"vojvodina"

фигхтер:
Alexandra9:
DeDa:
:? Da li Vojvodina zasluzuje autonomiju? :?

Pogresno postavljeno pitanje... da li zasluzuje? Svejedno...

Ne bi trebala da dobije potpunu autonomiju, jer to bi bukvalno znacilo ocepljenje, a to nam uopste nije potrebno... Raspala se stara yuga, ,,ocepila'' se CG, pa Kosovo i Metohija (ne znam ko jos ozbiljno shvata da je ono deo ,,nase drzave'')... nije potrebno dodavati jos ulja na vatru...

Mislim da je potrebna decentralizacija u privredi uopste... a to bi bila neka ,,delimicna'' autonomija, jer ne bi sve pare isle u BG, i samim tim ne bi bilo kradje iz drzavnog budzeta...

де ми само реци још једну ствар - ако сте, као што кажеш, већ свима дали аутономију (ЦГ, косово) по чему онда војводина нема право да је добије?! :roll:

Nisi me shvatio... Nisam rekla da nema pravo da je dobije, ..., rekla sam da bi to samo negativno uticalo na nivou ,,drzave''. Jedan prut ces lakse polomiti, a jedan snop..., malo teze...

Kad bi govorila subjektivno..., pa i ja sam Vojvodjanka, hocu autonomiju... ali... objektivno..., ne treba nam vise cepkanja! To ne vodi nicemu. Treba li na kraju i mi Vojvodjani da se izdelimo na Srem, Banat i Backu?...
 
Nisam clan niti simpatizer nijedne politicke partije, zaposlen sam i u stalnom sam radnom odnosu i pored toga obradjujem jedan komad Vojvodjanske tj. srpske zemlje.
Ostro se protivim bilo kakvoj secesiji i odvajanju.
Zanimljivo je to sto su u mom mestu najveci zagovornici samostalne Vojvodine neskolovani ljudi, lenstine i lopovi.
Ne razumem po cemu je njih drzava Srbija pokrala i koga oni izdrzavaju. Mislim da bi ovde ljudi mnogo bolje ziveli kada bi vise radili a manje se bavili politikom.
Sto se tice ekonomskog stanja, smatram da se ovde(u Vojvodini) mnogo bolje zivi nego u ostalim regionima Srbije (imam familiju u Sumadiji i cesto odlazim tamo), tako da mi nije jasno gde su nestale te silne pare koje odvukose Srbijanci.
 
Betty:
Jel ti to ovuda krstaris u potrazi za DSS/ovim glasacima ili radiklaima da bi im izasao na crtu? To je sektasenje. Ja glasam za zdrav razum. Da li Zemlja zasluzuje da bude okrugla????
Ma jok...ja ovde nisam dosao da namecem moje politicko misljenje bilo kome.
Ovde sam da podrzim nasu "majku Vojvodinu" :wink:
 
Betty:
Vojvodina se SVOJEVOLJNO prikljucila srbiji polse Prvog srpskog ustanka, ali ne bez DEBELOG razloga....
Posveti mo se istorijatu Vojvodine jer neki ovde o tome vrlo malo znaju.
Istina je da je Vojvodina pripadala Austougrarskoj monarhiji,ali nikako Vojvodjani nisu bili Austrougarski konjusri...doduse bilo je i Vojvodjana koji su radili na nadomacinstvima bogatih Nemaca.
1780 god. kada se Austrougarska nasla u opasnosti od Osmanlijskog carstva,kraljica Marija Terezija,naseljava danasnju Vojvodinu,tadasnju Vojnu krainu staovnistvom koji bi branili Monarhiju od upada Turaka iz Osmanlijskog carstva (Srbije).
Vojvodina je bila u sastavu Austrougarske kasnije Austrije sve do zavrsetka I svedskog rata,kada je pripojena Srbiji.
 
optimas:
timmy:
optimas:
Vojvodina ne zasluzuje nista vise nego ono sto zasluzuje i Sumadija.
sumadija i vojvodina nemaju nikakve veze

