Dali lekari ponekad daju previse lekova

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

mr cool

Zainteresovan član
Poruka
281
Ok ako mislite da ova tema treba da se zakluca slobodno to radite

nedavno sam dobio kao neki bol u grlu nisam se obazirao na njega sve noramalno sam nastavio da se bavim sporom i posle nekoliko dana poceo je jako da mi curi nos , da kasljem
da kasljem i usne su me pekle.

Nisam se osecao nesto narocito lose temperaturu nisam imao i bez problema sam mogao i dalje da se bavim sportom.

Do sada bol u grlu je prestao i svi simptomi osim kaslja su poceli da jenjavaju.

danas sam otisao kod lekara a oni su mi prepisali neke lekove:

Ibuprofen: koji je valjda porotiv bolava za koji znam da mi brat trenutno pije jer je slomio ruku. :shock:
sta ce meni lek protiv bolova ja osim peckanja usana nemam nikakve druge bolove (a to su smesni bolovi)

Fromilid: Koji kada sam procitao nezeljena dejstva zgrozio sam ( dijareja, poremecaji rada srca,bubrega...A vec iamam dve do tri stolice dnevno)

Rekli su mi kao da nista nije ozbilnio dali 4 dana opravdanja za skolu sve to u roku od 5 minuta (nabrojao sam simptome i grlo su mi pogedali) znaci skoro me najurili.


Koliko je neophodno da pijem te lekove. I dali mozda lekari malo( ili malo vise) preteruju sa lekovima.
 
Cao,
da, u pravu si, lekari ponekad daju previse lekova, generalno govoreci. Dakle Ibuprofen koji su ti dali je zapravo Brufen (cuo si za njega zar ne) - daje se za boloe i povisenu temperaturu, ali kao i drugi antipiretici, sem sto deluje protiv povisene temperature, deluje i antiinflamatorno
(protiv zapaljenskih procesa u telu, dakle koce proces zapaljenja na celijskom nivou imunog sistema, ali deluju i na krvne sudove smanjujuci njihovu osetljivost na histamin - reci cu ti zasto je to vazno). drugi lek koji spominjes jeste antibiotik Klaritromicin, koji se pije samo 7 dana.

Elem, tvoje pitanje je zasto pijes lek 'za bolove' kad te nista ne boli, i zasto pijes antibiotik kad nemas temperaturu i pr4estaje da te boli grlo.

Evo ovako: po opisu tvojih tegoba lekar je konstatovao da imas virusnu infekciju koja je krenula od nosa (zapusen nos), spustala se vremenom na grlo (bol u grlu) i spustila se najzad jos nize na donji deo respiratornog sistema odnosno bronhije izazivajuci kasalj. Virusna infekcija izaziva UPALU (sluzokoze nosa, grla i bronihija), koja daje sve pomenute simptome. Nos curi zbog upalnog procesa i osetljivosti krvnih sudova na histamin. Ibuprofen sprecava upalne procese i smanjuje osetljivost krvnbih sudova na histamin, secas se? Shvativsi da ti je imuni sistem oslabljen usled virusne infekcije, i da se infekcija sirila put dole, ka plucima (nos, grlo, kasalj), te da si svoj organizam dodatno iscrpljivao treninzima, dali su ti antibiotik sirokog spektra dejstva - pripadas skolskoj populaciji u kojoj se u ovo doba godine rasireni razni virusi i bakterije kao i u svakoj grupi, pa je tvoj imuni sistem jos podlozniji napadu kako tudjih tako i tvojih bakterija. Kako se ne bi desilo da usled svega pomenutog dobijes eventualnu upalu pluca, lekar ti je prepisao antibiotik koji brzo deluje za kratko vreme da te preventivno zastiti od bakterijskog napada na oslabljena pluca dok se tvoj imunitet ne izbori sa virusom i ne bude sposoban da se sam stiti od napada bakterija.

Dakle, tvoj lekar, mada te je slusao 'samo 5 minuta' nije pogresio. Dao ti je adekvatnu terapiju, zastitio te je postedom od skolskih aktivnosti i verovatno ti predlozio da pijes dosta tecnosti i da se odmoris. NEmas razloga za brigu od Klaritromicina, svaki lek pa i ovaj ima propratno uputstvo za upotrebu na kome MORAJU biti navedeni svi moguci cak i oni najmanje verovatni ali ipak moguci sporedni efekti, pa i oni koje si nabrojao.
 
ovo za tecnost i odmor nije ni stigla da mi kaze. ali ja sam i onako odmah poceo da se inhaliram (timintolom) unosim dosta tecnosti i pijem ehinaceju.
od simptoma nemam nista osim ovog navenog
danas su cak i ti simptomi dosta oslabili
ako sam dobro razumeo onaj antibiotik nije protiv te moje bolesti nego da me zastiti od nekih drugih bolesti dok ne ozdravim.
I mozda jeos da navedem da sam dosada pio samo jedampu antibiotok(eritromicin ili enitomicin) pre dve godine kada sam imoa upalu pluca. Do nedavno sam se lecio sam se kod penzionisanog privatnog lekara ( na zalost umro je pre 3 god) koji nikada nije davao antibiotike makar meni, a stvarno sam cesto imam bolesti sa ovakvim simptomima i sada trenutno jos uvk trazim pouzdanog lekara.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top