Srbija ulazi u Ceftu

urospo

Iskusan
Poruka
5.289
Srbija ulazi u Ceftu
18. decembar 2006.

Beograd -- Sve zemlje regiona sutra će potpisati Sporazum o zoni slobodne trgovine u jugoistočnoj Evropi, čime se stvara 30-milionsko tržište.

Srbiji i Hrvatskoj ostavljen je rok da usaglase odredbe koje se tiču visine carina na cigarete do ratifikacije sporazuma u parlamentima država. Potpisivanje sporazuma deset zemlja podržava i Brisel, kao i srpski privrednici, koji će proizvode moći da prodaju bez carina u regionu od 30 miliona potrošača.

U praksi, to znači da će se svi proizvodi koji se prave na teritoriji regiona tretirati kao da su poreklom iz Cefte, bez obzira na to iz koje države se izvoze.

Preduzeća u regionu moći će da sarađuju kroz korišćenje sirovina i finalnih proizvoda i da zajedničke proizvode plasiraju bez carina i ograničenja na evropsko tržište.

Dan uoči potpisivanja sporazuma, rešena je većina nesuglasica. Bosna zadržava zaštitu nekih poljoprivrednih proizvoda, NIS će i dalje biti jedini uvoznik nafte u Srbiju, dok će Hrvatska i Srbija imati još vremena da se dogovore o carinama na uvoz cigareta.
....
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2006&mm=12&dd=18&nav_category=9&nav_id=223992



Ovo je velika stvar za srpsku privredu, jer Srbija je u grupi zemalja koje imaju lidersku ulogu u odnosu na ostale zemlje u cefti, a i uspeli smo da zastitimo neke svoje interese (duvanska industrija, nis i sl.)
 
Kako nije korisno, pa jel vidis sta pise u tekstu.
Zar nije korisno to sto se otvara trziste od 30 mil. ljudi, proizvodi ce se plasirati bez carina, ogranicenja i sl. Kakav god da je danasnji bilans, bice bolji posle potpisivanja.
 
Свакако ће бити корисно...Ако наши тајкуни не отворе предузећа у околним државама и почну да извозе артикле са којима смо у мањку.:shock:
 
CEFTA је стари програм(експеримент) који представља мини ЕУ на Балкану. На неки начин, то значи и да нико из тог пакета неће самостално ући у ЕУ. Због тога се Хрвати највише и буне. Ми имамо, теоријски, најбољу позицију због сепаратног споразума са Русијом о бесцаринској трговини. Ускоро ће Руси тај уговор ратификовати.
 
Netreba se zavaravati da ce od ovog biti neke velike koristi za Srbiju.Mi jednostavno nemamo sta da izvezemo na Evropsko trziste.Od ovog nece biti nista bas kao sto nije bilo ni od sporazuma sa Rusijom koji je bio velika sansa.
 
urospo:
@besniris

Od sporazuma sa Rusijom nije bilo nista?
Gresis, ovaj gresis silno.

Licno sam bio povezan sa ljudima koji rade sa Rusima i u Rusiji koristeci se obilato tim sporazumom.
Danas delegacija vlade Srbije na potpisivanju CEFTA potvrdila duma jos uvek NIJE ratifikovala taj sporazum znaci trenutno nema znacaja ali se oni nadaju da ce uskoro.
 
_Milanche_:
Danas delegacija vlade Srbije na potpisivanju CEFTA potvrdila duma jos uvek NIJE ratifikovala taj sporazum znaci trenutno nema znacaja ali se oni nadaju da ce uskoro.

Da, ali iako nije ratifikovan taj sporazum o slobodnoj trgovini sa Rusijom, isti se primenjuje u praksi vec duze vreme, i mnogi se tim sporazumom koriste. To je najbitnije.
 
urospo:
Da, ali iako nije ratifikovan taj sporazum o slobodnoj trgovini sa Rusijom, isti se primenjuje u praksi vec duze vreme, i mnogi se tim sporazumom koriste. To je najbitnije.
Ne primenjuje se ako nije ratifikovan to jednostavno ne funkcionise tako.
Mislim da su i ranije postojali nekakvi sporazumi koje bi ovaj trebao da zameni koji su bili mnogo uzi pa mislim da se ovo sto ti kazes verovatno odnosi na neke trgovinske povlastice koje su njima ustanivljene a ne na ovaj sporazum o slobodnoj trgovini.
 
_Milanche_:
Ne primenjuje se ako nije ratifikovan to jednostavno ne funkcionise tako.
Mislim da su i ranije postojali nekakvi sporazumi koje bi ovaj trebao da zameni koji su bili mnogo uzi pa mislim da se ovo sto ti kazes verovatno odnosi na neke trgovinske povlastice koje su njima ustanivljene a ne na ovaj sporazum o slobodnoj trgovini.

