STRES, EFEKTI I POSLEDICE I KAKO GA PREVAZICI

Biofidbek je metoda modifikacje ponasanja ili kontrole telesnih funkcija preko informacije (feed back) koja dolazi od aparata za koji je covek prikacen i koji ocitava telesne funkcije. Duga prica, ali ukratko: ako je covek u stresu, aparat ocitava ubrzan rad srca i disanja, povecano znojenje, povisenu temperaturu i jace grcenje misica. Aparat ovo ocitavanje pretvara u zvucni ili svetlosni signal (na primer pali se crvena lampica velikom frekvencijom). Cilj je da pacijent vidi ovo ocitavanje i shvati koliko mu je prenapregnut sistem i pokusa da dovede lampicu do toga da se pali u dugackim, ravnomernim intervalima sto bi znacilo da se rad srca usporio, disanje takodje, da su misici opusteniji itd. Biofidbek se koristi za mnoge stvari u medicini, posebno je interesantno njegovo koriscenje kod dece sa ADHDom (hiperaktivno ponasanje sa problemom paznje) gde se dobija softver za kompjuter i virtuelna kaciga, koju dete stavi na glavu i koja je prikljucena za kompjuter obicnim USB kablom. Kaciga je opremljena senzorima koji hvataju slabasne elektricne impulse mozga preko povrsine lobanje i salju ih u kompjuter. NA monitoru se odvija igrica (na primer ptica koja leti i udara ili izbegava oblake na nebu) - dete treba samo svojim mislima odnosno usmeravanjem svoje koncentracije na misli da pomera pticu u zeljenom pravcu. Kaciga hvata ove 'misli' (elektricne impulse) i prebacuje ih u kompjuter a ptica se pomera u odnosu na njih. Veoma teska vezba i cesto frustrirajuca, ali se pokazala kao fenomenalna za savladavanje problema paznje i hiperaktivnosti kod dece jer je deca pronalaze interesantnom jednom kada ovladaju idejom da imaju sposobnost da samo svojim mislima cine da se ptica na ekranu pokrece!
Elem, i biofidbek i autogeni trening svode se zapravo u nasem slucaju (slucaju stresa) na samokontrolu fizioloskih funkcija i voljnu relaksaciju organizma. Ostalo potrazite na netu - guglajte, takoreci! POzdrav!
 
bas zanimljiva i prakticna tema..
ja sam provalila da sam spontano radila neke stvari koje eliminisu stres, recimo smanjivanje socijalnih obaveza i fizicka aktivnost...
radim vise od 40h nedeljno tako da uspevam da nadjem balans na taj nacin...svesna sam stresa ali osetim kad preteram i imam svoje metode da se izborim - ciscenje kuce (www, priznaj da deluje :) ) recimo...
ugl, primetila sam da je svaka vrsta fizicke aktivnosti u tim slucajevima odlicna...
od podizaca/spustaca koristim jedino kafu i cigar i to ne preterano...alkohol skoro uopste ne pijem a lekove ne uzimam (ni "prirodne" tipa Persen)...
nego, desava mi se da imam probleme sa prijateljima zbog toga sto sasecem socijalne obaveze i to mi jako smeta...
jer, smatram da sam u fazi kad odredjenu kolicinu stresa ne mogu da izbegnem - zavrsavam postdiplomske, spremam prijemni za doktorat, selim se i radim...ako tome dodam jos ucestalo izlazenje, to bi onda bila ta granica od koje bi se verovatno razbolela...
jako me nervira kad moram da se ubedjujem oko toga sa prijateljima kojima nije jasno da ja stvarno tacno znam sta mogu a sta ne mogu ako hocu da ostanem zdrava...
argument "treba da izadjes i opustis se" je potpuno pogresan iz te perspektive...a prvi put sad vidim da su i socijalne obaveze stres koje ja i jesam shvatala tako...
 
Da, to jeste tacno, ali cini mi se da si ti 'menjala' manji stres - vecim. Jer izaci sa prijateljima svakako je manji stres od raditi preko 40 sati nedeljno, spremati doktorat, seliti se.......Mozda tvoji prijateji i nisu toliko u krivu kada ti kazu 'izadji, opusti se...' u smislu odvoji se od svih tih 'MORAM!' stvari bar na jedno vece nedeljno - ne mozes napraviti 25 sati u danu koji ih nema, zar ne? Ako skroz izbacis socijalni zivot i svoje prijatelje iz slike, sanse da pregoris svakako su ti daleko vece.....Naravno, to ne znaci izlaziti svako vece do 5 ujutro - ali normalni odrasli ljudi koji imaju svoje karijere i zaposlenja ni ne zive tako; sem sto to fizicki ne mogu da izdrze taj vid zabave su davno prerasli i prevazisli, i to je normalno.
 