Kao prvo, kada pises Sumadija, pisi je velikim slovom. A kao drugo, posto se ovde raspravlja o tome da li neka regija zasluzuje autonomiju ili ne, tj. ako je zasluzuje koji bi to stepen autonomije bio, ne vidim nikakav razlog zbog kog se ne bi povukle neke paralele izmedju Vojvodine i Sumadije. Sumadija je bila Pijemont srpstva, kao sto su Srbi Vojvodine bili idejni tvorci i finansijeri srpske nacionalne emancipacije. Medjutim, od posleratnog perioda do danas Vojvodina uziva prava koja se ostatku Srbije uskracuju. Prica se o opljackanoj Vojvodini, a niko ne govori o opljackanoj Sumadiji (ciji Kragujevac zovu "dolinom gladi"), opustosenom jugu Srbije, Raskoj oblasti... svemu onome sto se onako skupa naziva "uzom Srbijom". Ako ignorisemo debilne izjave tipa "Vojvodina Republika" ili "samostalna Vojvodina", i koncentrisemo se na osnovne razloge zbog kojih neka regija zasluzuje autonomiju, a to su pre svega istorijski, ekonomski i kulturni razlozi, onda jednaka prava zasluzuju svi gradjani ove zemlje. Samim tim i svi njeni delovi.
ja se iz sve snage izvinjavam sto sam pisao -Sumadija-malim slovom,a sto se tice tvog komentara-mislim da gresis jer Sumadija je uvek bila Srbija dok se Vojvodina pripojila Srbiji i zbog toga je uvek imala autonomiju dok je Sloba nije uzeo.E sad ,tu se opet radi o centralizaciji vlasti a samim tim i podeli para.Dok je bila Vojvodina AP,centar vlasti je bio NS a sad je centar BG.Tu je razlika i zbog toga se javljaju teznje o samostalnosti.Da li bi Vojvodina bolje zivela sama ili ne je stvar za diskusiju.Kao sto neko pre mene rece-pare kradu politicari a ne narod.
 
DeDa:
Betty:
Vojvodina se SVOJEVOLJNO prikljucila srbiji polse Prvog srpskog ustanka, ali ne bez DEBELOG razloga....
Posveti mo se istorijatu Vojvodine jer neki ovde o tome vrlo malo znaju.
Istina je da je Vojvodina pripadala Austougrarskoj monarhiji,ali nikako Vojvodjani nisu bili Austrougarski konjusri...doduse bilo je i Vojvodjana koji su radili na nadomacinstvima bogatih Nemaca.
1780 god. kada se Austrougarska nasla u opasnosti od Osmanlijskog carstva,kraljica Marija Terezija,naseljava danasnju Vojvodinu,tadasnju Vojnu krainu staovnistvom koji bi branili Monarhiju od upada Turaka iz Osmanlijskog carstva (Srbije).
Vojvodina je bila u sastavu Austrougarske kasnije Austrije sve do zavrsetka I svedskog rata,kada je pripojena Srbiji.

