Moderne veze i veze

pa, opcija broj dva!
u tom 'mi' postojim ja i postoji on i naravno da se deo nas gubi ali se dobija novi deo. stalno se menjamo, svake nedelje smo drugacija osoba pa naravno da ce nas ljubav i lepa veza promeniti, uticati snazno na nas, transformisati potpuno...
da ja nisam vise ista ona ja kao kad sam imala 17, ali to je prosto tako i besmisleno je zaliti za tim...
a to gubljenje u vezi-obicno neka sebicnost izaziva takvo misljenje. a oni koji se zadovoljavaju malim stvarima nikada nece shvatiti sta znace velike stvari... :D
 
Namerno sam izoštrio ivice da bi lakše osetili najvažnije razlike , jer se to tako radi kad hoćeš kratko da objasniš ljudima....kad baš moram sve da crtam...

Ne postoji izmedju , sve izmedju je samo varijanta -1- jer EGO uvek čuči i traži da dominira.
Animalno kod -1- je animalno , ma koliko se ( a naravno da se većina trudi da pokrije) farbali i ulepšavali.
U sportu je uvek bitno samo pobediti, rezultat je bitan jer on prodaje budućnost.
Tako i u tim vezama.....nema izmedju.Izmedju su samo opravdanja i sitne lagarije....
 
Ispade sad da se u vezi u kojoj odnosi nisu zasnovani na tome da su partneri jedno i da su im svi problemi zajednički, partneri nadmeću i jure samo za sopstvenim zadovoljstvom.
E pa baš i nije tako. Nije zdravo ni normalno da dvoje ljudi žive kao jedno.Tu su oboje silovani, a da toga nisu ni svesni.
Moje mišljenje je da čovek treba da teži da živi u skladu sa svojim potrebama i težnjama, a da u isto vreme prihvati, razume i podrži partnerove. Kada se obe strane u partnerskom odnosu tako postave, nema tu nikakvog nadmetanja...
 
Veza -2- ne postoji bez "silovanja". Bez uskladjivanja dve osobe.Zato je dobro da budu sličnih afiniteta ili da im afiniteti jednog ne predstavljaju averziju drugog.

Prihvatanje, razumevanje, podržavanje partnera, druga, poznanika, je jako pozitivno zar ne.
Razlika izmedju partnera , druga, poznanika je ?????
U seksu i možda, samo možda u stepenu podrške, razumevanja.
Često kumulativni efekat svede da stepen podrške bude manji nego kod ostalih navedenih kategorija...
.......I ispada da se sve svede na očekivanje usluga i ispunjavanje potreba, dominaciju i seks.
Izvinjavam se opet, moram da naglašavam ivice odnosa jer tako ogoljavam zamaskiranu suštinu odnosa. Naravno da postoji izmedju, to izmedju je izraz manipulacije jednog prema drugom, ustupak , težnja da se uspostavi veza -2-, projekcija, i štošta još....Ali kao što sedenje na biciklu ne daje isti osećaj kao i vožnja bicikla , tako ni ovo ne bih mogao da nazovem vezom -2- iako je pokušaj da na to liči....u toku dan , dva , nedelju......

Mislim da je zadnja rečenica dovoljno jasna.

I mislim da se svako biće menja svaki dan, drastičnije svaka tri, i pripisujem čistom psihološkom kvantu percepcije to što ljudi to ne osećaju i čak i ne priznaju. Znači biološkoj gradji našeg nervno perceptivnog sistema. Naravno da je ta vrednost različita od jedinke do jedinke i da se treningom može pboljšati i uvežbati , kao i genetski unaprediti i naslediti....
 
Tuzni_patak:
Mislim da i piše da su veze tipa -1- kao tim...pojedinci jure za svojom karijerom , ali prate pass od suigrača. Ako je suigrač previše spor, ili povredjen , izbacuje se iz tima , ide na klupu.
Jedna utakmica na klupi , još je sećanje na njega prisutno.
Dve i već se razmišlja o zameni.
Tri i već je gledalac - navijač.

