posebna djeca

mammy

Poznat
Poruka
8.057
Ako dijete ima IQ izmedju 68 i 73 da li se tu govori o blago mentalno zaostalom djetetu?
I sta uopste znaci inteligencija?
Radi se o djetetu koje ima 14 godina....i drma ga jos i pubertet....
Kako da se ophodim prema tom djetetu?
Ima li ko iskustava?
 
zavisi ko je taj koji je određivao iq, i kojim postupkom. ta podela na osnovu iq je i neprecizna. najbolje bi bilo da sa detetom porazgovaraju psiholog i dečiji psihijatar, obzirom da kažeš da ga drma pubertet što verovatno znači da su mu reakcije burnije.
ako si ti primetila da je u stanju da misli logično, i apstraktno onda je verovatno ok.
nekad emotivni status može blokirati rešavanje tih testova.
 
nije on u stanju da misli apstraktno i cak kad nesto nauci onda to ne zna na nekom drugom mjestu i u drugoj prilici da primjeni...
IQ mu je odredjivan vise puta....od strucnih lica....
 
onda bi bilo najbolje pronaći neku kvalitetnu specijalnu školu da se to maksimalno iskoriguje. ti sama ne možeš mnogo da uradiš bez obzira na ljubav i požrtvovanost. ipak treba stručno lice. ako je već i pubertet krenuo može biti i više problema, može postati agresivniji ili depresivniji, zavisi...
sve najbolje!
 
možda je najbolje postaviti se kao prema ostaloj deci za stvari gde je to moguće, a gde nije, malo drugačije.
mislim da nije dobro popuštati i praviti ga još manje sposobnim.
i takva deca bi trebalo da očvrsnu, što je više moguće,
pokušavati da što više stvari radi samostalno,
ponavljati i po sto puta,
ne kritikovati puno ali ipak ponekad,
pohvaliti kad je zaslužio a ne kad ti osećaš potrebu da to uradiš,
što više druženja sa drugom decom,
što više objašnjavanja ako treba i u nedogled,
podsticati da radi stvari u kojima je dobar ma kako banalne one bile.
pobrinuti se ako je moguće da završi neki zanat ili adekvatno zanimanje za njega jer neće imati roditelje zauvek...
teško, vrlo bolno i teško...uh,

želim ti puno sreće i dobra
 
Mozda da kontaktiras nekog ko ima vise iskustva u tome.
www.maliveliki.org.yu
Javi im se mailom, i pitaj ih to sto te interesuje, mozda mogu da ti ukratko objasne.
Moja drugarica radi tamo, a ja licno imam uzasan problem, jer ona kaze da je osnovno da toj deci prilazis potpuno normalno, kao i svakom drugom, tj bez sazaljenja i straha, a ja kad ih vidim automatski mi se oci ispune suzama.
 
Ne, dete sa ovim IQ je granicne inteligencije (u slucaju da je ispod 70 onda se vodi kao blaga retardacija, iznad kao granicna inteligencija), no vrlo neprecizno odredjivanje (potpuno se menja kategorija rasponom od 5 bodova kako ste to napisali). Mnoga ovakva deca (granicne inteligencije) prodju normalne osnovne pa i redovne skole i osposobe se za razna zanimanja. Pravilno cete se postaviti prema njemu ako ga budete VOLELI zbog onog kakav jeste i sto jeste, bez obzira i bez ocekivanja da bude nesto vise od toga: vaspitavacete ga kao i svakog drugog adolescenta - postavljajuci granice tamo gde su neophodne, kucna pravila, disciplinske mere, u okviru mogucnosti njegovih shvatanja i njegovog kapaciteta poimanja. Ucinicete mu uslugu ako ga vezete za dobar dispanzer za ment. zdravlje dece i omladine u kome ce strucnjaci raznih profila (u mojoj ekipi, na primer radi socijalni radnik, defektolog, psiholog i ja - psihijatar) raditi sa Vasim detetom stimulativni program, pomoci mu da nauci da efikasno uci sa svojim sposobnostima, nauciti ga nekim vestinama koje su potrebne u skoli uopste a i u zivotu i pruziti mu neophodnu psiholosku podrsku. Pubertet se kod dece smanjenih intelektualnih kapaciteta manifestuje jednako kao i kod drugih adolescenata - hormonskom burom u telu, naglim rastom, cesto depresijom koja se jos cesce manifestuje kroz agresiju i inacenje. Za ovakvu decu sve je to jos mnogo teze zbog slabije mogucnosti da apstraktno rezonuju, da primene logiku i socijalnu inteligenciju u modifikovanju svojih reakcija (pred kim i koliko, kako i kada, sta je posledica a sta uzrok, sta izaiva kaznu a sta je podlozno toleranciji).
Svakako da je i roditeljima ovakve dece kao i celoj porodici neophodna strucna pomoc i podrska. Zato je pozeljno i potrebno da ovakve porodice budu u kontaktu sa strucnim licima koja se bave problematikom mentalnog zdravlja mladih. Pozdrav.
 

Back
Top