Visualfoxpro

To je kompajler koji je jedno vreme bio konkurencija CLipper-u, jos od dana kad su oba kompajlera bila pod DOS-om.
Posle je FoxPro preaso na VisualFoxPro a CLipper je zalutao najpre u CA-VO pa onda Clip4Win pa onda neki pokusaji poput grafike a ustvari nije grafika dok nije se pojavila FiveWin, kompletno Win okruzenje za Clipper.
Posle se pojavio xHarnbour koji je u spoju sa FWH (FiveWin for Harbour) konacno donelo pravu stvar.

Dakle VisualFoxPro je kompajler koji omogucava dosta efikasan rad sa xBase bazama podataka (DBF) a sve to u Windows okruzenju. Jednio vreme je bio dosta popularan, dok sada mislim da gubi na "popularnosti"
Ja sam u FoxPro radio dok je bio DOS orijentisan. KAsnije sam presao na Clipper zbog CA-VO a kad se pojavila FiveWin, potpuno sam napustio FoxPro i presao na xHarbour.
 
Ako imas nesto konkretno pitaj, pre nek godinu sam se patio sa VFPro mislim da je verzija 8 bila u pitanju.
VFPro je dobar za baze (kao sto to neko gore rece), a meni je od baza vec muka , bezim od njih kad god mogu ...
 
Sta da se radi, kad ogromna vecina klijenata trazi program za koji je uvek pootrebno da oformim barem koju bazu... Od necega se mora ziveti. Mnogo puta ne radimo ono sto bi zeleli vec ono sto trenutno "ide"...
 
Uz izvinjenje za "rikoset" u temi, ali je generalno ipak za temu VisualFoxPro koji je takodje xBase jezik....

Gvirni, pa ces videti ogroman napredak u odnosu na 16bitni Clipper:
- Kompletan OOP jezik
- U zajednici sa Fivewin - kompletan Windows environment
- Resources u DLL ili EXE - prema afinitetu
- ZIP/UNZIP support
- Kompletan Preview/Printing sistem
- Email, FTP handling
- True 32bit compiler
- Supports long file names (unlike Clipper)
- Enhanced RDD (CDX, NTX, IDX)
- SQL RDD rad sa SQL bazama kao sa DBF !
- SQL direct access (ne treba ODBC nikakav) upiti se kreiraju kao iz PHP na primer, pozivom funkcije sa parametrom SQL upita)
- Internet funkcije
- Skript jezik kao dodatak

... i gomila svega i svacega...
Stvar je sto je skoro cela juzna Amerika pod xHarbour aplikacijama (od posta, vlade do banaka i trgovina i interneta.).. Najvise je dodataka i diskusija sa spanskog govornog podrucja. Mnogo je korisnika iz Evrope (posebno Spanija, Portugal, Francuska i Italija) a da Aziju ne pominjem. Takodje dosta ljudi koristi xHarnbour u Rusiji i bivsim ruskim republikama.
:)
 

Back
Top