ODGOVORITI STIVENU HOKINGU...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
i ja smatram da engleski treba da bude zvanicni svetski jezik. Inace, i kod nas deca uce strani jezik vec od prvog razreda, i ne mora da se pokrece nikakva inicijativa, engleski ce po inerciji postati opsteprihvacen.
Posto stranci sve vise dolaze kod nas, ne bi me cudilo da za 50 godina u vecini firmi sa ovih prostora engleski bude zvanicni jezik. Isto kao sto je rad na racunaru vec sada podrazumevana stvar.
 
Oxime, ne prdi na nekim bezveznim temama, nego modeliraj Enderovu ideju, podrzi je i ohrabruj, jer svi kontamo da je to super da krepavoj mrcini damo odgovor dostojan nas....:)
I zaista mislim, da smo malo ozbiljniji i malo vise vremena imamo, da bi nase pismo bilo naj....
Sto da ne? Mislite sa rezervom i sumnjama ? Mislite da bi neki debeloguzi bubuljicavi ameri srocili nesto pametnije i bolje i logicnije ? Ma daj....Ja najpijaniji bi sam napisao novu bibliju ( da mi krepavi Benedikt cestita!! ) prezivljavanja clovecstva, i usput popiskio po amerima, glupim i preglupim ( treci ameri ne postoje )

A gde jos sto mi to zajedno radimo.....samo steta na preiscrpnim i filozofskim postovima...

Ovako. Matorom invalidu treba jasno i konkretno, pod 1. Ovo i ono, pod 2. ono i ovo ....itd

Mr Endere, skrati sve, stavi svoju impresiju i viziju utemeljenu na nasim postovima....sto krace to bolje...i trzi mu slobodno donaciju ( tako se to u svetu radi ) za Sf klub, amaterski i nesvaceni....:):)
 
Dragi doktore Hoking,
pozdravljamo vas iz daleke Srbije.
Mi smo clanovi Naucno Fantasticnog foruma (link) i posto smo uzeli vase pitanje u ozbiljno razmatranje, posle nekoliko dana brainstorminga na tu temu, evo nekih od zakljucaka do kojih smo dosli.

1. PLAN - stvaranje jasnog i preciznog plana na nivou UN sa temom ``Kako preziveti?`` koji bi sluzio kao smernica za sve nacije, organizacije i pojedince ukljucene u to, kako bi se ograniceni resursi usmeravali tamo gde bi bili najkorisniji. To bi podrazumevalo i znatan porast ovlascenja UN i sposobnosti da taj plan sprovodi.

2. LJUDI I LJUDSKI ODNOSI - ne mozemo promeniti ljudski pogled na svet. Ono sto mozemo promeniti je perspektiva istog.
To podrazumeva stalno obrazovanje novih generacija u pogledu problema sa kojima se covecanstvo suocava i njihovog ucesca u resavanju tih problema.

Ne podrzavamo stvaranje svetske vlade, iako bi mozda bila efikasna u resavanju nekih problema, isto toliki broj bi i stvorila.
Ukoliko Evropska Unija bude uspela da opstane kao policki entitet u buducnosti, mozda ce to postati pravi model za ujedinjenje planete, sto ce buducnost pokazati.

Ono sto se moze uciniti je stvaranje planetarne kulture koja bi omogucila svakom coveku razumevanje nekoga sa druge strane sveta.
Uslov za to je pored daljeg razvoja telekomunikacija i da svako pored svog maternjeg zna i jedan svetski jezik, koji bi naravno s obzirom na trenutno stanje morao biti engleski.
Realno bi bilo ocekivati da se takav cilj ostvari u narednih 100 godina.

3. TEHNOLOGIJA I NAUKA - neki pravci razvoja koje smatramo da bi trebali biti prioritetni u narednih 100 godina.

Svemiska tehnologija – dalje i ubrzano unapredjenje svemirske tehnologije u cilju iskoristavanje resursa iz svemira i stvaranje samo-dovoljnog naselja na Marsu kao «rezerve» u slucaju nekog kataklizmicnog dogadjaja na zemlji

Nano tehnologija – pored mnogih mogucih upotreba nano masine bi mogle postati vrhunsko resenje za problem zagadjenosti zemljista i vode.

