Gde su nam priznate diplome u svetu

I ne trebaju da budu priznate. Ovi na zapadu kad zavrse znaju nesto da rade, a mi? Puni neke teorije, teorema, ludila, kad zavrsis onda ides da radis, i tek onda ucis, posto naravno pojma nemas, zapravo odlican si teoreticar ali nikakav prakticar. Pa ko ce takvom nekom da prizna diplomu? Ajde posteno ko normalan? Ovu u Americi uce klinicku biohemiju a mi neku teoretsku, cekaj bre malo jel mi treba da postenemo biohemicari ili doktori. Itd itd itd itd. U glavnom znate sta hocu da kazem.

A takodje na zapadu dobro znaju kako se nasi fakulteti zavrsavaju. Tj da ih 2% ljudi zavrsi posteno, da ostali zavrse na muljuzarenje. Pa vi sada ako smete primite nekog da radi ko doktor a mozda je zavrsio na mufljuzarenje.
 
WithdrawnWater:
Kolko vredi metak u celo? :shock:

Nema tih para sto se mene tice.

Pazi u pravu si, tamo doktore streljaju za najmanju gresku :)


Nego rasulo ljudi , rasulo, ja ne znam kad ce da dodje neko normalan na celo tih fakulteta da uvede neki red. Evo posteno, koliko vas bi svrsenih doktora osim ako niste patolozi moglo da prepozna 70 preparata iz histologije i 40 iz patologije pod mikroskopom. Koliko vas se seca sve one biohemije u detalje, onih formula, reakcija, procesa i ludila. O fizici, hemiji da ne pricam.

Sa stomatologije 99% ljudi kada izadje ne umeju da stave plombu kako treba. Onda jure da ih neko zaposli, mole boga da ih neko primi, i da je raspolozen da ih uci i da im da pacijente da rade, naravno to nikome ne pada na pamet. Oni koji nadju oni su presrecni oni koji ne nadju oni mogu da pocepaju diplomu.
 
Pa Aco ne bih se bas slozio sa tobom pogotovo ne za nas stomatologe...Znaju ljudi da postave plombu,ali je nesto drugo problem.Problem je u BROJU STUDENATA nastavili smo da stancujemo doktore i stomatologe posle raspada SFRJ za 24000000 stanovnika,a srbija ima oko 7000000!!!Ti ljudi ne mogu da nadju posao pa i ne rade time gube i ono sto su naucili na fakultetu pa kada napokon pocnu da rade nemaju pojma...Ja mislim da bi trebalo ukinuti upisivanje na stomatologiju i medicinu na par godina...Ali mi pobegosmo od teme,ja sam samo hteo da saznam od ljudi koji zive i rade u inostranstvu gde mozemo da radimo bez nostrifikacije diplome....
 
Ljudi gde vi zivite?????
Sto se nostrifikacije tice,sada mozes gde hoces da odes u Evropu i da odradis ponovno polaganje samo odredjenih ispita....u julu mesecu sam saznala da npr. Grci ne traze vise nostrifikaciju,a u oktobru prosle godine su trazili da se polazu ponovo patologija,fiziologija i hirurgija...u Nemackoj je vrlo slicna situacija....mozes u Finsku ,Svedsku i Norvesku takodje bez nostrifikacije.....u svakom slucaju imas uvek mogucnost da trazis stipendiju za postdiplomske i da na tu foru odes.....to se raspitaj u ambasadi!
 
WithdrawnWater:
Pa cini mi se robija - gresske zbog kojih se u svetu robija plod su nemara, grubih krsenja propisa, neprofesionalnog odnosa prema poslu itd. Za to i treba da se robija. A metak u celo zato sto si mu se naso na putu u nekoj banana drzavi - nije stvar licnog izbora i od toga se ne mozes zastititi.[/QUOTE Ima li vece banana drzave od Srbije???U cemu je razlika onda???Ako tamo lepo placaju za posao,a ovde ne onda je to jedina razlika...
 
merlinka:
Diplome su nam priznate u Sloveniji i dalje.......uz malo dodatno polaganje dva testa, koji i nisu problem, i poznavanje slovenackog jezika.......i nigde vise...........ybg.............svuda drugo je potrebna komplikovanija nostrifikacija..........
hvala na informacijama,a interesuje me da li onda sa tom slovenackom diplomom mozes da odes da radis npr. u GB,USA i zapadnoj Evropi bez nostrifikacije????
 
ni Slovenci nisu sto su bili, strucne ispite ces da prodjes ali oko polaganja slovenackog jezika ces da se otelis, zapravo to je najteze, znam ljude koji slovenacki znaju ko maternji pa ih vec 3,4 puta zezaju i obaraju upravo na ispitu iz slovenackog.
Sto se tice Nemacke, nasi doktori mogu da odu tamo na poslediplomske ali da se ne zavaravamo dalje od neke laboratorije nece moci, na kliniku te niko nece pustiti.
 
dr:
ni Slovenci nisu sto su bili, strucne ispite ces da prodjes ali oko polaganja slovenackog jezika ces da se otelis, zapravo to je najteze, znam ljude koji slovenacki znaju ko maternji pa ih vec 3,4 puta zezaju i obaraju upravo na ispitu iz slovenackog.
Sto se tice Nemacke, nasi doktori mogu da odu tamo na poslediplomske ali da se ne zavaravamo dalje od neke laboratorije nece moci, na kliniku te niko nece pustiti.

