SRBI U DALIMILOVOJ HRONICI

Svevlad

Zainteresovan član
Poruka
473
Za sve one koji pljuju po Deretiću, Pešiću, Olgi Pjanović, i drugim učenim istoriografima koji ne priznaju tzv. "bečko-berlinsku" školu, neka sami čitaju originalne izvore o srbskoj istoriji, koja se ne uči u našim školama. Naime, našu istoriju nam je iskrojilo "bratstvo i jedinstvo", odnosno Broz, i ona se ne menja, nego je usklađena s vođama savremene Evrope, Nemcima.

Tako npr. kad neko od naših naučnika napiše da su Srbi rodonačelnici svih Slovena, te da su došli iz Mesopotamije i naselili se sve do rima, odmah ih komunisti i liberali popljuju da nisu ispoštovali "metodologiju društvenih nauka" tokom istraživanja. Međutim, problem je u tome što su ti liberali nedočitani, neobrazovani i pod ularom "berlinsko-bečke" škole. Eto, dovoljno je uzeti Dalimilovu hroniku, spis koji je jedan od najcenjenijih u Češkoj, jer je prvi napisan na češkom jeziku, a govori o postanku češkog naroda i njegovog jezika. U njemu se jasno kaže da su Česi poreklom iz zemlje Hrvatske, te da su svi oni pričali srbskim jezikom, a da su Srbi došli iz Vavilona i naselili se sve do Rima. Da se u tom slučaju radi o nekom drugom narodu, npr. Hrvatima ili Mađarima, oni bi taj češki izvor odmah proglasili veoma validnim i dokazali bi svoje prevashodstvo nad drugima. Međutim, pošto se radi o nama Srbima, onda valja da se ćuti, jer bi to bilo velikosrbska propaganda. Užas. Nego, evo, ko ne zna za ovu hroniku iz XIV veka, koja je verovatno prepisana iz još starije hronike, neka je pročita (ako dovoljno može da razume češki jezik) i obrati pažnju na sledeće redove:

A když tu věži děláchu,
tvrdými cihlami ji stláchu.
Klí miesto vápna jmějiechu
a všickni jednu řěč mluviechu.
Bohu sě jich řěč nesmíli,
(20) jich jazyky tako zmýli,
že bratr bratru neurozumě,
ale každý svú řěč umě.
Tu svého diela přěstachu,
druh ot druha pryč sě brachu.
(25) Každý sobě těch vlast ustavi
a ot těch vzněchu sě rozliční nravi.
Ti sobě osobichu země,
jakž dnes má každá jmě.
Mezi jinými Srbové
(30) tu, kdežto biechu Hřekové,
podlé mořě sě ustavichu,
až do Říma sě vzplodichu.

(...)


V srbském jazyku jest země,
jiež Charvátci jest jmě.
V tej zemi bieše lech,
jemuž jmě bieše Čech.


I ovde je tekst čitave Dalimilove hronike: http://people.fsv.cvut.cz/~gagan/jag/litera/dalimil.htm
 
Niko ne osporava da je becka skola politicka, ali nemoj stavljati Pesic uz Deretica i Olgu!

No, da se pozabavimo malo pisanijem koje si izlozio:

Svevlad:
A když tu věži děláchu,
tvrdými cihlami ji stláchu.
Klí miesto vápna jmějiechu
a všickni jednu řěč mluviechu.
Bohu sě jich řěč nesmíli,
(20) jich jazyky tako zmýli,
že bratr bratru neurozumě,
ale každý svú řěč umě.

Navedeno je u stvari prepricavanje price o izgradnji Vavilnoske kule i tome da je Bog svakog coveka koji je gradio tu kulu kaznio tako sto je promenio jezik kojim govori. Izvor - Stari Zavet! Prevodim - "Bogu se to nije dopalo i jezike njihove tako izmeni da brat brata ne razume nijednu rec koju izgovori". Zanimljivo je da je sve napisano u stihu.

Svevlad:
Tu svého diela přěstachu,
druh ot druha pryč sě brachu.
(25) Každý sobě těch vlast ustavi
a ot těch vzněchu sě rozliční nravi.
Ti sobě osobichu země,
jakž dnes má každá jmě.
Mezi jinými Srbové
(30) tu, kdežto biechu Hřekové,
podlé mořě sě ustavichu,
až do Říma sě vzplodichu.

OK, ovde govori o tome kako su tada radovi prestali i kako se ljudi raselise diljem Zemlje. Opet, izvor ovoga je takodje Stari Zavet, a kako se pominje Rim to znaci da je hronika nastala mnogo posle pravog dogadjaja.

Nego, mene zanima gde je ova hronika pronadjena i kada? Na stranici koju si mi dao ne nadjog takve podatke, te moram tebe, obzirom da se to pozivas na ovo, da pitam gde je pronadjena hronika i kada?
 
