Помоћ

Arije

Početnik
Poruka
30
Студирам историју у Нишу, обновио сам другу годину па нисам баш у току шта се дешава на факултету. Ако има неког међу вама ко студира историју у Нишу молио бих га да ми одговори на следећа питања. Која литература и извори се спремају из старог века? Ја сам слушао предавања код Петровића, али су ми рекли да он више не предаје, па ме занима код кога се полаже испит сада? Хвала.
 
Ja sam treca godina, takodje sam slusao predavanja kod Petrovica, ali sam polozio kod Radivoja Radica. On predaje ove godine, a od sledece neka profesorka. Radic ce da bude na ispitu jos u junu, septembru i oktobru. Ispit se polaze samo pismeno. Mozes da odes kod Irene, mislim da su konsultacije cetvrtkom u 14h i potrazis joj test koji je bio u ovom ispitnom roku da vidis kako izgleda, verovatno ga ima jer je Radic koliko znam u petak dao potpise i ne dolazi sve do ispita. Moj savet ti je iskoristi priliku da polozis sad, jer ko zna kakva ce rospija da dodje. Radic je razuman covek, svestan je koliko je ovo obiman ispit i ne trazi da detaljises.
Ima vise knjiga za spremanje ali sasvim dovoljne su: Struve i Kalistov - Stara Grcka, Maskin-Istorija Rima, i Avdijev - Istorija starog istoka (samo Egipat, Mesopotamija, Asirija, Fenikija, Palestina i Persija).

Ovo su ti izvori:

Извори

1. Хамурабијев законик
2. Херодот, Историја (два тома), Нови Сад 1959. и 1988.
3. Тукидид, Пелопонески рат (преводу Д. Обрадовић), Београд 1999. (постоји и превод С. Телара, Zagreb 1957.) 1,2 и 6-8 књига
4. Platon, Zakoni (prevod v. Gortana), Zagreb, 1957. 5,8 књига
5. Ксенофонт, Хеленска историја, Београд, 1971. 5,8 књига
6. Aristotel, Politika, Beograd 1970. 7,8 књига
7. Паусанија, Опис Хеладе (превод Љ. Вуличевић и З. Тодоровић), Нови Сад 1994.
8. Демостен, Прва, Друга и Трећа филипика, Прва олинтска беседа, Беседа за венац (превод Ј. Туромана), Београд, 1912.
9. Тит Ливије, Историја Рима од оснивања града, Београд 1991. 1 књига
10. Гај Јулије Цезар, Галски рат и Грађански рат(1, 2 књига), Нови Сад 1980.
11. Апијан, Римски грађански ратови, Београд 1967.
12. Плутарх, Упоредни животописи, Загреб 1975. “Славни ликови антике“
13. Хорације, Писма (1, 2 књига), Београд 1972.
14. Тацит, Германија
Анали, Београд 1970.
Хисторије, Загреб 1987.

15. Јосиф Флавије, Јудејски рат (превод Д. Глумца), Београд 1967.
16. Svetonije, Povijest dvanaest rimskih carevа, Rijeka 1975.
17. Полибије, Историје, Нови Сад 1988.
18. Амијан Марцелин, Историје

Ajd srecno na ispitu.
 

Back
Top