Istine i zablude o bombardovanju 1999.

Sto ste se uhvatili za Orkan kao da je to cudo nevidjeno.
Stvar je vrlo prosta,da ima vise vozila verovatno bi se znalo gde su stacionirani,u kojoj,kojim jedinicama.Ovde silni hvalospevi za Orkan kao da moze da resi ishod nekog sukoba.Nisam poznavalac artiljerije, ali zar nije bilo price da Orkan nije bas najprecizniji.
Bilo koji VBR kad zaspe gori zemlja,a vi Orkan pa Orkan
 
Iskander.:
Znam ja zasto mene banuju, i veruj mi da mi je to podsticaj da navalim jos zesce da iznosim ono sto sam licno doziveo, a ne procitao ili iskopao po internetu. Tebe nece banovati. Ti zelis da se sto duze zadrzis na ovom forumu, isprovociras nekoga, kada je potrebno i pricati o necemu o cemu veze nemas, ali je bitno imati mnogo postova :lol: :lol: :lol: Tvoja volja, ceracemo se...

...i kao sto rekoh, evo moderatora - kenjatora na delu, vec provaljena sema... :roll:
 
sumnjivo lice:
Pa sigurno da ga neuporedjujem sa minobacacem po preciznosti.Kao sto rekoh nisam artiljerac, ali cemu tolika ostrascenost prema Orkanu?!
zato sto te pogodi u oko, zato sto ima domet oko i preko 50km , zato sto sa tih pedeset kilometara razdaljine moze da unisti oklopne jedinice,ili za 10 sekundi da zapreci put istima, i to na velikoj povrsini, zato sto mu jako malo treba da dejstvuje, i to sa NEPRIPREMLJENOG POLOZAJA , a neka ti recimo masone, ili neki drugi artiljerac koji to zna, objasni sta to znaci, mene mrzi, zato sto ima kasetna punjenja koja su zastrasujuce efikasna, i zato sto jeste odlucivao bitke , i to izmedju iraka i irana gde je najvise i koriscen ! jednom recju to je izuzetno efikasno orudje, i nije poenta u lanseru, vec je tesko napraviti rakete
 
ZORANNS83:
zato sto te pogodi u oko, zato sto ima domet oko i preko 50km , zato sto sa tih pedeset kilometara razdaljine moze da unisti oklopne jedinice,ili za 10 sekundi da zapreci put istima, i to na velikoj povrsini, zato sto mu jako malo treba da dejstvuje, i to sa NEPRIPREMLJENOG POLOZAJA , a neka ti recimo masone, ili neki drugi artiljerac koji to zna, objasni sta to znaci, mene mrzi, zato sto ima kasetna punjenja koja su zastrasujuce efikasna, i zato sto jeste odlucivao bitke , i to izmedju iraka i irana gde je najvise i koriscen ! jednom recju to je izuzetno efikasno orudje, i nije poenta u lanseru, vec je tesko napraviti rakete
Sta je sad Misone je artiljerac.Nije vise balavc koji pojma nema po tvom :confused: zbunjujes me.
Vidis ovo me interesuje.Kazes da je koriscen izmedju Iraka i Irana.Mozes li podeliti samnom takvo saznanje sa obzirom kad je okoncan rat izmedju Irana i Iraka,a da smo mi docekali raspada SFRJ sa par desetina gotovih vozila.Nemoj da te mrzi, to bi zaista bila lepa inforamcija
 
sumnjivo lice:
Sta je sad Misone je artiljerac.Nije vise balavc koji pojma nema po tvom :confused: zbunjujes me.
Vidis ovo me interesuje.Kazes da je koriscen izmedju Iraka i Irana.Mozes li podeliti samnom takvo saznanje sa obzirom kad je okoncan rat izmedju Irana i Iraka,a da smo mi docekali raspada SFRJ sa par desetina gotovih vozila.Nemoj da te mrzi, to bi zaista bila lepa inforamcija
Sta god da je oko toga zna , pa ma odakle to bilo !
a naravno da mogu, raketa r-262 i njeni predhodnici su koriscenji daleko pre raspada jugoslavije, ali sa drugog lansirnog oruzja, a to je bas ona raketa koju koristi orkan ! iracani su bas tim raketama izmedju ostalog tukli irance i sa punjenjima bojnog otrova, i ona je razvijana u dosta razlicitih varijanti !
 