ma nije da ne izlazim uopste nego ne mogu stalno da izlazim pa do kasno, recimo 3 puta nedeljno...
a uglavnom hoce da idu na South Beach gde ti je jos dodatni stres kad ti dodje racun za pice...
vise mi prija da ostanem kuci sa knjigom 2 dana, iskljucim telefon i cutim a treci evenualno da izadjem...
imam dve drugarice ovde gde se obe provlace kroz studiranje i nije im preterano stalo da se bave time...s druge strane, ja imam celu stipendiju i uvek mene zovu kad treba da se svira bilo koji koncert...i onda mi je tesko da njima dvema objasnim da zaista moram da sednem da navezbam u petak u 11 nocu to sa cim su me natovarili...
shvatas?
mislim, totalno si u pravu ali nije bas da se ne druzim uopste...ali mislim da ima odredjenih perioda u zivotu kad moras da zapnes i saseces neke druge stvari jer bas tad imas sansu koju mozda vise nikad neces dobiti...
ali mozda iz mene samo govori workaholic... mislim, ja sam stvarno u stanju da vikendom u ponoc vezbam/ucim...
nekako mi se cini da u u tim zivotnim fazama, ako zelis vise i bolje od onog sto trenutno imas, moras da ulozis sad, ovaj momenat...
samo da to ne pobrkas sa stilom zivota uopste a to je jako lako...
ali ja stvarno volim da radim yebiga...

jel mnogo se.rem? :)
 
Ja sam pod stresom, ali znam sta je glavni uzrok - moja hipersenzitivnost...u poslednje vreme imala sam nekoliko puta (poslednji put juce) "raspad sistema" na poslu...Toliko se uznemirim , ruke mi drhte da ne mogu dva papira da razdvojim, krecu mi suze, kratak mi je dah...nekad mi je lakse kad ispricam koliko mi je tesko, a nekad me zamara analiziranje problema...herpes na ustima mi se pojavio pre 10 dana, sad prolazi...pre nekoliko godina stekla napade panike al cini mi se da to sad drzim pod kontrolom...Tad sam pila demetrin...Uteha mi je kad uvece osetim jak zagrljaj mog muza i kad uzivam u ukusu omiljene cokolade (svaki dan slatkisi su obavezni u mom zivotu-oni su nesto lepo , nesto za moju dusu)... :sad: ;)
 
Anakin: naravno da ne se.res, i naravno da sam covek mora da oceni gde mu je granica. Samo kazem - vodi racuna da to workaholisanje nije ustvari - 'podizac' ! :)

Betty: i 'alergija' i grcevi u nogama mogu biti posledica reagovanja organizma na ukidanje nikotina. MOj savet: uzmi sumeci kalcijum i rastvori u vodi pa popij, pojedi jednu bananu ili popi sok paradajz (jedno i drugo kompenzuju nedostatak kalcijuma i kalijuma, koji mogu da izazovu grceve u nogama, i alergijsku reakciju).

Baki: zasto imas takve raspade sistema na poslu i sta radis? KAd ti se to desi, jednostavno ostavi sve na par minuta, odi do kupatila ili na terasu ako je imate, ili do hodnika, napravi par dubokih udaha-izdaha i razmasi malo rukama (ko ono sportisti kad se zagrevaju), daj sebi neki autosugestivni signal da je to sto osecas samo nervoza ili strah, i da ce on proci, i da nema razloga za paniku jer se nista strasno nece desiti. PA se vrati za sto i pokusaj ponovo, sta god da radis. Mai se demetrina i cokolade (ajajaja, podizac pa spustac, kukuuuu!? :shock: sta sam ja pricala do sad?!)
 
WithdrawnWater:
Baki: zasto imas takve raspade sistema na poslu i sta radis? KAd ti se to desi, jednostavno ostavi sve na par minuta, odi do kupatila ili na terasu ako je imate, ili do hodnika, napravi par dubokih udaha-izdaha i razmasi malo rukama (ko ono sportisti kad se zagrevaju), daj sebi neki autosugestivni signal da je to sto osecas samo nervoza ili strah, i da ce on proci, i da nema razloga za paniku jer se nista strasno nece desiti. PA se vrati za sto i pokusaj ponovo, sta god da radis. Mai se demetrina i cokolade (ajajaja, podizac pa spustac, kukuuuu!? :shock: sta sam ja pricala do sad?!)

