Bolesti zavisnosti i poremecaji impulsa, alkoholizam, kocka, narkomanija....

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Code: uvek me malo cimne recenica "Mogu ja to i sam, svojom voljom!" kao da zbog toga sto je covek u sustini svojoj negde i bio SAM (ali unutra sam, sam u dusi, i sam medju svima - iz ovog ili onog razloga, svestan ili ne toga) nije i propio, ili postao narkoman. (Dodala bi ovde -= i pushach, ali znam da bi bacio nesto na mene! :) )
Dakle uvek se malo jezim od te zablude i samozanesenosti - mogu ja to i sam: niko ne moze SAM. Covek je socijalna zivotinja, nagon za afilijacijom je jedan od primarnih nagona. Niko ne moze i ne mora - sam.
 
P.s. Lake i teske droge?! Jos jedna zabluda, jos jedno samozavaravanje pred bolnom istinom: da je droga - droga; nema laksih i tezih, ima samo laksih i tezih SIMPTOMA zavisnosti, a posledice koje izazivaju su uvek jednako teske, mozda drugacije ali uvek jednako teske.

I jos - van konteksta, da napomenem demistifikaciju tri neverovatne zablude:

1. Nema lakih i teskih droga.
2. Pivo nije - hrana (cak i ako ima hranljiva svojstva).
3. Homoseksualnost nije bolest.

Pokusajete da razbijete steoreotip. Ovo je 21. vek!
 
WithdrawnWater:
Code: uvek me malo cimne recenica "Mogu ja to i sam, svojom voljom!" kao da zbog toga sto je covek u sustini svojoj negde i bio SAM (ali unutra sam, sam u dusi, i sam medju svima - iz ovog ili onog razloga, svestan ili ne toga) nije i propio, ili postao narkoman. (Dodala bi ovde -= i pushach, ali znam da bi bacio nesto na mene! :) )
Dakle uvek se malo jezim od te zablude i samozanesenosti - mogu ja to i sam: niko ne moze SAM. Covek je socijalna zivotinja, nagon za afilijacijom je jedan od primarnih nagona. Niko ne moze i ne mora - sam.
U pravu si za,,Mogu ja to i sam, svojom voljom!". To je vrlo retko . Ja sam to pokusavao 12 godina i nista samo sam apstinirao od 1-7 meseci. Sada sam samo zalecen Alkoholicar i prestoji mi jos faza od 12 meseci rehabilitacije+ godine i godine....Strucna pomoc je najvaznija, naravno uz volju i niz faktora.Slicno je i kod drugih bolesti zavisnosti samo se to razlikuje kod kockara na primer, o cijim pricama cete cuti, medju njima i pricu najveceg i najinteligentnijeg kockara na Balkanu sada zalecenog, naravno uz njegov pristanak, iako se vec pojavljivao na TV-u. Pozdrav do sutra...
 
Apsolutno se slazem sa WW da je ******* zavisnost. Ako je tako, zasto onda nema vise centara za odvikavanje od pusenja? A i koje su to metode koje su se pokazale uspesnim za odvikavanje, sem one: " prestati odmah i mogu ja to sam i mislicu na nesto drugo". I bas se pitam sto Ww nema na temi "odvikavanje od pusenja" bas bih volela da mi neko ko je lekar nesto vise kaze o metodama za odvikavanja od pusenja. Takodje i o Zyban-u. Vec sam postavljala pitanje, ali niko nista od doktora da kaze (u praksi se pokazalo, kod nas, da vecina nema pojma kako deluje ovaj lek i dali je dobar ili ne, uglavnom i lekari , a i farmaceuti kada ih pitate slegnu ramenima i kazu "pa mozete da probate"). Ja znam da je to antidepresiv, i da se kao takav koristi u USA, ali ja bih volela da mi neko ukratko kaze kako taj lek deluje u odvikavanju od pusenja. Ja uopste nisam depresivna zato sto sam odlucila da ne pusim, problem mi je sto imam osecaj nedostatka dima u plucima. Dali to Zyban resava???