Netacno. Kao prvo, jos od srednjeg veka neki delovi danasnje Vojvodine bili su naseljeni srpskim stanovnistvom. U vreme Kralja Dragutina Srem je bio srpski, a juzni delovi Banata bili su naseljeni srpskim zivljem...
A posto se ti pozivas na nesto noviju istoriju, trebalo bi da znas da su se Srbi u vecem broju, u dve velike seobe naselili na obodima habsburskih teritorija mnogo pre 1780.godine.
Tacnije, na doseljavanje srpskog zivlja utice splet slozenih i nesrecnih istorijskih okolnosti sredinom XVII veka. Posle visedecenijskih ratova Austrije protiv osionog madjarskog plemstva i nadiruce turske sile, i konacnog sloma Kara Mustafine vojne sile pod zidinama Beca (1683), dalji rat za Leopolda Prvog Habsburskog bio je prevashodno osvajacki. Godine 1688. austrijske trupe zauzimaju Beograd... Ratni sukobi sa Turskom uplicu u celu pricu i Srbe, jer kao porobljeni narod ustaju protiv turskih zavojevaca potaknuti austrijskim obecanjima i povlasticama. Patrijarh Arsenije Treci Crnojevic (Carnojevic) okrenuo se Austriji posto je prethodno Rusija odbila da pruzi pomoc pobunjenim Srbima (svecani prijem za austrijskog glavnokomandujuceg generala Pikolominija u Prizrenu). Oslobodjeno je i Skoplje. Posto, usled tradicionalnog neprijateljstva Francuske i Habsburgovaca izbija novi rat, Austrija je bila primorana da glavninu svojih trupa sa Balkana povuce na Rajnu, prethodno pozvavsi Srbe na veliki svenarodni ustanak koji je 1689. upalio citav Balkan. Buduci ostavljeni sami, Srbi se nisu mogli odupreti turskoj protivofanzivi koja otpocinje vec naredne 1690. sa unistavanjem svega sto je ustanicko: stotine gradova, sela, manastira i crkava prosto je sravnjeno sa zemljom... O zverstvima Turaka svedoce bezbrojni istorijski izvori i svedocanstva stranaca. Evropa se grozila, ukljucujuci i Francusku, turskog saveznika u ratu protiv Austrije. Upravo tada oko 70 000 ljudi predvodjenih Patrijarhom sa Kosova i iz Makedonije (Stare i Juzne Srbije) krece za Beograd. Odatle Caru Leopoldu salju izaslanstvo koje mu nudi kraljevsku vlast i trazi od njega crkvene povlastice. Iz Beograda se sele na prostore Madjarske i organizuju u pukove. Odgovor iz Beca bio je potvrdan i to utire put srpskoj nacionalnoj autonomiji u okviru Austrije. Austrija otada ima u Srbima svoje saveznike, ali i granicare prema Turskoj (s kojom je 1699. zakljucen mir u Karlovcima). Povlastice Srbima potvrdjuju i naredni vladari - Josif Prvi (1705-1711) i Karlo Sesti (1711-1740).
Dalji sled dogadjaja nije bio nista manje dramatican. Turska objava rata Rusiji i Veneciji ponovo uvlaci u rat Austriju (1716). Ruski Car Petar Veliki prethodno poziva Srbe na novi svenarodni ustanak koji je planuo u Crnoj Gori i Hercegovini (1712. Turci pale Cetinje). Hriscanska koalicija trijumfuje (1717. Knez Evgenije od Savoje zauzima Beograd). Mirovni ugovor iz Pozarevca (1718) je Austriju prosirio sve do Zapadne Morave, ali samo privremeno, jer u ratu 1737-39 Austrija gubi sve posede prethodno dobijene (s izuzetkom Temisvara). To dovodi do novog egzodusa Srba, tzv. Druge seobe. Carica (a ne Kraljica, kako je tituliras) Marija Tereza (ili Terezija, ako ces po nemacki) je davala povlastice Srbima u sklopu opstih reformi kojima se trudila da reorganizuje izmoreno i tromo Carstvo koje joj je "pragmaticnom sankcijom" u amanet ostavio otac. Tekovine njenih reformi su vrlo diskutabilne, ako se u obzir uzme da je Carica bila priglupa, a uz to vrlo tvrdoglava... Polozaj Srba dodatno ce se popraviti ukazima Josifa Drugog (1780-90) i Leopolda Drugog (1790-92), buduci da se zvanicno afirmise verska i nacionalna trpeljivost... Naravno, sva ta stecena "prava" bila su pracena i snaznom germanizacijom, otvorenom teznjom ka unijacenju kao i gasenjem brojnih manastira pod izgovorom da "monastvo koje nije od koristi svojim bliznjima ne moze biti ni Bogu po volji"... Devetnaesti vek, Meternihov sistem, revolucija iz 1848.godine... posebna su prica i samo dodatno doprinose daljoj afirmaciji srpske nacionalne autonomije u okviru jedne visenacionalne drzave kakva je bila tadasnja Austrija.
Toliko o tome da je prostore danasnje Vojvodine tek "1780. kraljica Marija Terezija naselila" Srbima. Autonomija Vojvodine u okviru visenacionalne habsburske Monarhije nije bila nista drugo do tekovina srpske borbe za nacionalnu autonomiju. Vojvodina, tj. Vojvodstvo Srpsko bice i centar iz kog ce se siriti srpska prosvetiteljska i napredna misao, i dobrim delom upravo njoj treba zahvaliti i na stvaranju slobodne Knezevine Srbije u XIX veku. Samo totalni analfabet za istoriju, samo onaj kome ona zapravo pocinje 1945.godine, moze govoriti o nekakvoj srpskoj "okupaciji" Vojvodine. Rusenjem Austro-Ugarske Carevine 1918.godina ostvario se vekovni san srpskog naroda s obe strane reka o konacnom ujedinjenju.
Nisam protivnik vojvodjanske autonomije. Naprotiv, Vojvodina na nju ima sva prava. Kao i bilo koja druga buduca pokrajina u Srbiji. Ali medju stavovima ovde iznetim ima vise budalastina i gluposti, negoli argumenata koji bi odgovorili na zadatu temu.

