SVAROG

ZАŠТО SМО U МRАKU NЕZNАNJА
Оbrеdni оbičај stаrih Slоvеnа dа svоје mrtvе spаljuјu, njihоv nаčin živоtа pоdrеđеn prirоdi, nеpоznаvаnjе pismеnоsti kао i mnоgi drugi rаzlоzi, uticаli su u znаčајnој mеri, mаnjе ili višе, dа dаnаs zа prоučаvаnjе stаrоslоvеnskе mitоlоgiје rаspоlаžеmо sаmо оskudnim brојеm mаtеriјаlnih svеdоčаnstаvа. Sаmа pоslеdicа nеdоstаtkа mаtеriјаlnih svеdоčаnstаvа о živоtu prеdаkа nе bi bilа u tоlikој mеri pоgubnа zа nаšе (nе)znаnjе kоlikо је pоgubnо nipоdаštаvаnjе tuđеg rаdа i tuđih idеја.
Јаlоvе rаsprаvе kо је vrhоvni bоg stаrоslоvеnskоg pаntеоnа; dа li је tо Svаrоg, Pеrun ili Dаbоg, mеđusоbnо su vоdili Vаsiljеv, Zеčеvić, а pоsеbnо rаtоbоrni Čајkаnоvić, kојi u tuđој idејi niје ni pоkušао pоtrаžiti zrnо istinе nеgо sаmо kаmеn о kојi ćе sе «prоtivničkа idеја» sаplеsti i pаsti, а svе u cilju prоmоciје Dаbоgа u vrhоvnоg stаrоslоvеnskоg bоgа. Nаrаvnо, nе žеlim kаzаti dа sе tuđа idеја оdmаh mоrа prihvаtiti ili оdbаciti, ili dа trеbа pоžuriti u prikupljаnju аrgumеntа pro et kontra nоvе tеоriје, tо pоnеkаdа zаistа mоžе dеlоvаti nеukusnо. Еtо, nа primеr kаdа је Јаn Pајskеr pоstаviо tvrdnju o duаlizmu bоgоvа ( zајеdničkо svеtilištа bоgu dоbrа i bоgu zlа), hrvаt Ivо Pilаr је požurio da primerima iz Hrvatske «dokazuje» Pajskerovu tvrdnju. Zaista je delovalo groteskno.
Јеdnа оd nајvеćih tеškоćа u izučаvаnju stаrоslоvеnskе rеligiје i mitоlоgiје svаkаkо је i mаlоbrојnоst strаnih nаučnikа kојi su је prоučаvаli ili sе јоš uvеk bаvе njеnim prоučаvаnjеm. I pоrеd оsnоvnе slаbоsti strаnаcа, nеshvаtаnjе suštinе stаrоslоvеnskе misli, оni bi svаkаkо dаlеkо оbјеktivniје оd slоvеnskih аutоrа stvаri pоstаvili nа svоје mеstо. Prоblеm kоd strаnаcа је u tоmе štо unаprеd, s izvеsnim nаslеđеnim prеdubеđеnjеm, pristupајu prоučаvаnju rеligiје; trеtirајući је pri tоm kао primitivnu, а slоvеnskо mnоgоbоštvо kао pаgаnizmоm u užеm smislu tе rеči i nе trаžеći u njој uzvišеnе rеligiоznо-filоzоfskе idеје. Ipаk, bеz оbzirа nа svе, Slоvеnskо pаgаnstvо је nе sаmо rеligiја sа оdrеđеnоm filоzоfskоm dubinоm vеć i еtikа, еstеtikа i «mоdus vivеndi» stаrоg slоvеnskоg svеtа.
 
Vrhovni bog starih slovena ili???

Или шта?


kako promeniti bogove i verovanja ?

Хоћеш да их мењаш?

u sta su verovali vasi preci ???

Зависи који преци, баба, деда, аскурђели, ко?
 
Hellen:
Vrhovni bog starih slovena ili???

Или шта?


kako promeniti bogove i verovanja ?

Хоћеш да их мењаш?

u sta su verovali vasi preci ???

Зависи који преци, баба, деда, аскурђели, ко?

ili nije vrhovni bog ?

necu da ih menjam ali su nasim pretcima promenili a samim tim i nama ..

naravno da su tvoji baba,deda,askurdjeli deo istorije ali skorasnje ...ako ne primecujes ja pitam za dalju proslost ...juzne slovene - u sta smo verovali pre no smo se ovde pojavili pa nam promenise i bogove i verovanja...
 
Midium:
necu da ih menjam ali su nasim pretcima promenili a samim tim i nama ..

