Najdirljivije pesme

Slobodance:
Pa ovako Dzoni: Ja ne mrzim Njujork ali sam protiv imperijalizma-neokolonijalizma-globalizacije na stetu malih i slabih!Olicenje toga su Amerika i njeni sateliti.Univerzalna istina se moze naci lako ili nikako-zavisi gde je trazis!Opet glup izraz "palim" se na crkvu;ako nekom moras verovati i sluziti najbolje je najboljem-BOGU!Ljubav i lepotu mozes naci i oko sebe ako si dobre volje,a o toleranciji u ovakvom vremenu ? Pa tesko da je i moze biti kad je zakon jacega svuda-na zalost-na snazi.Nista licno-ne ljuti se i poseti Crkvu ponekad!Pozdrav i ...kraj price od mene !
E, ovako Slobodance. To sto uopste raspravljam s tobom ovde je zato sto si ok sagovornik, ne vredjas, iznosis svoje misljenje kulturno i to postujem. Sto se tice globalizacije delimicno se slazem s tobom ali ovde je tema knjizevnost. Knjizevnost (umetnost uopste) tezi tome da se izdigne iznad dnevno politickog. Jednu stvar moras da shvatis, mi smo Srbi-oni su Ameri. Trenutno je situacija takva kakva je. Proci ce i njihovo. Umetnost ce ostati. Pogledaj Remarka, on je Nemac i stvarao je u najsramotnijem periodu Nemacke istorije. Niko ga nije mrzeo ni onda a ni sada. Ljubav je univerzalna. Zar mislis da neki Amer ili Kanadjanin ne mogu da ti docaraju nesto lepo zato sto njihova vlada cini zlo? U boga verujem. Ali ne verujem u nekog zlog, bradatog starca koji sedi na tronu i igra se ljudima kao sahovskim figuricama. Mojoj veri nije potreban pop ili krst ili ikona ili zvono. Moja vera je u mom srcu. Seti se jedne od 10 zapovesti koja se odnosi na idole. Ne verujem u institucionalisanje vere. Odatle proizlazi moj stav da su sve svetske religije ustvari sekte, predvodjene hriscanskom sektom. Mnogo su mi zanimljivije i logicnije paganske vere motivisane prirodom i promenama u njoj. Zbog toga mi nije potrebna crkva i njihove tarife. Moja crkva je moje srce. Vise volim letnji pljusak nego patrijarha, vise se nalazim u toplini letnje veceri nego u ocenasu, vecim ushicenjem me ispunjava pogled na prolecne pupoljke na granama drveca nego pogled na crkvu. Naravno, ovo je moje subjektivno misljenje i ne mogu ocekivati ni od tebe ni od bilo koga drugog da to prihvati. A sto se tice tolerancije to je vec pitanje vaspitanja i ne moze se nekom usaditi na silu.
Pozdrav i tebi. Zelim ti sve najbolje uprkos svim nasim razlikama...
 
Slobodance:
Ova pesma je iz knjige Episkopa Nikolaja "Duhovna lira"


Mati i sin

Sta te nagna,nano,cak dovde do mene?"
-"Zdravo su!Ne brini!Ja dodjoh...tek tako...
I nosim ti evo,carape sarene!

"Da ti ih navucem ded ovamo brze!
Nosices ih s dikom-nek je slava Bogu!"-
Pa pokrivac dize,al hitro se trze
Jer spazi patrljke-otsecenih nogu!"

No uzdrza srce da bol ne potece.
I ne dade suzi,da iz oka kane,
Vec pokrivac spusti,i s ponosom rece:

Sve ce to narod pomlatiti-L.Lazarevic
 

Back
Top