Vrabac na studeni

Pogledajte prilog 412342

Danas sam negde na ulici, po ovoj studeni, video jednog vrapca. Bio mi je blizu i nije bežao od mene. Sav se skupio, od zime, da bi se zagrejao. Nešto razmišljam kako ljudima, ili barem većini ljudi, trebaju i bunde, i grejanje, i topli napici, i čizme, i pokrivači, da bi preživeli zimu, a vrapcima ne treba ništa. Priroda je definitivno jača od civilizacije. Namaste.
 
Vrabac je naša , negdašnja , dvorišno porodična ptica - član domaćinstva .
Narod vrabaca u evropskim , pa i našim atarima nestaje ! Iz godine u godinu smanjuje se njihova populacija !
Imaju mnogo neprijatelja ! Povećan je broj predatora , koji ih istrebljuju ! Ptice grabljivice , naročito svrake i vrane , velika su neprijateljska armada koja uništava narod vrabaca ! U gradskim i prigradskim atarima , nejveći su im neprijatelji svrake , vrane , napuštene zadivljale mačke i psi . U seoskim atarima najviše ih uništavaju hemikalije kojima se iz vazduha i sa zemlje tretiraju usevi !
Sve u svemu , čovek stoji iza svakog ovog ekološkog poremećaja !

Pored vrapca , sve manje i manje ima i ptica pevačica !

Životni vek vrapca skarćen je , dok se čovekov povećava ! U ovom trenutku civilizacija kontroliše prirodu , i to nerazumno i u konačnom raspletu štetno po samu civilizaciju !
 

Back
Top