Tehnike verbalnog terorizma

HeBePoBaTaH_

Poznat
Poruka
7.004
Preseci im put

Ako vidite kuda logika sagovornika vodi, možete mu otežati put raspravljajući o svakom zaključku i primeru. Ako ne može da pređe prvu prepreku kako će ikada dokazati da je u pravu? Većina do sada pomenutih tehnika se može primeniti u ovom smislu.

"Mislim da ne možemo nastaviti dok ne utvrdimo naučnu vrednost tvoje poslednje izjave."

"Ne vidim smisao rasprave o ovome dok ne pristignu svi relevantni podaci."



Poricanje očiglednog zaključka

Ovo je suprotno taktici Preseci im put. Umesto usputnog postavljanaj prepreka, složite se sa svim što sagovornik kaže osim sa očiglednim zaključkom. Ovo je veoma frustrirajuće jer automatski skreće raspravu na epistemologiju ( kako znamo ono što znamo ). Generalno, sagovornik će radije pokuštati da objasni poentu na drugi način, pa se tehnika može ponavljati.

"Ne vidim kako si došao do tog zaključka."

"Slažem se sa svime što si rekao osim sa zaključkom. Mislim da nema smisla i ne mogu da ga prihvatim. Pokušavam, ali tvoj mozak izgleda radi na drugi način."





3. Taktike odlaganja

Ako se nađete u situaciji da morate da odgovorite na pitanje a ne ynate kako, taktikama odlaganja možete kupiti vreme da smislite odgovarajući odgovor. Ove taktike su rizične jer ako ne smislite dobar odgovor, naći ćete se u još goroj situaciji.



Opiši odgovor

Dajte deskriptivne atribute eventualnog odgovora, a zatim napravite pauzu kao da očekujete odgovor, a za to vreme smipljajte pravi odgovor. Kada se ova tehnika ponavlja, izgledaće kao da vas sagovornik moli da date odgovor.

"Mislim da će odgovor na vaše pitanje pojasniti vašu zbunjenost kada se radi o ovoj temi. ( duga pauza ) Da li ste spremni?"

"Odlično pitanje, mislim da će vas odgovor zapanjiti. ( pauza )"

"Drago mi je da ste to pitali. Da li želite duži ili kraći odgovor?"



Opiši pitanje

Slično prethodnoj taktici, ali je fokus na pitanju.

"Ovo pitanje je može postaviti samo osoba .... uma."

"To je zanimljivo pitanje s obzirom da dolazi od vas. Zanimljivo, zanimljivo."

"U osnovi, vi pitate ......... " ( ponovite pitanje na različite načine uz pauzu između )



Dovedi pitanje u pitanje

"Zašto pitaš?"

"Otkud ti to?"

"Šta te navodi na takve zaključke?"



Moždani udar

Kompleksna izjava koja paralizuje mozak.

"Šta ako ono što ste zaključili nije isto ono što pod tim podrazumevate?"

"Tvoj problem je što razmišljaš u linearnom umesto u konfiguralnom diskursu."

"Nisam siguran da li ne mogu da se složim sa tim ili ne."



Salata od reči ( seskipedalianizam )

Ovo je recept za sofisticirano brbljanje. Sastojci: reči i rečenice koje zvuče filozofski, nejasni latinski termini, banalna narodna mudrost, žargon, fraze, poluistine... Lagano poprskajte sa nekoliko reči koje su naizgled povezane sa temom. Ovo će zvučati impresivno a da ne kažete ništa i dobićete vreme za razmislite o tome šta zapravo želite da kažete. U nekim slučajevima, i samo brbljanje može proći kao odgovor.

"U vezi sa deficitom saveznog budžeta, uznemirenosti građana i internacionalne politike, moramo uzeti u obzir da, u ovim okolnostima, ova zemlja mora da stane na svoje noge. Zar se ne slažete?"



Izvrni pitanje

( Ovo može biti sasvim regularna tehnika ako se ne koristi samo u svrhu odlaganja odgovora )

"A šta ti misliš da je odgovor?"

"A šta bi bilo da ti ja postavim slično pitanje?"



Počni priču

Sa sjajem u očima, započnite dugačku priču koja se navodno odnosi na zadatu temu. Nastavite dok sagovornik ne kaže da blefirate a zatim se pravite da ste uvređeni i tvrdite da ne dobijate jednak tretman. Zatim, odbacite priču koju ste započeli i počnite sa pravim odgovorom koji ste smislili dok ste pričali priču.

