Glad u sred Srbije

Kira Neris

Primećen član
Poruka
663
B92: Narodna kuhinja u Gornjem Milanovcu od jutros ne priprema nijedan obrok jer nema ni namirnica ni novca.

Time je 120 korisnika ostalo bez ijednog dnevnog obroka, a sekretar opštinskog Crvenog krsta Tomislav Marković rekao je da je više puta ukazivao lokalnim vlastima na to da su za rad kuhinje potrebna dodatna sredstva jer su inostrani donatori prestali da daju pomoć. "Nastali su veliki dugovi i nije više bilo mogućnosti za spremanje bilo kakve hrane", kaže Marković.

Predsednik opštine Dražimir Marušić izjavio je da je budžet Skupštine opštine Gornji Milanovac pun novca. "Odavno je pripremljen predlog da iz rebalansa bude izdvojeno 1.660.000 dinara, ali da privremeni organ, kog je imenovala Vlada Srbije, nije doneo odluku o tome zbog stranačkih prepucavanja", kaže on.

Narodna kuhinja u Gornjem Milanovcu počela je da radi pre 11 godina, a od tada je svakodnevno po jedan obrok koristilo od 120 do 230 korisnika. Oprema je dobijena od međunarodnih humanitarnih organizacija, a najveća pomoć je stigla od organizacija Crvenog krsta iz Norveške i Nemačke.
 
U pomenutoj opstini nekoliko firmi je na berzi za nezaposlene trazila radnike za branje voca...niko nije hteo....znaci niko nije gladan....dnevnica za jednodnevno pospremanje stana ili kuce je 20 EVRA....i najnoviji posao u Beogradu je setanje kera,cena je oko 2$ po satu za jednog kera....jedan covek moze istovremeno setati 5 kerova,to je 10$ po satu....
 
veKsla:
U pomenutoj opstini nekoliko firmi je na berzi za nezaposlene trazila radnike za branje voca...niko nije hteo....znaci niko nije gladan....dnevnica za jednodnevno pospremanje stana ili kuce je 20 EVRA....i najnoviji posao u Beogradu je setanje kera,cena je oko 2$ po satu za jednog kera....jedan covek moze istovremeno setati 5 kerova,to je 10$ po satu....

Mislim da među tih 120-230 koji su koristili usluge narodne kuhinje u Gornjem Milanovcu nema radno sposobnih. Možda se varam, ali su to pretežno našiji stariji sugrađani, prilično bolesni i ne možeš očekivati da šeta 5 kerova od jedared. Jedan obrok im puno znači i vlast mora pod hitno da reaguje.
Ne sporim da ima toga da nam dolaze Rumuni i Bugari da bi radili.... Srbija je zemlja čuda.
 
veKsla:
U pomenutoj opstini nekoliko firmi je na berzi za nezaposlene trazila radnike za branje voca...niko nije hteo....znaci niko nije gladan....dnevnica za jednodnevno pospremanje stana ili kuce je 20 EVRA....i najnoviji posao u Beogradu je setanje kera,cena je oko 2$ po satu za jednog kera....jedan covek moze istovremeno setati 5 kerova,to je 10$ po satu....
Dnevnica za rad na gradjevini u Srbiji je 10E ako nisi majstor naravno.Koliko ima onih koji imaju luksuz da plate pomoc u kuci 20E :confused: Koliko ima onih koji mogu da priuste sebi da im neko seta kucka za 2$po satu?!Nemoj molim te sa takvim primerima.Sigurno je da u Srbiji ima posla za onoga ko hoce da radi.Uostalomm tako je svuda.U manjim sredinama manje je i posla,pogotovo za one preko 50 godina starosti koji su otpusteni ka tehnoloski visak.Predpostavljam da imas u planu jedno stotinjak hiljada takvih da zaposlis kao kerovodje ,a zene bez posla da strpas na Dedinje da ciste
 
