Хмм..непожељни другари

izmišljam milion načina da se ne druže.
dakle nema slobodnog vremena provedenog sa tim detetom...
npr.kupim karte za bioskop odaberem drugara i iznenadim ih...
lagano..nepoželjni drugar ispada iz igre..
ali moje dete malo još uvek...
kako je sa tvojim uzrastom...
zanima i mene...za ubuduće
 
Što mi drago što mi je dete još beba:lol:

Ali nisam mogla a da se ne prisetim kako se mojoj mami skoro pa nijedna moja najbolja drugarica nije dopadala; da to još i danas traje:? Osim izuzetaka:-D
I uglavnom je imala pravo; valjda je normalno da roditelji to mnogo bolje procene, ali ja sam u tim ''prijateljskim pričama'' prilično tvrdoglava. Čak i drugarice koje su mi se obile o glavu ostale su mi na neki način i dalje drage jer imaju nešto u sebi što mi odgovara. Da ne trpam o tome; mislim da zavisi razlog zbog kojega ti se ne dopada njena drugarica:? Ako je narkomanka (što mi to prvo pade na pamet:roll: ), ili delikventna na neki drugi način ne znam šta da ti odgovorim:?
Ako je to samo subjektivan majčin osećaj da će dete biti povređeno, izigrano ili iskorišćeno predlažem ti da ne poduzimaš ništa. Ne verujem da ćeš uspeti da ih razdvojiš; možeš izazvati samo gnev na sebe čak iako se jednog dana pokaže da si u pravu. Čak i ako NE kažeš I told you so:lol:
Neće joj škoditi jedna mala životna školica:wink:

E da, a u tim dobu mislim da svaki prijatelj ima veliki uticaj na dete.
 
Сећам се да никако нисам волела када моји родитељи негативно коментаришу моје пријатеље...Додуше, нису волели само једну моју другарицу, која је стварно била лош човек и пакосна према мени...али ја сам је увек бранила, иако сам знала да су у праву.

У последње време мојим девојчцама се накачила једна другарица, нешто старија, која баш није омиљена у друштву (сад тек увиђам и зашто)...а оне су с једне стране врло свесне њеног лошег понашања, и саме то примећују и коментаришу, али, с друге стране, трче за њом и помало је имитирају.

Девојчица је врло бучна, некултурна, неотесана, наметљива... Краде паре од родитеља, лаже их (4. разред ОШ!!), падају јој на памет разне глупаве идеје (нагиње се са наше терасе и довикује увреде пролазницима)....
Знам да је занесеност њоме фаза која ће проћи (увек су нас у том узрасту фасцинирали ''беспризорни'', они који имају дрскости)...али бих ипак више волела да их наведем да се више друже са осталим девојчицама.

Повод је то што су јуче ишле у књижару да купе увијаче. Ја им дала доста новца, и кад су се вратиле питала сам пошто су увијачи, а старија каже:''10 динара комад!'' Млађа каже:''Што лажеш кад су 6 динара?''.....
И миц по миц....дођемо на то да им је та девојчица рекла да тако слажу, да би им остало нешто новца. Иначе, кад год затраже, увек добију који динар и увек имају код себе 30-40 динара за слаткиш, сладолед, оловку...или тако неку ситницу, ако затреба. Заиста не постоји потреба да на овај начин долазе до новца, али то је био изазов ваљда, слагати и украсти....

Попричале смо лепо, рекла сам им да ћу им давати новца колико им треба, али да не желим да ме лажу.....Надам се да ће бити ОК, док тој другарици не падну нове, још глупље идеје на памет....

Знам да је то фаза у одрастању, али ме, ето, интересује како се понашате у таквим ситуацијама.... Некако, значи ми кад то поделим са неким.....
 
ispričaću vam jednu priču...
iz te iste faze moj muž tada dečak od 6-7 godina...
išao sa nekim nevaljalcima, blejao i onda su išli i krali žvake u samoposluzi...
(gde se sve i svako zna)
ta informacija je stigla do njegovog ćaleta,
koji ga je uzeo za ruku, odveo do stanice milicije,
i onom panduru na portirnici izneo "problem"
ovaj ga j egledao, zagledao, išao oko njega..huktao i brundao...
i n akraju presudio...
" neka ga, ovaj put. ako se ponovi, uhapsićemo ga"
moj muž i dan danas ima traumu kada se toga seti....
eto tako to bilo nekada....
 
Sutra ce mama i tata za 16 17 18 19 20...... godine da ga setaju za ruku?
Oce sutra kad ga neka devojka otkulira ili mu napravi neprijatnu situaciju negde da ga povredi, mama da bude tu da ga tesi?
Oce li sutra mama da mu menja gace?
Oce li sutra mama da ga stiti od problematicnih ljudi?

