stitna zlezda

makisanja

Početnik
Poruka
2
ja se stvarno izvinjavam,mislio sam da je dovoljan kratak opis.Ovako imam 43 godina,pre 6 meseci sam prvi put osetio da se brzo umaram da mi drhte ruke,Nakon 3 meseca vadim krv ali svi rezultati su ok.Doktorka mi prepisuje lekove za smirenje,bio sam protiv toga jer smatram da nisam za to.Otkucaji srca su bili 100 i vise.Nakon jos 3 meseca,sticajem okolnosti vadim krv u inostranstvu i otkrivaju FT4-2,75 a FT3-22,02.Dijagnoza:HYPERTHYREOSIS.Interesuje me kako se leci ova bolest?
 
Nema problema,samo molba da ne otvarate opet novu temu vec da nastavite da pisete pod postojecom.
Sto se tice hipertireoze, bez brige dobicete terapiju koju ce te uzimati nekoliko meseci, u medjuvremenu cete raditi laboratorijske kontrole.Cim se uspostavi ravnoteza u radu hormona, nestace i svi simptomi.
http://www.medicina.hr/clanci/hipertireoza.htm
http://www.plivazdravlje.hr/?section=arhiva&acat=t&cat=t&id=5774&show=1
http://www.zdravlje.hr/clanak.php?id=13039&
http://www.cybermed.hr/index.php/pb...dukaciju/bolesti_stitne_zlijezde/hipertireoza
 
Blagica:
operisana sam od raka stitne zlezde i to dva puta za cetri dana uzimam sada euthyrokx 150 mg dali je to jaka doza i dalje se umaram brzo imam lupanje srca nemogu dugo da pesacim dali se ova boles moze ponoviti .unapred puno hvala blagica bec.
ide m redovno na kontrole na nuklearnoj medicini ovo su mi zadni rezultati, tsh 0,11 te4 1,87 te3 3,47. dali je to bobar rezultat
 
da bi ti bilo jasnije sta je stitna žlezda i koja su obolenja;)
- preuzeto sa jednog sajta -

Oboljenje štitne žlezde

Normalna štitna žlezda teška oko 15 do 25 grama, nalazi se na vratu, spojena uz dušnik, u rastresitom vezivnom tkivu, izrazito je prokrvljen organ. Glavna funkcija ove žlezde je u sintezi, deponovanju i izlučivanju hormona. Najčešće oboljenje ove žlezde je gušavost (struma) i kada nastupi, dovodi do uvećanja žlezde i to žlezdinog tkiva, a moguće je uvećanje krvnih sudova.
Hormoni štitaste žlezde tiroksin(T4) i trijodtironin(T3) sintetišu se u tireocitima, uz učešce joda (koji se resorbuje iz hrane, prvenstveno jodirane soli). Oni regulisu metabolizam H2O, belancevina, ugljenih hidrata, masti i elektrolita.

Sama štitasta žlezda nalazi se pod direktnim nadzorom hipotalamusa. Njegov hormon TRH direktno utiče na hipofizu, koja izlucuje TSH, hormon,koji upravlja funkcijom štitaste žlezde.Sa druge strane rad štitaste žlezde reguliše i periferni mehanizam, prvenstveno jetra, u kojoj se iz T4 moze stvoriti aktivni oblik hormona T3, ali i biološki negativan reverzibilni T3.

Oboljenje je dosta učestalo, javlja se kod pet odsto ljudi. Ova bolest može dovesti do rasta štitne žlezde i stvaranja tumora koji može vršiti pritisak na susedne organe, na primer, dušnik, krvne sudove i nerve, što dovodi do promuklosti. Kod jačeg uvećanja nastaje unakaženje. Ovo oboljenje je najčešće bez znakova funkcionalnih poremećaja, a nekada se javlja sa poremećajem funkcije kao Bazedovljeva bolest. Funkcija može biti ili smanjena ili povećana. Struma može zahvatiti celu žlezdu ravnomerno ili pojedinačne delove- noduse ( gde se nakuplja koloid). Mogu biti lokalizovani asimetrično, a tu spadaju ciste, adenomi, pa i rak.

Postoji posebna vrsta sa uvećanjem krvnih sudova.
Adenomi i ciste su benigne - dobroćudne, jasno ograničene i mogu biti bez simptoma, a ukoliko postoje znaci to je zbog pritiska na okolne organe. Poteškoće su veće ukoliko se struma nalazi iza grudne kosti (retrosternalna struma). Kod ovog oblika nema vidljivih promena, ali je disanje otežano pri umoru. Dijagnoza se postavlja rendgenski i to pomeranjem dušnika, a može doći i do razmekšanja istog, što može dovesti do ugušenja i smrti. U takvim slučajevima potrebno je hitno hirurško lečenje.
Pojačano lučenje hormona- hipertireoza, a smanjenje je hipotireoza.

