Da li Pluton prestaje da bude planeta?

Astral-Blade:
Resursi se trose preko svake mere, zagadjuje se citava biosfera, unistavaju vrste, itd.itd. Takvu psihologiju i (ne) moral mi ljudi bi sasvim sigurno preneli i na neku drugu (hipoteticku) planetu i isto je tako unistili.
apsolutno tacno, medjutim, to ne znaci da se necemo seliti :)



Astral-Blade:
Sto se tice same tehnologije, moj stav je da su sve price o naseljavanju usmerene ka obmani poreskih obveznika. Daj boze da gresim. To iz prostog razloga sto u poslednjih 30 godina i pored sve "silne" tehnologije nisu sleteli barem na Mesec (pod pretpostavkom da ono "istorijsko" nije bilo lazirano), a uprkos tome govore o naseljavanju Marsa. Tu neko nekog laze.
mars je i te kako daleka buducnost...daleka daleka...za mars se razmisljam o teraformiranju, a a za tu pricu fali samo jedan korak da bude SF...

Astral-Blade:
Iz ugla astrologije, a prema onome sto ja znam, mi smo predvidjeni i dizajnirani da zivimo na Zemlji, a ne na Mesecu i Marsu. Pitam se koja bi to majka htela da rodi dete negde u kosmosu, Bogu iza nogu, gde ni odraslim, zdravim kosmonautima nije lako, a kamoli tek rodjenoj bebi, osetljivoj i krhkoj sa 90% telesne vode. Cak i kad bi prezivela porodjaj, cisto sumnjam da ne bi pretrpela neke ozbiljne zdravstvene posledice.

sto da ne, dete bi se razlikovalo fizicki, sigurno bi bilo mnogo slabije od nas ovde i tako dalje...a ja da sam zensko, prvi bih trcao da rodim dete u svemiru (ukljucujicu tu i seks u bestezinskom stanju :) )

Astral-Blade:
Drugim recima, ogromne svote novca se ulazu u kojekakve svemirske programe, a da pre toga nismo sredili stanje na sopstvenoj planeti koja prosto vapi za "remontom" i daleko vecom brigom. Nadam se da su ti sad malo jasniji moji stavovi. Pozdrav od mene.

e ovo cemo da docekamo :D
 
Ne znam da li bi porodjaj u bestezinskom stanju bio laksi ili tezi ali mi se cini da sam nekad cuo da je porodjaj u vodi laski od porodjaja na suvom (ali me nemojte drzati za rec, mislim da sam davno to cuo). A sad druge strane zabroravljas da je ovaj svet pun cudaka i da bi se sigurno nasla jedna zena koja bi htela da to proba. Ali porodjaj u orbiti i nije toliko bitan. Ne vidim zasto bi trudnoca i porodja bili ista komplikovaniji (tehnicki) na recimo kolonizovanom marsu nego na zemlji. Ako se krene sa kolonizacijom i ako se dozvoli naseljavanje trudnicama onda ce se verovatno i obezbetiti svi uslovi za normalan zemaljski porodjaj. Naravno razvoj deteta u nultoj gravitaciji bi imao mnoge negativne posledice kao i uostalom sto nulta gravitacija ima negativne posledice na odraslog coveka ali mars, alfa kentaur-3 ili nesto slicno ne vidim zasto ne. Naravno ovo sada zalazi polako vec u domen SF ali nije li Zil Verna napisao za ono vreme odlican SF roman koji se velikim delom obistinio. ;)

Sto se tice naseg ostanka na majcici zemlji ukoliko se ne opametimo i nesto radikalno ne promenimo mozemo reci zbogom ujka Luji. :lol: Po nekim predvidjanjima mi smo vec sada na prelasku granice kapaciteta zemlje. A kako se trend povecanja populacije nece smanjiti barem jos par decenija (i da svi napori uspeju) onda nam se ako ne crno a ono barem sivo pise. Iskreno mislim da ce doci trenutak kada ce biti bolje da se dete rodi negde u tera-kupoli na marsu nego na teratogeno-kancerogeno-mutagenoj zemlji. A ako ne bude tera-kupola na marsu pa.... :deadsmiley: x_x E to je pesismisticki. :evil:
 