Ne pricaj gluposti, primenjuje se itekako, raspitaj se malo vise i podrobnije.
Inace, bas taj sporazum je privukao mnoge strane proizvodjace i investitore u Srbiju.
 
urospo:
Ne pricaj gluposti, primenjuje se itekako, raspitaj se malo vise i podrobnije.
Inace, bas taj sporazum je privukao mnoge strane proizvodjace i investitore u Srbiju.
ne primenjuje se pre eko vece je neko rekao da nije ratifikovan i ja sam se iznenadio kasnije sam se prasipitao i stvarno je bio u pravu...danas je o tome pricala delgacija Srbija za medije sporazum vec godinama ceka na ratifikaciju i NE PRIMENJUJE SE jer ne moze da se primeni dok ga duma ne ratifikuje nema pravnu vaznost.
Dalje mi smo i pre njega imali nekoliko sporazuma koji se primenjuju ali ovaj je siri i sveobuhvatniji.
Moguce je da jeste privukao neke invetitore jer ce pre ili kasnije sigurno biti ratifikovan ali dok ga duma ne ratifikuje ne vazi takvi su ruski zakoni kao i nasi.
 
_Milanche_:
ne primenjuje se pre eko vece je neko rekao da nije ratifikovan i ja sam se iznenadio kasnije sam se prasipitao i stvarno je bio u pravu...danas je o tome pricala delgacija Srbija za medije sporazum vec godinama ceka na ratifikaciju i NE PRIMENJUJE SE jer ne moze da se primeni dok ga duma ne ratifikuje nema pravnu vaznost.
Dalje mi smo i pre njega imali nekoliko sporazuma koji se primenjuju ali ovaj je siri i sveobuhvatniji.
Moguce je da jeste privukao neke invetitore jer ce pre ili kasnije sigurno biti ratifikovan ali dok ga duma ne ratifikuje ne vazi takvi su ruski zakoni kao i nasi.


Sporazum sa Rusijom se uveliko PRIMENJUJE, nemoj da si tvrdoglav, siguran sam 100%.
 
Naterao me Milance da se iscimam i dokazem mu da se sporazum primenjuje. Cudno je da on za to ne zna.





MOSKVA, 10. avgusta 2006. (Beta) Bez obzira na prestanak postojanja drzavne zajednice Srbija i Crna, Sporazum o slobodnoj trgovini potpisan sa Rusijom 2000. godine i dalje se primenjuje, ali na granicnim prelazima Rusije ims sporadicnih problema pri ulasku povlascene robe iz Srbije.

Ruska federalna carinska sluzba (FTS) poslala je carinskim ispostavama cirkularno pismo u kojem potvrdjuje da je Sporazum na snazi, a Ambasadi Srbije je to i usmeno potvrdjeno u toj sluzbi, receno je agenciji Beta u diplomatskom predstavnistvu Srbije u Moskvi.
http://www.mfa.gov.yu/Srpski/Bilteni/Srpski/b110806_s.html


----------

Sporazum o slobodnoj trgovini sa Rusijom, zaključen u avgustu 2000. godine, Srbiju i Crnu Goru čini naročito privlačnom za strane ulagače i proizvođače.
Sporazum je prvi takve vrste koji je Rusija potpisala sa nekom zemljom van Zajednice Nezavisnih Država. Važno je napomenuti da, iako se Sporazum primenjuje u praksi više od godinu dana, još uvek ga nije ratifikovao nijedan od dva odnosna parlamenta.
http://www.siepa.sr.gov.yu/srp/importing/freeSrpski/rusija.htm


:)
 
Zasto se radikali boje konkurencije. Vreme je da se i mi prikljucimo globalnom trzistu i prihvatimo trzisnu utakmicu. Neki proizvodi i dalje ostaju pod carinama, tu su i necarinske barijere, subvencije itd.. Jedino ako nisu za izolaciju! Pa lepo da trgujemo sa Zimbabveom!
 
urospo:
Naterao me Milance da se iscimam i dokazem mu da se sporazum primenjuje. Cudno je da on za to ne zna.
MOSKVA, 10. avgusta 2006. (Beta) Bez obzira na prestanak postojanja drzavne zajednice Srbija i Crna, Sporazum o slobodnoj trgovini potpisan sa Rusijom 2000. godine i dalje se primenjuje, ali na granicnim prelazima Rusije ims sporadicnih problema pri ulasku povlascene robe iz Srbije.

Ruska federalna carinska sluzba (FTS) poslala je carinskim ispostavama cirkularno pismo u kojem potvrdjuje da je Sporazum na snazi, a Ambasadi Srbije je to i usmeno potvrdjeno u toj sluzbi, receno je agenciji Beta u diplomatskom predstavnistvu Srbije u Moskvi.
http://www.mfa.gov.yu/Srpski/Bilteni/Srpski/b110806_s.html
----------
Sporazum o slobodnoj trgovini sa Rusijom, zaključen u avgustu 2000. godine, Srbiju i Crnu Goru čini naročito privlačnom za strane ulagače i proizvođače.
Sporazum je prvi takve vrste koji je Rusija potpisala sa nekom zemljom van Zajednice Nezavisnih Država. Važno je napomenuti da, iako se Sporazum primenjuje u praksi više od godinu dana, još uvek ga nije ratifikovao nijedan od dva odnosna parlamenta.
http://www.siepa.sr.gov.yu/srp/importing/freeSrpski/rusija.htm


:)
ocigledno je da si ti u pravu i da su danas na knferenciji za stapmu vlade Srbije iz Rumunije saopstene netacne informacije sto je prosto neverovatno (ali ako se prisetimo jos nekih stvari vlade Srbije mozda i nije).
U svakom slucaju izvinjavam se.
 

Back
Top