Veza sa HIV+ osobom

Veza sa HIV+ osobom

  • DA, sto da ne

  • NE, prevelik rizik

  • NE znam


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

bobba

Domaćin
Poruka
3.835
Da li ušli u vezu
love.gif
sa HIV+ osobom

Bil' se bojali da se ne zarazite i vi ??
Da li ulazili u rizik uopste??
Da li ste imali ikada kontakt sa HIV osobama??

Ja nisam nikada imala nikakav kontakt i ne znam sta da mislim o njima
 
Stvarno nisam nikad razmišljala o tome. Ali, AIDS nije karakterna osobina i nečija HIV pozitivnost sigurno ne bi uticala na moje mišljenje o toj osobi. ;-)

AIDS se danas leči i HIV pozitivne majke rađaju zdrave bebe. :-D

Virus se ne prenosi vazduhom, poljupcem itd. da ne nabrajam više to već svi znaju.

Čak, rizik od dobijanja virusa sa zaraženom osobom pri nezaštićenom sexualnom kontaktu je za žene ispod 1%. Ali, za nekoga ovaj 1% može biti 100%!!!! Za muškarce rizik je još niži. E možda nisam ovo trebala da napišem, ali statistika je takva. OVO ne znači deco da ne trebate da koristite kondom, rizik od dobijanja AIDS-a je mali, ali je rizik od nekih drugih sexualno prenosivih bolesti mnogo veći. :!:

Eh, ali kako je ovo LJIS, a ne zdravlje neću više da smaram :lol: , već ću da odgovorim na pitanja.

Ne bojim se zaraze, u rizik bih možda ušla (a to stvarno zavisi od puno faktora) a u kontaktu sa HIV+ osobama sam bila samo profesionalno. :wink:
 
nda, bash ti zanimljiv ovaj podatak o riziku manjem od 1%, mora da je bash zbog toga ovako mali broj zarazhenih ljudi :roll:


Zene prvi put cine 50 % oboljelih od AIDS-a


Svjetska desavanja Iako postoje brojne spolno prenosive bolesti nijedna nije u posljednjih 10-god privukla toliku paznju s kojom se danas suocava covjecanstvo kao HIV/ADIS. Najveca epidemija u ljudskoj istoriji, epidemija HIV-a i SIDE i dalje se ubrzano siri. Strucna javnost upozorava na podatak da je samo prosle godine novih pet miliona ljudi inficirano, sto je najveci broj novoinficiranih u jednoj godini od samog pocetka HIV epidemije.

Uz broj zarazenih koji se procjenjuje na 14.000 dnevno, nedavno objavljeni medicinski clanak naveo je da unatoc napretku medicine od /14. stoljeca/, HIV/AIDS ce vjerovatno premasiti crnu smrt kao najgoru epidemiju svih vremena. HIV/AIDS u SAD-e je prisutna vise od 20-godina, a prvi slucaj je otvoren u Junu 1981 god. Ukupno prijavljenih slucajeva godisnje prema (Journal of the America Medical Association navodi sledecu statistiku);

Godine | Broj prijavljenih slucajeva
1981 god. 339
1982 1201
1983 3153
1984 6368
1985 11844 – sa 13 god. djecakom
1986 19404
1987 29105
1988 36126
1989 43499
1990 49546
1991 60573
1992 79657
1993 79879
1994 73086
1995 69984
1996 61124
1997 49379
1998 43225
1999 41356
2000 41267
2001 40833
2002 41289
2003 43171

Ova bolest smatra se najcescom prenosivom bolescu u SAD-u, a americki Centar za kontrolu I prevenciju bolesti (CDC) smatra da 850,00 do 950,000 zivi sa AIDS od kojih je;

• 36% bjela koza
• 42% crna koza
• 20% Hispanic
• 2% iz drugih entiteta.

AIDS sve vise i vise poprima zensko lice: zene danas predstavljaju vise od polovice ukupnog broja zarazenih u svijetu - a taj broj raste. Oboljevanja i inficiranja nosi sa sobom opasnost da se milioni beba zaraze preko oboljelih majki zbog cega su zene, tradicionalno stubovi porodica i odgovorne za djecu.

Studije s americkog sveucilista oslikava prodornu narav ove spolne prenosive bolesti medzu prosjecnim Amerikancima I naglasava prakticne razloge za zabrinutost: 60% spolno aktivne zenske populacije zarazeno je u nekom trenutku tijekom trogodisnjeg razdoblja studije. Ostalo epideolosko stanje zenskog pola izgleda;

• 57% zarazenih zena sacinjava dob od 13-19 god.
• 41% zarazenih zena je starosne dobi od 20-24god.
• 63% zarazene od vise muskaraca
• 35% preneseno drogom

Od 1999-2003 broj oboljelih zena od HIVA se povecao za 15%, a kod muskaraca samo za 1%.
HIV/AIDS je u vecem broju zena od muskaraca: u periodu od 1999-2003 broj HIV-zarazenih slucajeva se smanjio kod muskaraca za 64% a kod zena samo za 34%. Broj smrtnih slucajeva takodzer prestavlja zabrinutost kod zenskog pola gdj je broj smrtnih slucajeva opao samo 39% a kod muskaraca za 70%. Najcesce prenesen virus HIV kod muskaraca je:

• 58% preneseno homoseksualnoscu.
• 22% koristenjem droge
• 11% sex sa vise partnera
• 8% homoseksualnoscu I drogom

U isto vrijeme, zbog neravnopravnog statusa u drustvu, problema nasilja u obitelji i seksualnog iskoristavanja, zene su 2,5 puta ranjivije na HIV/AIDS od muskaraca.

