Podmazivanje coolera

cvele2

Ističe se
Poruka
2.133
Ljudi bre ne znam šta više da radim sa ovim mojim coolerom. Radi k'o traktor!! Uopšte nema onaj senzor toplote pa da sam podesi brzinu okretanja, uvek ga obrće na 4200 obrtaja u minuti. Da ne pominjem buku koju proizvodi. Razmišljao sam da ga zamenim nekim novijim, ali čuo sam da oni mogu da se podmažu nečim. Čime i kako?
 
Posto masinsko ulje NE provodi elektricitet, mozes ga podmazati njime. Skines kuler, odlepis nalepnicu i sipas par kapi u unutrasnjost, zavrtis 7-8 puta i to je sve, I meni se nesto slicno desilo na napajanju, a sad, da kucnem u drvo (kuc-kuc) radi bez problema.
 
A kako se podešava ta brzina okretanja? Meni je serviser rekao da "to može da se potiša", jednom sam ga odnela i kada ga je vratio bio je daleko bučniji, ustvari mi je zamenio kuler, ali mnogo je bre bučan.
E, i škripi, a ja baš ne znam kako da ga skinem :)
Ima još jedan trip, kada se prekine dovod struje (bio upaljen ili ugašen komp), pri sledećem paljenju kuler se pokrene, pa odjednom stane, i tako stoji par sekundi, i onda nastavi :shock:
Mislim, koji mu je? :?

Treba ga, valjda, podmazati, ali ja to nešto se ne, ovaj, usuđujem :)
 
Sta se desava u 99,9 posto servisa , odneses komp oni poskidaju sve original delove i naguraju neka sranja...Samo u proverene servise....Ovo se i meni i moim ortacima par puta desilo i nikad vise , sjebali mi komp skroz...
 
Lexa:
A kako se podešava ta brzina okretanja? Meni je serviser rekao da "to može da se potiša", jednom sam ga odnela i kada ga je vratio bio je daleko bučniji, ustvari mi je zamenio kuler, ali mnogo je bre bučan.
E, i škripi, a ja baš ne znam kako da ga skinem :)
Ima još jedan trip, kada se prekine dovod struje (bio upaljen ili ugašen komp), pri sledećem paljenju kuler se pokrene, pa odjednom stane, i tako stoji par sekundi, i onda nastavi :shock:
Mislim, koji mu je? :?

Treba ga, valjda, podmazati, ali ja to nešto se ne, ovaj, usuđujem :)
Pazi niko te nece zajebati za kuler. To za podmazivanje prvi put cujem... OK kuler kosta 300 din. a mozes i za 1000 da kupis ne bolji. Evo opet- niko te nece zajebati za kuler. Osim ako je neki totalni glupavo-tupo-ludak! Za komp da te neko zajebe- ni u to ne verujem. Jer to lako mozes da proveris ako zapises bilo kakve serijske brojeve koje nadjes kada otvoris kuciste... Opet je to malo para da bi se zamlacivali i rizikovali sa nekom normalnom budalom koja ce da dodje i nabije im "sredjeni" komp u bulju.
Sto se tice cooler-a... Ako je bucniji, vrlo je moguce da je zato sto je BOLJI! ;) Ljudi leti stavljaju bucne coolere jer su bolji, a zimi kada se komp ne greje puno, vracaju oe classic- tihe ;) A to sa nestajanjem struje- meni nekada kada nestane- komp uopste ne moze da se ukljuci! Onda moram da cupam kabl od napajanja i da ga vracam- onda krene :)
 
E to se i meni dešava, da moram prvo da izvučem kabl pa da ga vratim i tad se pali komp, ali nije o tome sad reč. Razmišljam da ga promenim skroz, ali ne znam da li je baš do ventilatora ili onog donjeg dela, onog rebrastog. E sad i kod ventilatora ima dosta vrsta sa različitim cenama. Ne znam koji je kakav. Ako nekoga ne mrzi nek poseti www.pakom.co.yu i nek mi kaže od tamo ponuđenih koji je najbolji.
 
Pa to je, valjda, normalno, to se i meni dešavalo sa starom pločom i nema veze sa kulerom nego sa načinom na koji ploča radi. Pošto se gasila sama od sebe, pa posle ne može komp da se upali dok ne ugasim produžni, valjda je to neki osigurač, 'bem li ga :? isto je i za nestanak struje.

Nova ploča, inače, uvek radi :shock: što me je baš dugo bunilo, da li je to normalno, uvek svetli i ona i miš, i tastatura bi da ostavim caps, recimo... nezavisno od toga da li je komp upaljen ili ne... I, najzanimljivije, kada nestane struje moram da opet gasim produžni ili da "isfoliram gašenje na dugme", samo što retko pogodim dužinu (tih 5-6 sekundi) :) ili da, najzad, ugasim kućište, jer se, pri "dolasku struje" naglo ugašeni komp pali kao da nije nikada ni prestajao sa radom :shock:

Možda to može da se podesi u biosu, ali nisam toliko pametna :?
Prilično debilno, mislim da upada TAJ napon u kućište, odmah po popravci kvara u distribuciji...
 