sumnjivo lice:
Dnevnica za rad na gradjevini u Srbiji je 10E ako nisi majstor naravno.Koliko ima onih koji imaju luksuz da plate pomoc u kuci 20E :confused: Koliko ima onih koji mogu da priuste sebi da im neko seta kucka za 2$po satu?!Nemoj molim te sa takvim primerima.Sigurno je da u Srbiji ima posla za onoga ko hoce da radi.Uostalomm tako je svuda.U manjim sredinama manje je i posla,pogotovo za one preko 50 godina starosti koji su otpusteni ka tehnoloski visak.Predpostavljam da imas u planu jedno stotinjak hiljada takvih da zaposlis kao kerovodje ,a zene bez posla da strpas na Dedinje da ciste
Kolega,buduci je protivno pravilima Krstarice vrsiti reklamu,slobodno se zainteresuj za mogucnosti zaposlenje.Kada su u pitanju narodne kuhinje,onda se tacno zna ko,kada i kako moze koristiti njihove usluge.Vasu iritiranost nekim poslovima,mogu kolega shvatiti samo kao jedno,a to je da na vasu srecu jos uvek niste gladni.Slozicete se da svaki covek ima glavu,oci,usi,ruke,noge i ostale ekstremitete,i da svako prodaje svoju kicmu po sopstvenoj sposobnosti,skolu i struku ostavite po strani,ako je neko zavrsio krivi faks ili skolu,zao mi je .
 
veKsla:
Kolega,buduci je protivno pravilima Krstarice vrsiti reklamu,slobodno se zainteresuj za mogucnosti zaposlenje.Kada su u pitanju narodne kuhinje,onda se tacno zna ko,kada i kako moze koristiti njihove usluge.Vasu iritiranost nekim poslovima,mogu kolega shvatiti samo kao jedno,a to je da na vasu srecu jos uvek niste gladni.Slozicete se da svaki covek ima glavu,oci,usi,ruke,noge i ostale ekstremitete,i da svako prodaje svoju kicmu po sopstvenoj sposobnosti,skolu i struku ostavite po strani,ako je neko zavrsio krivi faks ili skolu,zao mi je .
da ti kazem kao kolega kolleZi :D .Bez ljutnje potpuno se slazem sa tobom da ko hoce da radi ima posla uglavnom.Zaista je u manjim sredinama tesko naci posao i pored najbolje volje.Medjutim ta tvoja dva primera su me malo iziritirala,kerovodja i cistacica za 20E.U mom rodnom mestu placaju zenama za pomoc u kuci 1E na sat,i to zene krvnicki odrade ako me shvacas.Ostali primeri kao rad na polju,branje voca,sve je to sezonski.Sta cemo kad dodje zima.Mozda bi vlada trebala svim nezaposlenima da podeli lopate u ruke pa da ciste puteve umesto nesposobnih putara :D .Cinjenica je da u Srbiji ima gladnih ljudi.Ima ih i u Nemackoj.Momentalno u Nemackoj zivi 6 miliona ljudi ispod granica siromastva verovao ili ne.I ovde "nema"posla.Medjutim ko hoce da radi nadje se uvek.E sad je pitanje satnice i koliko je covek spreman da se "savije" na odredjenom poslu.A vi kolega ako ste zavrsili pravu skolu vrlo mi je milo end drago zbog vas.
 
Ја сам, брате, убеђен, да кад дође ЛДП и Чеда на власт све ићи како треба.
Неће бити гладних, нема шансе ! Чеда ће пред међународну заједницу да изађе са својим памфлетом о људским правима и слободама, претходно ће, наравно да промени Устав,
затим да Војводини обезбеди Републику. Ухапсиће Младића, уколико јадник доживи 189 година.
Има да цвета цвеће ... Кондоми бесплатни, шприцеви такође (не дај Боже Сида, нисам мислио на оно бело ...) народне кухиње. Бесплатан градски превоз - трамвај бр. 2
А запосленост, неће бити ни важна, биће толико бесплатног ...
Радикали и СПС изумрли ...
 