Ma ljudi o cemu mi to pricamo u ovoj zemlji??? Ipak VOLJA je na prvom mestu. A bilo bi dobro da imamo i malu pomoc pri tome.
 
Granit, sto se Zybana tice, vec smo ga pominjali mozda cak i na temi o pusenju, i nije istina da se ja ne ukljucujem na tu temu, samo mi je, ako si pratila raspravu, smrtno dosadno caskanje koje se na toj temi odvija, nemam zivaca za to 'ehej, al sam car ne pusim vec nedelju dana', super i svaka cast, ali prosto ja nisam iz te price - sve mi je to smarachina a kad to tamo kazem osp[u se drvljem i kamenjem na mene pa vise ni ne zalazim tamo mimo svojih moderatorskih duznosti. A sto se Zybana tice, da, ustanovljeno je kod pacijenata koji su se lecili antidepresivom koji se zove Bupropion od depresije da su lakse i brze ostavljali duvan i manje bili zavisni od njega, pa je Engleska farmaceutska kuca Glax 'prepakovala' ovaj preparat i ponudila ga pod nazivom Zyban kao lek koji pomaze u skidanju sa cigareta. Naime, on utice na lakse podnosenje apstinencijalnih simptoma i krize prilikom ostavljanja cigareta (anksioznost, fizicke smetnje, zelja za pusenjem, tresenje ruku itd). Naravno, to ne znaci da moze u tebi da proizvede VOLJU da ostavis cigarete, to moras sama. Takodje, ovaj lek NE BLOKIRA nikotinske receptore (kao nikotinske zvake i patchevi, koji deluju oslobadjanjem male doze nikotina koji se vezuje za nikotinske receptore na nivou mozga pa se time smanjuje i zelja za konzumiranjem cigareta.
Kao i svaki lek i on ima sporedne efekte, najcesci su suva usta i nesanica. Ovaj leka takodje ima sposobnost da kod pojedinih ljudi izazove epilepticne napade pa se ne sme davati u vecoj dozi od 300 mg na dan i naravno nikako nije indikovano da ga pacijenti uzimaju bez saradnje sa lekarom i van pracenja strucnog lica. Toliko o Zybanu, nadam se da su informacije od pomoci.
 
WithdrawnWater:
P.s. Lake i teske droge?! Jos jedna zabluda, jos jedno samozavaravanje pred bolnom istinom: da je droga - droga; nema laksih i tezih, ima samo laksih i tezih SIMPTOMA zavisnosti, a posledice koje izazivaju su uvek jednako teske, mozda drugacije ali uvek jednako teske.

I jos - van konteksta, da napomenem demistifikaciju tri neverovatne zablude:

1. Nema lakih i teskih droga.
2. Pivo nije - hrana (cak i ako ima hranljiva svojstva).
3. Homoseksualnost nije bolest.

Pokusajete da razbijete steoreotip. Ovo je 21. vek!
Ovim tacnim recenicama bi dodao nekoliko zabluda o alkoholu to jest sta alkohol nije
1. ALKOHOL NIJE LEK
2. ALKOHOL NE POMAZE KOD NESANICE
3. ALKOHOL NE STVARA SAMOPOUZDANJE
4. ALKOHOL NE PODSICE SEXUALNO RASPOLOZENJE
5. ALKOHOL NIJE HRANLJIV
6. ALKOHOL NE ZAGREVA ORGANIZAM
Sve ovo mogu dokazati pa izvolite razuverite me na zalost to jest srecu dokazacu ukoliko ima potrebe da su ove tvrdnje u pravu.
 
