Dragulji jednog vremena

Neva

Poznat
Poruka
7.358
"...Da,knjige pod krevetom,u kuhinjipredsoblju,naredjane do tavanice.Pa one retke knjige koje bi vam neko pozajmio za jednu noc i koje ste morali da vratite tacno u sest sati ujutru.I one knjige koje su prepisivane pisacom masinom u sest primeraka,preko indiga:dobijali ste ponekad sesti primerak,gotovo necitljiv,a zvali ste ga " slepac"...Da li si tamo ikad cuo da se govori o ceni neke knjige?Ne,zato sto knjiga nije imala cenu!Mogao si da ne kupis cipele i da ti zebu noge zimi,ali bi kupio knjigu...."
Andrej Makin
"Francusko zavestanje"

U danasnje vreme,u poredjenju sa drugim zemljama,kod nas su knjige dosta skupe.Koliko ste spremni da "zrtvujete" druge stvari, da biste mogli da uzivate u nekom delu?
Da li knjiga zaista nema svoju cenu?Desi li vam se da jednostavno udjete u knjizaru i bez nekog predhodnog planiranja,kupite sebi knjigu?
Pri tom,ne govorim o kupovini knjiga " na metar " ! To me uzasava!
Da li imate svoje licne biblioteke i koje su to knjige,za koje smatrate da su pravi dragulji na vasim policama?
 
Zato postoje biblioteke. Kada oformimo određeni književni ukus ili upoznamo svoje književne afinitete nećemo doći u pitanje nagomilavanja knjiga na policama da bi kasnije skupljale prašinu. Primarna i najpotrebnija literatura i kolekcija cd-ova voli da pravi kreativan nered kraj mog kreveta. Polica iznad, a u celoj kući samo knjige.

Pošto sam od ranog detinjstva stvorila kult prema knjigama, prve i poslednje pare idu na njih, tako da nije čudno ako se usput vratim sa 'par' knjižica.. Btw.. pretežno je tu u pitanju ruska i nemačka književnost, kao i knjige ne preporuku.. filozofija, psihologija i magija of course (:
 
...Ulica je zakon...pre neki dan sam pazario "Zen u psihoanalizi" za 150 kinti...(bez korica,ali sa svim stranama) - a na svakom sajmu pazarim 1-2 knjige,ostatak - slucajno ponesem...Kol`ko se secam jedino knjigu nije greh ukrasti...ako stignes ;)
 
Sredstvo je isto, cilj u trenutku izvršavanja nije objektivno isti jer sigurno nisu ukrali knjige da bi ih palili posle jer su drva skuplja dok krađa ostalog određenog stanovništva ima nešto drugačije, standarne interese. U ostalom ako idemo po paroli ~cilj opravdava sredstvo~ , stvar je sasvim jasna ..
 
Nisi precizirala na koje standarde mislis...oni se definitivno nisu otudjili(koristi srpski..zvuci glupo ubacivati strane izraze gde god stignes,narocito kad nema potrebe za njima)od standarda koji jos uvek vladaju kod nas...ako mozes i smes,dodji do onoga sto zelis - sto je jeftinije moguce...po tom principu postupili su kao bilo koji ganci koji krade gajbe trulog paradajza sa pijace...
 
U okviru onih standarda u kojima delaju na primer.. ne mogu objašnjavati svaku svoju reč, čak mi je to i mrsko nekad, zbog toga sve liči na prenatrpavanje nekakvim neadekvatnim rečima i izrazima.. Ko razume, shvatiće. Čak je Balašević to lepo rekao, kako on ~stoji iza svojih reči i pesama i da upravo tako stoji jer one njega brane, nisu svi svemu dorasli, baš kao ni ja anštajnovim formulama i sl. ~ Napad na sujetu je povrh svega danas najsmešniji..
 
Knjiga je jedino bogatstvo za koje možete biti sigurni da nikad neće devalvirati.
Sticajem životnih okolnosti često sam se selio, nekad svojom voljom a nekad baš i ne, ali u svakom novom mjestu stanovanja dom sam gradio okružujući se knjigama koje volim. Biblioteke su u redu, šta bismo bez njih, ali kuća bez knjiga meni izgleda neopisivo hladno, neljudski.
Danas mi problem predstavlja nabavka knjiga, ne naših nego onih na engleskom jeziku. Objektivno, na svim varijantama ovog našeg jezika malo toga dobrog se piše i objavljuje. Hvala bogu, postoji amazon.com.
 