Zar Bog nije jedan?

Midium:
naravno da su tvoji baba,deda,askurdjeli deo istorije ali skorasnje ...ako ne primecujes ja pitam za dalju proslost ...juzne slovene - u sta smo verovali pre no smo se ovde pojavili pa nam promenise i bogove i verovanja...

Bog nije carapa da se menja ...
 
P e r u n

Drhte zemlja i kamen tvrdi
i trave se poplasene po tlu steru,
dolazi bog gromova Perun
a srce mu od tuca
dimi se i srdi
i kljuca,
i padaju ognjene bradve
na sume, tornjeve,ugljarske cadre-
jos tren samo pa ce Perun
i na careve konake da nadre.

Slusaju strelci tek stigli sa vojne
i uplaseni i srecni
Ipak ima neko mocniji od cara
od cara veci.
koji nebo sazdaje i razdara
u paramparcad
ima strasnijeg od carevog gneva
Neka i poginu pod Perunovim gromom,
od njegovog maca
ali ima neko mocniji od cara.

Raduju se i uplaseni
cobani,oraci,ugljari,prosjaci:
Ipak ima neko
ko i caru strah u srce sagna.,
pred kim beze
i careva i Volosova jagnjad
pred kim se i Svetovid
u meseceve zaoblacene kule sklanja
i bezi Morana
u zvezda grobista
neko pred kim i suncevi petli
uzlecu na nebo, najvisi toranj.
Neka grom pobije i stada sa gora
neka useve popali
ali ima neko
pred kim je Car mali-
******
Desanka Maksimovic

:twisted:
 
Ne moze se sa sigurnoscu reci ko je bio vrhovni slovenski bog, cak ni da li su Sloveni uopste imali vrhovnog boga. Moguce je da su razlicite skupine Slovena imale i razlicitog vrhovnog boga jer kako se vidi iz istorijskih izvora u zavisnosti od geografskog polozaja razlikovala se i naklonost prema bogovima. Jedni su na primer vise postovali Velesa, drugi Svaroga i tako redom.

Evo neke seme, ali se ne moze reci da je tako izricito bilo

bogovi2.jpg
 
Midium:
ili nije vrhovni bog ?

necu da ih menjam ali su nasim pretcima promenili a samim tim i nama ..

naravno da su tvoji baba,deda,askurdjeli deo istorije ali skorasnje ...ako ne primecujes ja pitam za dalju proslost ...juzne slovene - u sta smo verovali pre no smo se ovde pojavili pa nam promenise i bogove i verovanja...

Постоји тема на Култним стварима ''Неопаганизам'', где су се неки заложили за ''враћање'' старе словенске паганске религије...па ми твој уводни пост зазвучао тако....:roll:
Иначе, ја волим словенску митологију, (писали смо о њој овде и оквиру теме која се бавила култом Светог Саве и његовим вазама са култом Дажбога), али ми помодно и новокомпоновано звуче идеје да се ''вратимо коренима'''...:roll: , јер и пре тих корена било је других корена за које не знамо....и тако у недоглед...
 
Hellen:
Постоји тема на Култним стварима ''Неопаганизам'', где су се неки заложили за ''враћање'' старе словенске паганске религије...па ми твој уводни пост зазвучао тако....:roll:
Иначе, ја волим словенску митологију, (писали смо о њој овде и оквиру теме која се бавила култом Светог Саве и његовим вазама са култом Дажбога), али ми помодно и новокомпоновано звуче идеје да се ''вратимо коренима'''...:roll: , јер и пре тих корена било је других корена за које не знамо....и тако у недоглед...

ne pominjem vracanje i pomodarstvo vec cinjenicu da za razliku od vecine evropskih naroda mi vrlo malo znamo o svojoj proslosti samim tim i mitologiji nasih predaka ...
pa sam se ponadao da ima forumasa slicnih interesovanja koji mozda imaju neki podatak vise
 
Midium:
ili nije vrhovni bog ?

necu da ih menjam ali su nasim pretcima promenili a samim tim i nama ..

naravno da su tvoji baba,deda,askurdjeli deo istorije ali skorasnje ...ako ne primecujes ja pitam za dalju proslost ...juzne slovene - u sta smo verovali pre no smo se ovde pojavili pa nam promenise i bogove i verovanja...

;) shto pa da ne menjash...

shto da verujemo da je jevrej bog?!
bolesno...
Apsolut nema naciju! a njegovih manifestacija je mnogo... 8)
 
Ти си, стварно, непресушни извор фекалија!

'Ајде се бар мало уздржи од таквих јадних и бедастих вређања по верској основи!

