Matematika i Programiranje

Nemanja666

Obećava
Poruka
99
Pregledavaci temu hakeri procitao sam interesatnu temu Da li je potrebno znati Matematiku da bi bio dobar programer. Po mom misljenu ona je obavezna ako se zeli programirati stvari od temelja. U danasnjim programiskim jezicima postoje velike biblioteke matematicki funkcija koje mogu zamjeniti dobro poznavanje matematike ali da bi se napisao program koji je veoma brz stvari se moraju raditi iz temelja. Za pravljenje aplikacija koristim Delphi 7 koji ima veoma veliki broj matematicki funkcija, ali je njih skoro nikad ne koristim zbog gubitka brzine. Mozda je ovo bolesno ali je dosta funkcija pisem u assembler-u da bi dobio na brzini. Bez znanja iz matemeticke kombinatorike ne moze se napraviti brz program. Vi sigurno koristite baze podataka(Oracle, MySQL ...), a ja razvijam svoju jer jedino vjerujem u svoje.
 
Nemanja666:
Pregledavaci temu hakeri procitao sam interesatnu temu Da li je potrebno znati Matematiku da bi bio dobar programer. Po mom misljenu ona je obavezna ako se zeli programirati stvari od temelja. U danasnjim programiskim jezicima postoje velike biblioteke matematicki funkcija koje mogu zamjeniti dobro poznavanje matematike ali da bi se napisao program koji je veoma brz stvari se moraju raditi iz temelja. Za pravljenje aplikacija koristim Delphi 7 koji ima veoma veliki broj matematicki funkcija, ali je njih skoro nikad ne koristim zbog gubitka brzine. Mozda je ovo bolesno ali je dosta funkcija pisem u assembler-u da bi dobio na brzini. Bez znanja iz matemeticke kombinatorike ne moze se napraviti brz program. Vi sigurno koristite baze podataka(Oracle, MySQL ...), a ja razvijam svoju jer jedino vjerujem u svoje.

delimicno se slazem , ali ipak zavisi od toga sta ti treba , nekad je java sasvim dovoljno brza, ali nekad nije , i treba ti direktan pristup memoriji , pa nesto napises u c,c++,asembleru,..
isto tako cesto je dovoljno brzo koristiti mysql bazu podataka , ili neku drugu , ali , naravno nekad je zgodno razviti svoju licnu bazu , mozda ne obicnu , neku visestruko povezanu listu , .................. t.j. nesto cega nema u c++ stl-u ili u java,c# frameworku .

ali mislim da je retko neophodno sve to raditi.
 
Nemanja666:
Mozda je ovo bolesno ali je dosta funkcija pisem u assembler-u da bi dobio na brzini. Bez znanja iz matemeticke kombinatorike ne moze se napraviti brz program. Vi sigurno koristite baze podataka(Oracle, MySQL ...), a ja razvijam svoju jer jedino vjerujem u svoje.
Potpuno je u redu napisati određene delove u asembleru, ako je od kritičnog značaja da se program što brže izvrši. Ipak, postoji toliko besplatnih baza na kojima su (kvalitetni) programeri radili godinama, da ne vidim potrebu za pravljenjem alternative...
 
Ima nesto sto je zajednicko za programiranje i matematiku, a to je, pre svega, logika... Biti dobar matematicar i programer znaci imati visok koeficijent logicke inteligencije... Jer ako je neko na prosecnom stupnju inteligencije imace dosta problema da shvati matematiku, a kasnije i programiranje!
Prosto ne shvatam, kako to da je neko dobar iz programiranja a matematika mu ne ide od ruke... evo, gledajuci moje drugare u matematickoj gimnaziji, mogu da kazem da uglavnom oni koji su dobri iz matematike imaju jake ocene i iz informatike...
Svakako, slozicu se sa mnogima da za znanje programiranja nije presudno poznavati matematiku, ali je izuzetno vazno, kao sto sam vec pomenuo, biti inteligentan i lako shvatati i resavati odredjene probleme...
Na primer, da biste bili prvak sveta u sahu, morate imati natprosecnu inteligenciju... A da biste bili medju najjacim programerima, pored inteligencije morate poznavati i kraljicu svih nauka - matematiku :)

Licno nemam tih problema, jer sam barem na ta dva polja izuzetno dobar...:)

Logika je kljuc svega...

pozd
 

Back
Top