KAKO MALE STVARI POSTAJU VELIKE

Sve sto treba da znam o tome kako treba ziveti,sta raditi i kakav biti,naucio sam jos u vrticu.
Mudrost me nije cekala na vrhu planine,ni na kraju dugog uspona skolovanja,nego se krila u pesku decjeg igralista..
A evo sta sam tamo naucio:

Sve podeli sa drugima.
Igraj posteno.
Ne muci druge.
Svaku stvar vrati gde si je nasao.
Pocisti za sobom.
Ne uzimaj ono sto nije tvoje.
Kada nekoga povredis,izvini mu se.
Peri ruke pre jela.
Pusti vodu za sobom u toaletu.
Topli keks i hladno mleko su zdravi.
Zivi uravnotezeno:malo uci,malo razmisljaj,crtaj.slikaj,pevaj i plesi,igraj se i radi svaki dan od svega ovoga pomalo.
Svakog polepodneva odspavaj.
Kad izadjes u svet,budi oprezan u saobracaju,drzi se za ruke i ne udaljavaj se od svog druga.
Ne zaboravi da cudo postoji.
Seti se semenke u plasticnoj casici:koren je krenuo u dubinu,stabljika u visinu,niko ne zna zasto i kako,ali tako je sa svima nama.
Zlatne ribice,hrcci,beli misevi,cak i semenke iz plasticne casice,jednom moraju da umru.
I mi cemo...
A zatim se setite svojih prvih slikovnica i prve reci koju smo naucili-najvece i najvaznije od svih reci-VIDI.

Sve sto treba da znate sadrzano je negde u ovom spisku.
I zlatno pravilo,i ljubav,i temeljna pravila higijene.
Ekologija i politika,ravnopravnost i zdrav zivot.
Uzmite bilo koje od tih pravila,dodajte mu teske,"odrasle" i zvucne reci i primenite na zivot svoje porodice,posao,drzavnu politiku,svet u kome zivimo..i videcete da ce pravilo ostati jasno,tacno i cvrsto".

ROBERT FULGAM
americki psiholog

/odlomak iz betselera neobicnog naslova:"Sve sto mi je za zivot bilo potrebno,naucio sam u vrticu" /
 

Back
Top