Koliko porodjaj boli?

Meni dali vaginaletu ujutru u 10 (vec sam lezala u bolnici zbog pritiska) i rekli da se vratim u krevet naredna 2 sata i cekam bolove. Bolovi se nisu javili sve do 14.30h kada sam vec bila u porodjajnoj sali. Tad su me smestili u boks, prikljucili nemam pojma sta u venu na ruci i dobijem epidural. Bolovi su do tad nailayili u talasima i bili ponosljivi. Secam se da mi je jako nezgodno bilo da se namestim u odgovarajuci polozaj da bih dobila anesteziju , da lezim sa strane, da savijem glavu ka stomaku koliko god mogu, jer nailaze mi bolovi, a moras da budes mirna jer su u pitanju milimetri u kicmi. Namestali su me nekoliko minuta...:-| Vreme je prolazilo, osecala sam povremeno ponesto, i vec pri kraju nisu mi dodavali anesteziju, vec su rekli da te bolove moram izdrzati da bih pomogla pri bebinom izlasku. Taj bol se ne moze uporediti ni sa cim, al evo otprilike ovako. Krece ispod grudi snazan, snazan pritisak ide ka stomaku i ostar bol udara na guzu kao da ces kakiti, imas osecaj da ces se iskakiti na stolu i prvo se malo kao stiskas jer ti vise ljudi gleda u najintimniji deo i ne bi da kakis pred njima..,(naravno da je ovo gllupost al tog momenta mi bilo u glavi).Onda mi dr rekla Sad si ti glavna glumica, mi smo nase odradili...udahni duboko i guraj iz sve snage, tako jedanput, drug put, treci,stiskala sam sestru pored mene, osecala sam samo jak pritisak u celom telu... i izadje moj sin. :razz: Osvojio me na prvi pogled. Moj utisak je kad se poradjate u bolnici i sta god da se desava dok ste tamo sve je to drugacije nego kad mi sad caskamo od kuce...mislim manje je strasno kad ste tamo na licu mesta, dok prolazite kroz to. Ja nisam suzu pustila u toku porodjaja, al jesam kad je sve bilo gotovo od uzbudjenja i srece zbog bebe, sto je sve proslo ok, i uopste sto je proslo. Malo su me secnuli i usivali ( to nista ne boli uz epidural) i da porodila sam se u 17.30 znaci 3 sata sam bila u boksu, al ako se racuna stavljanje vaginalete onda je to 7i po sati , pa ni to nije mnogo za prvorotku. Znaci ovo moje iskustvo nije bilo strasno, iako sam imala fobiju i od trudnoce i od porodjaja i jako sam osetljiva na lekare , bolnice i sl), ne bojte se devojke!
 
Drage forumasice ,

Novi sam clan, a vec neko vreme pratim vase rezgovore i razmene iskustava na temu porodjaja i trudnoce.
Zaista dosta korisnih stvari.
Elem, prica se o bolu, sve koje su prosle porodjaj kazu da to boli, puno, zatim fraza od koje mi se kosa digne na glavi "cim dodje beba, zaboravis sve". Nemojte me napasti i zameriti, ali zaista zelim da cujem vasa iskustva vezana iskljucivo za porodjajni bol, o ostalim stvarima ste puno rekle. Nekako cim se dodje do teme bola, to preskocite.
Da li biste znale da uporedite porodjajni bol sa nekom drugom vrstom bola ili da sto bolje opisete (grcevi u zelucu, slepo crevo, ma samo ukljucite mastu u opis)?
Svesna sam da svaka zena oseca drugacije, i pitam ovo ne zbog straha vec zato sto na to pitanje doktor ne moze dati odgovor.
Kad sam pocela da razmisljam o bebi, plasila sam se svega, i sto sam vise saznavala, jedan po jedan strahovi su nestajali. Ostao je nepoznat bol...

Hvala
Vidi ovako, htela si iskreno. Ja sam se u roku od godinu ipo dana porađala 2 puta. Totalno dva različita porođaja!!! Prvi put je bilo katastrofa a drugi put super. Nego, išla sam na pripremu (ne vežbe, nego priča kako sve počinje i kada treba na vreme krenuti u bolnicu) i ja se kao pripremila, kad su krenuli bolovi ja merila , merila i sračunala to je to ajmo brzo. Međuti, stigla sam u Front u nedelju ujutro i naravno guska rekli mi da sam otvorena samo jedan prst i umesto da se vratim kući i malo istrpim primiše me , nakačiše na indukciju, probušiše vodenjak i agonija počinje. Meni je to izgledalo kao menstrualni bolovi hiljadu puta uvećani.Elem, ne bih davila, dobijem ja tu i epidural (anesteziolog zakasni)i porodim se 20min posle njega (nije mi ni trebao). Sledeći porođja, sredim na vreme OZBILJNOG anesteziologa, dobijem epidural, otvorim LISA časopis, čekam, evo ga, malo se napnem i gotovo.EPIDURAL EPIDURAL I SAMO EPIDURAL. Ja sam stomatolog po profesiji i dobro sam ga prostudirala i zaista je nenormalno da u 21 veku i dalje pričamo o njemu kao o tabuu. ko u to neveruje neka dođe kod mene da mu vadim zube bez anestezije111 Srećno
 
ja kazem da je clanak divna reklama za kliniku:mrgreen: i da su sledece recenice smesne ili sam ja skroz neobavestena
prvi put cujem za ovo...meni je bila data za najvise najvise 15 minuta zajedno sa pripremama
:?::?::?:
Da li su ti pre porodjaja... par dana pre ili slicno uzimali krv zbog epidurala?
Zavisi od politike bolnice. U mojoj bolnici su radili neke analize, uzimali krv pre epidurala... to je bila obavezna procedura.
 