"Ovo me podseća na moj boravak u Kakamongi. Kako je tamo bilo toplo... ( dramatična pauza ) A bili smo u malom hotelu kada je počeo da curi gas. Zamislite kako je bilo kada smo..."



Očigledan odgovor

Dati očigledan, beskorisan ili smešan odgovor.

"Šta je vaša prva tvrdnja?" - "Moja prva tvrdnja je tvrdnja broj 1."

"Kako objašnjavate razliku između plata muškaraca i žena u ovoj kompaniji koje obavljaju potpuno isti posao?" - "Nisam siguran, ali mislim da to ima neke veze s polom."





4. Odgovor na svako pitanje

Uobičajena taktika političara je da na pitanje gledaju kao na priliku da kažu šta god žele. "Odgovor" ne mora da bude ni u kakvoj vezi sa "pitanjem". Ova taktika je uništila svrhu debate u politici i širi se i na ostale segmente javnog života.



Ovo ili ono

Porecite da je tema ograničena na ono o čemu se govori. Redefinišite temu proširujući je na svoju omiljenu.

"To nije pitanje ... ili ..., već pre pitanje ( ono o čemu želite da govorite )."

"Da li ste za ili protiv smrtne kazne?" - "Ne mislim da je najvažnije pitanje da li je neko za ili protiv smrtne kazne. Pravo pitanje je kako rešiti problem koji imamo sa budžetskim deficitom. Predlažem da..."



X je jedna tema, Y je druga

Potvrdite temu i promenite je.

"X je svakako važno pitanje, ali isto tako i Y... "

"Pa, moja prošlost je svakako važno pitanje ali isto tako je važno razjasniti šta nam je činiti u narednom periodu. Da li znate da u sledećih pet dana..."





5. Opšti jeftini trikovi i iritanti



Hipotetička uvreda

"Uzmite ovaj primer: pretpostavimo da ste osoba koja je izuzetno glupa, ali želi da ispadne inteligentna. Koji bi bio vaš odgovor da ste na mom mestu?"

"Pretpostavimo da je činjenica da ste seksualno perverzni."



Kompliment kao uvreda

"Pa to je brilijantno s obzirom da si ti to rekao!"

"Danas izgledaš manje odbojno nego inače."

"Ko bi rekao da si sposoban za to..."
 
Selektivno citiranje
Iskoristiti stvarnu, izmišljenu ili hipotetičku izjavu iz nekog univerzalno pouzdanog izvora.
"Šta bi tvoj otac rekao da može sada da te čuje?"
"Kao što biblija kaže: Bog pomaže onima koji pomažu sebi."
"Da je Albert Ajnštajn ovde, mislim da bi se složio sa mnom. Zar nije jednom rekao da ideja koja se isprva ne čini apsurdnom verovatno nije ni tačna?"

Brzi odgovor
Cilj je odgovoriti tak obrzo i detaljno da niko ne može da posumnja u tačnost odgovora.
( "Da li zaista mislite da se bilo ko slaže sa tako suludom idejom?" ) "52.329% amerikanaca se slaže."

Ovo će te naučiti pameti
Ako se pokaže da niste u pravu ili vas neko ispravi, osveta je pravo rešenje. Ona se može postići strogim pogledom, potpunim povlačenjem u ćutanje ili nekom drugom vrstom dramatične emocionalne ucene. Cilj je istrenirati ljude da vas u budućnosti ne ispravljaju na taj način.
"A jel tako? Ako je tako, onda... "
"Ne voliš me ( jecaj )... "

Odglumljeni Ad Hominem
Posebna vrsta "ovo će te naučiti" tehnike. Pretvorite ispravku koja se odnosi na ono o čemu govorite u direktan napad na vašu ličnost, posebno ako sagovornik nije u pravu. Umesto da ostanete na temi, počnite da se pravite da ste povređeni.
"Ne mogu da uradim ništa kako treba..."
"Pretpostavljam da sam u tvojim očima potpuni promašaj."
( "Mislim da je razlog zašto ljudi trube i mašu ti činjenica da taj znak koji si pokazao ne znači STOP." ) "Pa ako misliš da sam tako grozna osoba..."