Vukodlače,

Dalimilova hronika sačuvana je iz 1314. godine, i sigurno je prepisana iz još starijeg izvora. Česi je smatraju jednom od najvažnijih hronika o svom narodu i jeziku. U srednjem veku nazivali su je "Boleslavskom hronikom". Na ovoj adresi možeš da pregledaš originalnu hroniku i pročitaš nešto više o njoj:
http://www.memoria.cz/special_cz/free_docs.asp

Što se tiče "prepisa" iz Svetog Pisma, oni su nebitni u ovom slučaju, nego je bitno u kom se kontekstu pominju Srbi i srbski jezik. Sem toga, staroslovenska religija, ako si čitao nešto više o njoj, kao i sve indoevropske religije vrlo su slične tumačenjima Svetog Pisma. Ali, to je već vrlo teška tema, ne znam koliko bih imao vremena za to ovde, te koliko bi to ikoga zanimalo ovde.
 
Slovenska religija je paganizam na maxa!

Inace, Svevlade, ne sporim ja da je dodira izmedju Latina i Slovena bilo mnogo pre nego sto to zvanicna povest spominje. Ne, to nikako! Ne mislim ja da je becka skola u pravu! Ne, nikako! Ja samo sporim Seretica jer on tu celu ideju unizava i spusta na nizi nivo!

Obrazovani ljudi koji znaju posao treba da se bave ovim, a ne neki priuceni povesnicari matematicari!
 
Wilkołak:
Slovenska religija je paganizam na maxa!

Inace, Svevlade, ne sporim ja da je dodira izmedju Latina i Slovena bilo mnogo pre nego sto to zvanicna povest spominje. Ne, to nikako! Ne mislim ja da je becka skola u pravu! Ne, nikako! Ja samo sporim Seretica jer on tu celu ideju unizava i spusta na nizi nivo!

Obrazovani ljudi koji znaju posao treba da se bave ovim, a ne neki priuceni povesnicari matematicari!

Bez obzira na to kako gledaš na dr Deretića i njegov naučni rad, nije lepo da ga nazivaš "Seretićem", jer je čovek sigurno školovaniji i pametniji od tebe. Sem toga, Srbin je i to veliki, pa može da piše i o Srbima kao vanzemaljcima, što se mene tiče.
 
Za sada je Seretic skolovaniji jer je valjda zavrsio faks a ja tek treba da zavrsim. Onog trenutka kada zavrsim moci ce da me poljubi u ... i tgne za ....

Tip je sarlatan! Slusao sam ga! Zasto ne dozvoljava da mu se postavljaju pitanja posle predavanja? Sta, on je engleska kraljica pa ne smemo da postavimo pitanja?

To sto je Srbin ne daje mu za pravo da lupeta gluposti. Ja pitam ko ga placa? Ko ga placa da svojim sarlatanstvom unistava ono sto su drugi, poput Pesica, pre njega postavili kao temelj? On je strani placenik a ko ga placa ... to cemo tek saznati! Ne bih se iznenadio da su to bas zapadni centri moci i predstavnici Becke skole koji bi sve svoje argumente protiv Kijevske skole mogli da kanalisu kroz onog jadnika... Taj ce nam napraviti vise stete nego koristi.

A sto ga zovem Seretic? Zato sto sere!
 
Јест` да ме нико није ништа питао, али мислим да је тај Деретић обичан фолирант, анти научник, преварант, заблудиста. То што он пише и тврди толико је противно истини, да је то очигледно на прво поглед. Тезе су му бесмислене до апсурда. Њему је довољно да нађе слово "С" у некој реченици Абориџина, па да тврди да су они у ствари Српског порекла. Човек је прс`о тотално или га плаћају неке барабе које имају крајње лоше намере.

Ајд` уздравље!
 
vazon:
Јест` да ме нико није ништа питао, али мислим да је тај Деретић обичан фолирант, анти научник, преварант, заблудиста. То што он пише и тврди толико је противно истини, да је то очигледно на прво поглед. Тезе су му бесмислене до апсурда. Њему је довољно да нађе слово "С" у некој реченици Абориџина, па да тврди да су они у ствари Српског порекла. Човек је прс`о тотално или га плаћају неке барабе које имају крајње лоше намере.

Ајд` уздравље!

Zahvaljujem na dopuni, kolega!
 
Vi izgleda ne poznajete istorijska dela sem onih koje nam servira "bečko-berlinska" škola. Naime, ako je Deretić doktor prirodnih nauka, dakle nije istoričar, to se ne može kazati i za Pešića koji je dešifrovao etrursko pismo niti za doktoricu sa Sorbone, Olgu Pjanović.
 