Insect:
Ne znam da li bi porodjaj u bestezinskom stanju bio laksi ili tezi ali mi se cini da sam nekad cuo da je porodjaj u vodi laski od porodjaja na suvom (ali me nemojte drzati za rec, mislim da sam davno to cuo). A sad druge strane zabroravljas da je ovaj svet pun cudaka i da bi se sigurno nasla jedna zena koja bi htela da to proba. Ali porodjaj u orbiti i nije toliko bitan. Ne vidim zasto bi trudnoca i porodja bili ista komplikovaniji (tehnicki) na recimo kolonizovanom marsu nego na zemlji. Ako se krene sa kolonizacijom i ako se dozvoli naseljavanje trudnicama onda ce se verovatno i obezbetiti svi uslovi za normalan zemaljski porodjaj. Naravno razvoj deteta u nultoj gravitaciji bi imao mnoge negativne posledice kao i uostalom sto nulta gravitacija ima negativne posledice na odraslog coveka ali mars, alfa kentaur-3 ili nesto slicno ne vidim zasto ne. Naravno ovo sada zalazi polako vec u domen SF ali nije li Zil Verna napisao za ono vreme odlican SF roman koji se velikim delom obistinio. ;)

Sto se tice naseg ostanka na majcici zemlji ukoliko se ne opametimo i nesto radikalno ne promenimo mozemo reci zbogom ujka Luji. :lol: Po nekim predvidjanjima mi smo vec sada na prelasku granice kapaciteta zemlje. A kako se trend povecanja populacije nece smanjiti barem jos par decenija (i da svi napori uspeju) onda nam se ako ne crno a ono barem sivo pise. Iskreno mislim da ce doci trenutak kada ce biti bolje da se dete rodi negde u tera-kupoli na marsu nego na teratogeno-kancerogeno-mutagenoj zemlji. A ako ne bude tera-kupola na marsu pa.... :deadsmiley: x_x E to je pesismisticki. :evil:
Nemam ja nista protiv SF, naprotiv, ali zaboravljate da jedino Zemlja poseduje zastitno magnetno polje i odgovarajucu atmosferu (najveci problemi po meni) i da iz neobjasnjivih razloga duzi boravak u kosmosu dovodi do gubitka kalcijuma iz kostiju, a ubedjen sam i da ostavlja nekakve posledice po psihu.
Plus toga na tako dugim (visemesecnim) putovanjima, bilo sta da krene po zlu, ljudi bi bili prepusteni sami sebi. Malo ko bi pristao na tako nesto. Mislim da bi te prve kandidate puskom morali terati u satl.
Pitam se sta je bolje, ulagati pare za zivot pod kupolom negde u bespucima Marsa (sto se vrlo lako na kraju moze pokazati nemogucim, iz ovih ili onih razloga) ili taj isti novac i trud usmeriti na sanaciju stete koja je napravljena na Zemlji, gde vec postoje svih neophodni uslovi za zivot, samo treba malo vise pameti i svesti da se to ocuva. Ja glasam za ovu drugu varijantu.
 
Mislim da bi te prve kandidate puskom morali terati u satl.

Ako mene pitas, nebi se dvoumijo ni jednog momenta.

Pitam se sta je bolje, ulagati pare za zivot pod kupolom negde u bespucima Marsa (sto se vrlo lako na kraju moze pokazati nemogucim, iz ovih ili onih razloga) ili taj isti novac i trud usmeriti na sanaciju stete koja je napravljena na Zemlji, gde vec postoje svih neophodni uslovi za zivot, samo treba malo vise pameti i svesti da se to ocuva. Ja glasam za ovu drugu varijantu.

Ovde opet se slazemo. Ja bih licno prvo nahranio sve gladne na svetu. Skoro sam citao da ako imamo krov nad glavom, imamo sta da obucemo i pojedemo i popijemo, bogatiji smo od 70% ljudi na svetu. Zemlju treba oporavljati u tome se slazem ali isto tako mislim da treba ici dalje, da treba obarati granice.
 
eh..gladne...
ranije sam imao podatke koliko kosta razvoj naoruzanja, a koliko svemirske misije...
primera radi, razvoj b-2 bombardera kostao je koliko celokpna misija na mesec (ukljucujuci i razvoj)...
mada, s jedne strane to i nije lose, kada bi svaka zemlja imala svoj b-2 ne bi bilo ratova :)

elem, ja bih otrcao u satl, na mars ili bilo gde...jeo bih ziv krompir u ljusci samo da dozivim zivot u orbiti ili na drugoj planeti...
 