Slušaj 'vamo!
Pretvarajte se da je razlog što se sagovornik ne slaže sa vama to što vas ne sluša ili ne sluša dovoljno pažljivo.
"Da si slušao, mogao si shvatiti još kada sam prvi put rekao da..."
"Pošto očigledno ne slušaš šta pričam, moraću sve da ponovim..."

Radikalna opstrukcija
Potrošiti veliku količinu vremena uz objašnjavanje i najsitnijih detalja da bi se sagovornik umorio i da bi se dobilo na vremenu. Sagovornik će verovatno odustati ili se složiti samo da vas ne sluša dalje.
 
Ja sam primetio da najviše forumaša koristi tehniku Odglumljeni Ad Hominen, odn, obrnuto- napad na čoveka ili ličnost, Očigledan odgovor, Iritantne i jeftine trikove, kompliment kao uvredu (sklonije su mu žene), imamo šampione u sekspidedalinizmu ili Salati od reći, oni koji koriste pristup pitanju tehnikom Ovo ili ono, mogu se smatrati inteligentinjim korisnicima. Dok postoji autentična pojava "protiv sebe, a poeni meni" jednog forumaša... Svi su negde ovde manje -više
I ovo nije vezano za VL komunikaciju. Nekad je samo očiglednije.
 
ma savladao sam ja swe ove tehnike odavno........nego sada imam drugaciji problem> neko drugi kada pokusa mene da izlozi sa takvim forama......sta da radim?????
gledam ga i mislim u sebi..........dokle ce ovaj, pa ja ovo radim bolje od njega, i pocnem da kapiram kako da se izvucem> upotrebim jedno od gn metoda ili nesto drugo?:roll:
 
Svaka čast za temu.
Upravo mi je neophodna na poslu.
Kako saseći primitivnog sagovornika sa "radikalskom" logikom u izlaganju
(ako si pritom srčan i direktan)?

Odoh da se isplačem pošteno, pa ću da se vratim i pročitam šta je napisano.
:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
-----------------------------------------------------------------

Pročitala.
Eh, treba naći sisteme odbrane od svakog terorističkog čina ponaosob.
To bi bila knjiga. :roll:
 
@teardrop
Ma na forumu uglavnom vrsni poznavaoci tehnika ;)
A i ovo mi se dopalo:
4. Odgovor na svako pitanje

Uobičajena taktika političara je da na pitanje gledaju kao na priliku da kažu šta god žele. "Odgovor" ne mora da bude ni u kakvoj vezi sa "pitanjem". Ova taktika je uništila svrhu debate u politici i širi se i na ostale segmente javnog života.

Tema je sjajna, čak sam primjetio da u nekim emisijama u kojima kao dvije grupe učenika/studenata brane svoje stajalište koriste uglavnom gore navedene metode (a ja naivno pomislio da se radi o nekom razvoju retorike, načinu razmišljanja i sl.).
 
Tema je odlicna i slazem se sa svime sto si napisao. Medjutim, ne mogu da se slozim sa zakljuckom. Ne znam na koji nacin si utvrdio da se forumasi koriste ovim metodama. Dok to ne utvrdimo kao cinjenicu, besmisleno je dalje raspravljati. Izmedju ostalog, interesuje me zasto si postavio ovu temu...
Ako se ne varam, tema se odnosi na nacine pomocu kojih ljudi uspevaju da ostvare prednost u diskusiji. Naravno, ja o tome imam tacno definisano misljenje i mislim da bi vas interesovalo sta imam da kazem na tu temu... Ali, plasim se da je bi odgovor bio preopsiran.
Svi ovi primeri me podsecaju na jedan dogadjaj koji se odigrao u Jakovu pre nekoliko godina... Nekolicina nas se okupila na rostilju; medjutim, kad je doslo do toga da se raspali vatra, uvideli smo da nismo obezbedili cumur. Lozili smo neke cokanje, pa zar i nije bio bas neki... A kasnije smo ustanovili i da mesa nema dovoljno. Sve u svemu, nismo se bas lepo proveli. Ali, makar, nije padala kisa.
Kao sto nas narod kaze - Ako smo braca, kese nam nisu sestre. Ili, Nice je to jos bolje definisao, rekavsi - Nije visina strasna; obronak je strasan!
Gledavsi ovu temu, ne mogu da se otmem utisku, da pojava verbalnog nasilja nije pravi problem. To je samo vrh ledenog brega... Ono sto zaista ne valja kod nas, je opste stanje u drustvu. Konkretno, katastrofalna politika koju vodi ova Vlada. I dan-danas reke mladih beze iz ove zemlje, fabrike se prodaju u bescenje... Ko ce tome stati na kraj?
Dakle, zaista dobra tema, s obzirom na to da si je ti postavio...
 
