Kancer & ishrana

Zena s greskom

Iskusan
Poruka
5.712
Majka moje prijateljice ima maligni tumor pluca, ovih dana pocinje sa zracenjem i lekari su joj preporucili da jede posnu hranu, da li je to dobro i da li neko ima nekog ko zna bilo kakav rezim ishrane ljudi obolelih od kancera? Ako mozete bilo kako da pomognete hvala vam unapred...
 
Uhh....strasno. Pa vidi, ako su joj lekari koji se bave karcinomina to preporucili verovatno da oni znaju neki razlog zasto to tako treba...Ja bi poslusala onkologe - verovatno su imali razlog zasto su joj bas to savetovali. Inace, ja stvarno nemam pojma ovako napamet, ali ako se nesto setim ili iskopam zasto su joj savetovali posnu hranu svakako cu ti javiti.....
 
Ja se trenutno lecim na institutu za onkologiju i radiologiju,primala sam hemioterapiju,a sada sam na zracenju.Nikada mi nije bilo savetovano da jedem nesto striktno,sta vise potrebno je da ishrana bude raznovrsna,da se unese dovoljno vitamina svih vrsta.ALI,ako je toj zeni zabranjeno da jede masno znaci da postoji razlog: vrlo je moguce da su joj transaminaze ili bilirubin visoki od hemioterapije sto je sasvim normalno....prosto to tako mora,ipak je lek i otrov....znaju to sve doktori i drze pod kontrolom.Masnoca samo dodatno iritira jetru i nikako joj ne pomaze da se oporavi.Isto tako i konzervirana hrana,jake zaprske,pikantni sosovi itd.Jetra se najbrze cisti pijenjem surutke....surutka je spas za jetru kada je pacijent pod hemioterapijom.Zasto lepo ne pita svog lekara da joj pojasni razlog?Bolje nego da mi ovde na forumu nagadjamo bez cinjenica.POZZ
 
"1 Izbegavajte meso (to uključuje čisto meso i piletinu)
Svaka ćelija u parčetu mesa sadrži membranu koja kontroliše ono što ulazi i izlazi iz ćelije. Ova membrana je uglavnom sačinjena od polinezasićenih masnih kiselina. Ne samo da polinezasićena masnoća lako oksidira (stvarajući slobodne radikale), već je i skladište za karcinogene i hemikalije koje su rastvorljive u masti (kao što su mnogi pesticidi i herbicidi). Kada konzumiramo meso, vareći ove hemijski koncen-trisane masti, hemikalije se tada skladište u našoj masnoći, napadajući DNK strukturu time izazivajući stvaranje slobodnih radikala.

2 Povećajte količine voća i povrća (po mogućnosti organskog)
Većina našeg voća i povrća takođe je protkana štetnim hemikalijama. Međutim, Šarma ističe da voće i povrće sadrži bioflavonide za koje je poznato da imaju antioksidantna i ant-kancerogena svojstva. Zbog toga što biljke stvaraju kiseonik kao nusprodukt iskorištavnja sunčeve energije putem fotosinteze, one moraju da razviju snažnu antioksidantnu odbranu kako bi se odbranile od letalne kombinacije sunčevih zraka i kiseonika (sredstvo za slobodne radikale). Antioksidantne supstance koje je biljka proizvela radi kontrolisanja slobodnih radikala podjednako dobro deluju i u ljudskom telu.

3 Normalizujte telesnu težinu
Ljudi koji pate od viška težine za više od 25% imaju veću stopu smrtnosti od kancera od njihovih suseda sa normalnom težinom. To može biti povezano sa obiljem kancirogena rastvorljivih u masti koji, jednom uneti, ostaju nataloženi u masnom tkivu.

4 Povećajte unos fibroznih vlakana
Ishrana obogaćena fibroznim vlaknima pomaže u uklanjanju toksina iz tela. Slabo unošenje fibroznih vlakana i ishrana bogata životinjskim mastima umešani su u kancer debelog creva. To je još jedan razlog da se poveća količina svežeg povrća i voća u našoj ishrani.

5 Izbegavajte prerađenu hranu i veštačke zaslađivače

6 Povećajte unos antioksidanata
Sa razumevanjem uloge koju slobodni radikali igraju u ubrzavanju bolesti i starenja, identifikovane su određene supstance koje pomažu u elimisanju ili "čišćenju" slobodnih radikala iz tela. To uključuje vitamine E i C, beta-karoten, bioflavonide i selen. Nedavno je dr Šarma istraživao dve herbalne mešavine koje su visoko cenjene u drevnim ajurvedskim tekstovima zbog njihovih lekovitih svojstava. U njegovom proučavanju dva herbalna dodatka ishrani (nazvanih Mahariši Amrit Kalaš, ili MAK-4 i MAK-5) dr Šarma je otkrio da su njihove sposobnosti za borbu protiv slobodnih radikala 1 000 puta efikasnije od vitamina E i C.

7 Izbegavajte alkohol i duvan
Alkohol samo može da poveća rizik od kancera povećavanjem aktivnosti slobodnih radikala, kao i pušenje (koje je odgovorno za 77% kancera pluća kod muškaraca i 43% kancera pluća kod žena).