Веруј у шта хоћеш, али не оспоравај и другима исто право!

То није никаква демо(но)кратија, већ основно васпитање!
 
Odgovor na postavljeno pitanje koji je vrhovni bog starih slovena najbolje mozemo naci u kulturi jednog drugog naroda koji ljubomorno cuva dugo svoju tradiciju. Naime ovaj narod ih cuva u “ himnama” tkz. “ rg vedama “. Jedno mesto nas vodi u odgovor na ovo pitanja a stih je sledeci :

Ko je bog kome treba da sluzimo zrtvom.Ko je prvi taj koji je postao…. Da li po svojoj moci …ili po cijoj je moci postao jedini vladar….po kome duh prozima vasionske prostore… i t.d.

Cuvajuci svoju tradiciju od postavljanja jednog i iskljucivosti drugog autori ovih himni sto se za jednog nisu odlucili prestavlja samo njihovu mudrost.
Apsolut je jedno dok jedan bog nije apsolut .Tamo gde filozofija i religija idu ruku pod ruku sinteze na planu bogova nisu potrbne, a tamo gde to nije slucaj sinteza na planu bogova je jedino resenje. Tamo gde nema filozofije i nema sinteze na planu bogova pozajme se tudji proglasen za jednoga pa se on raspada u trojstvo.
Citam neke nase tkz. Romanticare pa me oni vode put Indije i povezuju sa ovom kulturom.Veze postaju ocigledne pa razmisljam ja dali tim “ paganima ” nije filozofija omogucila da stignu do pojma apsoluta tako da im jedan vrhovni nije trebao svi su oni za njih bili bogovi.Tako da bi SVAROG ja tvoje pitanje i diskusiju o vrhovnom bogu starih slovena prefolmulisao u BOGOVI STARIH SLOVENA GDE JE Eržebet Batori DALA JEDNU VRLO LEPU FOTOGRAFIJU NA KOJOJ JOJ SE ZAHVALJUJEM
P.S. Apsolut je jedno dok jedan bog nije apsolut.
 
CTEMA:
Ти си, стварно, непресушни извор фекалија!

'Ајде се бар мало уздржи од таквих јадних и бедастих вређања по верској основи!

Веруј у шта хоћеш, али не оспоравај и другима исто право!

То није никаква демо(но)кратија, већ основно васпитање!

chini mi se da su uvrede i omalovazavanje obostrani...
 
srb:
Odgovor na postavljeno pitanje koji je vrhovni bog starih slovena najbolje mozemo naci u kulturi jednog drugog naroda koji ljubomorno cuva dugo svoju tradiciju. Naime ovaj narod ih cuva u “ himnama” tkz. “ rg vedama “. Jedno mesto nas vodi u odgovor na ovo pitanja a stih je sledeci :

Ko je bog kome treba da sluzimo zrtvom.Ko je prvi taj koji je postao…. Da li po svojoj moci …ili po cijoj je moci postao jedini vladar….po kome duh prozima vasionske prostore… i t.d.

Cuvajuci svoju tradiciju od postavljanja jednog i iskljucivosti drugog autori ovih himni sto se za jednog nisu odlucili prestavlja samo njihovu mudrost.
Apsolut je jedno dok jedan bog nije apsolut .Tamo gde filozofija i religija idu ruku pod ruku sinteze na planu bogova nisu potrbne, a tamo gde to nije slucaj sinteza na planu bogova je jedino resenje. Tamo gde nema filozofije i nema sinteze na planu bogova pozajme se tudji proglasen za jednoga pa se on raspada u trojstvo.
Citam neke nase tkz. Romanticare pa me oni vode put Indije i povezuju sa ovom kulturom.Veze postaju ocigledne pa razmisljam ja dali tim “ paganima ” nije filozofija omogucila da stignu do pojma apsoluta tako da im jedan vrhovni nije trebao svi su oni za njih bili bogovi.Tako da bi SVAROG ja tvoje pitanje i diskusiju o vrhovnom bogu starih slovena prefolmulisao u BOGOVI STARIH SLOVENA GDE JE Eržebet Batori DALA JEDNU VRLO LEPU FOTOGRAFIJU NA KOJOJ JOJ SE ZAHVALJUJEM
P.S. Apsolut je jedno dok jedan bog nije apsolut.
najzad neko da kapira ;)
sad ce bate da te strefi anatema, pazi se :)
 
Дажбог је Старославенски Бог кише. а Плутон је Амерички Бог долар. а наш Бог је Творац и Сведржитељ.

Вујадин
 

Back
Top