Pravo Vreme

Mr. Del boy

Obećava
Poruka
57
Recimo da imam posao koji mi dobro ide, ali ga radim na crno. Posto sam vec stekao stalne klijente i neko iskustvo, razmisljam o tome da ga legalizujem, kako bih sve to prosirio. Posao je u oblasti usluga. Zanima me je li neko u slicnoj situaciji, kakva su njegova razmisljanja, i da li je u Srbiji pravo vreme za otvaranje firme, ili je mozda pametnije sacekati jos malo?
 
Koliko sam ja shvatio, posao je pokrenut. Pitanje je da li ga treba prebaciti u legalne tokove. Da li je ovo pravi trenutak zavisi od samoga posla i koje su prednosti, ali i mane otvaranje firme. S zakonske tačke gledišta situacija je i dalje fluidna, nikada ne znaš šta će sledeće da smisle, ali je daleko bolja nego što je bila pre dve godine, na primer.
 
Legalizuj, imaćeš manje keša i više ćeš se nervirati, ali ćeš imati puno pravo da pljuješ po onima koji otimaju od države, pa su škole u lošem stanju, putevi očajni itd.
 
Prednosti otvaranja firme su sto mozes nesmetano da se reklamiras, da prosiris posao i naravno sto ce te ljudi shvatiti ozbiljnije. A najveca mana je, kako ja to gledam, u tome da li si dovoljno zakonski zasticen u slucaju da ti ne plate. Vidis, U firmi u kojoj trenutno radim, Hemofarm duguje nekih 150.000. To je za Hemofarm nistavna cifra, ali gazda se pojede ziv da im taj novac "utera".
 
Mr. Del boy:
Prednosti otvaranja firme su sto mozes nesmetano da se reklamiras, da prosiris posao i naravno sto ce te ljudi shvatiti ozbiljnije. A najveca mana je, kako ja to gledam, u tome da li si dovoljno zakonski zasticen u slucaju da ti ne plate. Vidis, U firmi u kojoj trenutno radim, Hemofarm duguje nekih 150.000. To je za Hemofarm nistavna cifra, ali gazda se pojede ziv da im taj novac "utera".
Zavisi šta podrazumevaš pod "zakononski zaštićen". Sigurno da je prednost sve što si naveo, ali s druge strane morađ da vodiš računa da postojanje firme košta i da ti troškovi treba da se redovno plaćaju, baš kao što svako od nas mora da jede na primer.
 
Davanja nisu toliko velika kao što misliš.Uzmi dobru knjigovodstvenu agenciju plati im da ti vode knjige i nećeš se uopšte nervirati.Sve što ti dođe na naplatu samo odneseš knjigovođi.Na taj način smanjuješ mnogostruko davanja jer on zna šta treba da se plati i koliko.I ima argumente kada ide na šalter da se raspravlja a tebe samo otkače.Kada posao dođe do određene tačke u razvoju (a mislim da si ti na toj tački)mora da se razvija dalje ili propada.Uguše ga oni koji su otišli dalje.Sve one prednosti legalnog posla koje si naveo stoje.Zaboravio si samo stalni stres zbog raznih inspekcija koji imaš zato što nisi prijavljen.Nemogućnost adekvatnog reklamiranja je značajniji problem nego što misliš.Da ne spominjem da nemaš zdavstveno i socijalno osiguranje.Osim svega toga mislim da su prošla vremena sive ekonomije i haosa.Sa legalizovanim poslom imaš prednosti ozbiljnog poslovnog partnera i klijenti se tako i postavljalju prema tebi.To se direktno odražava na poslovanje.Ako muvaš budi spreman da ćeš biti muvan .
 
Ja sam dobila bespovratni kredit od 1800 EU(u din )koji sam odlicno upotrebila,a i još neki moji prijatelji su ga dobili.Svi imate takve mogućnosti da pokrenete vlastiti posao.
 
Ma ne jesam ja za legalizaciju, ali država nema sluha da olakša ljudima početak. Čuo sam da si čak i u SFRJ imao period kada si bio oslobođen od poreza prvu godinu ili tako nešto.
 
intra:
Ma ne jesam ja za legalizaciju, ali država nema sluha da olakša ljudima početak. Čuo sam da si čak i u SFRJ imao period kada si bio oslobođen od poreza prvu godinu ili tako nešto.
Kada sam ja počinjala svoj posao bila je ta olakšica koju spominješ.Prvu godinu nisam plaćala porez na promet ali to mi nije bila baš neka pomoć jer nije porez ono što je glavni teret.Štos je u doprinosima i taksama.Da bih ti to slikovitije prikazala evo primer.Od 5000 din samo 450 din je porez ostalo su doprinosi(zdravstveno,socijalno itd.)Sa druge strane kada radiš u nekoj firmi tvoja plata nije ono što dobiješ na ruke nego mnogo veća(Bruto i neto plata) Ali niko ne kaže plata mi je recimo 35 000 ako na ruke dobije 20000 pošto te pare ne vidi.Razlika je samo u tome što preduzetnik vidi i te pare pa mu je teže da se rastane od njih.Bilo gde da radiš plaćaš iste poreze i doprinose jedino kod privatnog posla imaš još neke koje zaposlenici nemaju.Recimo taksu za isticanje firme ali nisu neki iznosi.Bilo je mnogo teže nego sada jer je sve bilo rasčlanjeno pa si pisao svakog meseca gomilu uplatnica.Ne mogu svih ni da se setim Od kada je uveden Pdv plaća se zbirno pa država sama raspoređuje, tako da je mnogo lakše.Problem je u tome što smo mi navikli da je sve besplatno ( a nije jer se sve kad tad mora platiti a mi ta dobra vremena palćamo sada)pa se teško navikavamo da nećemo imati zdravstveno osiguranje ako ga ne uplaćujemo,ili penziju ako je ne uplaćujemo itd.
 

Back
Top