Veza tipa -2- je moguća samo kad ljudi postave želju za životom iznad želje za uspešnim nadmetanjem, lepotu akcija iznad rezultata, pivo i sokove i druženje posle utakmice značajnijim od svadje zbog neuspešnog poteza suigrača....

Animalno kod veze -1- i poluduhovno kod veze -2-.

Šta je u životu rezultat na terenu, šta lepota akcija, šta jurnjava na terenu , a šta igra, šta piće i druženje posle utakmice posle pobede ili posle svadje i poraza na terenu to procenite sami.

Faca u novinama ili faca u svom životu?

zasto pravis toliku razliku izmedju karijere i zivota? po tebi ispada da karijera moze samo da se juri i da se tom prilikom osoba sa kojoj smo tretira kao ...kao sta? sparing partner?
ne razumem...
a ako jedan partner ima karijeru a drugi nema?
podela ti je potpuno vestacka...
 
Ne razumeš me , jer očigledno da si za vezu tip -1-.

Hajde malo iz ugla veze tip -2-

Tip veze -2- je tip posvećenosti i zajedničkog MI .
I pored toga ovakav tip veze ima dve odvojene ličnosti samo što se kod njih javlja mnogo potreba i mnogo želja i tek na osnovu mogućnosti i napredovanja zajedničkog se te želje ispunjavaju .
Znači svaki pojedinac u ovakvoj vezi (kao i svaka veza i ova postaje na način animalnog malo ti malo ja, daš da bi pokazao koliko ti je stalo i koliko poverenja imaš i tako se polako razvija odnos i veza.)
ima svoje želje. Medjutim , na prvom mestu je zajedničko biće i sve želje su minorne u odnosu na interes zajedničkog bića...Pojedinačne želje se ne gledaju kao pojedinačne već kao uslovi da se ispunjenjem tih želja dodje do izuzetnog elana i radne energije,sreće koja će unaprediti vrednost i snagu prvo te osobe pa i zajedničkog bića. Problem se sagledava kao problem koji oduzima energiju i volju zajedničkom biću i stoga je zajednički problem, zajednički neuspeh , jer se tendencija jednog od članova ispoljila , a to je propust u sistemu želiš –dobiješ-raduješ-vrediš.Ovako imamo ne želiš-parališeš i sebe i drugog –nije ni prvi ni drugi reagovao kad je trebalo....

Oni sa vezom -2- imaju na trenutke vezu koja liči na vezu -1- . Imaju svoje pojedinačne želje kojima se izlazi u susret.
Medjutim ključna razlika izmedju toga i veze -1- kojoj partner izlazi u susret je osnova po kojoj se u vezi -1- čini da bi se (odmah kasnije) tražilo ("ako budem mogla/ao" , "ako stignem" , "žena mi vrišti da joj donesem to") . U vezi -2- se čini da bi se dobila energija kod partnera i tako održala harmonija veze (ali niko nikog nije ucenio) . To je na bitnijem mestu od uspeha pojedinca , jer se onda energija veze troši na uspešnost zajedničkog bića , a to je dugoročno osim što je sladje i uspešnije . Ključna razlika je u tome što oba pojedinca žele da uspeju , a ne jedan želi a drugi pomaže i želi da drugi uspe....
Ako se uzme ona stara definicija ljubavi , ljubav je davanje a ne uzimanje onda veza -1- u sebi nema ljubav , već samo vezu , seksualnu , partnersku , solidarnu, emotivno ispoljenje , ali ne i ljubav u tom starom smislu reči ljubav.(Ovde je dajem da bih tražio kad mi zafali)
Veza -2- medjutim sve plete oko snage i elana koji se stvara u medjusobnom ispunjenju (koje liči kao na ugadjanje na početku veze , s tim što je u jednom trenutku prelomljeno , pa je obazrivost i sumnja prestala i počelo zajedničko ispunjavanje).
U teškim vremenima , kod veze -1- obično se privremeno jedan od partnera posvećuje drugom , medjutim to ne može da traje neograničeno vreme , jer onda njegova ambicija i uspeh trpe , i nastaje raskol.
U vezi -2- oboje isto žele i oboje se sabijaju i gledaju da reše problem smanjene energije i uspešnosti. Pošto im je ambicija zajednička i nije prevashodna , ne osećaju se neuspešno i propalo već samo pritisnuto . Pošto nema razdvojenih ambicija, nema ni osećaja da jedno sputava drugo, tako da ovakve veze mogu da iskreno opstano mnogo mnogo duže.
Mora se reći i da u vezi -1- kada se proceni da je tako neizbežno , takodje partneri biraju da ostanu zajedno i privremeno obustave svoje ambicije . Medjutim to se ne dešava ako je jedan od partnera u poziciji da mu ambicija bude ostvarena . Odmah pada predlog da se drugi partner uzdrži od svoje ambicije kad mu već ne ide i da se igra na uspešniju ambiciju .(Da ne banalizujete , odnosi se na jednu ambiciju , ali se preslikava na sve ostale , a uvek ih ima mnogo , samo što je poslovna najuočljivija)
Tako nastupa situacija dominacije , i onda se tim pretvara u kooperaciju igrač-menadžer (šef-sekretar)
Takva situacija nastupa i u slučaju mešanih osoba veze -1- i veze -2- , jer je osoba veze -2- podložna povećanju energije osobe , dok osoba veze -1- po navici markira (igra igru dajem- tražim, tražim -kasnije daću) i tako polako svodi sve na situaciju dominacije....

