KORUPCIJA U VISOKOM SKOLSTVU!!!

Kazem ti , ja stvarno ne znam... Ali evo pomoci ukoliko hoces da nekoga razotkrijes.
Sa filozofske strane korupcija bi bila ovako definisana:
Korupcija kao predmet pravnih, socioloških, politikoloških i filozofskih rasprava prisutna je kroz čitavu istoriju. Posmatrano kroz temporalnu i sadržinsku dimenziju, definicije korupcije se mogu podeliti na tradicionalne i savremene.

U tradicionalna shvatanja korupcije ubrajamo Platonovo, Aristotelovo, Polibijevo i Monteskijevo objašnjenje korupcija kao kvarenje vlasti, vladanje koje nije u opštem interesu, tj. interesu političke zajednice - države.

Drugi pristup, unutar tradicionalnog shvatanja korupcije, su razvili Makijaveli i Ruso, koji su smatrali da je korupcija moralno kvarenje ljudi, odnosno poništavanje društvenih vrednosti i vrlina kod građana.

Savremene definicija korupcije se mogu klasifikovati na:

Administrativne definicije korupcije – korupcija je devijantno ponašanje pojedinca u odnosu na formalnu ulogu

Ekonomske definicije korupcije – korupcija je maksimizacija profita kršenjem zakona i morala

Javno-interesne definicije korupcije – korišćenje javnih sredstava za lične interese
Među definicijama korupcije koje su najviše prisutne u stručnoj literaturi i javnosti ističu se:

Zloupotrebu javnih resursa zarad ličnih interesa (Svetska banka )

Narušavanje principa nepristrasnosti (Vito Tanci)

Devijanto ponašanje u odnosu na formalnu ulogu (Nye i Khan)

Nas KZS kaze:
Primanje mita
Član 367.
(1) Službeno lice koje zahteva ili primi poklon ili drugu korist ili koje primi obećanje poklona ili druge koristi za sebe ili drugog da u okviru svog službenog ovlašćenja izvrši službenu radnju koju ne bi smelo izvršiti ili da ne izvrši službenu radnju koju bi moralo izvršiti,
kazniće se zatvorom od dve do dvanaest godina.
(2) Službeno lice koje zahteva ili primi poklon ili drugu korist ili koje primi obećanje poklona ili druge koristi za sebe ili drugog da u okviru svog službenog ovlašćenja izvrši službenu radnju koju bi moralo izvršiti ili da ne izvrši službenu radnju koju ne bi smelo izvršiti,
kazniće se zatvorom od dve do osam godina.
(3) Službeno lice koje izvrši delo iz st. 1. ili 2. ovog člana u vezi sa otkrivanjem krivičnog dela, pokretanjem ili vođenjem krivičnog postupka, izricanjem ili izvršenjem krivične sankcije,
kazniće se zatvorom od tri do petnaest godina.
(4) Službeno lice koje posle izvršenja, odnosno neizvršenja službene radnje, navedene u st. 1. do 3. ovog člana, a u vezi s njom, zahteva ili primi poklon ili drugu korist,
kazniće se zatvorom od tri meseca do tri godine.
(5) Strano službeno lice koje učini delo iz st. 1. do 4. ovog člana, kazniće se kaznom propisanom za to delo.
(6) Odgovorno lice u preduzeću, ustanovi ili drugom subjektu koje učini delo iz st. 1, 2. i 4. ovog člana, kazniće se kaznom propisanom za to delo.
(7) Primljeni poklon i imovinska korist oduzeće se.

Ipak, smatram da je veci problem to sto se tesko moze odbraniti od profesorske samovolje po pitanju davanja ocena i odnosa (omalovazavajuceg ) prema studentima.
 
UUUUUUU pa ovo udruzenje revizora poprilicno smelo i otvoreno istupa u ime istine i pravde.....a sta mislis da li su na fakultetima samo profesori u tome(posto ne mozes otici kod njih u kabinet,baciti im 300 evra na sto i dati index da ti upisu ocenu) ili svugde postoje neki posrednici koji po pravilu sebe ugradjuju u cenu???
 
U 99% slucajeva posrednici. Jer nije isto za profesorsku "cast" da upise ocenu studentu koji mu je dao 150-1000 evra i dobiti pare preko neke linije a studentu upisati ocenu, pa koliko puta su profesori preko veze poklanjali ocene sto je isto vid korupcije.

Ako odes direktno kod profesora i ponudis mu kintu, rizikujes da te u najmanju ruku sigurno odbije, a mozda i gore.