I sta vas to cudi. Ja ih ne bi pustio ni u labaratoriju. Ne kazem da nema kvalitetnih ljudi ali to je 2%.
 
dr:
ni Slovenci nisu sto su bili, strucne ispite ces da prodjes ali oko polaganja slovenackog jezika ces da se otelis, zapravo to je najteze, znam ljude koji slovenacki znaju ko maternji pa ih vec 3,4 puta zezaju i obaraju upravo na ispitu iz slovenackog.
Sto se tice Nemacke, nasi doktori mogu da odu tamo na poslediplomske ali da se ne zavaravamo dalje od neke laboratorije nece moci, na kliniku te niko nece pustiti.
da li je stvarno taj slovenacki tako tezak ili oni zezaju cisto jer im se moze??? A zna se da ako na zapadu upises postdiplomske neces raditi kliniku vec naucno-istrazivacki rad.Da li mozda znas sta je potrebno da bi mogli da radimo kliniku u nemackoj?
 
El Dentisto:
A sta mislis o onome da treba da smanje broj studenata?

Iz svake generacije ti izadje mozda 2% ljudi koji hoce da rade. Znas stomatologa ne cini diploma i nabubani ispiti, nego strucnost da pomogne i volja da bude na usluzi od 24 h sedam dana u nedelji. Da se pojavi u ordinaciji u 12h uvece ako njegovog pacijenta neizdrzivo boli zub. Moj otac trenutno drzi stomatolosku polikliniku br1 kod nas, i znam kako se radi, secam se da se vracao kad smo bili mali i kad je pocinjao posle 2 dana sa kopaonika zbog jednog pacijenta. Ali se zato danas ubijamo od posla. E takvih je iz svake generacije 2%.

Dok imas likova koji rade kad im se hoce, odjebe pacijenta sa bolovima posto se njemu ne radi i slicno.

Prema tome ne upisujemo mi previse ljudi. Ako uzmes da izadje 2% do 5% najvse kvaliteta od zvakih 160 upisanih.
 
AcaBg82:
Iz svake generacije ti izadje mozda 2% ljudi koji hoce da rade. Znas stomatologa ne cini diploma i nabubani ispiti, nego strucnost da pomogne i volja da bude na usluzi od 24 h sedam dana u nedelji. Da se pojavi u ordinaciji u 12h uvece ako njegovog pacijenta neizdrzivo boli zub. Moj otac trenutno drzi stomatolosku polikliniku br1 kod nas, i znam kako se radi, secam se da se vracao kad smo bili mali i kad je pocinjao posle 2 dana sa kopaonika zbog jednog pacijenta. Ali se zato danas ubijamo od posla. E takvih je iz svake generacije 2%.

Dok imas likova koji rade kad im se hoce, odjebe pacijenta sa bolovima posto se njemu ne radi i slicno.

Prema tome ne upisujemo mi previse ljudi. Ako uzmes da izadje 2% do 5% najvse kvaliteta od zvakih 160 upisanih.
to je sada 160 ljudi,kada sam ja upisivao trebalo je da bude 260 a primljeno je oko 550!!!(to bese u Slobino vreme),ali tu je samo stom.fak. bg.univerziteta,a sta je sa Novim Sadom,Nisem,Pancevomi pristinskim univerzitetom???? Tu se "napabirci" jos 1000 ljudi godisnje...P.S.Koja je to poliklinika??
 
El Dentisto:
to je sada 160 ljudi,kada sam ja upisivao trebalo je da bude 260 a primljeno je oko 550!!!(to bese u Slobino vreme),ali tu je samo stom.fak. bg.univerziteta,a sta je sa Novim Sadom,Nisem,Pancevomi pristinskim univerzitetom???? Tu se "napabirci" jos 1000 ljudi godisnje...P.S.Koja je to poliklinika??

To su ti 95% ljudi koji zele da okace beli mantil i titulu doktora da bi mogli da se sepure, 5% ti je prakticara i ljudi koji hoce da rade. Verum mi na rec ne znam koliko godina imas, ali pozajmis se malo, uzmes neki krediti otvoris ordinaciju i budes spreman da sledecih 5 godina radis ko crnac od 8 ujutru do 8 uvece, pa i vise, da si uvek tu, da skaces na svaki poziv, najbolje da ti ordinacija bude blizu kuce, u 4 sata ujutru ako te pozove pacijent ima da odes i da ga pogledas, bez pogovora, u sred vikenda, sa izleta, ako treba i letovanje da prekines.
Prvih 20 pacijenata su ti kljucni oni moraju da budu savrseni, posle toga, svaki od tih 20 ce da posalje jos svojih 5 prijatelja a to je jos 100 pa ce svaki od tih 100 da posalje jos njih 5. Pocetak je kljucan.
I kljucni su prvih 20 pacijenata oni su najvazniji, mislim vazni su svi ostali, ali tu ako i najmanju sitnicu zajebes pisi propalo.

PREPORUKA JE ZAKON

Ljudi strasno vole da vide da se neko za njih zrtvovao, jos kad cuju da si zbog njih prekinuo letovanje ili zimovanje, pa jos dobiju savrsenu uslugu, savrsene plombe, savrsenu protetiku. gotovo je KUPIO SI IH. Preporucice te jos na 20 30 40 50 strana.

A tako se razvija posao.
 

Back
Top