Da li postoje veze -2- MI?Postoje i ranije su više postojale. Jasno je zašto ih je sada malo . Ne zbog njihove neuspešnosti , već zbog predvaspitanja one postaju nemoguće....

Ranije sam mislio da je za vezu -2- potrebna emotivna inteligencija , ili inteligencija uopšte, ali nije.
Potrebna je mudrost koja može biti i usvojena savetom i vaspitanjem , ne samo svojim trudom i iskustvom (opeklim).
 
Tuzni_patak:
-1- Savremena veza:
---------------------------------
-Mi smo zajedno (može i živimo zajedno)
-redovan seks
-ispomoć kad zatreba
-podrška/tešenje kad je potrebno
-vodim računa o sebi sam/a
-pomažemo jedno drugom u rešavanju problema koji se pojave

-2- Veza :
----------------------------
-Mi smo jedno
-imamo sve zajedničko
-imamo zajedničke probleme

veza 1.
veza 2 predstavlja primer gubljenja sopstvene individualnosti,a najgore je kada nestane sopstveno 'ja'.kada izgubis svoje 'ja' ne ostaje ti nista drugo osim te sulude veze,a ako pukne i veza,ne ostaje ti bas nista :roll:
svedok sam jedne takve veze kod meni nekad bliske osobe,mada znam za jos takvih veza. kazem nekad bliske,jer se ta osoba od kako je u vezi toliko promenila,prestala da komunicira sa prijateljima skoro u potpunosti,sve podredjuje njemu,sve se vrti oko njega,svako ja i ti automatski postaje mi,prvo lice jednine prezenta ne postoji njiovom recniku :roll: a evo koje vibracije ja osecam iz te veze :arrow: posesivnost,strah od samostalnosti i suocavanja sa SVOJIM problemima,ljubomora,ludacka vezanost za nekoga,smisao zivota svodi se na tu vezu i sve se vrti oko te veze....bolesno,uzasno bolesno i neprirodno....negiranje osecanja i potreba svih ostalih oko tebe,nerazumevanje i opovrgavanje tudjih problema i na kraju gubljenje prijatelja i ostalih bliskih osoba...na kraju ti ostaje samo i jedino ta veza i nada da ce ona trajati vecno,jer ako pukne jednostavno neces imati kome da se okrenes. :neutral:


Tuzni_patak:
Malo njih će priznati ili mu je teško priznati da mu je veza po modelu -1- , ili će to uraditi neshvatajući koliko time kazuju o sebi .