E boze sacuvaj, sutra cete reci "Moje dete nije sposobno, moje dete nije samostalno, moje dete ne ume da se izbori sa problemima, moje dete ne ume da se izbori sa problematicnim ljudima, moje dete ne ume da proceni ljude"

Pa cijom vasom ili njihovom krivicom?
 
pajamaca:
aco ja ne kapiram šta hoćeš da kažeš

Hocu da kazem da deca treba da se druze i sa problematicnom decom, ne bi li naucila i sta je zivot. Da je prezasticivanje deteta bolest, porodicna patologija, uz preteranu strogocu. Zapravo postoje dve krajnosti u vaspitanju prezasticeno dete i previse strogi roditelji. I to dete koje je problematicno nije problematicno baz razloga, niko se ne radja problematican, to su obicno problemi u porodici, i to dete iznutra nije srecno, ne laze bez razloga ni jedno dete ne laze bez razloga pogotovu kada je u pitanju patolosko laganje. Obicno se radi o za postavljenoj ili zlostavljanoj deci. I iskljucivanje iz drustva ce od njih praviti samo jos gore ljude nego sto jesu. Ako dete patoloski laze roditelje onda je 100% problem u roditeljima a ne u detetu.

Ali je sustina da vi od vase dece pravite debile.
 
Мислим, Ацо, у праву си, али овде не причамо о патолошким случајевима, о проблематичној деци, о злостављаној деци, патолошким лажима....отишао си у крајност!!!

Разумем ја тебе и твоје огорчење, али нису сви родитељи на свету као твоји родитељи!!!

Последња реченица је увредљива, заиста, и не знам одакле ти то (сем ако се ниси обратио својим маторцима)!
 
Hellen:
Мислим, Ацо, у праву си, али овде не причамо о патолошким случајевима, о проблематичној деци, о злостављаној деци, патолошким лажима....отишао си у крајност!!!

Разумем ја тебе и твоје огорчење, али нису сви родитељи на свету као твоји родитељи!!!

Последња реченица је увредљива, заиста, и не знам одакле ти то (сем ако се ниси обратио својим маторцима)!

nego o kakvoj deci pricamo?
Mozes li mi reci koji su konkretni problemi? Sta ti se konkretno ne svidja kod te dece?
 
Kakav dosadnjakovic..... :roll:

Hellen, mogu li sa profesionalnog aspekta? - sva deca prolaze kroz period laganja i sitnih kradja (ajde dobro, ne SVA deca ali veliki broj dece): to je prosto testiranje granica! Zaista je neophodno hvatati ih u tome, bez nekog brutalnog kaznjavanja, prosto im pokazati da si korak ispred njih. Kad ih ufatis, onda sledi edukativni razgovor (tvoj primer), objasnjenje zasto to nije dobro, zasto se to ne radi i nesme raditi, i kakve to posledice moze da ima (gubitak poverenja, na javnom mestu blamiranje ako te uvate, problemi sa zakonom itd). Sve to mora biti u smirenom stanju, sa puno razumevanja i topline za dete i sa zakljuckom da je dete napravilo gresku za koju se nadas da je nece napraviti ponovo. I onda - SLEDI k a z n a! Jer ako ne usledi kazna, puj-pike ne vazi ti ceo razgovor pre toga, dete ce ga u olaksanju zaboraviti sekund nakon price, sa idejom kako se sretno izvuklo, a izazov ostaje i neminovno se ponavlja. Dakle, nakon sto smo se lepo ispricali i objasnili, detetu predocimo da zbog nepostovanja ustanovljenih pravila (ne sme se.....piti, pusiti, drogirati, krasti, lagati.......itd itd liste su razlicite i siroke) sledi kazna, u trajanju od toliko, i u obliku tom. ("Narednih nedelju dana necete se druziti niti vidjati sa tom devojcicom.....ili necete izlaziti iz kuce napolje, ili necete gledati TV, ili kompjuter ili sta god"). Kraj price. Vas volim, ali ne volim takvo ponasanje i za njega slede posledice; to ne znaci da necemo govoriti, da cemo biti namrsteni i u svadji, da se necemo grliti, ljubiti, saliti, smejati, izaci negde zajedno (prodavnica ili vec gde god). Ali kazna ide kao normalna posledica nezeljenog ponasanja i to nije nikakav smak sveta. To ti ga je to. I znas sta? Deca ce masovno osetiti olaksanje kad ih kaznis za zabranjena i nezeljena ponasanja - jer osecaju krivicu koja u odsustvu kazne postaje pregolema i pretesko se podnosi. Eto. Ajd uzdravlje. I pokusaj da ih naucis da kazu "Ne!" - to je verovatno najkorisnije sto mozes u zivotu da ih naucis kada su socijani odnosi u pitanju. Bez zelje da ti drzim predavanje, nego = pitanje je jedno od onih koje cesto slusam i pomenuta anegdota jedna od onih s akojom roditelji cesto dodju prvi put kod mene, zabrinuti. Pa mi poznato. Sorry, necu vise, evo! :) Cao!
 
