Podgorina

Dobro, a sad malo o Podgorini. Evo jedan malo kraci izvod.

"Sedište Podgorskog sreza bilo je u Kamenici od 1854 god. do 1947 pa je iste godine
premešten u Osečinu gde je opstao još dve godine. Podgorina obuhvata područje od
planina Medvednik, Jablanik i Povlen na jugu a proteže se na sever do planine Vlašić
i na zapad do Osečine. Na istuku doseže na desetak kilometara do Valjeva. U istoriji
Podgorina je najpoznatija po knezu ILIJI BIRČANINU prvom knezu čije je sedište
bilo u Kamenici a posečen je na početku bune protiv dahija 1804 na Kolubari."

Koliko znam termin Podgorina je setao od doba do doba. Doduse ta setnja bila za nekoliko sela tamo-'vamo. Pod Podgorinom, onakvom kakvu je ja dozivljavam, smatram knezinu Ilije Bircanina. Medvednik, Jablanik, Povlen... Sokolske planine vec nisu spadale u podgoricku knezinu, vec su pripadale valjda Radjevini, Azbukovici (ili su razdvajale ta dva sreza).
U Matici srpskoj sam citao teftere iz 182.. neke, u kojoj stoji da Podgorini pripadaju 52 sela, tj ona pod Medvednikom, Jablanikom, Povlenom, pa cini mi se cak i neki delovi Maljena (mada u ovo zadnje nisam siguran).

Naravno, kada me pitaju, uvek kazem da Valjevo nije u Sumadiji, vec u Podgorini :) Drinska divizija uvek bili.
 
Evo jedne bas stare pesme iz Podgorine (nije guslarska, da ne bude zabune :) ) :

"Evo brace, evo Bobovaca,
Oni ljube cure kod ovaca,

Mi smo braca ispod Medvednika,
Gde ne radja majka izdajnika,

Mi smo braca, mi smo i drugovi,
K'o jabuka kad se raspolovi"

Ukoliko neko jos zna neku staru pesmu iz naseg kraja neka je ovde postavi.
 
Isto karakteristika starinskog pevanja u valjevskoj podgorini, pogotovo u planinskim krajevima Medvednika, Jablanika, Maljena i dalje juznije ka crnogorskom srezu i dalje juznije ka Zlatiboru je pevanje na izvike, kao i pevanje na bas.

Ko ne zna sta je pevanje na izvike evo jeste pesme iz Sljivika :
, 08:58
Teskte nekih pesama ispod Medvednika ide ovako
"Domacine sve za tvoje zdravlje,
Sve ti zdravo i veselo bilo"
Druga:
"Ova gora nikad nije sama,
Il od vuka ili od ajduka"
Treca, malo saljiva :
"Svice zora ja kod devojke,
Poranio pa milujem dojke"

To je ono bar sto je moj ded preneo meni :)
Ne treba da govorim da danas svega nekoliko starih ljudi zna ove starinske pesme
 

Back
Top