Prema UNAIDS(Joint United Nations Program on HIV/AIDS-Zajednicki program UN-a za borbu protiv HIV/AIDS) izvjestava da na kraju 2004-god. 2.2 miliona djece je oboljelo od HIV-a I to starosne dobi ispod 15-god. Takodzer prema izvjestaju iste organizacije u cjelom svijetu je oko 15 miliona djece, bez briznosti roditelja koji su unisteni HIV-om.

Starosna DOB preminulih od HIV/AIDS.
1999 2000 2001 2002 2003
ispod 13 97 51 48 35 29 5,103
13-14 18 8 4 11 8 252
15-24 232 216 270 199 229 9,789
25-34 3,258 2,823 2,512 2,143 1,928 142,761
35-44 7,706 7,138 7,525 6,896 6,970 216,093
45-54 4,994 5,203 5,548 5,737 5,964 104,064
55-64 1,556 1,631 1,873 1,840 2,146 33,171
65 starij 630 670 743 696 741 12,282
Totalno 18,491 17,741 18,524 17,557 18,017 524,060

Istrazivaci predvidzaju da ce do 2010. godine diljem svijeta biti zarazeno vise od 75 milijuna ljudi, a da ce do 2020. godine od AIDS-a umrijeti ukupno 100 milijuna. Ne dopustimo da to postane nas svijet, svijetih zene. Od kljucne je vaznosti imati na umju da iako ova spolna prenosiva bolest ima potencijal dramaticno utjecati na demografiju, postoji jos jedna jako vazna perspektiva: “AIDS ne prijeti unistenjem goleme horde ljudi bez lica- daleko je gore. Ona unistava krasne, zanimljive pojedince, pune zivota I iznimno vrijedne, jednog po jednog nemilosrdno”
 
raindog:
nda, bash ti zanimljiv ovaj podatak o riziku manjem od 1%, mora da je bash zbog toga ovako mali broj zarazhenih ljudi :roll:

Ok, nisam naglasila da to važi za heterosexualni kontakt, rizik za homosexualni kontakt je viši, ali najveći rizik postoji kod intravenskih narkomana koji koriste nesterilne špriceve i kod njih rizik ide i do 95%. :!:
 
zelenooka:
Ok, nisam naglasila da to važi za heterosexualni kontakt, rizik za homosexualni kontakt je viši, ali najveći rizik postoji kod intravenskih narkomana koji koriste nesterilne špriceve i kod njih rizik ide i do 95%. :!:

Sa kar.anjem u bulju kod heteroseksualnih parova ta razlika može da se briše....
Jer i lizanje svega je uvedeno u modu , tako da potpuno nema razlike u pristupima da li je partner muško ili žensko....

Što se ovde ne postavi pitanje etike onih koji su zaraženi ili možda zaraženi od side?
Etika nalaže da se onda pitanje ulaska u vezu sa hiv+ onda i ne postavlja.
Jedino održanje postojeće veze može da se postavi kao pitanje, ništa drugo.

A ovakve ankete su česte ovih dana , jer se treba oblikovati javnost za nešto....videćemo šta.
Još nisu uveli homoseksualne brakove zvanično, a čini mi se da se planira.
Da razvijemo turizam.
 
Zelenooka je u pravu! Slusao sam nekog naseg doktora koji se celu karijeru bavi Hiv-om i on je rekao da je sansa da se zarazite pri normalnom sexy 1:1000 ali da je to kao na lutriji, mozete dobiti prvi put, hiljaditi ili nikada! Ali generalno rizik je 1:1000!
Nemam potrebu da imam bilo kakav stav prema Hiv+ jer su i oni ljudi...
Frka bi mi bila za sex ali bi i to prevazisao verovatno ako mi je do tog nekog stalo, mnogo bi mi veci problem bio sto znam da ce mi taj neko sutra umreti!
 