P.S. Netacno je reci "Austrougarska kasnije Austrija", vec je Carevina Austrija nagodbom iz 1867. preimenovana u Austro-Ugarsku, tj. dvojnu monarhiju - drzavu iz dve jedinice: Austrije i Madjarske, sa slozenim sistemom pokrajina (Vojvodina je jedna od njih), sa bezbroj skupstina i vladarom koji je Car i Kralj u isto vreme (austrijski Car bio je istovremeno madjarski Kralj). Na primer, Franja Josif Prvi Habsbursko - Lotarinski je tituliran kao "Njegovo Carsko i Kraljevsko Velicanstvo"...
 
Први помен назива Војводина је из 1848. када је на Мајској скупштини у Ср.Карловцима проглашено тзв. Српско Војводство, тј. територијална аутономија за Србе у јужној Угарској. Аустријски цар Фрања Јосиф је 1849, у знак захвалности за српску помоћ при сламању мађарске сепаратистичке побуне прогласио Војводство Србију и Тамишки Банат, са центром у Темишвару. Но ова аутономија без много ингеренција, је укинута 1861. На Великој народној скупштини Срба, Буњеваца и осталих Словена одржаној 25. 11. 1918.
Бачка, Банат и Барања су прогласили присаједињење Краљевини Србији. Са Сремом је било нешто другачије, али о том други пут. Између два светска рата гро српског живља и његових политичких представника је, иако незадовољно економским статусом после ослобођења, било против тежњи за посебним положајем Војводине, из једноставног разлога што су Срби на тој територији представљали релативну већину и били би у подређеном положају ако би се успоставили било какви покрајински представнички органи. Тек су кому-
нисти прогласили аутономију Војводине, у овим границама, када су 1945. оружјем узурпирали власт.

п.с. евентуалним неуким полемичарима нећу одговарати, ово су проверене и познате ствари, упу-
тио бих их да прочитају било коју књигу из историје
о том периоду па ће схватити колико су изманипули-
сни од разних ситнополитичких шићарђија.
 
Ovo je bas lepa diskusija.Sa izuzetkom par ljudi koji hoce da je miniraju(takvih uvek ima),za svakog se naslo ponesto da procita sto pre nije znao ili je imao unapred stav o tom pitanju ETO TAKO.
Svidjaju mi se diskusije Vodolije,Optimas-a i Njivanin-a.
Ja sam rodjen u Vojvodini,ceo zivot zivim u Vojvodini,ali se osecam samo SRBINOM i nikako drugacije.Moze ta prica oko vojvodjanskih zita(znate na sta mislim) i da bude istinita,ali ako nas ne bude muzao Beograd,mi cemo,odnosno politicari sami musti sebe.Ako se neko oseca Vojvodjanom,onda to moze da se dalje produbi,pa onda da kazem:nisam ja Vojvodjan,nego Bacvan,a nisam ni to,nego Novosadjan,ma kakav Novosadjan,ja sam Podbarac.... A i ne valjaju svi Podbarci,nego samo oni iz Svetosavske ulice,ali izmedju brojeva 10 i 22 ???

Ja ipak ostajem samo SRBIN.Tako se predstavljam i ovde,a i bilo gde u inostranstvu.I dalje ponosno !
 
sch:
Ovo je bas lepa diskusija.Sa izuzetkom par ljudi koji hoce da je miniraju(takvih uvek ima),za svakog se naslo ponesto da procita sto pre nije znao ili je imao unapred stav o tom pitanju ETO TAKO.
Svidjaju mi se diskusije Vodolije,Optimas-a i Njivanin-a.
Ja sam rodjen u Vojvodini,ceo zivot zivim u Vojvodini,ali se osecam samo SRBINOM i nikako drugacije.Moze ta prica oko vojvodjanskih zita(znate na sta mislim) i da bude istinita,ali ako nas ne bude muzao Beograd,mi cemo,odnosno politicari sami musti sebe.Ako se neko oseca Vojvodjanom,onda to moze da se dalje produbi,pa onda da kazem:nisam ja Vojvodjan,nego Bacvan,a nisam ni to,nego Novosadjan,ma kakav Novosadjan,ja sam Podbarac.... A i ne valjaju svi Podbarci,nego samo oni iz Svetosavske ulice,ali izmedju brojeva 10 i 22 ???

