NTLDR not found

Džek svih zanata

Veoma poznat
Poruka
14.802
Gledajuci neki divx film, komp mi se restartovao sam od sebe, i prilikom dizanja sistema, ta mi se poruka pojavila....

Neznajuci nista pametnije, opicio sam reinstal win-a, i to dan posle boot-scana avastom sa svezim downloadom novih definicija...

Posle reinstala, opet odradim boot-scan, i naidjem ponovo na nekog trojanca..

Napominjem da sam delete-ovao celi hard prilikom reinstala win-a..

Pitanje...Kako je trojanac preziveo formatiranje c:-a i da li je to bilo zbog njega?

Imam jos jedan hard, koji je naravno ostao " citav "

Help, plz...:)
 
Avast pri boot scanu ima tu sjajnu mogucnost skeniranja fajlova i brisanja zarazenih pre nego sto se podigne systemska zastita nad fajlovima koji mogu biti zarazeni, ili najcesce i jesu meta virusa i ostale gamadi. Verovatno i sam znas da posle formata mozes uraditi backup svojih podataka, koji se nalaze i dalje na klasterima HDD-a ali preko koji su upisani novi podaci o file systemu ili neki novi klaster.
Ono sto je moguce... jeste... da je crv koji ti je obrisao ntldr file, ostao ispod tog novog klastera, tj neki deo njegovog skripta koji je Avasta prepoznao kao virus i naravno obrisao. To je dakle prednost tog AV-a nad ostalim, a i naravno besplatan je.

E sada... sto se tice instalacije... mogao si da iskoristi Recovery Console, tj. komandu "fix mbr"... i to bi sredi za svega par sekundi, posto ti obicno kopiranje tog filea ne bi pomoglo (radi se o systemskom konfiguracionom filu u koji se upisuju podaci o drajverima i hardverskoj konfiguraciji)... Tako da bi kopiranje dobio jedan sasvim glup file koji ne bi radio svoj posao, pa bi ti ponovo prijavio da isti ne postoji u boot sektoru...
 
Ne ne, ne kazem da moze, nego kad je obican flopi unutra, a u biosu stoji da prvo trazi da se podigne sa flopija, kod nekih ploca ti on bas to prijavi, da nema ntldr-a, jer ga stvarno tamo i nema.
Skoro sam imao takav slucaj da me zvala koleginica da joj popravim komp, nece da se digne win, i kad sam izvadio flopi, sve je bilo ok. Ne kazem da je to kod tebe slucaj, samo eto, ponekad se desi.
 
Ma dajte...kakav flopi, zaboravio sam kako izgleda....
Naravno da se zahvaljujem na vasim postovima...ali odradio sam i recovery, koji je super krenuo, ali opet se pojavila nesretna poruka....
Nikodime, cuven si na forumu kao recimo haker, ali kako za boga miloga je trojanac preziveo formatiranje harda ( ona duza varijanta ) ??? Sumnjam u njega, jer mi je avast posle form & reinstala ( new instal. ) prijavio boot scanom da je i dalje prisutan?? Pa nije valjda da se u monitor sakrio???

Mada nekrivim njega za pad sistema, samo sumnjam u njega...morao bih ponovo da odradim boot scan da vam dam ime zloce....a neda mi se, celi dan se drkam da dovedem sis u operativno stanje...jbte....
Jos jedan hint...pre pada sam odradio avastom boot scan (jedno sat i po ) i avast nije reagovao na nista sem na delete sys fajlova...mozda je tu srnje..

Ali opet kako je zloca preziveo totalni wipeout harda?? ( ako je on kriv za pad ) ?????
 
Pazi... da bi shvatio o cemu pricam moras malo poznavati file system.

Primer... Kod prijatelja sam vadio podatke (inace kupio je polovan racunar) koje je greskom obrisao. Ono sto sam nasao bilo je za nepoverovati. Dakle, ne samo ljegove fajlove, vec i fajlove prethodnog vlasnika (a dodao bih da je racunar u vlasnistvu mog prijatelja nekoliko puta formatiran). Narano, fajlovi su bili grupisani po extenzijama a umesto naziva imali su redni broj...
Poenta ovog jeste samo cinjenica da se fajlovi jako tesko uklanjaju sa HDD-a.

Ono sto Windows radi prilikom brisanja jeste samo da ih ucini nevidljivim za sebe samog... sto znaci da ako ih ne vidi moze upisivati podatke po tim klasterima... tacnije pisati preko postojeceg fajla.

Mogao bi recimo da procitas ovih par postove sa ove teme.
http://forum.krstarica.com/threads/108900

Da, nisam rekao da ti je ostao ceo virus, koji bi mogao biti "operativan", vec samo neki njegov skript, koji je AV prepoznao kao virus...

Usput, cestitam na izboru AV-a... do sada ne nadjoh bolji od pomenutog.
 