Recikliranje – cuvanje ogranicenih resursa podrazumeva znatan napredak u tehnologiji recikliranja, sve do stvaranja samo-dovoljnih kuca i zgrada koje bi potrebe u energiji, vodi i drugome mogle da zadovoljavaju sa mnogo manje vezanosti za spoljne snabdevace.
Naravno ovo ukljucuje i stvaranje vozila sa cistim pogonima, u cemu se vec znatno napredovalo.

Komunikacije i obrazovanje – dalji napredak telekomunikacija to trenutka kada svakome budu dostupno po najnizoj mogucoj ceni, a sto ukljucuje i postepeno preobracanje masovnih medija od sredstava zabave i informisanja kakva su danas u sredstva obrazovanja i informisanja.

4. ENERGIJA I ZAGADJENJE – postepeno i stalno zamenjivanje danasnjih izvora energija zasnovanih na fosilnim gorivima i nuklearnoj energiji sa «cistim izvorima» kao sto su vetar, sunce, voda...(uz pretpostavku da hladna fuzija nece biti komercijalno primenjiva u narednih 100 godina).

5. EKONOMIJA I RASPODELA BOGATSTVA – primetili smo da se od II svetskog rata do danas stalno siri broj visoko razvijenih zemalja, ali da je taj proces pracen ratovima i tenzijama.
Posto se ne moze ocekivati da ce bogati deo sveta da se odrekne svog bogatstva u korist siromasnih, stoga se moraju pronaci nacini za ubrzavanje stvaranja bogatstva u siromasnim zemljama, kao i za izbegavanje i ublazavanje negativnih pojava u tom procesu.




Ovde su neki citati nasih razgovora tokom rasprave o vasem pitanju:




Dan555 - ...problem nase vrste je sto cekamo da se problem ispolji, pa tek onda reagujemo, a neke probleme nije moguce resiti kada se vec pojave.
...Pravo resenje je ovde u nama. Moramo iznaci tehnologije koje ne zagadjuju okolinu i trose minimalno energiju. Resenje je mozda na vidiku u vidu nanomasina...
Ova planeta uz sadašnju tehnologiju može da prehrani oko 15 milijardi ljudi pa nema nikakvog "viška" ljudi na Zemlji.U pitanju je raspodela dobara između bogatih i siromašnih.U kapitalističkom svetu ovo nikada neće biti rešeno zato što je osnov kapitalizma u ličnoj pohlepi.Sve se meri novcem i svetom upravljaju oni koji ga imaju najviše a ne najmudriji...
Rešenje za razne probleme nauka će verovatno naći ali pravi problem je u nama samima.Mi smo verovatno potekli od grabljivica i to nam je u prirodi, kako to promeniti a da opet ostanemo ljudi?


Miki13991 – da bismo kolonizovali druge planete prvo moramo da shvatimo sta smo uradili ovoj i da ucinimo sve sto mozemo da je spasemo

Garwor – sustina ljudske vrste na duze staze je da stvori novu vrstu koja ce se rasiriti po svemiru.
....Strateske odluke bi trebalo da donose samo kompetentni, a u izboru politicara i parlamenta mogu svi da ucestvuju, al' da se malo izmeni politicki proces. Ko naprimer danas sa sigurnoscu moze reci koji je politicar ili opcija bolja? To se ionako promeni posle izbora, ai zavisi od mnogih faktora. Zato bi trebalo da politicari polazu racun za ono sto su uradili. Svakih godinu dana raport bato! Svi glasaju preko interneta, direktan prenos sa stadiona. Pa ko dobije vise zvizduka nego aplauza, otkaz da dobije i sve dotadasnje privilegije da mu se oduzmu, a ako je bas bio los, mesec dana rada u gradskoj cistoci.

Intra – Ja sam ubedjen da ce problem energije biti resen. Vec sada ima odlicnih resenja za koristenje energije talasa, plime i oseke, suncane energije, energije vetra, termalnih izvora.
Samo dok ima ovih konvencionalnih malo ko hoce da ulaze.