teardrop:
Juliška, ponašanje forumaša i ovu temu sam ja povezala, jer sam se (kakav crnjak!) prepoznala :)
Da... Ali, sta ako ono sto si upravo zakljucila, nije isto sto pod tim i podrazumevas?
Mislim da je tvoj problem sto razmisljas u linearnom umesto u konfiguralnom diskursu.
Svejedno, ako uzmemo za cinjenicu da si seksualno perverzna, zakljucak koji si iznela je vrlo pohvalan za osobu poput tebe.
 
Ja ni cosmo ne kupujem zbog ovakih stvari (hebe izvini, al' meni se tema ne sviđa) varijante ako on tebi kaže ovo - onda ti njemu ovo ili ako on uradi ovo, ti onda ovo - su mi baš trule. Kao, pobedićeš sagovornika, ispašće da si bolji, jači, pametniji, brži, snalažljiviji, elokventniji... a to bi bila čista varka i glumatanje koje bi kad tad isplivalo na površinu.
Hoću da kažem da i ako je tekst dobar - ne pije vodu.

Ako se i upustiš u neki ,,verbalni terorizam'' najbolje je da se osloniš na sebe i svoje osećaje, da budeš prirodan a ne priučen i svoj odnosno originalan.
Bitan je stav, položaj tela, jasno izražavanje, sigurnost, bitne su smislene rečenice... I još sijaset gluposti - hebote pa mi smo imali u srednjoj predmet koji se zvao Retorika i to smo bre čitali i učili i cimali se oko toga cele godine, išli na takmičenja, zafrkavali se kao mentoli i opet, i ako smo imali vrsnog profesora nisu svi uspeli da ponesu to znanje sa sobom po izlasku iz školice - ne možeš naučiti nekog tek tako kako treba da se ponaša i šta treba da priča i kako da se ispetlja iz određene situacije - a onaj ko čita i shvati ozbiljno ovaj tekst rizikuje da ispadne mnooogo smešan u rl
 
Becky Thatcher:
ne možeš naučiti nekog tek tako kako treba da se ponaša i šta treba da priča i kako da se ispetlja iz određene situacije
Ali su to stvari koje MORAŠ da naučiš, čak možda i najvažnije stvari koje moraš znati u radu sa ljudima (potencijalnim "verbalnim teroristima").

Evo, npr. sad Julijan misli - Bože, da li je ova toliko glupa, pa je bukvalno odgovorila na moj post, ili možda demonstrira neku novu tehniku v.t....
I nije bitno šta misli, sve dok ćuti. :D
Dobar terorista je ućutkan terorista. 8-)
 
CaLiMeRo:
Evo, npr. sad Julijan misli - Bože, da li je ova toliko glupa, pa je bukvalno odgovorila na moj post, ili možda demonstrira neku novu tehniku v.t....
I nije bitno šta misli, sve dok ćuti. :D
Dobar terorista je ućutkan terorista. 8-)
Zasto tako mislis? Na osnovu cega si to zakljucila?
Ako je tako, onda dobro... Pretpostavljam da sam sad u tvojim ocima potpuni promasaj.

@Nev
Postoji jos jedna metoda, ne znam kako bih je nazvao, a ovde ju je patentirala rahmetli Margott... Sustina je u tome, da kad se neko usudi da prokomentarise uvredljiv post, te da ga demantuje, od postavljaca istog dobija sledeca pitanja - "Sta, prepoznao/la si se? Istina boli?"
 