Da li su ti pre porodjaja... par dana pre ili slicno uzimali krv zbog epidurala?
Zavisi od politike bolnice. U mojoj bolnici su radili neke analize, uzimali krv pre epidurala... to je bila obavezna procedura.

kod nas je procedura ovakva...imas obavezan sastanak sa anesteziologom na tu temu...bez obzira na tvoju odluku o nacinu porodjaja... popunjavas formular i prolazis kroz pregled kod anestiziologa - merenje pritiska, ispitivanje svih istorije bolesti i operacija itd itd...i anesteziolog ti odgovara na sva pitanja i nedoumice...posle cak i sa babicom imas razgovor na temu porodjaja i peridurala...potpisivanje saglasnosti bez obzira da li si se odlucila na prirodni porodjaj-radi se za svaki slucaj ak ose predomislis..a krv mi nisu vadili zato sto sam htela prirodnim putem da se porodim
 
kod nas je procedura ovakva...imas obavezan sastanak sa anesteziologom na tu temu...bez obzira na tvoju odluku o nacinu porodjaja... popunjavas formular i prolazis kroz pregled kod anestiziologa - merenje pritiska, ispitivanje svih istorije bolesti i operacija itd itd...i anesteziolog ti odgovara na sva pitanja i nedoumice...posle cak i sa babicom imas razgovor na temu porodjaja i peridurala...potpisivanje saglasnosti bez obzira da li si se odlucila na prirodni porodjaj-radi se za svaki slucaj ak ose predomislis..a krv mi nisu vadili zato sto sam htela prirodnim putem da se porodim

:) kod mene je svaka prosla to sto ti kazes, a za epidural sam dala i dve epruvetice krvi
sam epidural sam dobila u roku od minuta, anesteziolog je bio extra brz i strucan
Ovde doktori prakticno teraju zene na epidural, stalno preporucuju zenama, ali babice nekad znaju da ne pozovu anesteziologa. Luda kuca.

U svakom slucaju, sledeci put cu bez anestezije, vise se ne bojim. Sta sam sve prosla zbog svog deteta, postala sam ZMAJ.
 
:) kod mene je svaka prosla to sto ti kazes, a za epidural sam dala i dve epruvetice krvi
sam epidural sam dobila u roku od minuta, anesteziolog je bio extra brz i strucan
Ovde doktori prakticno teraju zene na epidural, stalno preporucuju zenama, ali babice nekad znaju da ne pozovu anesteziologa. Luda kuca.

U svakom slucaju, sledeci put cu bez anestezije, vise se ne bojim. Sta sam sve prosla zbog svog deteta, postala sam ZMAJ.

pa sta ovaj prica o pripremama za peridural sat i vise...izvini ali moram da se grohotom nasmejem
 
pa sta ovaj prica o pripremama za peridural sat i vise...izvini ali moram da se grohotom nasmejem
vidi, ne sedi anesteziolog na federu pa da odmah iskoci cim porodilja stigne... pa dok stigne ginekolog, pa dok je pregleda, izmeri pritisak, dok se spremi anestetik, namesti zena itd. prodje neko vreme...pola sata-sat bi bilo sasvim realno da si u epiduralu od kada si stigla u boks.
 
vidi, ne sedi anesteziolog na federu pa da odmah iskoci cim porodilja stigne... pa dok stigne ginekolog, pa dok je pregleda, izmeri pritisak, dok se spremi anestetik, namesti zena itd. prodje neko vreme...pola sata-sat bi bilo sasvim realno da si u epiduralu od kada si stigla u boks.

pa to vasi lekari nikada ne sede na federu...nikada oni nemaju vremena za sve...vas jadnice ostave same...sta ima ko da stize...sa mnom je non stop bila moja babica...a anesteziolog je odmah stigao...uostalom ne postoji samo jedan za to...a i kada postoji onda se razbijaju od jurnjave....znam ja kako izgleda proces prosla sam kroz to...babica te pregledava, dodju druge dve da asisitiraju, spreme te sestre za anesteziju tj pridignu spavacicu, dezinfikuju, pa ti dodje anesteziolog, pa te namesti ocas posla...ovi bar lekari imaju rutinu i spretnost (vi mozete da se ljutite koliko hocete) pa je sve ubrzano u cilju olaksavanja zeni, ne postoji izgovor ima vas hiljadu...petnaest minuta je maximum, zao mi je:)
 
ahaha to nema veze sa tim gde sam ja nego sa strucnoscu vaseg medicinskog osoblja koje daje obican anestetik sat-dva...nemoj da karikiras ono sto sam htela da kazem...to sto je srpski forum ne znaci da cu da aminujem na takve gluposti izvini molim te...to nisu iskustva to su horor filmovi
 
kazi da nije zalosno sto vas ostave same da se poradjate...sto vam dolaze pijani lekari...sto im placate porodjaj, od babice do lekara, sto vam daju neke tamo lekove protiv straha- to izjavljuje vas akuser... sto vam daju anesteziju sat dva...sto i dalje nosite toalet papir u bolnicu itd itd...sve zahvaljujuci tom medicinskom osoblju koje je isti taj toalet papir pokralo za sebe...ako je tebi to ok izvoli... ja ne mogu da se slozim i da kazem da je to ok :)
 

Back
Top