A i ovaj kira neris stalno menja lokaciju: prvo je bila "republic of vojvodina", pa "federacija srbije i vojvodine", a sad je opet "republika vojvodina". A nikako da nam otkrije kako se ono po madjarski pise Vojvodina ;) ?
 
veKsla:
U pomenutoj opstini nekoliko firmi je na berzi za nezaposlene trazila radnike za branje voca...niko nije hteo....znaci niko nije gladan....dnevnica za jednodnevno pospremanje stana ili kuce je 20 EVRA....i najnoviji posao u Beogradu je setanje kera,cena je oko 2$ po satu za jednog kera....jedan covek moze istovremeno setati 5 kerova,to je 10$ po satu....

Postoji nešto što se zove LJUDSKO DOSTOJANSTVO!
Znači neko ima za dva kera a neko da gladuje BEZ OBZIRA NA STRUČNU SPREMU?
 
Iron Lord:
Postoji nešto što se zove LJUDSKO DOSTOJANSTVO!
Znači neko ima za dva kera a neko da gladuje BEZ OBZIRA NA STRUČNU SPREMU?
Kolega,kod teme gladi inkorporirane su narodne kuhinje,cije funkcionisanje je dovedeno u pitanje iskljucivo zbog klijenata koji to ne bi trebalo da budu.A sta se dostojanstva tice,kod zdravog i sposobnog coveka,BITI GLADAN nije nametnuto fizicko stanje.To je pre svega posledica sopstvene volje.
 
veKsla:
Kolega,kod teme gladi inkorporirane su narodne kuhinje,cije funkcionisanje je dovedeno u pitanje iskljucivo zbog klijenata koji to ne bi trebalo da budu.A sta se dostojanstva tice,kod zdravog i sposobnog coveka,BITI GLADAN nije nametnuto fizicko stanje.To je pre svega posledica sopstvene volje.

Po Vama ispade da narodna kuhinja ne treba da postoji jer nema te opravdane logike po kojoj neko može biti siromašan? Zaista, kada bi se ljudi pravilno raspodelili ova planeta bi mogla da održava i trostruko veću populaciju. Problem je što se vodimo NEPRIRODNIM zakonima - novac.

Glad može biti i posledica verske aktivnosti.
Glad nikako nije redovno psihičko stanje čoveka ako se uzme u obzir biološki zakon o samoodržavanju jedinke.

Recimo, da li je Srbija trebala da gladuje 1993?
Dalje, čovek koji je ceo život podizao generacije i generacije učenika danas stoji u redu za hranu...
 
Iron Lord:
Po Vama ispade da narodna kuhinja ne treba da postoji jer nema te opravdane logike po kojoj neko može biti siromašan? Zaista, kada bi se ljudi pravilno raspodelili ova planeta bi mogla da održava i trostruko veću populaciju. Problem je što se vodimo NEPRIRODNIM zakonima - novac.

Glad može biti i posledica verske aktivnosti.
Glad nikako nije redovno psihičko stanje čoveka ako se uzme u obzir biološki zakon o samoodržavanju jedinke.

Recimo, da li je Srbija trebala da gladuje 1993?
Dalje, čovek koji je ceo život podizao generacije i generacije učenika danas stoji u redu za hranu...
Kolega,da li se varam ili mi se cini da ne razlikujete kategorije gladnih i siromasnih.Versko opredeljenje za gladovanje nije tema.
 
Mi nismo bogato društvo.
Nismo nikada ni bili ali nikada nismo ni bili toliko blizu bedi.
Pljujem ja na sve one koji prstom upiru u jednu stranku bilo to da je ova ili ona.

Država mora da zaštiti gradjane koji nemaju sredstava za život.
U sredstvima javnog informisanja izlaze priče o načinu života naši sugradjana.
Šokantne za sada, jer ponavljam, nikada nismo bili toliko suočeni sa nemaštinom.
 