8 Smanjite stres
Tovar u vidu slobodnih radikala drastično je povećan surovošću stresa. Pod stresom nadbu-brežna žlezda i hipofiza preplavljuju sistem hormonima, a simpatetička grana autonomnog nervnog sistema mobiliše telo na defanzivnu akciju. To je "boriti se ili pobeći" reakcija. Ali u našem savremenom svetu često ne postoji način da se oslobodi ekstra energija i ne postoji jano definsan kraj nastale krize. Kada je pod stresom, fiziologija ostaje hiperpobuđena, stvarajući neprekidan tok slobodnih radikala. Dr Šarma preporučuje praktikovanje programa Transcendentalne Meditacije za koji je pokazano da smanjuje nervozu duplo više od nekih drugih tehnika."

http://www.maharishiayurveda.co.yu/e-zdravlje.htm
 
imala sam nekad (pre selidbe u druge prostorije :twisted: ) knjigu jednog onko-epidemiologa na tu temu.. ali sad nemam :cry:
Sećam se - ništa masno, ništa prženo, zayebi ajvar i sladoled i palačinke...
probaću da nađem nešto više o tome.
 
Betty:
imala sam nekad (pre selidbe u druge prostorije :twisted: ) knjigu jednog onko-epidemiologa na tu temu.. ali sad nemam :cry:
Sećam se - ništa masno, ništa prženo, zayebi ajvar i sladoled i palačinke...
probaću da nađem nešto više o tome.

Betty,bilo bi super ako mozes nesto da nadjes... a i svim ostalima hvala na odgovorima...
 
i moj stari je pio neke gljive i svashta neshto...uglavnom na zadnjoj kontroli doktor je rekao da je zdrav i da dolazi na kontrolu po potrebi..posto je proshlo oko tri godine nakon operacije...
 
ristob:
Moj otac je bio obolio od kancera na besici koji je operativno odstranjen. Mjesec dana po izlasku iz bolnice utvrdjen mu je kancer na glasnim zicama. Ljekari su rekli da je, mozda, metastaza. Odbio je operaciju ali je prihvatio zracenje (mjesec dana na VMA u Bg). Ja sam mu, bez njegovog znanja i bez znanja ljekara, na svoju odgovornost, dok se nalazio u bolnici, neposredno prije operacije (prvi put) i prije zracenja (drugi put) dao ocisceno parce korjena (duzine oko 1 mm i precnika oko 0.5 mm) biljke ...- jako otrovna biljka[/B]. To sam isitnio i pomijesao u kasicici kisjelog mlijeka (da ne bi izbacio). Poslije zracenja na VMA ljekari su sa cudjenjem konstatovali da se kancer povukao. Kako nijesam znao kakva ce biti sudbina moga oca tada im nijesam nista rekao. Moj otac je tada imao 59 godina i zivio je jos 10 godina. Pola godine pred smrt ustanovljen mu je kancer pluca. Ovoga puta nijesam ni pokusao da mu dadem pomenutu biljku (sada zalim zbog toga) iz razloga sto je i na mene djelovalo misljenje nekih da on u prva dva slucaja (besika i glasne zice) nije ni imao maligni tumor, mada su ljekari rekli da je to biopsijom nepobitno utvrdjeno. Skrecem paznju da je ... jako otrovan pa sa njim treba biti oprezan. Ako se neko, ipak, odluci da ga upotrebi (sa znanjem ili bez znanja ljekara) neka to bude u bolnici kako bi, u slucaju negativnih posedica, ljekari mogi pravovremeno intervenisati. Kako moj otac nije imao nikakve nezeljene posledice ja ljekare nijesam ni upoznao sa ovim.
Biljku cete naci na google. Ja vam davam sledece linkove:

]

STRAŠNO!!!
Molim moderatore da ovakve stvari brišu kako ljudi ne bi upadali u zamke babske medicine...
Citiram: Ako se neko, ipak, odluci da ga upotrebi (sa znanjem ili bez znanja ljekara) neka to bude u bolnici kako bi, u slucaju negativnih posedica, ljekari mogi pravovremeno intervenisati. Kako moj otac nije imao nikakve nezeljene posledice ja ljekare nijesam ni upoznao sa ovim.
Ma, daj, ne bulazni,ti ćeš DA TRUJEŠ A DOKTORI ĆE DA INTERVENIŠU!!! :confused: :evil:

p.s. tema je bila KARCINOM PLUĆA a ne karcinom uopšte.O tome bih mogla vrlo stručno( jer sam pulmolog-onkolog) ali na pp . Ne ovako...
 
Ja sam to, ipak, dva puta uradio. Sada mi je jedino zao sto nijesam i treci put kad se kancer javio na plucima. To nije, bas, bapska medicina, posto je pomenuta biljka od davnina koriscena za lijecenje stoke (uspjesno). Zar otrov, u malim dozama, nije lijek?
 
Prvo, postoji tema (vise njih) o alternativnoj medicini, pa ako neko ima kakav opsezan tekst o lecenju biljem (a da nije reklamne prirode) neka se oseca dobrodoslim da ga tamo i postavi. Drugo, ono sto nisi pomenuo nakon opseznog teksta o ovoj gljivi jeste i cinjenica da pad imuniteta nije jedina niti presudna stvar koja izaziva kancer (pod jedan), kao i to da biljke iskazuju svoj delotvroni ucinak uglavnom na ljude koji zive u podneblju gde one prirodno i u najvecem broju rastu, te nece svaka biljka koja pomaze Japancu pomoci i Srbinu, niti ce svaka hrana koju jede Japanac biti podnosljiva za stomak jednog Srbija itd. Ono sto nekog moze da spase nekog moze da ozbiljno ugrozi.
 

Back
Top