Ja ipak ostajem samo SRBIN.Tako se predstavljam i ovde,a i bilo gde u inostranstvu.I dalje ponosno !

Svaka cast! Uvek mi je drago kad vidim da jos ima normalnih ljudi!
 
jedna informacija ljudi:gro madjara,slovaka...i drugih nac. manjina koji zive u vojvodini je ovde doseljeno od strane marije terezije da bi smanjilo procenat srpskog zivlja u ovoj srpskoj regiji...svidjalo se to vama tzv vojvodjanima ili ne.ja sam za potpuno ukidanje vojvodine.ona je dobila autonomiju ustavom iz 1974(sto bas i nije uvek kako neki ovde vole da kazu) i kao i sve prljave komunisticke zakone protiv srpskog naroda i ovaj treba ponistiti bez milosti.glupo je sto je tim zakonom vojvodina okrenuta protiv srba i srbije kad se zna da je nastala u austrougarskoj od strane tamosnjih srba da bi se taj deo tadasnje austro-ugarske u kome su velika vecina bili srbi(sad su jos veca) pripoio matici.tu nije bilo nikakvih:ekonomskih,pravnih....razloga.JEDINI RAZLOG STVARANJA VOJVODINE JE BRZE PRIPAJANJE SRBIJI.oni koji su doneli sraman zakon o autonomiji vojvodine u srbiji i oni koji sad propagiraju njeno otcepljenje su pljunuli na one koji su vojvodinu teskom mukom stvorili.nemojmo sad praviti neke monstrume od vojvodine i pripisivati joj neke autonomije jer se zbog toga oni koji su je stvorili prevrcu u grobu gledajuci ove nove tzv "vojvodjane" kako zloupotrebljavaju ono za sta su se oni izborili.
zasto bi ja samo zato sto sam iz novog sada bio drukciji od nekog srbina iz:beograda,nisa,kraljeva,krusevca....SVI SMO ISTI,SVI SMO SRBI.zasto bih ja svojim porezom placao i neke zamisljene pokrajinske institucije,koje samo uzimaju nas novac i ne rade nista,kad to ne moraju da rade srbi iz:beograda,leskovca,uzica....

a sto se tice ovih koji ovde budale o nekoj "vojvodini republici" hte bih im poruciti:samo napred momci....za pocetak bi mogli da izadjete u grad sa svojim plavo-zuto -zelenim krpama pa da vidimo sta ce od vas ostati.
 
AxeZ:
Betty:
Vojvodina se SVOJEVOLJNO prikljucila srbiji polse Prvog srpskog ustanka, ali ne bez DEBELOG razloga....

Ne Vojvodina se nije "svojevoljno" prikljucila posle nikakvog srpskog ustanka.
Vojvodinu su nasilno nelegalno i nelegitimno pripojili posle prvog svetskog rata i to tako sto su kao satro predstavnici jedne trecine gradjana odlucili u ime svih.
Prema tome Vojvodina NE moze nikako biti deo Srbije.

iO, Boze...
a sta je bili 1848 jel znas?????
 
Njivanin:
Први помен назива Војводина је из 1848. када је на Мајској скупштини у Ср.Карловцима проглашено тзв. Српско Војводство, тј. територијална аутономија за Србе у јужној Угарској. Аустријски цар Фрања Јосиф је 1849, у знак захвалности за српску помоћ при сламању мађарске сепаратистичке побуне прогласио Војводство Србију и Тамишки Банат, са центром у Темишвару. Но ова аутономија без много ингеренција, је укинута 1861. На Великој народној скупштини Срба, Буњеваца и осталих Словена одржаној 25. 11. 1918.
Бачка, Банат и Барања су прогласили присаједињење Краљевини Србији. Са Сремом је било нешто другачије, али о том други пут. Између два светска рата гро српског живља и његових политичких представника је, иако незадовољно економским статусом после ослобођења, било против тежњи за посебним положајем Војводине, из једноставног разлога што су Срби на тој територији представљали релативну већину и били би у подређеном положају ако би се успоставили било какви покрајински представнички органи. Тек су кому-
нисти прогласили аутономију Војводине, у овим границама, када су 1945. оружјем узурпирали власт.