Slazem se sa prethodna dva posta. Propustiti priliku da odletis u svemir?! Into the great unknown?! Pa gde ti je avanturisticki duh? Ali opet vecina ljudi smatra i one pionire Aljaske, Antarktika i Himalaja za ludake. U prirodi ljudskog duha (uma) je da istrazuje novo te tako cak i ako ne bude potrebe za odlaskom sa Zemlje to treba uraditi cisto da eto probamo, uradimo, ispitamo. Svakako da ce putovanje svemirom biti vrlo rizicno upravo zbog neophodnosti te samostalnosti i samoodrzivosti ali nije li svaki pocetak otkrivanja nepoznatog bio tezak.

Odakle ti podatak sa samo Zemlja ima zastitno magnetno polje? Zar nemaju i ostale planete to tj. zar to nije jedna od osnovih osobina svake planete kao i gravitacija? Osima mozda potpuno gasovitih ili potpuno tecnih ako i jedna od tih uopste postoji. Iskreno nisam citao nesto posebno oko tegoba koje se dogadjaju u nutloj gravitaciji i da li je gubitak kalcijuma neobjasnjiv ali mi iszgleda logicno da ce organizam krenuti da otpusta kalicjum tj. bolje reci da ne dopunjuje (posto svi elementi zapravo kruze u nasem organizmu i razmenjuju se sa spoljasnjom sredinom) u uslovima gde kalcijum ondnosno cvrstina kostiju nije potrebna. Ne govorim ni o kakvoj evolucionoj promeni nego prosto o fiziologiji ljudskog tela. Recimo kada prestanes da ides u teretanu misicna masa krene polako da se smanjuje posebno ako nemas nekih dopunjujucih fizickih aktivnosti. Organizam je zapravo prilicno stedljivo organizovan. O psiholoskim problemima necu raspravljati. To se da istrenirati ili lekovima postisnuti. :lol:
 
Pored toliko dobrovoljaca Nasa nema da brine :)
Anyway, mozda vas zabrine podatak da je čak 30 posto od svih umrlih ruskih kosmonauta bilo obolelo, a zatim i umrlo od raka, izazvalo je šok među običnim građanima ali i polemiku među uglednim stručnjacima koji brinu za zdravlje onih koji se pripremaju da polete u vasionu, ali i posle, kad se spuste na zemlju. Kada se zna da se u kosmonaute biraju najzdraviji ljudi onda je razumljivo pitanje - zašto je procenat umrlih od raka kosmonauta veći čak i od radnika u rudnicima uranijuma?
Stetnost radijacije treba povezivati i sa drugim faktorima rizika. Let u kosmos je veliki stres za čovekov organizam. Osim toga u Kosmosu je ljudski organizam jako opterećen, objašnjava Vladimir Cvetlin (inace Rus) iz Instituta medicinsko-bioloških problema.

Dalje, pred naučnicima su i drugi problemi - kako stvoriti bolje uslove na kosmičkoj stanici da se smanji opterećenje na srce. Upravo od srčanih problema po povratku na zemlju umrlo je osam ruskih kosmonauta.

Evo jos jedna zanimljivost, kosmonauti imaju pravo da po svojoj želji sastavljaju jelovnik pa im se sa Zemlje i šalje hrana koji oni vole, ali se pri tom vodi računa da ona sadrži vitamine i minerale potrebne za dobro zdravlje. Ovih dana kosmonauti su naručili da im sa zemlje pošalju više mlečnih proizvoda i posebno mladi sir. U kosmosu se mnogo brže nego na Zemlji gubi kalcijum pa se u jelovniku o tome posebno vodi računa. Inače, istraživanja su pokazala da organizam kosmonauta različito reaguje na boravak u kosmosu, pa je jedan od glavnih kriterijuma za izbor letača upravo taj - koliko se sporo gubi kalcijum iz kostiju i zuba.

Tu je i problem specijalne smese vazduha, jer je ova postojeca na Zemlji neupotrebljiva u kosmosu, a pogotovu na Marsu. Eksperimentise se sa za helijumom i argonom, uz procenat kiseonika od svega 10%, ali je potreban stalan oprez je pod odredjenim uslovima ume biti toksicna.