AcaBg82:
nego o kakvoj deci pricamo?
Mozes li mi reci koji su konkretni problemi? Sta ti se konkretno ne svidja kod te dece?

Па , Ацо, прочитај тему..причамо о обичним ситуацијама кроз које пролазе скоро сва деца, и скоро сви родитељи заједно са њима.... О томе да родитељи сматрају да нека деца нису адекватно друштво за њихове потомке....и шта раде у том случају....да ли разговарају са својом децом о томе, да ли их упућују на дружење са другим другарима, да ли им забрањују дружење са том децом....

Ипак је посао родитеља да своје дете упути у живот (не и да му креира и контролише живот, ту се слажем са тобом)....
Верујем да си ти огорчен због пресије својих родитеља, али ни друга крајност: ''Ево ти, па расти сам како знаш!'' - није добра!
 
Nemam decu te nemam pojma, al je baš zanimljivo pitanje, a i svi smo imali neke nepoželjne prijatelje kao mali ili malo veći. Mislim, naravno da je ok uticati na pogrešna ponašanja, na šta ukazuje WW ali to nije isto kao i mešanje u izbor prijatelja. Mislim, koliko je TO stvarno u redu? Nekako mi se čini da se tu negde slažem sa Acom.
Au.
 
Hellen:
Па , Ацо, прочитај тему..причамо о обичним ситуацијама кроз које пролазе скоро сва деца, и скоро сви родитељи заједно са њима.... О томе да родитељи сматрају да нека деца нису адекватно друштво за њихове потомке....и шта раде у том случају....да ли разговарају са својом децом о томе, да ли их упућују на дружење са другим другарима, да ли им забрањују дружење са том децом....

Ипак је посао родитеља да своје дете упути у живот (не и да му креира и контролише живот, ту се слажем са тобом)....
Верујем да си ти огорчен због пресије својих родитеља, али ни друга крајност: ''Ево ти, па расти сам како знаш!'' - није добра!

Ali ih moras pustiti da se opeku. Moras pustiti da nesto nekad ne bude kako treba. Moras pustiti da vide sve tipove ljudi, tj sve tipove dece, da nauce da se nose sa problemima. Ne kazem naravno da treba da ih stavis na muke, ako je bas lose onda intervenises. Treba da im skrenes pazlju sta je lose a sta dobro. Ako ih ti ko roditelj vaspitas da je nesto lose oni ce onda sami da pocnu da izbegavaju takvu decu, ako ne pocnu onda si ti nesto pogresno radila.
 
I pokusaj da ih naucis da kazu "Ne!" - to je verovatno najkorisnije sto mozes u zivotu da ih naucis kada su socijani odnosi u pitanju.

Хвала. Надам се да неће бити потребе да примењујем казне , нисмо дотле стигли. За сад је био само овај безазлен покушај варања око цене да би се пробало оно што другарица ради.

Ово што сам издвојила, како дете да научи да се одупре и да каже НЕ кад јако жели да буде прихваћено од стране вршњака....то је оно на чему тренутно радимо! :wink:

Али, знајући по својим ђацима-пубертетлијама, та борба ће још дуго да траје! :roll:
 
AcaBg82:
Ali ih moras pustiti da se opeku. Moras pustiti da nesto nekad ne bude kako treba. Moras pustiti da vide sve tipove ljudi, tj sve tipove dece, da nauce da se nose sa problemima. Ne kazem naravno da treba da ih stavis na muke, ako je bas lose onda intervenises. Treba da im skrenes pazlju sta je lose a sta dobro. Ako ih ti ko roditelj vaspitas da je nesto lose oni ce onda sami da pocnu da izbegavaju takvu decu, ako ne pocnu onda si ti nesto pogresno radila.

Е, коначно си потрефио! :)
 
Hellen:
Хвала. Надам се да неће бити потребе да примењујем казне , нисмо дотле стигли. За сад је био само овај безазлен покушај варања око цене да би се пробало оно што другарица ради.