Demetrin mogu reci da ne koristim, al s cokoladom ce biti tesko...
Radim kancelarijski posao, sama obavljam poslove koje smo do pre godinu dana radile nas dve...i tako pucam sve vreme...jer je puno obaveza za jednu osobu...nekad mi se ucini da ipak nije strasno, a nekad ko juce puknem... :? Ne vredi zaliti se specijalno jer zbog trenutnog stanja u firmi reci ce ako vam se ne svidja dovidjenja, plata je dodatna satisfakcija u mom slucaju... ;)
 
Znam ja resenje za moj stres: da mi daju jednu koleginicu, da mi daju jos jednu platu i ...eto nisam vise pod stresom... ;)

A od juce mi je jedna ideja u glavi: hocu da zamisljam-ubedim sebe d imam u glavi dugme za iskljucivanje emocija. i samo kazem sebi Dugme je iskljuceno, odradi sta se mora bez ikakvih emocija...Mozda zvuci smesno al od jutros to primenjujem i dopada mi se... :roll: :wink:
 
baki 75:
Proci ce, uskoro cu na g.o. a imam i druge planove u zivotu npr. ostajanje u drugom stanju ... ;)

Prilično se pronalazim u ovome što si napisala i sve drugo što si napisala i u vezi posla i u vezi načina na koji stresiram u tim situacijama... I planiram ostajanje u drugom stanju.. ali su mi rekli da ni od toga nema ništa ako sam pod prekomernim stresom :?
pa ti sad vidi...
 
baki 75:
Znam ja resenje za moj stres: da mi daju jednu koleginicu, da mi daju jos jednu platu i ...eto nisam vise pod stresom... ;)

A od juce mi je jedna ideja u glavi: hocu da zamisljam-ubedim sebe d imam u glavi dugme za iskljucivanje emocija. i samo kazem sebi Dugme je iskljuceno, odradi sta se mora bez ikakvih emocija...Mozda zvuci smesno al od jutros to primenjujem i dopada mi se... :roll: :wink:

Pazi sa tim "isključivanjem emocija". Može da bude opasno.
 
MegiS:
Prilično se pronalazim u ovome što si napisala i sve drugo što si napisala i u vezi posla i u vezi načina na koji stresiram u tim situacijama... I planiram ostajanje u drugom stanju.. ali su mi rekli da ni od toga nema ništa ako sam pod prekomernim stresom :?
pa ti sad vidi...

Upravo tako...:(

A tu ima jos jedna "sitnica": ako i zatrudnis a trudnoca je normalna i sve kako treba, od tebe ce se ocekivati da radis... pa zamisli sad, trudna a pod takvim pritiskom... Ili druga varijanta, odes odmah na bolovanje a ako je firma takva da povecava profit smanjujuci broj zaposlenih (vrlo cesta varijanta) onda mozes ocekivati probleme na tu temu (dugo odsustvovanje). Na zalost ovih dana sam svedok otpustanja "povratnica" sa porodiljskog...

Muka mi je od takvih stvari... ali bukvalno... I najgore od svega je sto su egzekutori zene (koje imaju decu)...
 
Izvinjavam se ako ce ovo sto sam napisala da podigne nivo stresa (a znam da hoce, sorry!), ali to je nasa tuzna i jadna svakodnevica...

Baki, takvi poslovi nisu resenje na duze staze - to melje coveka i ne moze da se izdrzi duzi niz godina (takvim tempom do penzije nema sansone)... Verujem do srednjih cetrdesetih najduze, onda i ako si od kamena, a reagujes emotivno zdravlje pocinje da popusta (cesto i mnogo, mnogo ranije)...
 
MegiS:
Prilično se pronalazim u ovome što si napisala i sve drugo što si napisala i u vezi posla i u vezi načina na koji stresiram u tim situacijama... I planiram ostajanje u drugom stanju.. ali su mi rekli da ni od toga nema ništa ako sam pod prekomernim stresom :?
pa ti sad vidi...

Da, znam da stres moze prolongirati trudnocu...onda kad mi to padne napamet, ja se trgnem i kazem ma ko ebe sve ovo na poslu, koliko god da mi je sad frka od trudnoce i porodjaja, znam da bih ja moju bebu volela najvise na svetu i znam da bi mi ovo na poslu bilo nevazno u odnosu na ono sto imam kod kuce... ;-)
 
btw. rekoše mi pre koju nedelju, ja kao debil ostala u čudu (u ovim godinama :lol: ) "Emocije imaju veze sa srcem, ne sa glavom" :idea: Kako sa srcem? :P Pa kako TO da kontrolišem? Jeli, www, kako? :)
Da pojasnim, nisu ni loše ni preterane, nego su negdi unutra...i tako...ne znam šta bih s njima, ne znam kako to odrasli ljudi rešavaju....:rolleyes:

Sve mi je to ok, ako se iznerviram ili tako nešto - baš reagujem primereno - ili nikako (izmaknem se odatle i ponosim se svojim mirom 8) ) ali NE UMEM da hendlujem ova finija osećanja.....yoy :D
Jel da ih (po)kažem? Ili da ćutim?
Šta vi ljudi radite u tim situacijama, ali stvarno :)
 

Back
Top