ZORANNS83:
Sta god da je oko toga zna , pa ma odakle to bilo !
a naravno da mogu, raketa r-262 i njeni predhodnici su koriscenji daleko pre raspada jugoslavije, ali sa drugog lansirnog oruzja, a to je bas ona raketa koju koristi orkan ! iracani su bas tim raketama izmedju ostalog tukli irance i sa punjenjima bojnog otrova, i ona je razvijana u dosta razlicitih varijanti !
Pitao sam te za izvore takvog tvrdjenja ako je moguce.
Vidis 1985 su zavrseni prvi prototipi M87.Recimo da je Irak dobio neke vece kolicine vozila,sigurno je to islo u nekoliko kontigenata do 1990e.Rata izmedju Iraka i Irana je zapao 1985 u klasicni stacionarni sukob.Slicno Bosni 1994e,linijaski.Od 1985-1988 Irak se okrece sukobima sa Kurdima.Zato me interesuje gde si dosao do takvih informacija o uspenom koriscenju Orkana u vlasnistvu Iracana?.Takvo orudje se najbolje koristi na jedinice u pokretu zar ne?Kad ga je Irak dobio od nas njihov sukob je bio razmena artiljerijske vatre sa linija i nista vise od toga.
Ako je vec imao priliku da se pokaze mogao je protiv koalicionih snaga u Zalivskom ratu.Opisujete ga kao svemocno orudje,kakav je efekat imao po koalicione snage prilikom upada u Irak?Ako je imao prilike da se pokaze to je bio pravi momenat.Tamo su Amerikanci i Francuski legionari na svojim vozilima pregazili granicu.Ravnica,moguci efekat efikasnog gadjanja do ja.a.
P.S.Sigurno da je dobar kao i svaki VBR,ali tolike hvalospeve kao da je presudan,cemu to?
Puno se oslanjate na tehniku,sukob ne dobija tehnika vec ljudi.
 
ZORANNS83:
Sta god da je oko toga zna , pa ma odakle to bilo !
a naravno da mogu, raketa r-262 i njeni predhodnici su koriscenji daleko pre raspada jugoslavije, ali sa drugog lansirnog oruzja, a to je bas ona raketa koju koristi orkan ! iracani su bas tim raketama izmedju ostalog tukli irance i sa punjenjima bojnog otrova, i ona je razvijana u dosta razlicitih varijanti !
koje je sve to rakete orkan koristio pored r 262, molimte daj mi oznake?
 
to je borbeni sistem sastavljen iz logistickog dela, vatrenog dela-jednog ili vise visecevnih lansera, i komandno-izvidjackog dela-za vezu, izvidjanje i upravljanje/rukovanje vatrom.
originalni projekat predvidja montiranje lansera sa 12 cevi na vozilo FAP 3032 BDS/A -B-trambus kabina, iznad tockova, D-duze od standarda za smestaj posluge, S-pogon na svim tockovima, A-armijski tip.
To vozilo je cetvoroosovinsko.
Nadgradnja se inace moze montirati na bilo koje vozilo koje ima slicne putne i terenske karakteristike.Lanser, tj.`usmerivac` moze imati od 4 do 12 lansirnih cevi, kalibra 262mm, sa vise tipova raketa ili upaljaca.Rakete-tj bojeve glave, mogu biti trenutno-fugasne, kasetne ili kotejnerskog tipa za prenos NHB sredstava.Moguce je montirati i takticku nuklearnu ili hemijsku bojevu glavu.
Projekat je finanirao Irak, a izvedba je SFRJ.Ni sada niko sam ne moze da ga realizuje.
 
sumnjivo lice:
Pitao sam te za izvore takvog tvrdjenja ako je moguce.
Vidis 1985 su zavrseni prvi prototipi M87.Recimo da je Irak dobio neke vece kolicine vozila,sigurno je to islo u nekoliko kontigenata do 1990e.Rata izmedju Iraka i Irana je zapao 1985 u klasicni stacionarni sukob.Slicno Bosni 1994e,linijaski.Od 1985-1988 Irak se okrece sukobima sa Kurdima.Zato me interesuje gde si dosao do takvih informacija o uspenom koriscenju Orkana u vlasnistvu Iracana?.Takvo orudje se najbolje koristi na jedinice u pokretu zar ne?Kad ga je Irak dobio od nas njihov sukob je bio razmena artiljerijske vatre sa linija i nista vise od toga.
Ako je vec imao priliku da se pokaze mogao je protiv koalicionih snaga u Zalivskom ratu.Opisujete ga kao svemocno orudje,kakav je efekat imao po koalicione snage prilikom upada u Irak?Ako je imao prilike da se pokaze to je bio pravi momenat.Tamo su Amerikanci i Francuski legionari na svojim vozilima pregazili granicu.Ravnica,moguci efekat efikasnog gadjanja do ja.a.
P.S.Sigurno da je dobar kao i svaki VBR,ali tolike hvalospeve kao da je presudan,cemu to?
Puno se oslanjate na tehniku,sukob ne dobija tehnika vec ljudi.
NE , NE I NE ! DAKLE SLABO POZNAJES MATERIJU ! koristili su ga iracani , i to mnogo, a i pre orkana koristili su slicne, i skoro iste rakete, na cijem osnovu je i nastao r262 ! i ne koristi se za napad na neprijatelja koji je u pokretu, bas suprotno, al ajde... mrzi me ! protiv amerikanaca nije smeo ni da pisne, jel je i pre njihovog ulaska pronadjen i unisten, skoro svaki primerak, i to im je bio prioritetan cilj !
ako bas oces da znas, a po 100 put ti kazem, ja o tome znam daleko , daleko vise nego ti , onda cu ti dati i podatke, sada zvanicno orkan poseduje mesovita artiljeriska brigada iz aleksinca i to jednu bateriju orkana 1 i jednu bateriju orkana 2
9 sa lunom) ! ( pa ako znas koliko orudja ide u bateriju znas i broj , ako ne znas pitaj , ja cu ti reci ) to je zvanicno, ne zvanicno ih ima daleko vise, a to zna svako, cak i onaj ko ne zna puno ! ja nisam toliko sada obavesten da ti kazem gde su, i u cijem sastavu, ali vrlo dobro znam da postoje, i da su tu ! i to znam iz prve ruke , ali da ne davim ! r-262 je razvijen i u kasetnoj varijanti sa pp kasetnim bombicama, ni to nije neka tajna, ali ti sigurno surfujuci po netu neces na to naici ! i da ti ja nepricam jos mnoge stvari oko toga, samo prestani da pricas o tome, jer to samo pokazuje koliko ne znas !
 