Ja imam problem sa ruskom literaturom. Nemam gde kupiti knjige u originalu,a jos manje savremenu rusku knjizevnost.Ono sto mogu,porucujem,ono sto ne sama donosim iz Moskve,ali ne mogu poneti sa sobom sve sto bih zelela!
 
ja sam nashla reshenje za sve svoje probleme vezane za njige. Shtekam se za pljuge jed o dve nedelje, onda odem sa onim shto sakupim u najsavrsheniju radnjicu na svetu: dveri! Radnja je skroz malecka i u nekom podrumu je, ali su knjige poredjane od poda do plafona. Ima ih na svim jezicima, od svih autora, svih zhanrova i bla bla + tamo radi najgenijalniji dekica koji uvek daje popuste i poklanja knjizhice kada te vidi (tj. meni daje kada onako izgubljena pokushavam da izaberem koja mi se knjizhica manje chita i ima) izgubljenu.
Sajam knjiga... Ne znam shta recji. Kontam da su me par puta odrali za cene tamo poshto sam debil koji kupi chim nadje ono shto hocje i ne gledam da li je cena realna ili nerealna. Ali gotivim sajam poshto se uvek nalozhim da ipak ima dosta ljudi u ovoj drzhavi koji zaista chitaju...
 
Ukrasti knjigu nije greh! Koliko sam samo knjiga 'pozajmio' iz skole....na kraju sam ih vratio, ali sta mari ako ukrades knjigu?

Sto se tice kucne biblioteke...polako ali sigurno nastavljam ocev posao, imam gomilu knjigu samo to treba razvrstati i sortirati.Meni licno knjige ne smetaju bilo gde da su, obicno nekada ne mogu da ih nadjem...pod krevetom, na ormaru, na radnom stolu, po celoj sobi, ma haos...to me nekad nervira....

Sajam knjiga - fenomenalna stvar.Naravno da stekam lovu za neke knjige, bio sam clan PLATO-a ali mi clanska karta istekla...volim da kupim knjigu na ulici to mi je bas extra...
Imam jedno putanje za Nevu: je li istina da u Rusiji u metrou, u busu, vozu, na stanicama veliki broj naroda cita knjige? To mi je pricao stric kada je bio u Rusiji, da li je situacija jos uvek takva?
 
Од кад знам за себе учлањена сам у библиотеку као и сви моји тадашњи (а и садашњи) укућани. Значи, кад жели да прочитам неку књигу узмем је из библиотеке, а тек кад пожелим баш да имам неку књигу, онда је или купим, или мазнем из књижаре (додуше, док сам студирала друга опција је била чешћа, сад је прва).
Купујем само књиге које заиста волим, јер на жалост, немам могућности да купим баш све што у одређеном тренутку пожелим.
Ретко купујем белетристику, чешће стручну литературу, јер је то ипак нешто што ми увек треба.

А књиге без којих не могу су: песме Љубомира Симовића, Ђорђа Сладоја, Васка Попе и Мике Антића..и наравно, народне епске и лирске песме. Те књиге су ми стално под руком...остале..како кад!
 
Imam jedno putanje za Nevu: je li istina da u Rusiji u metrou, u busu, vozu, na stanicama veliki broj naroda cita knjige? To mi je pricao stric kada je bio u Rusiji, da li je situacija jos uvek takva?


Истина је....бар је била кад ја бејах у Русији...тачније, у Совјетском Савезу...давно беше...
 
Rujevit:
Ukrasti knjigu nije greh! Koliko sam samo knjiga 'pozajmio' iz skole....na kraju sam ih vratio, ali sta mari ako ukrades knjigu?

Sto se tice kucne biblioteke...polako ali sigurno nastavljam ocev posao, imam gomilu knjigu samo to treba razvrstati i sortirati.Meni licno knjige ne smetaju bilo gde da su, obicno nekada ne mogu da ih nadjem...pod krevetom, na ormaru, na radnom stolu, po celoj sobi, ma haos...to me nekad nervira....

Sajam knjiga - fenomenalna stvar.Naravno da stekam lovu za neke knjige, bio sam clan PLATO-a ali mi clanska karta istekla...volim da kupim knjigu na ulici to mi je bas extra...
Imam jedno putanje za Nevu: je li istina da u Rusiji u metrou, u busu, vozu, na stanicama veliki broj naroda cita knjige? To mi je pricao stric kada je bio u Rusiji, da li je situacija jos uvek takva?

Da potvrdim! Istina je :D

Naime,ja i ovde radim sa Rusima i gde god da putujemo bez knjige se ne ide! To im je sastavni deo kulture.Inace,knjizare su vfelicine naseg novosadskog SPENS-a, a unutra je tolika guzva da ne mozes prici policama.O izboru knjiga,smesno je i govoriti.
Bilo bi jako lepo kada bi tako nesto bilo i kod nas.Ovde ako citas knjigu u busu,gledaju te kao vanzemaljca! :roll:
 
meni smeta shto nemam dovoljno para za knjige ... a bash me mrzi da idem u biblioteku i cesto ne mogu ni da nadjem u njoj to shto zelim da citam ... ja sam dozivela,,jednom, da pobegnem u svet knjiga - nije ni to dobro ....
 
jastuk:
meni smeta shto nemam dovoljno para za knjige ... a bash me mrzi da idem u biblioteku i cesto ne mogu ni da nadjem u njoj to shto zelim da citam ... ja sam dozivela,,jednom, da pobegnem u svet knjiga - nije ni to dobro ....

U kom smilsu nije dobro?
Mislis da si otisla daleko od stvarnosti? Ili kao sto neki kazu,da si postala "cudna"?
 

Back
Top