Hello!Hajde ako moze nesto za mene.
Ja jako volim pivo i mogu ga mnogo i popiti,za zensko, 4,5,6, a takvo mi je i drustvo,jedini problem je u tome sto se dosta razlikujem od njih kada se napijemo.Postanem agresivna,dominantna a ako bas preteram nesecam se dobrog dela veceri.Oni su uglavnom ck a ako preteraju,ispovracaju se i aj nanovo.Nekoliko puta sam napravila i sebi neprijatne situacije,prepricali su mi,da ne gnjavim,pravo brljanje.Ovo mi se desava mesecno 2-3 x ali pre oko 2 meseca sam odlucila da vise to nema smisla za devojku mojih godina pa nisam pila ali nakon prve 2 nedelje sam izasla na staro mesto i pocela sa jednim i sto mi se ponovilo.Jako sam se ranaljutila na sebe i sada nista ne pijem ali bila sam na par sjajnih zurki a meni dosadno!Izadjem uvece,meni dosadno!Kada god bih inace popila pice a sada ga preskocim,meni je dosadno!Cak ne znam ni sta u kaficima da narucujem.
Ja bih sebe da naucim kulturno da pijem.Da li je tako nesto moguce?U suprotnom,da nikada vise necu zabavljati!
Ne pusim nista,ne drogiram se,jel moguce da jedino totalnom ostavkom mogu resiti svoj problem i time da se smorim i zapecatim ceo svoj zivot?Hvala unapred i budite milostivi,imam samo 25 god.
 
?:
ma nije to dovoljno,
mozda nije dovoljno, ali jeste prvi korak da se stvori navika da se kreces, makar samo setala. Fizicka aktivnost popravlja raspolozenje, ujedno trosi i kalorije, a odvojis se i od foruma ako si se navukla.

Ako ocekujes da odmah bude dovoljno to sto radis i sedis i dalje kod kuce, resenja nema

Napravis prvo jedan korak u pravom smeru, pa onda jos jedan... :D

(odoh ja odavde, ovo nije u skladu sa temom, izvinjavam se... )
 
WW havala na datom odgovoru.

Interesuje me ako si vec rekla da je i ******* bolest zavisnosti (potpuno se slazem sa tobom, upravo prolazim kroz to iskustvo za razliku od tebe koliko sam shvatila nemas takvu vrstu iskustva) molim te da mi navedes nekoliko metoda za odvikavanje od iste i gde se sprovode, koje ustanove.

I kako to da lekari u domovima zdravlja nista ili vrlo malo znaju o metodama ili pak sredstvima (kao sto je ziban) koja pomazu u odvikavanju. Sta treba uciniti (mi kao gradjani) da bi se to promenilo, dali imas/te neki predlog/ ideju ?

Pozdrav svima!

P.S. za Ww : naravno da volju nemoze da nadomesti nikakav lek ili metod. To nije ni tema.
 