Odreagovao sam ovako da sprečim na vreme skretanje sa teme, jer mi je dosadno više da gledam kako drugi stalno pišu stvari nevezane za temu i toliko se zanesu da sam naslov teme gubi značaj i zaboravlja se šta se u početku tražilo, pa tako i potencijalni problem ostaje nerešen.

I zato, molim vas, pišite samo one stvari vezane za temu!
 
overkill:
Posto masinsko ulje NE provodi elektricitet, mozes ga podmazati njime. Skines kuler, odlepis nalepnicu i sipas par kapi u unutrasnjost, zavrtis 7-8 puta i to je sve, I meni se nesto slicno desilo na napajanju, a sad, da kucnem u drvo (kuc-kuc) radi bez problema.
Sve je ovo okay, ALI.....
MASHINSKO ULJE JE GUSTO - ima viskozitet.
Zato, upotrijebi WD - 40, i nece biti problema. To uradi i na kuleru ili kulerima na napajanju i na procesoru !

:!: :!: :!:
 
Podmazivanje nije od neke pomoci. Ima dva tipa kulera, jedni su sa kuglicnim lezajem a drugi sa bronzanom biksnom. Kod kuglicnih lezaja dolazi do ostecenja cementacije na kuglicama a kod bronzanih biksni dolazi do povecanja zazora izmedju biksne i osovine. Kod oba slucaja dolazi do trajnog mehanickog ostecenja i jedino resenje je promena kulera.
 
pumps:
Sve je ovo okay, ALI.....
MASHINSKO ULJE JE GUSTO - ima viskozitet.
Zato, upotrijebi WD - 40, i nece biti problema. To uradi i na kuleru ili kulerima na napajanju i na procesoru !

:!: :!: :!:

Ovde su pobrkani pojmovi. Veci viskozitet znaci bolje podmazivanje (nema veze sa gustinom). U ovom slucaju masinsko ulje ima veci viskozitet od WD-40 koji je na bazi nafte. Kao sto rekoh podmazivanje ti nece mnogo pomoci, ali ako si vec resio da probas sa podmazivanjem ima da se kupi specijalna mast za podmazivanje kuglicnih lezajeva.
 
Postoji i treći, gde je biksna od bakelita, ti su najgori, ako im sipaš ulje onda zalepe prašinu i sjebo si se skroz. Ljudi, kupite kuler! Nije skup, najveći problem je zamena. Računajte koliko vremena izgubite oko zajebavanja, pa da li vam to vreme vredi više od 500 dinara?
 
pumps:
Sve je ovo okay, ALI.....
MASHINSKO ULJE JE GUSTO - ima viskozitet.
Zato, upotrijebi WD - 40, i nece biti problema. To uradi i na kuleru ili kulerima na napajanju i na procesoru !

:!: :!: :!:

ne, ne ne i jos 16x ne.
wd40 uopste nije za te stvari, vec smo pricali o tome na forumu i ustanovili da je to verovatno najlosije resenje za podmazivanje kulera.
 
Ljudi, tema podmazivanja jednom je već bila obrađena. Sada ću, onako ukratko, da se osvrnem na problem podmazivanja i najčešće greške.

1. Da li se uopšte treba hvatati tog rješenja?
Samo kao privremeno rješenje do nabavke odgovarajućeg novog kulera. Ti ventilatori stvarno nisu toliko skupi da bi se isplatilo s time zezati i rizikovati pregrijavanje neke kritične komponente zbog par evra. Ako baš trenutno nemate tih par evra na raspolaganju, ili nemate vremena ili je neki sličan razlog, može se postojeći ventilator podmazati pa zamijeniti što prije.

2. Jestivo ulje!!! To nikako. Uopšte ne pitajte zašto. Zato.

3. WD40 To je opasno! Ovo sredstvo sadrži, osim rijetkog ulja, sadrži i otapala (šta mislite zašto WD40 dobro čisti prljave površine) a ta otapala se nikako ne slažu s plastičnim dijelovima od kojih se uglavnom sastoji ventilator.

4. Rijetko mašinsko ulje (recimo ono za šivaće mašine). Ako baš nemaš ništa bolje. Rijetko ulje vrlo brzo nestane iz ventilatora a uzrok je veoma jednostavan. Ventilator stoji na vrućem mjestu, rijetko ulje postane na toploti još rjeđe (ona posve rijetka mogu i ispariti na tih 70-100 stepeni).

5. Gusta ulja. U principu, možete upotrijebiti i kap-dvije običnog motornog ulja (naravno, nekorištenog) veće viskoznosti (o viskoznosti kasnije). Međutim, ova ulja sadrže razne aditive (koji su potrebni uljima koja se koriste u automobilima) a neki od tih aditiva i nisu baš u ljubavi s plastikom jer su ta ulja namijenjena za sisteme koji se sastoje od metala.

6. Najbolje za ovu upotrebu je neko gusto ulje bez aditiva. Rafinerije ulja koriste takvo ulje za korekciju viskoznosti i poznato je pod trgovačkim imenom brajštok.