evo ja priznajem.oduvek sam tezila tome,sada imam takvu vezu,i uvek cu gledati da budem u takvoj vezi.
sta to govori o meni?da prvo moras poznavati,voleti i ceniti sopstveno ja i njegovu individualnost,da bi to mogao da projektujes i na duge?! :roll:

missssim patak...tupis :D
 
ono sto mene fascinira, patak, je kako postavljas sistem i formu kao poentu a uopste se ne obazires na sustinu...
ljudi ne streme odredjenom tipu veze (niti odredjeni tip postoji) nego je veza takva kakva je zbog osoba koje su u njoj, osecanja koja imaju jedan prema drugom...itd, itd...
druga stvar je sto se individualnost ne znaci da ces syebati osobu sa kojom si...to se zove egoizam i tu ti je osnovna pogresna premisa...
kad kazes da ljudi zele isto, na sta tacno mislis? zele da zavrse istu skolu, da se bave istom profesijom, da na isti nacin provode vreme?
i zasto postavljas tezu - neko ima ambicije, znaci druga osoba trpi? ne znaci...
i na kraju krajeva, cime se ti bavis i da li imas devojku? i cime se ona bavi?
tvojim poslom? ti se bavis njenim? imate identicna interesovanja?

btw, iskulirao si mi komentar na prvoj strani....
 
Ne očekujem da osobe koje vide mogućnost postojanja samo veze tipa -1- da imaju ikakvo pozitivno mišljenje o vezi tipa -2-. Pa bilo bi smešno tako nešto očekivati...To je izvan percepcije normalnog za njih....Dok su prepoznali da im odgovara veza -1- (JA i ON) to je sasvim u redu.

Ovde bi samo o Anakinovom postu....
Tačno , slažem se sa prvim pasusom, osobe odredjuju kakva će veza da se ostvari.
Njihov stav prema sebi (i svojoj individualnosti) i stav prema ponašanju drugih prema toj istoj individualnosti.
--------------------------------------------------------------
Ovde je opasno sledeće, šta je individualnost?
I da li postojanje individualnosti u jednom smislu ne dozvoljava odstupanja od ciljeva te individualnosti ili u drugom smislu dozvoljava od odstupanja od ciljeva te individualnosti...
Ako dozvoljava odstupanja od ciljeva individue , da li je to i dalje individualnost?I do kada , do kog nivoa odstupanja se računa da je individualnost i dalje individualnost?
------------------------------------------------------------------
I upravo ovde je moderno shvatanje sveta u nepomirljivom , ali i večito prikrivenom stavu.
"Individualnost ne znači egoističnost" osim kad je u sukobu sa tudjom individualnošću. Ili se tada povlači , a i dalje ostaje individualnost. Pa se onda povuće pred drugom , pa pred trećom , pa pred četvrtom individualnošću.....i tako dalje....

Ne želim da vredjam , ali da bi sve bilo jednoznačno i vama i meni i svima, onda bi mnoge pojmove i odnose medju njima morali da ustanovimo i potvrdimo, a ne da se igramo individualac je ovo, a nije ovo.
Tako da moraš samokritičkije čitati ono što sam napisao i prevesti na "svoj" jezik . Tako mnogo bolje shvataš nove stvari , tako što se stavljaš kao advokat na stranu novog, pa ga tek onda kad si dobro ispovezala tek onda napadaš svojim stavovima....Ovako je u pitanju čista demagogija i hvatanje za reč, ili rečenice....što i vidim u zadnje tri rečenice posta....jer odgovori na ta pitanja su već u postu...

I dalje kažem da je najprostije, da se najmanje zamara osoba kad sve ovo gleda kao tim A i tim B.Tim A igra kao profesionalni tim premijer lige, svi su u trci da maksimalno naplate, odigraju kako treba, treniraju i saradjuju na terenu, pri tome svaki odnos sa drugim igračem je poslovan ili komunikacija...
Tim B je skup drugara, igraju utakmice radi zadovoljstva , bitnije je osećanje, prožimanje zajedničkog, nego rezultat, ambicija. Oni postoje kao individue, ali u timu su bez individualnih ambicija, za razliku od igrača tima A.

Ima li timova gde napadač čuči i čeka da mu neko stalno dodaje da bi skorirao....Ima.
Hoće li se sutra u transferu prodati i taj koji je trčao i dodavao ili samo napadač......
A ako nisu profesionalci....hoće li ostati stalno tandem, hoće......
 

Back
Top