Srdj@n:
Slusao sam nekog naseg doktora koji se celu karijeru bavi Hiv-om i on je rekao da je sansa da se zarazite pri normalnom sexy 1:1000 ali da je to kao na lutriji, mozete dobiti prvi put, hiljaditi ili nikada! Ali generalno rizik je 1:1000!

da vidimo ovako rachunica :
- svaki dan po statistikama se zarazi oko 14.000 ljudi
- shansa da se zarazish pri "normalnom" sexu (shta god to bilo ) je 1:1000

kad to podvuchesh sve, ispada da dnevno 14.000.000 (pisanim chetranest MILIONA ) HIV+ osoba ima sexualne odnose u toku kojih se prenese virus (recimo )

procene kazhu da ce biti zarazheno 75 miliona do 2010, to je 4 godine 4 x 365 =1460 dana
1460 x 14.000 = 20.440.000
pretpostavka da trenutno ima zarazhenih 55 miliona

sve stoji (valjda) samo i dalje ostaje pitanje ima li neko potrebu da na sopstvenoj kozhi iskushava verovatnocu i eventualno postane postane deo gornje statistike :-?
 
Bobo, pa kada tako postavis pitanje, retko ko ce ti odgovoriti DA, jer jednostavno niko ne zeli da mu se takva situacija dogodi, jer su to odstupanja od nekih zelja. Isto je kao i kada pitas da li bi bili sa nekim ko nema jednu nogu, ko ima rak, ko je ozenjen, sa nekim ko te bije, sa alkoholicarem, narokomanom, itd...ali znas sta..nemoj mi reci da su veze sa ovakvima nepostojece...jedna stvar je kada samo hipoteticki odbacujes mogucnost u svojoj glavi a druga kada te zivot stavi u takvu situaciju, niko bas tu nije ravnodusan do kraja i mnogi nadju snagu u sebi koju nisu ni znali da imaju i guraju. Tako da vecina ovih odgovora je trabunjanje na prazno. Svi ce sada reci NE, a u konkretnoj situaciji, kako samo zivot zna da namesti, veliko je pitanje, koliko njih ne bi bilo u vezi sa nekim ko je i HIV pozitivan ili ko ima rak ili hepatitis i ko zna koju bolest jos.

Niko ti nece reci na prvom susretu da ima sidu..sto znaci da mozes da se stvarno zaljubis u nekoga, i tek onda saznas...i sta ces tada. Ok, lako je reci sada,,ma ja ne bih nikada, ali otkud znas? Mnoge su govorile "ja ne bih nikada sa ozenjenima" pa ih strefi, da ne znaju gde su. Znaci, sve je to relativno. Ponarocito, kada si u moralnoj dilemi kada je u pitanju bolest.

Pozdrav zelenooka
 
Sandy_BG:
Isto je kao i kada pitas da li bi bili sa nekim ko nema jednu nogu, ko ima rak, ko je ozenjen, sa nekim ko te bije, sa alkoholicarem, narokomanom, itd...ali znas sta..nemoj mi reci da su veze sa ovakvima nepostojece...jedna stvar je kada samo hipoteticki odbacujes mogucnost u svojoj glavi a druga kada te zivot stavi u takvu situaciju, niko bas tu nije ravnodusan do kraja i mnogi nadju snagu u sebi koju nisu ni znali da imaju i guraju. Tako da vecina ovih odgovora je trabunjanje na prazno. Svi ce sada reci NE, a u konkretnoj situaciji, kako samo zivot zna da namesti, veliko je pitanje, koliko njih ne bi bilo u vezi sa nekim ko je i HIV pozitivan ili ko ima rak ili hepatitis i ko zna koju bolest jos.

Pozdrav zelenooka

Sigurno ste culi za slucaj onog momka, Ivana, koji je hiv+ i nedavno je dobio zdravo dete sa dugogodisnjom devojkom - ona je, naravno, sve vreme znala za njegovu bolest.

Nazalost, puno predrasuda, jos uvek. A kondomi su vam na svakom cosku, i definitivno stite od zaraze.

I btw, aids je bolest kao i svaka druga...poredjenje hiv+ ljudi sa nasilnicima krajnje je neumesno...
 
Naravno da ne. Ali treba biti jako oprezan skim odlazis u krevet, i da li koristis kondom.
A DA SU MOGUCNOSTI TAKO MALE 1:1000, NE BI SE VIRUS TAKO BRZO PRENOSIO I SIRIO.
Moja slobodna procena je 50:50, da moze da se zakaci.
 
izvini kakva veza?...u smisli ljubavna?...bez konzumacije te veze tj bez sexa i slichno?...ma daj mislim ok je tolerancija sve je to lepo al fu.ck zamisli u vezi...nema shanse...

nisam imo kontakt...tj mozhda jesam al da nisam znao...al polako stitji tje i do nas...ok stiglo je al nije uzelo maha...
 
GROF79:
A DA SU MOGUCNOSTI TAKO MALE 1:1000, NE BI SE VIRUS TAKO BRZO PRENOSIO I SIRIO.

Grofe, ja sam već napisala u kom slučaju je rizik "mali" (da tako kažem) a i napisala sam da je taj 1% za nekoga 100%. :wink:
U svakom slučaju ovde je sve stvar ličnog stava, nevezano za statistiku. :wink:
A šta u slučaju da se osoba sa kojom smo već u vezi inficira? :(
 

Back
Top