E owako

Smesa je mesavina razlicitih supstanci bez interakcije izmedju njihovih cestica. Na primer, zamisli da u jednoj solji pomesas zrnca pasulja i zrnca psenice, na suvo. Oni su medjusobno pomesani, ali su i dalje to sto su i bili, pasulj i psenica.

Jedinjenje je supstanca ciji su najsitniji delovi molekuli. Na primer: Voda je jedinjenje, ciji se molekuli sastoje od jednog atoma kiseonika, i dva atoma vodonika, ali osobine vode ne lice ni na osobine jednog ni drugog elementa koji je cine, ona je nesto trece.

Elementi su, kao sto im i ime kaze, osnovni 'sastojci' koji cine molekule, znaci elementi mogu da budu u jednoatomnom stanju, ili u viseatomnim molekulima, ali uvek od atoma iste vrste. Oni ne mogu da se dele dalje, a da ostanes u hemiji.

A hemijske jednacine su pisani oblik koji nam objasnjava neki hemijski proces, ili strukturu hemijskih jedinjenja.

Davno je bilo kada sam ucio hemiju, i mozda definicije nisu bas kao iz knjige, ali to je to uglavnom.
 
jedinjenja cine vise elemenata pa su time to slozene supstance.
i smesa je slozena supstanca, gde valjda osobine supstanci moraju da ostaju nepromenjene, supstance su izmesane proizvoljno...i smese mogu biti heterofene ili homogene
heterogene su one kojima sastav nije isti u svakom delu (zemljiste...voda i ulje...)
a homogene one u kojima je sastav isti u svakom delu (legure celika...vazduh...)

hemijski element je cista supstanca koja se hemijskim promenama ne moze razloziti na jednostavnije...

a jednacina je ono sto ti daju kad hoce da te muce...
cek da smislim kako da ti kazem...stvarno to poslednje ne znam sta ti treba? da ti objasnim kako idu hemijske jednacine?
 
jeele:
jedinjenja cine vise elemenata pa su time to slozene supstance.
i smesa je slozena supstanca, gde valjda osobine supstanci moraju da ostaju nepromenjene, supstance su izmesane proizvoljno...i smese mogu biti heterofene ili homogene
heterogene su one kojima sastav nije isti u svakom delu (zemljiste...voda i ulje...)
a homogene one u kojima je sastav isti u svakom delu (legure celika...vazduh...)

hemijski element je cista supstanca koja se hemijskim promenama ne moze razloziti na jednostavnije...

a jednacina je ono sto ti daju kad hoce da te muce...
cek da smislim kako da ti kazem...stvarno to poslednje ne znam sta ti treba? da ti objasnim kako idu hemijske jednacine?
Kapetane, svaka ti se pozlatila.:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 
:lol: :lol: :stid:
pa jeeeste...mada nije to mucenje...ima par sistema i po njemu ides...
i ono sto je Pjer_Nis rekao je potpuno tacno i jos sto ima milion mogucih i nemogucih nacina koje traze da pokazes, i onda ti zapadne nastavnica koja ne prihvata da ima bar tri nacina nego prihvata njen nacin pa mi posle smanji ocenu...a pritom ne ume da ti objasni po cemu je njen ispravniji ako se i preko tvog dobija isto i plus ima smisla...nepravde iz osnovne...
 
jeele:
:lol: :lol: :stid:
pa jeeeste...mada nije to mucenje...ima par sistema i po njemu ides...
i ono sto je Pjer_Nis rekao je potpuno tacno i jos sto ima milion mogucih i nemogucih nacina koje traze da pokazes, i onda ti zapadne nastavnica koja ne prihvata da ima bar tri nacina nego prihvata njen nacin pa mi posle smanji ocenu...a pritom ne ume da ti objasni po cemu je njen ispravniji ako se i preko tvog dobija isto i plus ima smisla...nepravde iz osnovne...
Kod nas u Osnovnoj Školi nema nepravde. Jel' tako? :wink: Sve se zna i rezultat priznaje a metod i postupak nisu važni. Samo ako je tačno. :lol: :lol: :lol:
 
mala vestica:
Iz Niksica sam,a kako znas?Dobro,mozes prepoznati da sam iz Cg jer pisem ijekawicom.A odakle si ti?
Ijekavština mi nije bila smernica već ono sjutra. To samo kažu Crnogorci. Pre nego što ti odgovorim. Da li slučajno ne ideš u gimnaziju? Opet kažem, ne tvrdim, samo pitam.
 

Back
Top