Hipertireoza ili Bazedovljeva bolest

Ovo oboljenje je veoma teško, a uzrokuje ga predispozicija i psihičke traume. Češće oboljevaju žene, a osnovni znaci su nervoza, razdražljivost, gubitak telesne težine uprkos pojačanom apetitu, osetljivost na toplotu, pojačano znojenje, mišićna slabost, zamor, tečne stolice, učestalo mokrenje, poremećaj temperature, sterilitet, ubrzan puls, vlažna topla koža, pojačano strujanje krvi iznad žlezde i pojava šuma na srcu, a nekada i uvećanje mlečne žlezde. Ukočen pogled zbog zaostajanja očnog kapka pri pokretima očne jabučice. Povišene vrednosti hormona.

Diferencijalna dijagnoza. Treba imati na umu anksiozna stanja, nervozu, oboljenja srca, gastrointestinalna oboljenja.
Lečenje je strogo individualno i to od strane endokrinologa i hirurga.
Štitnjača ili štitna žlijezda nalazi se u području dušnika i okružuje prednju stranu tiroidne hrskavice. Luči hormon tiroksin. Funkcija tiroksina jest prije svega metabolička.
Prijeko je neophodan za rast i razvoj. Kod odrasle osobe tiroksin utječe na tzv. "bazalni metabolizam". Kontrolira potrošnju glukoze, intenzitet ukupnog metabolizma, potrošak kisika, brzinu rada srca, pod njegovim utjecajem se povišava termogeneza, stimulira se siteza proteina i dr. Jednom riječju pod utjecajem tiroksina organizam se "energizira" a ta se energija uglavnom troši na osnovne funkcije organizma tj. osnovne energetske potrebe.
Osim tiroksina štitnjača luči i trijodtironin koji ima jači učinak od samog tiroksina. Karaktristično za ove hormone malene molekularne veličine je taj što sadržavaju jod. Prisustvo joda u organizmu je preduvjet sintete tiroksina i trijodtironina. Jod je inače rijedak element u ljudskom organizmu i još rijeđu u prirodi. Sadržavaju ga uglavnom morske životinje i biljke iako se u morskoj vodi nalazi u vrlo malim količinama. Štitna žlijezda, pak posjeduje mehanizam za koncentriranje joda.

Smanjeno lučenje hormona štitne žlijezde naziva se hipotireoza. Tada se provodi supstitucijsko liječenje natrijevim levotiroksinatom. To je naravno natrijeva sol tiroksina (tiroksin je aminokiselina!). Kod odrasle osobe se hipotireoza još naziva i miksedem. Liječenje natrijevim levotiroksinatom je školski primjer supstitucijskog (nadomjesnog) liječenja nekim hormonom.

Pojačano lučenje štitne žlijezde naziva se hipertireoidizam ili tireotoksikoza. Takav sindrom uključuje cijeli niz neugodnih simptoma: lupanje i ubrzan srčani ritam, povišena tjelesna temperatura, izobličenost očiju, psihički poremećaji i sl. Uzroci hipertireoidizma može biti autoimuna bolest ili benigni tumor štitnjače. Liječenje se provodi tzv. "tireostaticima". Razlikujemo 3 tipa tireostatika:
radioaktivni jod (selektivno i kontrolirano se razara tkivo štitne žlijezde) - radioaktivni natrijev jodid (NaI131)
organski inhibitori enzima proksidaze (spriječavamo ugradnju joda u tiroksin i trijodtironin) - propiltiouracil i tiamazol
jodidi (sprječavaju oslobađanje aktivnih hormona) - kalijev jodid

Propiltiouracil
Propiltiouracil inhibira sintezu hormona štitne žlijezde sprečavanjem ugradnje joda u tiroksin (T4) i trijodtironin (T3). koristi se za liječenje hipertireoidizma te tireotoksikoze za vrijeme čekanja na operativni zahvat.
Registrirani u RH za 2005: Propiltiouracil (ALKALOID).

Tiamazol
Tiamazol koči sintezu prirodnih hormona štitnjače - tetrajodtirozina (T4, tiroksin) i trijodtironina (T3) - inhibiranjem uklapanja joda u organske spojeve (jodotirozine) te inhibicijom vezanja jodotirozina u tireoidne hormone. Koristi se za iste indikacije kao i propiltiouracil.
Registrirani u RH za 2005: Athyrazol (JADRAN Galenski Laboratorij).


Kalijev jodid
Jodidi spriječavaju oslobađanje aktivnih hormona iz štitne žlijezde. Porast količine jodida u štitastoj žlijezdi koči njezinu aktivnost. Ali u nekih pojedinaca terapija jodom može imati obrnute učinke tako da se jodidi moraju primjenjivati oprezno. Danas se jodidi rijetko koriste.

nadam se da ti je ovo malo pomoglo
a sad hitro kod endokrinologa jer samo on moze da ti pravilno da dijagnozu i terapiju ako je zaista potrebna

p.s. Zlatibor je odlican za obolenja štitaste zlezde, i nebi bilo lose da odes tamo na godisnji odmor u koliko se ispostavi da imas neko od obolenja

i nemoj da pijes one Zlatiborske cajeve za upalu stitne zlezde jer se nikad ne zna na koju si biljku alergican ili mozda sadrzi jod a ti ne smes da ga konzumiras, pa ces tako napraviti jos veci problem
poz;)
 

Back
Top