a to nikako da nije cudo nevidjeno, ali nije ni stvar koju svako poseduje, daleko sofisticiranije armije od nase nemaju u posedu slicna orudja, i to je za nasu okolinu, a racunaj tu i dobar deo evrope, izuzetno opasno i ubojito, i ne tako cesto orudje... nemoj ti gledati rusiju, kinu, ameriku, indiju ... to su vec vele sile, ali sve ostale armije bi se ponosile takvim sistemima , a hrvati mogu samo da ga slikaju, jer njihovi nisu upotrebljivi, za razliku od nasih ! i domet mu je veci od 50km, ni to nije tajna ! poz
 
Orkan i Oganj su sistemi koji su sastavljani od strane celokupne vojne industrije bivse SFRJ, dakle elektronika-Rudi Cajevac-Banjaluka a deo i EI Nis, vozilo FAP Priboj, barutna pogonska punjenja i brizantni eksploziv u bojnoj glavi Milan Blagojevic Lucani i Vitey, nisanske sprave Zrak Sarajevo itd.Ni jedna od mikro drzava nije osvojila proizvodnju samostalno u potpunosti.Samo o tome se radi, nije nikakva `vanzemaljska` specificnost u pitanju.
 
ZORANNS83:
NE , NE I NE ! DAKLE SLABO POZNAJES MATERIJU ! koristili su ga iracani , i to mnogo, a i pre orkana koristili su slicne, i skoro iste rakete, na cijem osnovu je i nastao r262 ! i ne koristi se za napad na neprijatelja koji je u pokretu, bas suprotno, al ajde... mrzi me ! protiv amerikanaca nije smeo ni da pisne, jel je i pre njihovog ulaska pronadjen i unisten, skoro svaki primerak, i to im je bio prioritetan cilj !
ako bas oces da znas, a po 100 put ti kazem, ja o tome znam daleko , daleko vise nego ti , onda cu ti dati i podatke, sada zvanicno orkan poseduje mesovita artiljeriska brigada iz aleksinca i to jednu bateriju orkana 1 i jednu bateriju orkana 2
9 sa lunom) ! ( pa ako znas koliko orudja ide u bateriju znas i broj , ako ne znas pitaj , ja cu ti reci ) to je zvanicno, ne zvanicno ih ima daleko vise, a to zna svako, cak i onaj ko ne zna puno ! ja nisam toliko sada obavesten da ti kazem gde su, i u cijem sastavu, ali vrlo dobro znam da postoje, i da su tu ! i to znam iz prve ruke , ali da ne davim ! r-262 je razvijen i u kasetnoj varijanti sa pp kasetnim bombicama, ni to nije neka tajna, ali ti sigurno surfujuci po netu neces na to naici ! i da ti ja nepricam jos mnoge stvari oko toga, samo prestani da pricas o tome, jer to samo pokazuje koliko ne znas !
a sta si ti ovde rekao novo, a da vec u proslim postovima nije receno..., ti samo ponavljas sta neko ranije kaze, a kad te se nesto pita konkreto ti kazes da si ratovo u dva rata i da ti znas!
pitao sam dali znas koji su o jos tipovi rakete sem r262, ti si to precutao, jedinicu iz aleksinca si spomenuo tek kad si za nju procitao ovde... ajde nemoj vise da lupetas, lepo reci, ne znam i bice ok, a ne ja znam. ja znam !
 

Back
Top