KAKO SE PODMAZUJU VENTILATORČIĆI

1. Treba ga skinuti odvrtanjem šarafčića ili skidanjem plastičnih spojnica, već prema konkretnoj izvedbi. Ovo se mora jer

2. S donje strane (okrenuto rebrastom hladnjaku) na ventilatoru se nalazi naljepnica. Ovu naljepnicu treba skinuti da se otkrije otvor gdje je osovinica ventilatora

3. Skinuti mali osigurač koji se nalazi na osovini. Nekad je taj osigurač bio mali metalni zeger a danas se uglavnom radi od plastike ili teflona. Za skidanje će vam trebati neke alatke s tankim i oštrim vrhom

4. Sada se može rasklopiti ventilator tj skinuti dio s lopaticama. Osovina će ostati na tom dijelu a lećaj na onom drugom.. Uzeti par bebi štapića i, uz upotrebu čistog alkohola, dobro očistiti osovinu i sam ležaj.

5. Staviti na osovinu jednu kap ulja i montirati ventilator. Ako ste u međuvremenu izgubili onaj osiguračić (meni se to par puta desilo) ne brinite: Nikad mi se nije desilo da se ventilator u radu raspadne i bez tog osigurača, jer je sve u jakom magnetnom polju koje ne dozvoljava taj događaj.

6. Kapnite još jednu kap ulja u otvor osovine, dobro obrišite ventilator i vratite naljepnicu.

7 Montirajte ventilator na njegovo mjesto i uključite ga. Imaćete još barem 6 mjeseci pouzdanog rada do trenutka kada zamjena postane neophodna.

VISKOZITET ULJA

Viskozitet JESTE brojčana oznaka gustine ulja. Nekada se mjerio pomoću posebne posude u koju se sipala tačno propisana količina ulja. Na posudi je bio otvor standardne veličine i mjerilo se za koliko sekundi će ta količina ulja da izađe iz posude. Više sekundi-veća viskoznost-gušće ulje. Bitno je znati i temperaturu jer ulje postaje rjeđe kad se zagrijava pa se kao karakteristika nekog ulja uvijek navodi viskoznost na više različitih temperatura. Kod motornih ulja se uvijek navode dva broja: viskoznost na radnoj temperaturi motora i viskoznost na, čini mi se, 20 stepeni (ovo drugo ne znam sigurno).
 
MasterYoda:
VISKOZITET ULJA

Viskozitet JESTE brojčana oznaka gustine ulja. Nekada se mjerio pomoću posebne posude u koju se sipala tačno propisana količina ulja. Na posudi je bio otvor standardne veličine i mjerilo se za koliko sekundi će ta količina ulja da izađe iz posude. Više sekundi-veća viskoznost-gušće ulje. Bitno je znati i temperaturu jer ulje postaje rjeđe kad se zagrijava pa se kao karakteristika nekog ulja uvijek navodi viskoznost na više različitih temperatura. Kod motornih ulja se uvijek navode dva broja: viskoznost na radnoj temperaturi motora i viskoznost na, čini mi se, 20 stepeni (ovo drugo ne znam sigurno).

Viskozitet NIJE brojcana oznaka gustine ulja. Ako bi tako posmatrali jogurt bi imao veci viskozitet od 90% ulja, ali nije tako.
Definicija viskoziteta je F*h / (A*U) [Pa s]
Da bi ovo razumeli viskozitet se meri tako sto se tecnost sipa izmedju dve ploce (staklo, metal i sl.) na mernom uredjaju, pa je: F [N]- sila kojom se vuce plocica, h [m]- razmak izmedju plocica, A [m^2]- povrsina plocice koju se vuce, U [m/s] - brzina plocice.

Odosmo skroz offtopic.
 
Ma i niste baš. Evo ja ga malopre podmazah, ali pre nego što sam pročitao ove nove postove.
Dakle, skinuo sam tu nalepnicu, pronašao tu osovinicu i samo sam na nju naneo kap-dve mašinskog ulja, provrteo malo elisicu, sačekao par sekundi, vratio nalepnicu nazad, namontirao ventilatorče i upalio komp. Iako nisam uradio sve što se rekli, on ipak radi malo bolje. Mada moraću da ga detaljnije obradim.

Nisam znao da se može tako lako razmontirati ventilatorče.
 
Svoja dva ventilatora koja su pocela da bruje sam rasklopio i podmazao sa LPD mascu koja je sinteticka i ima mnogo vecu moc podmazivanja od obicne a posebno ulja. Ranije sam bio zagovornik WD - 40 ali ste bili u pravu - nikako za podmazivanje. Takodje kako je gore napisano ne stavljati ni motorna ulja zbog aditiva koji osim sto ostecuju plastiku ostecuju i lak na kalemovima elektromotora. LPD mast ima veliku moc podmazivanja jer je lepljiva i ne istiskuje se lako iz lezista. Jeste mozda teska za male osovinice kulera ali originalno podmazivanje je mascu koju sam nasao takodje a u toj kolicini razlika nije strasna. LPD mast u lezajevima automobilskoh tockova ima radni vek i do 100.000 km. Videcemo kako ce raditi ovde, buka je bar za sada prestala.
 

Back
Top