Ово што сам издвојила, како дете да научи да се одупре и да каже НЕ кад јако жели да буде прихваћено од стране вршњака....то је оно на чему тренутно радимо! :wink:

Али, знајући по својим ђацима-пубертетлијама, та борба ће још дуго да траје! :roll:


Uuhhhhh....! Ni ne slutis...! :):):) Ko ce kome doskociti! ;)
 
Dobra je tema.
Mislim da za ovakve stvari stvarno trebas da budes majstor.
Znam mnogo primera kada se deci biralo drustvo, deca poznatih i priznatih u gradu, a onda ta deca polaze gadnim putevima, pa i njihova za njima. I roditelji su sami krivi. Znam neke koji sad to i priznaju jer su detetu birali da se druzi sa takvima, a ne sa skromnim (siromasnim) koji su posle uspeli u zivotu.
Ja se negde slazem sa Acom. Moras stalno da nameces pricom i postupcima sta je ispravno, mislim na sve aspekte u zivotu, ali i da ih pustis da zive.
Zaista nije fraza da je roditeljstvo najtezi posao.
Mislim da moras stalno da ih kontrolises, i sta rade i kako se razvijaju, sta oni osecaju kao probleme, sta im tesko pada u socijalnim odnosima, gde su slabi, gde jaki, a da oni to nista ne primete. I da im pomazes, a da oni opet to ne osete kao zvocanje. Kad su neke bas ozbiljne stvari, onda i kazna. Ali ne za svakakve gluposti, mislim da ima kontraefekat.
I da jedini cilj bude da budu zdravi i srecni, zadovoljni sobom i svojim zivotom.
 
U manjim sredinama nema ni toliko izbora vrsnjaka i kad bih stavljala veto na druzenja ostala bi mi deca usamljena.Kod ovog problema prisetila sam se svog iskustva kroz odrastanje.Druzila sam se sa razlicitima i to iz krajnosti u krajnost.Ni jedno dete nije sasvim lose.Volim kad deca dolaze kod mojih pa i ja nenametljivo popricam sa njima i poblize upoznam tu decu.Nikad nisam zabranila da se druze sa nekom ali sam im ukazala sta nije ispravno i do cega to moze da dovede.Kazem im i sta je za pohvalu .I mi odrasli pravimo kompromise i ne odobravamo sve postupke onih sa kojima se druzimo i ne znaci da cemo mi da radimo kao oni.U pravu je Aco ovaj put,treba iz malena da sagledaju razlicitost nauci se dosta toga usput.Ako bi im sad stavljala filter za zivot mislim da bi im to bila losa priprema za zverinjak kako ja to preuvelicano znam da kazem.
 
Имам нове дилеме, ал ајд да не отварам нову тему, може и ова да послужи...

Да ли сте се некада умешали у конфликт који ваше дете има са неким другом или другарицом?

Ја јесам двапут.
Једном кад је једна девојчица моју ћерку (која је млађа од ње 5 година) ухватила за руке и стегнула је, и тако је држала док ју је друга девојчица тукла! Тада сам изашла и запретила јој да се држи даље од мог детета, да оне не могу бити друштво нити се могу тући.

Данас сам се умешала други пут. Ову девојчицу коју споменух на првој страни - отерала сам кући! Пуко ми је филм!

Ја јесам за то да деца сама решавају односе са другима, ал понекад им треба дати пример како се каже НЕ!

Ајд, причајте како ви реагујете у таквим ситуацијама.
 
Meni cerka ne da da se mesam. Kaze da ce je biti sramota. Nije vise ni mala da bih mogla direktno da se umesam. Ali puno pricamo o tome i savetujem je sta bi i na koji nacin mogla da drugarici/drugu odgovori i da ih otkaci. Ali nju je opet sramota da to uradi na nacin koji joj predlazem - jos joj recnik nije toliko razvijen kao moj :lol: (ne mislim na psovke - to je nikada ne savetujem). Moj savet je da ako je neko vredja da ona bude dva puta gora, da pokaze zube i da u takvim situacijama zaboravi na kulturu. U V razredu je jedan klinac stalno maltretirao i nikako nije hteo da joj se skine s vrata. Video je da je ona dobrica i da je nasao zrtvu. Puko mi je film i jednom sam ga izblamirala pred celim odeljenjem. Mali je samo menjao boje i od tada je vise ne kinji.

Sto se tice teme - nepozeljni drugari. Upravo sam u tom problemu - sta i kako. Otkako je pocela da se druzi s jednim klincem, em je pokvarila sve ocene, em je jednog dana, zajedno s njim, pobegla sa svih casova. To joj nikada ranije nije ni padalo na pamet. Cujem i da je poceo da pusi (VII razred). S druge strane, on se zastitnicki postavlja i uvek je brani i super je drug. I nesto su kao zaljubljeni. Sad sam ja u dilemi - zabranila bih joj da se druzi s njim, ali kako cu znati da je prestala? Ne mogu da je pratim u stopu, naravno.
 

Back
Top