Hemija - redoks reakcije

Uzgred, redoks reakcije su jako bitne u bioloskom smislu!
Kod njih se vrsi prenosenje e-, i pretvaranje jednog jedinjenja u drugo koje je vaznije bioloski!
Npr. : oksidacijom vode u celijama biljaka sta ces dobiti? Dobices O2(i H+., ali ne u ovom odnosu, mrzi me da ti pisem celu reakciju) koji, nadam se da znas, je neophodan za zivot :) , a pr tom se oslobadjaju i 2e- koja su dalje preko niza citohroma prenose do fotosistema 1,2..., a i H+ joni su jako vazni da bi se dobio NADPH! To je samo jedan od miliona primera oksido-redukcija!
 
DkJm:
Pa da, sta ti je inace HEMIJSKA REAKCIJA|(bilo koje vrste)!

Ovaj, na stranu sa ostalim definicijama, meni treba konkretno i jasno uputstvo kako mogu da predvidim produkte na osnovu datih reaktanata i kako da pravilno upisem koeficijente. Ja odredim oksidacione brojeve, napisem polureakcije i izjednacim broj primljenih i otpustenih e, ali se posle spetljam i nije mi jasno gde gresim.
 
Lorens:
Ovaj, na stranu sa ostalim definicijama, meni treba konkretno i jasno uputstvo kako mogu da predvidim produkte na osnovu datih reaktanata i kako da pravilno upisem koeficijente. Ja odredim oksidacione brojeve, napisem polureakcije i izjednacim broj primljenih i otpustenih e, ali se posle spetljam i nije mi jasno gde gresim.


8KCl+5H2SO4->H2S+4Cl2+4K2SO4+4H2O
 
KCl je neutralna so, so jake kiseline i jake baze, a H2SO4 je dovoljno jaka kiselina da istisne hlor i to je uvek tako, tu ti ostaje kalijum koji jedino moze da nagradi so sa sulfatom,oslobadja se voda, a poshto je u pitanju proces ox/red, jedino ostaje sumpor koji prelazi u H2S. To ti je ista fora sa NaCl.
U principu, ne postoje neka pravila i uputstva, vec bi trebalo da poznajesh dobro osobine elemenata i jedinjenja koje grade, da bi mogao po "osecaju" da znash shta bi trebalo da se nalazi sa desne strane jednachine, osim ako ne zelish da napamet uchish sve te reakcije, shto mislim da je suludo.
 

Back
Top