п.с. евентуалним неуким полемичарима нећу одговарати, ово су проверене и познате ствари, упу-
тио бих их да прочитају било коју књигу из историје
о том периоду па ће схватити колико су изманипули-
сни од разних ситнополитичких шићарђија.

znaci, neko je vec pomenuo...a procitajte Sterijine rodoljupce pa da vidite o mentalitetu Vojvodjana tadasnjih.....i o vesalima i selima u plamenu....po ulicma je bilo toliko mrtvih da su se sirilr yaraye i nisu postizali da ih sahrane....cesto nije imao ko....
 
читам сад ове ваше постове и питам се: "како лепо сад умете да просипате памет за војводину, а кад је косово у питању - ту сте мутави?!" :evil:
 
Alexandra9:
???????:
Alexandra9:
DeDa:
:? Da li Vojvodina zasluzuje autonomiju? :?

Pogresno postavljeno pitanje... da li zasluzuje? Svejedno...

Ne bi trebala da dobije potpunu autonomiju, jer to bi bukvalno znacilo ocepljenje, a to nam uopste nije potrebno... Raspala se stara yuga, ,,ocepila'' se CG, pa Kosovo i Metohija (ne znam ko jos ozbiljno shvata da je ono deo ,,nase drzave'')... nije potrebno dodavati jos ulja na vatru...

Mislim da je potrebna decentralizacija u privredi uopste... a to bi bila neka ,,delimicna'' autonomija, jer ne bi sve pare isle u BG, i samim tim ne bi bilo kradje iz drzavnog budzeta...

?? ?? ???? ???? ??? ????? ????? - ??? ???, ??? ??? ?????, ??? ????? ???? ?????????? (??, ??????) ?? ???? ???? ????????? ???? ????? ?? ?? ???????! :roll:

Nisi me shvatio... Nisam rekla da nema pravo da je dobije, ..., rekla sam da bi to samo negativno uticalo na nivou ,,drzave''. Jedan prut ces lakse polomiti, a jedan snop..., malo teze...

Kad bi govorila subjektivno..., pa i ja sam Vojvodjanka, hocu autonomiju... ali... objektivno..., ne treba nam vise cepkanja! To ne vodi nicemu. Treba li na kraju i mi Vojvodjani da se izdelimo na Srem, Banat i Backu?...

...tu ideju regionalizma su pocela da potenciraju gospoda autonomasi, a sve u zalu za drugom Tiiiitom i njegovim jebenim Ustavom iz 1974....pa se u tom corbuljaku nasao onaj Kovacevic iz KG ( Liga za Sumadiju, dobili 280 glasova 2000...u opstoj euforiji, da se ne zaboravi)trazeci regiju Sumadiju...a sve u fazonu...kad' moze Vojvodina, a sto ne bi mogla Sumadija...e, kako se nisu nadali, tako su i prosli na ovim izborima...
...elem...svrha regionalizacije je da Srbi za sva vremena izgube svest, misao i zelju za nacionalnom drzavom...
...da se do kraja razbijemo...i.. da nas niko vise ne sastavi..
 
ena28:
...tu ideju regionalizma su pocela da potenciraju gospoda autonomasi, a sve u zalu za drugom Tiiiitom i njegovim * Ustavom iz 1974....pa se u tom corbuljaku nasao onaj Kovacevic iz KG ( Liga za Sumadiju, dobili 280 glasova 2000...u opstoj euforiji, da se ne zaboravi)trazeci regiju Sumadiju...a sve u fazonu...kad' moze Vojvodina, a sto ne bi mogla Sumadija...e, kako se nisu nadali, tako su i prosli na ovim izborima...
...elem...svrha regionalizacije je da Srbi za sva vremena izgube svest, misao i zelju za nacionalnom drzavom...
...da se do kraja razbijemo...i.. da nas niko vise ne sastavi..