Ender71 – globalni problemi traze globalna resenja.
Prvo, bilo kakva akcija kada se preuzima potreban je jasan cilj i jasan plan kako to uraditi.
Tako i sa prezivljavanjem covecanstva.
Trebalo bi napraviti neki plan na nivou sveta kao "Kako da prezivimo u narednih 100 godina?", nesto na nivou Ujedinjenih Nacija i sto bi sluzilo kao smernica za sve nacije, organizacije i pojedince koji bi na razlicite nacine ucestvovali u tome.
Posto je besmisleno apelovati na bogate da podele svoje bogatstvo sa siromasnima, bilo milom bilo silom ...
Jedan od najvecih ako ne i najveci problem sveta danas je siromastvo dobrog dela planete i neravnomerna rasporedjenost svetskog bogatstva.
.... naci mehanizme koji bi uspeli da nastave i da ubrzaju opsti porast blagostanja na planeti, a da se pri tom izbegnu ratovi i druge tenzije do kojih pri tom dolazi.

Oximoron – otkad covecanstvo postoji oduvek je postojala zelja za sirenjem i napretkom...napretku sve dok nam same prilike to dozvoljavaju, pa i preko tih prilika, znaci beskonacnim napretkom ...
Zemlja je u velikoj nevolji kako ekoloskoj, tako i kulturoloskoj...
Prvo sto bi trebalo uraditi je stvoriti zajednicku svest o trenutnom stanju covecanstva sto je prilican zadatak za bilo kakve strucnjake....
Razlikujemo se po mestu stanovanja, po tome sta jedemo, kome se bogu molimo, koje dogadjaje slavimo, a koje tugujemo, ali smo po genetskoj osnovi svi isti.
Ako ne u bliskoj buducnosti, ali eventualno u jednom momentu svaki od nas mora biti spreman da stane pored svoga sunarodnika,i pored osobe sa sasvim drugog kontinenta,i da sa punim srcem kaze da su mu obojica braca,i da ih obojicu voli iz sveg srca...
Metod verovatno lezi u detaljnom obrazovanju sto se tice stvarne razlicitosti rasa koje danas nazivame evropoidne,mongoloidne,negroidne itd...

Sal - ima nas mnogo koji bismo zaista ocuvali planetu i svaki dinar iz vojne i ostalih glupih industrija usmerili ka nauci i napretku ne jedne nacije, vec celog clovecstva.
Mnogo nas ima i brilijantnih, a ipak letargicnih....kao "ma, jbe se meni za sve, daj da otplatim kredit i kupim deci plejstejsn, a ljubavnici platim kiriju..."
Nazalost mala vladajuca vecina ce uvek kociti napredak celokupnog covecanstva, zarad njihove moci i zarad njihove nacije koja zivi na grbaci ostatka clovecstva...


Pozdrav .........................u potpisu svi sa teme.....
 
lepo, baš si se potrudio.
Nismo baš dali neki konkretan odgovor već je ovo više naše mišljenje o problemu.
Samo bih ispravio onaj deo o "čistim" (u stvari ti si naveo obnovljive) izvorima energije.Ti izvori ne mogu da daju dovoljno energije za naše potrebe već mogu da posluže samo kao dopuna.Svakako treba povećati njihov udeo u proizvodnji energije a drugi pravac je pravljenje uređaja sa manjom potrošnjom.

Mislim da je članak sasvim OK.
 
Мени је ово одлично :))) Још само да се преведе,и да се потпишемо као СФ Тим,обавезно :))) И увод да буде мало шири,да кажемо ко смо,шта смо,колика нам је плата :D :D :D (Мр Сал :))) )
 
Ender, to je već probano.Mislim da su Rusi bili postavili ogledalo koje je noću osvetljavalo ispod sebe, zrak je bio prešao preko Evrope (Francuska čini mi se).To je dobra, izvodljiva ideja, za sada neisplativa.Energija bi se slala u vidu mikrotalasa do antena na Zemlji ali pitanje je da li bi to dodatno zagrevalo okolinu i kako bi uticalo na prirodu.Ipak je to mnogo energije koja bi išla kroz atmosferu.
Problem bi bio i to što sunčev vetar gura taj panel pa treba trošiti gorivo da bi ostao gde treba.Zato ima ideja da se to na Mesec postavi.
Možemo i to da stavimo u odgovor, tehnološki je prilično moguće već sada.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top