Inace, Rusi su svojevremeno sproveli eksperiment (planirano je da traje 6 meseci) u kojima bi desetoro ljudi boravilo non-stop u prostoru ekvivalentnom onome koji bi imao satl za let na Mars. Istrazivanje je prekinuto jer je doslo do incidenata i ljudi nisu vise mogli izdrzati, psihicki pretpostavljam. Zamislite na sta bi licilo putovanje na Mars kada bi pravi kosmonauti bili tako na ivici zivaca, mislim da bi se poubijali na kraju.

Pa sad vi pocenite koliko je naseljavanje bilo koje planete realno, narocito sa ovako sporim svemirskim letelicama. Druga stvar kada bi "Enterprise" bio stvaran :) , ali nije.
 
Pored toliko dobrovoljaca Nasa nema da brine
Anyway, mozda vas zabrine podatak da je čak 30 posto od svih umrlih ruskih kosmonauta bilo obolelo, a zatim i umrlo od raka, izazvalo je šok među običnim građanima ali i polemiku među uglednim stručnjacima koji brinu za zdravlje onih koji se pripremaju da polete u vasionu, ali i posle, kad se spuste na zemlju. Kada se zna da se u kosmonaute biraju najzdraviji ljudi onda je razumljivo pitanje - zašto je procenat umrlih od raka kosmonauta veći čak i od radnika u rudnicima uranijuma?
Stetnost radijacije treba povezivati i sa drugim faktorima rizika. Let u kosmos je veliki stres za čovekov organizam. Osim toga u Kosmosu je ljudski organizam jako opterećen, objašnjava Vladimir Cvetlin (inace Rus) iz Instituta medicinsko-bioloških problema.

Dalje, pred naučnicima su i drugi problemi - kako stvoriti bolje uslove na kosmičkoj stanici da se smanji opterećenje na srce. Upravo od srčanih problema po povratku na zemlju umrlo je osam ruskih kosmonauta.

Evo jos jedna zanimljivost, kosmonauti imaju pravo da po svojoj želji sastavljaju jelovnik pa im se sa Zemlje i šalje hrana koji oni vole, ali se pri tom vodi računa da ona sadrži vitamine i minerale potrebne za dobro zdravlje. Ovih dana kosmonauti su naručili da im sa zemlje pošalju više mlečnih proizvoda i posebno mladi sir. U kosmosu se mnogo brže nego na Zemlji gubi kalcijum pa se u jelovniku o tome posebno vodi računa. Inače, istraživanja su pokazala da organizam kosmonauta različito reaguje na boravak u kosmosu, pa je jedan od glavnih kriterijuma za izbor letača upravo taj - koliko se sporo gubi kalcijum iz kostiju i zuba.

Tu je i problem specijalne smese vazduha, jer je ova postojeca na Zemlji neupotrebljiva u kosmosu, a pogotovu na Marsu. Eksperimentise se sa za helijumom i argonom, uz procenat kiseonika od svega 10%, ali je potreban stalan oprez je pod odredjenim uslovima ume biti toksicna.

Inace, Rusi su svojevremeno sproveli eksperiment (planirano je da traje 6 meseci) u kojima bi desetoro ljudi boravilo non-stop u prostoru ekvivalentnom onome koji bi imao satl za let na Mars. Istrazivanje je prekinuto jer je doslo do incidenata i ljudi nisu vise mogli izdrzati, psihicki pretpostavljam. Zamislite na sta bi licilo putovanje na Mars kada bi pravi kosmonauti bili tako na ivici zivaca, mislim da bi se poubijali na kraju.

Pa sad vi pocenite koliko je naseljavanje bilo koje planete realno, narocito sa ovako sporim svemirskim letelicama. Druga stvar kada bi "Enterprise" bio stvaran , ali nije.

I pored toga svega, necu proveravati jer sve si u prabvu, ja i dalje bih dobrovoljno isao.
Poksajmo sada da nadjemo nesto pozitivno. Ti si izneo potpuno negativan prikaz cele ideje i dao si razloge zasto ne moze. Hadje sada da mi nadjemo odgovor u nauci i tehnologiji koji pruzaju mogucnost da se ti problemi rese.