Iron Lord:
Mi nismo bogato društvo.
Nismo nikada ni bili ali nikada nismo ni bili toliko blizu bedi.
Pljujem ja na sve one koji prstom upiru u jednu stranku bilo to da je ova ili ona.

Država mora da zaštiti gradjane koji nemaju sredstava za život.
U sredstvima javnog informisanja izlaze priče o načinu života naši sugradjana.
Šokantne za sada, jer ponavljam, nikada nismo bili toliko suočeni sa nemaštinom.
Kolega,ovo sta ste napisali su postulati po kojima funkcionise organizovana drzava.Kao sta ce isto reagovati kada na berzi rada nece drzati "klijente" koji odbijaju posao.
A sta se kuhinja tice,znate nije ugodno posmatrati ljude koji su prisiljeni da je koriste,kao i lenstine sta mogu volu rep iscupati,a ako mu ponudis posao eeeeheejj ja da radim.
Mislim da ste sada razumeli cilj mojih diskusija na ovoj temi,bez i malo zluradosti.
 
veKsla:
Kolega,ovo sta ste napisali su postulati po kojima funkcionise organizovana drzava.Kao sta ce isto reagovati kada na berzi rada nece drzati "klijente" koji odbijaju posao.
A sta se kuhinja tice,znate nije ugodno posmatrati ljude koji su prisiljeni da je koriste,kao i lenstine sta mogu volu rep iscupati,a ako mu ponudis posao eeeeheejj ja da radim.
Mislim da ste sada razumeli cilj mojih diskusija na ovoj temi,bez i malo zluradosti.

Ne mislim da ima toliko malverzacija sa klijentima narodne kuhinje koliko sa prevremenim i neosnovanim penzijama. Takodje, ne možemo terati nekoga da kopa ako sami to ne želimo.
Lako je sedeti u birou za zapošljavanje i reći ljudima - evo ti posao za 9000 din (dakle 100€) ili te ne tretiramo...

Inače, baš me zanima kako će zaposliti pojedine radne profile čiji se mesečni rad nikako ne može vrednovati 9.000 din?

Takodje me zanima kako će to pojedini političari nahraniti ovaj narod ako nisu pekari?

p.s. ne pamtim da sam video toliko obilazaka po gradskim kontejnerima a pre gradske čistoće. (mislim na urbani deo stanovništva gde većina nema kuću sa baštom ili njivom)

DOPUNA: Zar nije glavni razlog u prvom postu jasan - stranačka prepucavanja onih koji nisu gladni?
 
Iron Lord:
Mi nismo bogato društvo.
Nismo nikada ni bili ali nikada nismo ni bili toliko blizu bedi.
Pljujem ja na sve one koji prstom upiru u jednu stranku bilo to da je ova ili ona.

Država mora da zaštiti gradjane koji nemaju sredstava za život.
U sredstvima javnog informisanja izlaze priče o načinu života naši sugradjana.
Šokantne za sada, jer ponavljam, nikada nismo bili toliko suočeni sa nemaštinom.
Ti si bre,idealista!Nikada političari neće doneti nijedan zakon koji će za bilo šta da ih sankcioniše.Pogotovo se neće potruditi da obezbede spprovođenje takvih zakona.Beda običnih,malih ljudi i funkcionisanje zdravstvenih i socijalnih službi ih pogotovo ne zanimaju!:roll:
 
.....dvoje starih ljudi je u subotici umrlo od gladi jer je narodna kuhinja (ciji su korisnici bili) zatvorena pre cetiri meseca.... drzava nema sredstava da brine o starim i bolesnim ali zato za kampanje...siroko.... :evil:
 
taja:
.....dvoje starih ljudi je u subotici umrlo od gladi jer je narodna kuhinja (ciji su korisnici bili) zatvorena pre cetiri meseca.... drzava nema sredstava da brine o starim i bolesnim ali zato za kampanje...siroko.... :evil:

Не лупетај и не шири дезинформације !!!!!!!!!!!! :twisted:
 

Back
Top