Joj, crni Nikodime...Pricam ti o totalnom formatiranju celog jbnog diska, znaci fizickom prelazu magnetne destrukcije...radio je to jedno sat vremena na 80 giga disku...Zar ti moram napominjati da prilikom instalacije nudi dve opcije formatiranja, jednu brzu, ( kao sto ti velis istinu, cekira zauzete klastere pod slobodnim ) i totalno brisanje svega ? Znaci, kompletno brisanje harda i dovodjenje u fabricko stanje ?? E, to sam ja zab'o....:)
 
Ne kapiras me... formatiranjem diska ne uklanjas potpuno podatke sa HDD-a... citaj...
Zasto se HDD-ovi kojekakvih kompanija unistavaju fizicki, zasto ih jednostavno ne bi formatirali ako je to dovoljno za unistavanje podataka, vec bi dodatno trosili novac da ih uniste?

Po formatiranju, disk je spreman za upis podataka, tj. pripremljen je jer se na njemu nalazi "podloga" tj. fajl system koji OS vidi i sa kojim zna kako da radi. Formatiranjem ne vracas HDD u stanje u kom je bio kada je sisao sa trake.

Da ne trosimo vise reci... uzmi fino pa proguglaj na tu temu, to je najbolji nacin da vidis koliko si u zabludi kada je ova tema u pitanju.
 
Thanx brate na postovima, i znaj da u mome booku pojam haker ima pozitivni status ( ja sam ti matori prdonja koji je na zx spectrumu cackao u asembleru ), a bejzik mi bio uz maternji prvi jezik.....

Aj da te ne gnjavim i da sumiram...To srnje sto sam danas imao, jel to "prirodno win-ovo" ili mi je to uradio neki zlotvor sa net-a?? ( posto moj mali surfuje po tim sumnjivim krek-trailer-cdkey-patch sajtovima....A zloco ostade, a avast ga konta, a nemoze mu nista....sta bi mu ti?
 
>> Sal

Razloga za taj restart moze biti jako mnogo sto hardverskih sto softverskih,
ne mora da znaci da je maliciozan softver u pitanju. Moze biti da ti napajanje
riknjava, hard riknjava, klimav kabel na hardu, napon slab ako si recimo u
nekom selu...itd.

Dalje moze biti da je do XP-a(predpostavljam da imas taj OS), svasta instalirano
na njega pogotovo stari programi(za 95-icu ili 98-icu) pa instaliranje neki programa
za menjanje izgleda windowsa ili nesto slicno...ogroman je broj mogucih uzroka...

Problem sa NT loaderom se javlja kada je ostecen ntldr ili ntdetect.com koji se nalaze
u root-u OS-a ili je boot.ini nepravilno konfiruriran odnosno pokazuje na neku "nepravilu"
particiju. Iz aktivnog OS-a ne nemoguce ostetiti ove fajlove, jer ih XP po dafault-u
stiti i backup-uje, znaci moze samo sam OS da ih zas*re. Moguce je i da doje do problema
sa MBR ali za to je opet hard kriv.

A sad oko tog "trojanca" koji si nasao. Da li si siguran da je bas trojanac u pitanju?
Ajde napisi tacno sta ti je Avast naveo pa cemo ti objasniti sta je u pitanju.
U krajnjem slucaju mozes ga sma "peske" ocistiti.
Trojanci imaju samo malu ulogu, da nekom "otvore vrata" za pristup tvom racunaru, mada
ako si na dialup-u i to pogotovo u nasoj zemlji :) nemoras ni tu mnogo da se brines
pa tacno da imas i 100 trojana na kompu.

A sad, moze biti i da je to "windowsovo sr*nje" mislim da bi Avast mogao Alex-u da prijavljuje
na sveze instaliranom OS-u, ali to nije trojan nego blagi spyware.

Moze biti da je mali(sin), zakacio nesto maliciozno ali svaki ozbiljen aktivan AV bi morao
to "na licu mesta" da regulise a i nikako ne bi imao ovakve posledice, jer niko nema koristi
od toga.
 
Odradicu boot scan, pa cu ti tacno navesti ime troj-a i path...:)

Jesam na monofaznoj, ali nikad nisam imao problema sa napajanjem, i to mi se prvi put desava.
Pre mi je znao padati sistem cesto zbog igrica koje su se non stom instal/deinsta-lovale.Otkako sam pre 7-8 meseci izbacio radeona i ubacio Nvidiju, ni te probleme vise nisam imao....

Odoh na boot scan , pa ti javljam " the name of the beast " :):)
 
Evo me opet, mali mi izbacio trojanca iz sistema pomoco search & destroy-a dok sam ja bio na poslu....ne mogu da kazem da mi je zao sto ti nemogu postovati ime zloce, znam samo da je cest gost na mom racunaru....

Puno hvala na objasnjenima i savetima, tebi i Nikodimu...:)
 

Back
Top