Svevlad:
Dobro, reci nam onda nešto o dr Olgi Luković-Pjanović, istoričarki sa Sorbone, ili o dr Simi Jelači. Da čujem šta ćeš o njima kazati.

Pjanovicka nije nikakav istoricar nego lingvista. Istorijsku metodologiju ne poznaje uopste, tako da sve sto je ona rekla mozes komotno da bacis u vodu. Toliko krsi pravila metodologije, da cak iako je negde u pravu (a malo toga moze da se uzme za ozbiljno), ne ume da iznese na pravi nacin tako da njena dela niko ozbiljan nece uzeti u razmatranje.
 
AKHENATON:
Pjanovicka nije nikakav istoricar nego lingvista. Istorijsku metodologiju ne poznaje uopste, tako da sve sto je ona rekla mozes komotno da bacis u vodu. Toliko krsi pravila metodologije, da cak iako je negde u pravu (a malo toga moze da se uzme za ozbiljno), ne ume da iznese na pravi nacin tako da njena dela niko ozbiljan nece uzeti u razmatranje.

Nemoj ti meni da pričaš molim te o metodologiji, jer je metodologija društvenih nauka u osnovi ista. Razlika je samo u nekim posebnim metodama, dok su osnovne i opštenaučne iste za sve. Dakle, ako neko dobro prouči metodologiju istorije, on će moći da izvede hipoteze s dobrim indikatorima. Problem je kod većine vas što ne znate da izađete iz okvira koji je zacrtala bečko-berlinska škola, za svoje interese.

Nego, šta imaš da kažeš o Dalimilovoj hronici? Da su je Srbi izmislili? Reci to Česima koji u nju itekako veruju, a mi, eto, Brozovi učenici ne.
 
Wilkołak:
Jos deset tvojih postova i uspecu da koriscenjem jedinstvene psihijatrijske metodologijem registrujem i u potpunosti opisem posebno naruseno stanje svesti, uma i duha i prozvacu ga svevladov sindrom.
Eto, toliko o metodologiji!

Ti ne znaš ni šta pričaš, a posebno nemaš pojma o metodologiji, i još se usuđuješ da pišeš ovde o toj nauci. To što si ti kukavica ili strani plaćenik, tvoj je problem i ide tebi na savest. Ja sam spreman da opet branim svaku stopu srbske zemlje, i da svakom Srbinu pomognem. Sramota je kakvu antisrbsku propagandu širiš ovde.
 
Ja ti kazem, fali mi jos jedan post da mogu konacno da opisem svevladov sindrom. O metodologiji znam sigurno vise od tebe a videcemo kako cu tvoju metodologiju da primenim na tebe!

Sta, ja sam kukavica? Kukavica jer ne priznajem trabunjanje seretica i njegovih naslednika? Placenik je seretic a ti nesvesno radis za njega i radis na unistenju ovog naroda! Slep si pored ociju i nepismen pored skole! UZAS!
 
Wilkołak:
Ja ti kazem, fali mi jos jedan post da mogu konacno da opisem svevladov sindrom. O metodologiji znam sigurno vise od tebe a videcemo kako cu tvoju metodologiju da primenim na tebe!

Sta, ja sam kukavica? Kukavica jer ne priznajem trabunjanje seretica i njegovih naslednika? Placenik je seretic a ti nesvesno radis za njega i radis na unistenju ovog naroda! Slep si pored ociju i nepismen pored skole! UZAS!

Mislim da neću da ulazim ni u kakve flejmove s nekim ko želi da se zaključa ova tema, kako bi se istina zatomila. Što se tiče Deretića nisam rekao niti jednu pozitivnu reč o njemu, ali mi ga ti stavljaš neprestano u usta. Kad je već tako, svakako ću se radije zabavljati njegovim pisanijem nego čitati ono što napiše neki plaćenik poput onog lika što je napisao "Srbi pre Adama i posle Adama", kao i drugi pederiko-liberali i demokrate beogradskog malograđanskog sloja.
 
Svevlad:
...Mislim da neću da ulazim ni u kakve flejmove s nekim ko želi da se zaključa ova tema, kako bi se istina zatomila....

Тако је, О боголики Прометеју! Ти си борац за истину! Достојан си сваке хвале, о доносиоче светлости! Растерај мачем свог бритког интелекта копрену са наших простих, унижених умова и покажи нам пут спасења и праве истине!
 
vazon:
Тако је, О боголики Прометеју! Ти си борац за истину! Достојан си сваке хвале, о доносиоче светлости! Растерај мачем свог бритког интелекта копрену са наших простих, унижених умова и покажи нам пут спасења и праве истине!

Nema problema. Zato sam i došao. Mada, nisam Prometej, on je ipak bio titan. Ja sam Ares, bog tvoj i nemoj imati drugih bogova osim mene.
 

Back
Top