Ideju teritorijalne organizacije drzave u vidu regiona tj. pokrajina ne treba dovoditi u vezu sa periodom komunisticke okupacije Srbije. Oni su s namerom zloupoterebili jednu u osnovi dobru ideju, koja pokazuje svoje mnogobrojne prednosti u odnosu na centralisticki princip. Pod devizom "slaba Srbija, jaka Jugoslavija", na teritoriji onoga sto je posle rata ostalo od Srbije uspostavljene su samo dve pokrajine koje ce tokom potonjih ustavnih promena povecavati svoju autonomiju u odnosu na ostatak Srbije. Tako se konacno i doslo do ozloglasenog Ustava SFRJ iz 1974. kojim su Vojvodina i Kosmet dobili i skoro sve elemente drzavnosti. Zbog takve nakaradne i asimetricne teritorijalne organizacije (koja nema slicnih primera u svetu) Srbija je postala talac tadasnjih pokrajinskih politickih struktura. Na taj nacin su pokrajine mogle da blokiraju normalno funkcionisanje republike na svakom polju, sto je direktno Srbiju stavilo u neravnopravan polozaj sa ostalim jugoslovenskim republikama.
Kada se govori o regionalizaciji, ne treba se povoditi za losim iskustvima iz proslosti. Narocito se ne treba pozivati na ustavna resenja iz 1974.godine. Naprotiv, zbog takvih gresaka potreban je jedan drugaciji pristup problemu. Upravo insistiranje na asimetricnoj teritorijalnoj organizaciji, gde bi samo dve pokrajine (danas na zalost, ipak samo jedna) imale prava koja bi se ostatku zemlje uskratila, nije nista drugo do tekovina svih posleratnih brozovskih ustavnih resenja. A takvo glediste zastupaju manje vise svi, s izuzetkom onih koji uvidjaju moguce prednosti regionalizacije citave drzave, kao i onih koji su za ukidanje vec postojecih autonomija.
Daleko od toga da sam na liniji danasnjih "autonomasa", ali trebalo bi da ista prava uzivaju gradjani na citavoj teritoriji Srbije. Regionalizacija, shvacena pre svega kao ekonomska autonomija regiona u odnosu na centralnu vlast - tj. prenos nadleznosti i obaveza sa drzavnog nivoa na lokalni - predstavlja resenje koje je ugusilo separatisticke pokrete u Evropi i sprecilo rastakanje pojedinih drzava. Jer separatizam je najvecma odgovor na drzavni centralizam. Uz to, moderno regionalizovana drzava, pored toga sto obezbedjuje obezbedjuje ista prava svim svojim gradjanima, u celini omogucuje i ravnomerniji ekonomski razvoj na citavoj svojoj teritoriji.
 
ena28:
Alexandra9:
???????:
Alexandra9:
DeDa:
:? Da li Vojvodina zasluzuje autonomiju? :?

Pogresno postavljeno pitanje... da li zasluzuje? Svejedno...

Ne bi trebala da dobije potpunu autonomiju, jer to bi bukvalno znacilo ocepljenje, a to nam uopste nije potrebno... Raspala se stara yuga, ,,ocepila'' se CG, pa Kosovo i Metohija (ne znam ko jos ozbiljno shvata da je ono deo ,,nase drzave'')... nije potrebno dodavati jos ulja na vatru...

Mislim da je potrebna decentralizacija u privredi uopste... a to bi bila neka ,,delimicna'' autonomija, jer ne bi sve pare isle u BG, i samim tim ne bi bilo kradje iz drzavnog budzeta...

?? ?? ???? ???? ??? ????? ????? - ??? ???, ??? ??? ?????, ??? ????? ???? ?????????? (??, ??????) ?? ???? ???? ????????? ???? ????? ?? ?? ???????! :roll:

Nisi me shvatio... Nisam rekla da nema pravo da je dobije, ..., rekla sam da bi to samo negativno uticalo na nivou ,,drzave''. Jedan prut ces lakse polomiti, a jedan snop..., malo teze...

Kad bi govorila subjektivno..., pa i ja sam Vojvodjanka, hocu autonomiju... ali... objektivno..., ne treba nam vise cepkanja! To ne vodi nicemu. Treba li na kraju i mi Vojvodjani da se izdelimo na Srem, Banat i Backu?...

...tu ideju regionalizma su pocela da potenciraju gospoda autonomasi, a sve u zalu za drugom Tiiiitom i njegovim * Ustavom iz 1974....pa se u tom corbuljaku nasao onaj Kovacevic iz KG ( Liga za Sumadiju, dobili 280 glasova 2000...u opstoj euforiji, da se ne zaboravi)trazeci regiju Sumadiju...a sve u fazonu...kad' moze Vojvodina, a sto ne bi mogla Sumadija...e, kako se nisu nadali, tako su i prosli na ovim izborima...
...elem...svrha regionalizacije je da Srbi za sva vremena izgube svest, misao i zelju za nacionalnom drzavom...
...da se do kraja razbijemo...i.. da nas niko vise ne sastavi..

ok, neko voli da menja postove... (gore bold- ovano)

Alexandra9:
фигхтер:
Alexandra9:
DeDa:
:? Da li Vojvodina zasluzuje autonomiju? :?