Do pre samo mesec dana nije bila izleciva " Alchajmerova bolest " ali nadjose lek i tome i to sa uspehom izmedju 60 i 70 % sto je napredak u odnosu na nista.

Nista nije nemoguce, osim sedenja skrstenih ruku.
 
Astral-Blade:
Pored toliko dobrovoljaca Nasa nema da brine :)
Anyway, mozda vas zabrine podatak da je čak 30 posto od svih umrlih ruskih kosmonauta bilo obolelo, a zatim i umrlo od raka, izazvalo je šok među običnim građanima ali i polemiku među uglednim stručnjacima koji brinu za zdravlje onih koji se pripremaju da polete u vasionu, ali i posle, kad se spuste na zemlju. Kada se zna da se u kosmonaute biraju najzdraviji ljudi onda je razumljivo pitanje - zašto je procenat umrlih od raka kosmonauta veći čak i od radnika u rudnicima uranijuma?

ne znam da li je ovo uopste tacno...treba imati na umu da su i kosmonauti obicni ljudi koji piju, puse, zdravlje ruse..


Astral-Blade:
Dalje, pred naučnicima su i drugi problemi - kako stvoriti bolje uslove na kosmičkoj stanici da se smanji opterećenje na srce. Upravo od srčanih problema po povratku na zemlju umrlo je osam ruskih kosmonauta.

problem nije u bestezinskom stanju, vec upravo u povratku na zemlju i nedovoljnom vezbom u samoj stanici i tako dalje....
 
i niam bio lenj pa sam proverio kratke biografije kosmonauta - njih 73...ponovo sam se uverio da iznosis netacne podatke...
od tih 73 njih 5 (pet) je umrlo od raka - sto je 6.8%. siguran sam da ovaj broj odgovara obolelim od raka i u normalnom stanovnistvu (i mnooogo je manji od 30% sto si ti rekao)....
velika vecina je umrla od srcanog udara, sto opet nije cudno, jer su to borbeni piloti koji ceo zivot podvrgavaju svoj organizam velikim opterecenjima...
a ostali....pa i dan danas su zivi i zdravi....
 
:shock: Nasli su lek za Alchajmera?! Wow to je cool! Nisam to cuo.

Pa bas kao sto rekoh, svaki pocetak je tezak. Tako su prvi istrazivaci Antarktika bili osudjeni da imaju amputirane udove nakon povratka zbog promrzlina a danas uz pomoc superizolacionih materijala i opreme desava se da poneko izgubi pokoji prst ali sta ces to ti je zivot. Osim toga svaki posao tj. profesija ima svoje rizike bez obzira koliko oni vidljivi ili nevidljivi bili. Vozac autobusa moze da izleti kroz soferku, moler da padne sa skele, hirurg da se preko posekotine zarazi HIVom, biolog (hemicar) da se truje etrom i drugim kancerogenim mirisljavim stvarima, pilot da se raspadne na sastavne delove, kosmonaut jos vise od pilota da se raspadne na sastavne delove ili sta god vec da dobije. Poenta nije povuci se pred statistickom greskom nego je smanjiti. Ali opet nije sve za svakoga. ;)

Sto se tice tog ruskog eksperimenta da li ste gledali film Das Exeriment? Divan film. Tako savrseno pokazuje trulu ljudsku prirodu. Dovoljan je jedan psihoticar pa da sve ode u nepovrat a opet brizljivim izborom stabilnih licnosti (ne prividno nego zaista sto je doduse tesko utvrditi a najbolji nacin je upravo eksperiment takvog tipa) mislim da bi mogli da se prevazidju takvi roblemi.
 
Obersturmfuehrer:
i niam bio lenj pa sam proverio kratke biografije kosmonauta - njih 73...ponovo sam se uverio da iznosis netacne podatke...
od tih 73 njih 5 (pet) je umrlo od raka - sto je 6.8%. siguran sam da ovaj broj odgovara obolelim od raka i u normalnom stanovnistvu (i mnooogo je manji od 30% sto si ti rekao)....
velika vecina je umrla od srcanog udara, sto opet nije cudno, jer su to borbeni piloti koji ceo zivot podvrgavaju svoj organizam velikim opterecenjima...
a ostali....pa i dan danas su zivi i zdravi....
Evo ti link gde sam to pronasao http://www.novosti.co.yu/code/navigate.php?Id=11&status=jedna&vest=60905&datum=2004-01-28 , ne mislis valjda da izmisljam. To nije moj stil. Doduse, ako su oni slagali, slagao sam i ja. Mozda su i te biografije koje si pronasao lazne, tj. "ulepsane" zbog reputacije koju kosmonauti imaju u javnosti, tj. kod poreskih obveznika, if you know what i mean?