bronzi:
Hello!Hajde ako moze nesto za mene.
Ja jako volim pivo i mogu ga mnogo i popiti,za zensko, 4,5,6, a takvo mi je i drustvo,jedini problem je u tome sto se dosta razlikujem od njih kada se napijemo.Postanem agresivna,dominantna a ako bas preteram nesecam se dobrog dela veceri.Oni su uglavnom ck a ako preteraju,ispovracaju se i aj nanovo.Nekoliko puta sam napravila i sebi neprijatne situacije,prepricali su mi,da ne gnjavim,pravo brljanje.Ovo mi se desava mesecno 2-3 x ali pre oko 2 meseca sam odlucila da vise to nema smisla za devojku mojih godina pa nisam pila ali nakon prve 2 nedelje sam izasla na staro mesto i pocela sa jednim i sto mi se ponovilo.Jako sam se ranaljutila na sebe i sada nista ne pijem ali bila sam na par sjajnih zurki a meni dosadno!Izadjem uvece,meni dosadno!Kada god bih inace popila pice a sada ga preskocim,meni je dosadno!Cak ne znam ni sta u kaficima da narucujem.
Ja bih sebe da naucim kulturno da pijem.Da li je tako nesto moguce?U suprotnom,da nikada vise necu zabavljati!
Ne pusim nista,ne drogiram se,jel moguce da jedino totalnom ostavkom mogu resiti svoj problem i time da se smorim i zapecatim ceo svoj zivot?Hvala unapred i budite milostivi,imam samo 25 god.
Izvini ali ispoljavas tipicno alkoholicarsko ponasanje. Samim tim sto se ne secas dogadjaja kada si popila, znaci da si u toksikomanskoj fazi ili psihicki i fizicki si zavisna . To sto apstiniras, pa ne pijes ne zna se koliko ce da traje- tipicnan PERIODICAN ALKOHOLICAR-GAMA TIP. MOJ SAVET iako nisam terapeut, je da se LECIS. Mlada si nije kasno, potrazi pomoc na Banjici, ulica Paunova 2, ali ide se iskljucivo sa clanom porodice, otac ili majka. Postoje i druge ustanove, ali ovde nema belih mantila niti se lezi vec popodne ides kuci, a terapija traje 6-8 nedelja.Drustvo ako povremeno pije deluje kao da jos ,,trenira"-potencijalni alkoholicari ali nisu. To da ti je dosadno je jedan od vidova alkoholicarskog ponasanja. Razgovaraj kuci sa porodicom pa leci se na vreme, ne zavaravaj se da ces sama prestati da pijes, izdrzaces neko vreme, pa onda. Stavi se u situaciju da vozis pod dejstvom alkohola (suzena vidljivost i opazanje, umanjen sluh, sporije reakcije). Pisacu o tome na forumu. I ti vise ne mozes kulturno to jest umereno da pijes to jest nikad ne mozes biti sigurna koliko ces popiti, jer se bolest kod tebe pojavila. Shvati ovo dobronamerno, i ja se lecim istina tek treci mesec, ali su promene vidl;jive, MA MOGU SVAKOM U OCI DA POGLEDAM. SAMO NAPRED I SRECNO.
 
bronzi:
Ima malih gresaka:
-Umesto:prve 2 nedelje....ALI NAKON II NEDELJE SAM IYASLA NA STARO MESTO I POCELA SA JEDNIM ALI NISAM STALA I OPET MI SE ISTO DESILO-
-Umesto:U suprotnom;da se.....U SUPROTNOM,JA SE NIKADA
Valjda ce biti dovoljno razumljivo
Iako sam ti odgovorio, odgovori na ovih 5 pitanja. Ako i 2 odgovoris sa DA hrabro pa na lecenje:
1.Da li neki put popijete pice da bi ste se opustili, kada ste ljuti, iznervirani ili tuzni?
2.Da li mozete ili ste ikada mogli da popijete vise od drugih a da Vam se to ne primeti?
3. Da li ste se ikada posvadjali sa nekim clanom porodice zbog Vaseg **** ili novca koji trosite na pice?
4.Da li ste ikada donosili odluku da ogranicite broj **** na proslavama ili kafanama, restoranima i , nakon toga, prelazili tu granicu?
5. Da li Vam je potrebno pice u odredjeno doba dana/
 
Thanx!
Samo imam jedno DA i to 4.
Nije meni frx,ako je nikada bice nikada.Jednostavno mislim da na zurkama nemozes da se zezas sa sokicem,a svima je cool i sta,ja sam jedina koja je shvatila da me ne boli uvo ma sta se dogodilo.
Nikada nisam povracala,ni pre 5 god.,kada preteram,uvek sam mislila da je do organizma....Ali ok,alkoholicar,i neka je kraj!!!
Svesna sam sebe i situacije i postujem ljude oko sebe i sebe.Hvala!
 
neupucena:
A kad počneš da piješ na žurci, zašto ne staneš na vreme nego se napiješ?

