PHP

darkocar

Zainteresovan član
Poruka
102
Da li kada ubacujem include funkciju u fajlu npr. menu.inc pisem HTML ili PHP?
Da li je bolje da koristim REQUIRE ili INCLUDE finkciju
 
Include i require pises u PHP obavezno.
Da li ces koristiti include ili require zavisi sta ce taj ubaceni kod raditi.
Include se koristi ako nesto treba da se izvrsi tokom rada koda i ne moze se ponoviti vise puta (na vise mesta u jednoj strani). Ako neki deo treba da bude uvek stavljen u kodu koristis require. Require se obavlja pre izvrsenja skripte i kao takav postavlja u kod, a include se izvrsava tokom rada koda ako je potrebno.
Nadam se da je jasno... ako nesto treba uvek da se prikaze ide require (zaglavlje strane npr.), a include ako se pozivi neka forma , link itd i treba ponekad da se pokrene taj deo koda.
 
Nadam se da sam ti pojasnio temu, ako ti jos uvek nije sve najjasnije evo primera.
Vidim hoces da includujes meni.inc i pretpostavljam da je to neka navigacija tj meni na sajtu. Ako taj meni treba da bude prikazan isto na svim stranama koristis require. Ako na nekim stranicama trebas da prikazes jos neke podmenije odnosno ako se meni menja u zavisnosti od pozicije na sajtu onda ide include.
 
Mislim da nisi dobro objasnio. Prvo, ne razumem sta si hteo dakazes sa primerom menija a drugo, include i require rade istovetne stvari.
Osnovna razlika je kako reaguju na greske u included ili required fajlu.
Include ce uglavnom ignorisati problem i izbaciti upozorenje a require generise fatalnu gresku i izvrsenje programa se zaustavlja.
To nema nikakve veze sa nacinom na koji zelis nesto da se odradi na strani.
Mora da si nesto pobrkao, ili ne govorite o istoj svari?

Dakle ne znam sta si hteo da kazes sa razlikom u vezi nacina izvrsavanja?
Jedina razlika izmedju include i require je kako reaguju na greske.
 
Jedina razlika između require i include je tu tome kako interpreter reaguje ukoliko navedena datoteka ne postoji. Include će prijaviti upozorenje i nastaviti procesiranje, a require će prijaviti grešku i stati.
 
codemaker:
Dakle ne znam sta si hteo da kazes sa razlikom u vezi nacina izvrsavanja?
Jedina razlika izmedju include i require je kako reaguju na greske.
Hteo sam reci da ne mozes koristiti require ako se taj deo koji ubacujes nece (ne mora) izvrsiti u skripti. Ako neki deo koji se ubacuje mora da se izvrsi da bi skripta odradila kako treba, koristi se require (znaci skripta ne moze da se izvrsi bez tog dela i dobija se fatal error). Include za razliku od toga u zavisnosti od toka skripte moze, ali i ne mora da se izvrsi.
Zbog toga sam i naveo primer menija. Ako npr. zelim da imam isti meni na svim stranama koristim require u index strani za prikaz i takav meni se mora prikazati na svim stranama koje pozivam preko index.php?link da bi skripta radila.
Include i require rade iste stvari (ubacuju deo koda), ali razlika je u tome da li taj deo mora ili ne mora da se izvrsi.
 
darkocar:
Da li kada ubacim include funkciju u tom fajlu sa exstenziom .inc programiram u PHP-u ili HTML-u?
.inc fajl koji pravis mozes pisati u php-u ali i u html-u.
Potpuno je ispravno da napises npr. footer.inc (zaglavlje na dnu strane) ovako:
Kod:
<hr><br>Sva prava zadrzana ...
Ako ovo snimis recimo kao footer.inc i kasnije ga pozovos kroz php taj .inc fajl ce se prikazati ispravno.
Znaci .inc fajlove mozes da pises kao html i php , ali moras da ih pozoves iz php koda obavezno.
 

Back
Top