer bilo kako bilo ona nema happy end i u svakom slucaju cemo doci do kraja, samo je pitanje koliko ce taj kraj dugo trajati i koliko ce nem se mucenje produzavati. Takodje mislim da iz ljubavi prema mom narodu moramo progutati knedlu i saradjivati sa onima koji su nam bili neprijatelji jer smo porazeni i negiranje poraza ga nece pretvoriti u pobedu samo ce ga uciniti jos mucnijim. To je moje vidjenje patriotizma i nacionalizma ali siguran sam da mnogi od vas to nece shvatati jer je nacionalizam samo vase privatno vlasnistvo i ono moze biti interpretirano samo na nacin na koji ste vi to zamislili, a svi mi koji imamo drugacije misljenje smo izdajice. Nacionalizam nije ni Mladic, ni Kosovo vec bogata, postovana, spokojna Srbija jer samo takva Srbija moze da brani svoje interese. Nista manje ponosni narodi Nemci i Japanci su posle svojih poraza spustili glave, cutali i gradili svoju zemlju ne osvrcucise da ispravljaju greske vec da ih prihvate i grade na njihovim rusevinama nove danas jedne od najmocnijih svetskih zemalja. Znaci znati kad si porazen i kada treba pruziti ruku i vratiti se treningu.
 
kololoco:
Ali ovaj tekst upravo govori da niko nema tapiju na nacionalizam. Ako vec citirate tekst probajte da ga i shvatite. Znaci ja sam isto nacionalista koji zeli najbolje svom narodu i koji jako voli svoj narod i koji misli da bi ovom narodu najbolje bilo kada bi Mladic bio uhapsen i tako em pomogao narodu u daljem napredovanju i razvijanju uz jace sto je nazalost neophodno, em ocistio posten narod od onih koji su ga obrukali. Ja takodje iz ljubavi prema svom narodu mislim da ce njemu biti mnogo bolje kada saga o Kosovu dostigne zavrsni cin i kada budemo u stanju da zavrsimo tu knjigu jer bilo kako bilo ona nema happy end i u svakom slucaju cemo doci do kraja, samo je pitanje koliko ce taj kraj dugo trajati i koliko ce nem se mucenje produzavati. Takodje mislim da iz ljubavi prema mom narodu moramo progutati knedlu i saradjivati sa onima koji su nam bili neprijatelji jer smo porazeni i negiranje poraza ga nece pretvoriti u pobedu samo ce ga uciniti jos mucnijim. To je moje vidjenje patriotizma i nacionalizma ali siguran sam da mnogi od vas to nece shvatati jer je nacionalizam samo vase privatno vlasnistvo i ono moze biti interpretirano samo na nacin na koji ste vi to zamislili, a svi mi koji imamo drugacije misljenje smo izdajice. Nacionalizam nije ni Mladic, ni Kosovo vec bogata, postovana, spokojna Srbija jer samo takva Srbija moze da brani svoje interese. Nista manje ponosni narodi Nemci i Japanci su posle svojih poraza spustili glave, cutali i gradili svoju zemlju ne osvrcucise da ispravljaju greske vec da ih prihvate i grade na njihovim rusevinama nove danas jedne od najmocnijih svetskih zemalja. Znaci znati kad si porazen i kada treba pruziti ruku i vratiti se treningu.

Ја сам овај текст поставио због тога што многи злоупотребљавају ријеч национализам из незнања (изједначавају је са шовинизмом), а чим ти себе сматраш за националисту (што значи да схваташ суштину ове ријечи) не спадаш у ту групу. :D Значи овај други дио твог текста нема никакве везе са темом.
 
sw-darthBEN:
Zato sto je velika vecina radikala extremna ,ne samo na forumu . Biti extreman radikal znaci biti sovinista ..

Немој тако, ја не знам нити једног екстремног радикала који изражава мржњу према другим народима тако да не могу да се сложим са том тврдњом. Наравно да има оних који су екстремисти али су они у мањини и само потврђују правило.
 
@TNikola
Ma daj , samo pljujete na sve sto naidjete . A da ne govorim to sto su svi izdajnici i srbi sa genetskom greskom ako se izjasne za neku drugu opciju .
Centralna otadzbinska uprava SRS-a je puna takvih EXTREMNIH.
A da ne spominjem vojvodu Shekija koji je najextremniji i granici se sa ludilom .. (verovatno bi ispunio sve uslove za Lazu Lazarevica)

Uostalom "Tvrda nacionalna politika" nista drugo ne znaci sem da je to Shovinizam
 
Duh Sekire:
Х = шовинизам - национализам

Х = расна и национална нетрпељивост

Шовинисти су они којима из сваког другог поста избија антируска мржња. Они који не крију мржњу према исламу, чим је ислам против Америке. Они који мисле да је Европа богомдана, а све остало (осим Америке) варвари...
Па и они који деле Србе. Можда мисле да су радикали и браћа преко Дрине друга нација? Судећи по ономе што пишу, рекао бих да тако мисле.


X = radikal

nacionalizam + radikal = sovinista
 

Back
Top