I po čemu su te žurke na kojima si bila "sjajne", ako je tebi bilo dosadno?
Pa jednostavno ides na svirku benda koji volis ili pusta se muzika koju volis,vidis da je atmosfera sjajna...
Fora je sto ti bas i ne skontas da si se napio.Zvuci blesavo ali prosto ne razmisljas,i to su vec jutarnji momenti,svi su takvi,svi se razumemo....
Ne klatim se,lepo govorim,najverovatnije u kratkom razgovoru ne bi ni skontala da je kriticno kod mene,jedino sto se nekada desi da se ja sutra ne secam sat-dva,ponavljam,nekada.
I jos jedan problem je sto se nekada napijes od 3 piva a nekada bude sve ok a popila si 6.Tako da odpada brojanje ali cisto sumnjam da je moguce.
Pozdrav N.S.
 
bronzi:
Thanx!
Samo imam jedno DA i to 4.
Nije meni frx,ako je nikada bice nikada.Jednostavno mislim da na zurkama nemozes da se zezas sa sokicem,a svima je cool i sta,ja sam jedina koja je shvatila da me ne boli uvo ma sta se dogodilo.
Nikada nisam povracala,ni pre 5 god.,kada preteram,uvek sam mislila da je do organizma....Ali ok,alkoholicar,i neka je kraj!!!
Svesna sam sebe i situacije i postujem ljude oko sebe i sebe.Hvala!
OK, ne povracas, alkoholicar retko i povraca, nadam se da prihvatas savet i ne predjes tu CRVENU GRANICU koja vodi u bolest. Gledaj da se kontrolises, ako ti se gubitci pamcenja desavaju cesto kada vise popijes, to su znakovi maligne amnezije, u prevodu bolesti alkoholizma. Ne poznajem te tako da konkretnije ne mogu reci, ali ona prva prica nije bas bila ohrabrujuca. Dobronamerni savet je-BUDI U DRUSTVU, ZEZAJ SE MLADA SI ALI GLEDAJ DA ISKONTROLISES PIJENJE. Jer i ja sam slicno radio dok se nisam ozenio, pa dobio klinca, onda obaveze, problemi i nasao utehu u picu. A TO NIJE RESENJE. ZATO SADA U OVIM GODINAMA A I UVEK OPREZ.
Jedan statisticki podatak :odnos muskaraca i zena alkoholicara je 4:1, a stremi ka 3:1, a zabrinjavajuce je da zenski organizam mnogo brze PROPADA OD ALKOHOLA OD MUSKOG. Drugarski savet CAKI.
 
bronzi:
Moracu se truditi!
Nikako ne shvatam,kako ja zakacim tu malignu
(stasno zvuci) amneziju a ljudi koji svaki dan piju,vise od mene ne,recimo moja ekipa.
Daleko da mi nije drago ali sa cime ima veze?
Da te ne plasim . Beningna amnezija se javlja prvih 3-5 puta prekida filma to jest gibitka pamcenja i tipicna je za nealkoholicare, a kasnije prelazi u malignu amneziju, a to su cesti gubitci pamcenja posle napijanja. Nemoj da tu rec povezujes sa drugim terminom ali da znas da pice ubrzava proces umiranja celija u mozbu i dolazi do postepenog gubitka inteligencije, a to se odslikava kroz postepeno slabljenje tj. memorisanje podataka....
 
kosmajac973:
Da te ne plasim . Beningna amnezija se javlja prvih 3-5 puta prekida filma to jest gibitka pamcenja i tipicna je za nealkoholicare, a kasnije prelazi u malignu amneziju, a to su cesti gubitci pamcenja posle napijanja. Nemoj da tu rec povezujes sa drugim terminom ali da znas da pice ubrzava proces umiranja celija u mozbu i dolazi do postepenog gubitka inteligencije, a to se odslikava kroz postepeno slabljenje tj. memorisanje podataka....
hvala puno!
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top