Ali ima i tu fora kako se ispiti zavrsavaju.
 
da samo sto ti isti profesori imaju toliku cast da neretko traze kintu :). naravno ne "daj pare" ali na fin i lep nacin uz veceru ti lepo kazu koliko kad i gde ;)....

ivchonny.... brate to je teorija....
teorija i praksa su dve razlicite stvari......
teorija bez praske ne vredi..... a praksa bez teorije itekako ....
ne trebaju mi 5 definicije korupcije da raskrinkam nekog, to se mnogo prostije radi...
jedino sto ja nemam mXda za tako nesto :)......
 
Ono sto ja mogu da kazem je da ima raznih vidova korupcije na fakultetima...meni se pogotovo gade profesori koji traze sex od studentkinja,a to je na mnogim "ugldnim" fakultetima praksa.
Novac ne moze po mom misljenju da se da iz ruke u ruku profesoru,ali me zanima kako se dolazi doosoba koje to odradjuju?Ko su oni najcesce?
 
liberal82:
da samo sto ti isti profesori imaju toliku cast da neretko traze kintu :). naravno ne "daj pare" ali na fin i lep nacin uz veceru ti lepo kazu koliko kad i gde ;)....

ivchonny.... brate to je teorija....
teorija i praksa su dve razlicite stvari......
teorija bez praske ne vredi..... a praksa bez teorije itekako ....
ne trebaju mi 5 definicije korupcije da raskrinkam nekog, to se mnogo prostije radi...
jedino sto ja nemam mXda za tako nesto :)......

Pa nije sve teorija. Nesto je i zakon, a tu najbolje mozes da nadjes prirodu dokaza koji ti trebaju da bi nekoga raskrinkao.
Sto se m*da tice, u potpunosti te razumem. Mislim da je potrebno masovno angazovanje studenata za tako nesto. Studentski parlament je odavno prestao da sluzi interesima studenata.
 
e prica o korupciji mozes cuti mali milion... Samo, niko ne bi da prijavi i dokaze to!!! A zasto! Zato sto nece biti kaznjen prijavljen nego onaj ko je prijavio. A zasto? Zato sto imamo korupciju i u pravosudju! A zasto? Zato sto neko ne radi svoj posao kako treba! A ko? Pa mnogi...Tradicija...Sa kolena na koleno... Ipak je to zemlja Srbija... Balkan...Ako postoji neki program razotkrivanja korupcije pri cemu onaj ko je korumpiran biva garantovano kaznjen ja hocu da ucestvujem!
 
azbuka:
Ono sto ja mogu da kazem je da ima raznih vidova korupcije na fakultetima...meni se pogotovo gade profesori koji traze sex od studentkinja,a to je na mnogim "ugldnim" fakultetima praksa.
Novac ne moze po mom misljenju da se da iz ruke u ruku profesoru,ali me zanima kako se dolazi doosoba koje to odradjuju?Ko su oni najcesce?


Veciti studenti, domari, bibliotekari, prijatelji i poznanici...
 
a i na svakom fakultetu imas neke likove koje vidjas svakodnevno a ocigledno je da nisu studenti, neretko i sami pridju i ponude "pomoc"... non stop se krecu po kabinetima i po hodnicima i slusaju price i onda samo ponude "pomoc' :)...
ne radi se tu o tome da li ce njega osuditi ili ne ;)... ja cu ga prijaviti ali posle toga tesko da cu moci da polozim vise od 2 ispita na tom fakultetu .......
 
Pazovcanka83:
Korupcija = Kata Skaric Jovanovic sa Ekonomskog fakulteta u Beogradu.

Kad sam polagala kod nje neke 2003 trazila je 500 eura za sesticu (nazalost i dobila). Mislim da je ovoj matoroj pijanici mesto u zatvoru ili barem u penziji !!!

E TAKO SE TO RADI! :) JA BIH JAKO RADO NAPISAO IME NEKOG SVOG PROFESORA ALI NISAM SIGURAN VEC SAMO MOGU DA NAGADJAM...JEDINO BIH MOGAO IZDVOJITI OLIVRERA ANTICA I VEC POZNATU AFERU OD PRE PAR GODINA KADA JE CAK I SNIMLJEN U AKCIJI...ZAMISLITE RADIKAL PA PRIMA MITO??!! :)
 
Joj kakva tema.
Pa i ovi nasi ministri i svi ostali na polozajima su nekad isli na fak i znaju da bukvalno na svakom ima korupcije.
I koja je svrha prijavitio ono sto vec znaju i nije ih briga ..?

A do tih posrednika se dolazi slucajno ili preko nekog ko je vec platio ispit,dakle preko poznanika.

Najbolje je jos kad prof pocnu da mudrujiu kako je vazno znanje,a ne ocena.
 

Back
Top