Pogresno postavljeno pitanje... da li zasluzuje? Svejedno...

Ne bi trebala da dobije potpunu autonomiju, jer to bi bukvalno znacilo ocepljenje, a to nam uopste nije potrebno... Raspala se stara yuga, ,,ocepila'' se CG, pa Kosovo i Metohija (ne znam ko jos ozbiljno shvata da je ono deo ,,nase drzave'')... nije potrebno dodavati jos ulja na vatru...

Mislim da je potrebna decentralizacija u privredi uopste... a to bi bila neka ,,delimicna'' autonomija, jer ne bi sve pare isle u BG, i samim tim ne bi bilo kradje iz drzavnog budzeta...

де ми само реци још једну ствар - ако сте, као што кажеш, већ свима дали аутономију (ЦГ, косово) по чему онда војводина нема право да је добије?! :roll:

Nisi me shvatio... Nisam rekla da nema pravo da je dobije, ..., rekla sam da bi to samo negativno uticalo na nivou ,,drzave''. Jedan prut ces lakse polomiti, a jedan snop..., malo teze...

Kad bi govorila subjektivno..., pa i ja sam Vojvodjanka, hocu autonomiju... ali... objektivno..., ne treba nam vise cepkanja! To ne vodi nicemu. Treba li na kraju i mi Vojvodjani da se izdelimo na Srem, Banat i Backu?...
 
ena28:
Alexandra9:
???????:
Alexandra9:
DeDa:
:? Da li Vojvodina zasluzuje autonomiju? :?

Pogresno postavljeno pitanje... da li zasluzuje? Svejedno...

Ne bi trebala da dobije potpunu autonomiju, jer to bi bukvalno znacilo ocepljenje, a to nam uopste nije potrebno... Raspala se stara yuga, ,,ocepila'' se CG, pa Kosovo i Metohija (ne znam ko jos ozbiljno shvata da je ono deo ,,nase drzave'')... nije potrebno dodavati jos ulja na vatru...

Mislim da je potrebna decentralizacija u privredi uopste... a to bi bila neka ,,delimicna'' autonomija, jer ne bi sve pare isle u BG, i samim tim ne bi bilo kradje iz drzavnog budzeta...

?? ?? ???? ???? ??? ????? ????? - ??? ???, ??? ??? ?????, ??? ????? ???? ?????????? (??, ??????) ?? ???? ???? ????????? ???? ????? ?? ?? ???????! :roll:

Nisi me shvatio... Nisam rekla da nema pravo da je dobije, ..., rekla sam da bi to samo negativno uticalo na nivou ,,drzave''. Jedan prut ces lakse polomiti, a jedan snop..., malo teze...

Kad bi govorila subjektivno..., pa i ja sam Vojvodjanka, hocu autonomiju... ali... objektivno..., ne treba nam vise cepkanja! To ne vodi nicemu. Treba li na kraju i mi Vojvodjani da se izdelimo na Srem, Banat i Backu?...

...tu ideju regionalizma su pocela da potenciraju gospoda autonomasi, a sve u zalu za drugom Tiiiitom i njegovim * Ustavom iz 1974....pa se u tom corbuljaku nasao onaj Kovacevic iz KG ( Liga za Sumadiju, dobili 280 glasova 2000...u opstoj euforiji, da se ne zaboravi)trazeci regiju Sumadiju...a sve u fazonu...kad' moze Vojvodina, a sto ne bi mogla Sumadija...e, kako se nisu nadali, tako su i prosli na ovim izborima...
...elem...svrha regionalizacije je da Srbi za sva vremena izgube svest, misao i zelju za nacionalnom drzavom...
...da se do kraja razbijemo...i.. da nas niko vise ne sastavi..

To je3 prvo na pamet palo Njegosu, chekiraj "Pisma iz Italije". Ljubomira Nenadovica.
 
Мислим да непостоји реална опасност од одцепљења Војводине,пре свега јер тамошњи већински народ(ми) то не жели,пасамим тим и нема разлога да их лишавамо наћина да се брже развију.Поцетићу да је због тог страха од одцепљења настало усташтво као и све лоше што се нажалост десило исмеђу нас и католичких Срба(Хрвата).
 

Back
Top