P.S. Samo da dodam da su informacije na internetu u vezi ovoga vrlo sture ili ja jednostavno ne znam da ih pronadjem. U svakom slucaju, ako neko zna neki link koji tretira pitanje zdravlja kosmonauta i uopste ljudi tokom boravka u kosmosu, bio bih zahvalan.
 
moji podaci su dostupni od wikipedie, preko nase, do ruskih izvora....

a kad smo kod zdravlja astro(kosmo)nauta...kada su u orbiti JEDINA stvar koja treba da ih brine je bestezinsko stanje, i neprijatnosti koje ono donosi...dakle nema govora o radijaciji i slicno, cak i u dugim periodima boravka u orbiti....
 
proximo:
Zahvaljujem na linku, tekst je fenomenalan. Upravo potvrdjuje ono što sam naslućivao.

Prosto moram da istaknem par pasusa:

"Gustina koštanog tkiva astronauta opada za 1-2% mesečno, pa bi, na primer, astronaut od 45 godina, na kraju dugotrajnog putovanja kao što je put do Marsa, imao osteoporozu kao 80-godišnjak na Zemlji." Drugim rečima, nikada se više ne bi vratili na Zemlju (jezivo, ako mene pitate)

"Za period od 365 dana radnik u nuklearnoj elektrani primi oko 2 milisiverta, a na Zemlju dospe oko 1 milisiverta pozadinskog zračenja. Ove doze nisu velike. Međutim, tokom boravka od npr. 90 dana na orbitalnoj stanici, astronaut primi dozu zračenja od oko 70 msiv dok bi, tokom misije na Mars od oko 900-1000 dana, procenjena apsorbovana doza iznosila 1000 milisiverta."

"Uodsustvu gravitacione sile krvotok se usmerava ka glavi i grudnom košu, lice natekne, vene na vratu nabreknu, mišići u zidovima vena u nogama se ne kontrahuju jer je smanjen priliv krvi iz gornjeg dela tela. Srce i unutrašnji organi se uve- ćavaju. Vestibularni aparat trpi promene što najčešće izaziva povraćanje."

"Zbog povećane količine tečnosti u gornjem delu tela, čovek se intenzivno znoji, čime se osim odavanja viška tečnosti, gube i kalcijum i elektroliti.
Kičmeni stub se izdužuje jer se, zbog prestanka delovanja gravitacione sile, šire hrskavičavi diskovi između pršljenova." itd. itd.

Pitam se, da li ste posle svega ovoga i dalje entuzijasti po pitanju dobrovoljnog odlaska u svemir :roll: , tačnije Mars. Svi ovi simptomi koji su opisani u tekstu jednom rečju govore: "manite se ćorava posla, čovek je dizajniran da živi na Zemlji."
 
U knjizi "Velika lopta" opisano je kako je jedan pametan momak u Rusiji u XVII veku, predlazuci da napravi velikog zmaja koji ce da podigne coveka, osudjen sa optuznicom "Da je Bog hteo da covek leti dao bi mu krila". A vidi Astral sta je covek uradio sa letenjem. Tako ce biti i sa medjuplanetarnim letovima. Ja licno znam da ti bas ne verujes svim granama nauke. Ali polako. Nauka je mocna i korak po korak resice sve probleme koje si naveo. Homo cosmicus je tek rodjen.
 
sto se tice onog teksta...
to je ok...
ali, spominjali smo rak...a u tom istom tekstu se kaze da se dobar deo stresa 'upije' prilikom poletnja i sletanja...a kao sto znamo, stres je jedan od glavnih uzrocnika raka.
sem toga, ostajem pri podacima koje sam izneo ranije, a o broju ruskih kosmonauta koji su umrli od raka.
na kraju krajeva, takve analize se ni ne spominju u tekstu, vec se kaze da je oformljena grupa koja upravo to istrazuje...
 

Back
Top