Padnorina kutija

Sa jedne teme.
Pandora je živela u savršenom svetu u okruženju svega dobrog aonda je otvorila kutiju i pustila van sva zla. Brzo ju zatvorila a unutra je ostala samo nada...


"Ostala unutra samo nada"

Pa mislim da je odgovor bar donekle jednostavan.
Ako je svet živeo u blagostanju, sva dobra bila su - van kutije. Unutar same kutije nisu bila "sva zla sveta"- per se, već- sve ono što niej postojalo u spoljnjem svetu.
Pošto je u spoljnjem svetu postojalo sve dobro, unutar je onda po logici postojalo sve zlo- ali i nada!
Zašto?
Pa ako je napolju bilo sve dobro- nada nije imala razlog da postoji? Ako ZNAMO da je sve dobro oko nas i da će i sutra i zauvek biti sve dobro- onda nemamo ni čemu da se nadama? zar ne?

Nadamo se dobrom i nadamo se lošem, samo tim dvema stvarima- ali ako imamo sve dobro, a loše ne poznajemo- onda nema ni razloga za nadu? To jest nadu najčešće "koristimo" kada nam se priprema neko zlo a mi s enadamo dobrom ili ako nam se već događa neko zlo onda se nadamo da će nam biti bolje.

Stoga ako živimo u svetu apsolutnog dobra i blagostanja, nada- ne postoji.
Tako da, bar ja mislim nada je bila u kutiji sa svim drugim stvarima koja napolju nisu postojala.
 

Back
Top