I meni se svidja.:)

Ali ovo prolazi kod kultivisanih, kod primitivnih se sve svodi na jednu stvar- "psihoanalizu" sagovornika. Na sta se svodi i 99% forumskih rasprava.
A sve je to zbog mentalne nemoci. Nek im je bog u pomoci! :-)

Inace, ne znam jel' neko primetio ironiju ove teme "verbalni terorizam"? Il' to samo ja vidim? :lol:
 
hm
pa ja ne volim to
terorizam reci
za koji ce mi bre klinac on ili ona [ona bi bila moja prijateljica naravno]

a ON .............sta imam onda od njega ako ce da me terorisuje recima


pa delima bi trebalo da se dichi


ja ne volim da se raspravljam nikada ni s'kim
samo odem
guzu na levo.....................i bye
 
Bah, pa dovoljno je da se ne upecaš na provokaciju tipa "prepoznao-la si sebe"
i da ignorišeš psihoanalizu.
Ili još bolje, upustiš se u psihoanalizu sebe uporedo sa teroristom,
i još ga prevaziđeš u odvratnosti zaključaka.
Ovo drugo, naravno, ako ti je baaaaaš dosadno.

Nisu ove tehnike bitne za ForumSmorum. :lol:
Nego za RL i ljude na koje tamo prinudno nalećeš (pre svega u poslu).
 
Julian_Duranona:
Tema je odlicna i slazem se sa svime sto si napisao. Medjutim, ne mogu da se slozim sa zakljuckom. Ne znam na koji nacin si utvrdio da se forumasi koriste ovim metodama. Dok to ne utvrdimo kao cinjenicu, besmisleno je dalje raspravljati. Izmedju ostalog, interesuje me zasto si postavio ovu temu...
Ako se ne varam, tema se odnosi na nacine pomocu kojih ljudi uspevaju da ostvare prednost u diskusiji. Naravno, ja o tome imam tacno definisano misljenje i mislim da bi vas interesovalo sta imam da kazem na tu temu... Ali, plasim se da je bi odgovor bio preopsiran.
Svi ovi primeri me podsecaju na jedan dogadjaj koji se odigrao u Jakovu pre nekoliko godina... Nekolicina nas se okupila na rostilju; medjutim, kad je doslo do toga da se raspali vatra, uvideli smo da nismo obezbedili cumur. Lozili smo neke cokanje, pa zar i nije bio bas neki... A kasnije smo ustanovili i da mesa nema dovoljno. Sve u svemu, nismo se bas lepo proveli. Ali, makar, nije padala kisa.
Kao sto nas narod kaze - Ako smo braca, kese nam nisu sestre. Ili, Nice je to jos bolje definisao, rekavsi - Nije visina strasna; obronak je strasan!
Gledavsi ovu temu, ne mogu da se otmem utisku, da pojava verbalnog nasilja nije pravi problem. To je samo vrh ledenog brega... Ono sto zaista ne valja kod nas, je opste stanje u drustvu. Konkretno, katastrofalna politika koju vodi ova Vlada. I dan-danas reke mladih beze iz ove zemlje, fabrike se prodaju u bescenje... Ko ce tome stati na kraj?
Dakle, zaista dobra tema, s obzirom na to da si je ti postavio...
Odlično upakovano:
imamo: poricanje, dovedi pitanje u pitanje, kompliment kao uvredu, x u y, ovo ili ono.... sve funkcioniše odlično. :D
 
CaLiMeRo:
Ali su to stvari koje MORAŠ da naučiš, čak možda i najvažnije stvari koje moraš znati u radu sa ljudima (potencijalnim "verbalnim teroristima").

Ništa suprotno tome ja nisam rekla samo tvrdim da doslovno kopiranje tuđeg mišljenja i ponašanja nije način - to majmuni rade, shvatiti bukvalno ovo je banalno, iskoristiti kao kalup i čuvati u šteku, isto... Onda se stvar svodi na to da lično ja (i očigledno, opet samo ja) ne razumem poentu teksta i to je sve.
Pa ako je nekom baš dosadno...

Ok treba se izgrađivati ali na pravi način, koji nije baš tako lak kao što bi bilo lako zgutati ovaj njegov tekst i glumatati pred auditorijumom jer se svako foliranje oseti - već: čitanjem, slušanjem, posmatranjem, informisanjem... I na samom kraju samo treba imati dovoljno samopouzdanja da se stečeno znanje, iskustvo ili stav predoči jasno, glasno i razumljivo. Ako veruješ u sebe, ako veruješ u ono što govoriš - pa makar to bila i laž - poverovaće ti i okruženje... Steći poverenje sagovornika, daleko je smislenije i važnije od pobede u nekom istripovanom verbalnom ratu .

Eto :lol:
 

Back
Top